Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cine ma ajuta Kilometraj Solenza, Logan, ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Catalin SSS
Cine imi poate spune cum pot sa dau (fi-ti atenti ) kilometrajul inainte (nu inapoi ), la o Solenza, 2004. Ma gandesc ca la fel se procedeaza si la Logan, Sandero .
Exista vreo metoda clasica sau trebuie conectata la calculator.
Va multumesc mult.
Nec
Trebuie sa demontezi ceasurile si sa ii schimbi memoria de la kilometraj in care se vor scrie kilometrii doriti,altfel nu ai cum
ramsen
de unde esti tu
Bulldog
Pai metoda clasica: o urci pe elevator, bagi in viteza a 5-a, pui o caramida pe acceleratie si iti vezi de treaba.
Sau cumperi din dezmembrari un tablou de bord care are km mai multi.
liviu2004
QUOTE(liviu2004 @ 24 Apr 2010, 15:58)
O ridici de o roata si bagi treapta 5 la 2000 de ture. kilometrajul va merge inainte. Ai fost atent?

LE: la fel se procedeaza si la Logan si Sandero.
*


Catalin SSS
Din cate stiu eu, daca sta suspendata si merge in gol, se strica burduful de la planetara respectiva...unde mai pu-i ca-i rudimentar...suntem in secolul 21...
Multumesc tuturor...
ZLATE58
depinde cu citi km vrei sa dain inainte de unde esti?
corbex
Te gindesti cumva ca, odata aflata metoda de dat klilometrajul inainte, poate fi folosita si la dat inapoi?

Procedeul e cel descris de Nec, costa memoria noua, dar gratis chiar nu se poate... wacko.gif
ZLATE58
cu un generator de semnale se poate dea inainte fara nici o problema bordul permite o viteza de max 1000km pe ora deci ptr 10 000 stai cu generatorul 10 ore asta fara demontarea bordului (cam empirica dar merge fara probleme)
I_am_stealth
Uite asa m-am gandit si eu, de ce nu s-ar putea face. Ca si eu am luat un bord de Solenza cu turometru pt taica meu si se pare ca are cam cu 10 000 km mai mult decat are masina. Din cate stiu eu ar trebui sa se poata da inainte usor cu un generator de semnal daca ii stii specificatiile semnalului. Ma rog, asta se poate afla deasemenea.... Nu am eu masina in fata sa butonesc la ea cu un osciloscop in brate. Insa parca nu poti sa dai peste cap la astea moderne cred ca se opreste la 999999 etc. ceva de genul.
Eu am zis ca precis se poate reseta la 0000000 cumva electronic ( scurtcircuit la pinul X si y sau mai stiu eu cum) dupa care cu generator de semnal. Daca nu, atunci dai bani cuiva sa ti o faca cu interfatza + soft si ala iti poate scrie fix cat vrea. Poate gresesc undeva si cei care se ocupa de asa ceva stiu si alte metode.
danny08
QUOTE(Catalin SSS @ 24 Apr 2010, 15:16)
Cine imi poate spune cum pot sa dau (fi-ti atenti )  kilometrajul inainte (nu inapoi ), la o Solenza, 2004.  Ma gandesc ca la fel se procedeaza si la Logan, Sandero .
Exista vreo metoda clasica sau trebuie conectata la calculator.
Va multumesc mult.
*



Si pe mine ma intereseaza acest aspect. O sa fiu nevoit sa inlocuiesc bordul din cauza unei mari crapaturi inestetice de pe "geamul" din fata ceasurilor si vreau ca cel nou sa imi afiseze acelasi numar de km ca cel vechi. Cine poate face acest lucru este rugat sa trimita un PM cu numar de telefon si/sau !YM si un pret pentru operatiune. Eu sunt din Bucuresti dar ma pot deplasa prin imprejurimi.

Va multumesc.
free_fiber
Danny, pentru geam zgariat/crapat nu e nevoie de inlocuirea intregului tablou de bord. Se poate inlocui doar geamul...
Cea mai simpla si costisitoare metoda este sa cumperi un nou tablou de bord si iei doar geamul de la el biggrin.gif
danny08
QUOTE(free_fiber @ 12 May 2010, 15:19)
Danny, pentru geam zgariat/crapat nu e nevoie de inlocuirea intregului tablou de bord. Se poate inlocui doar geamul...
Cea mai simpla si costisitoare metoda este sa cumperi un nou tablou de bord si iei doar geamul de la el biggrin.gif
*



Eu am o europa si daca tot cumpar un bord "nou" am zis ca ar fi bine sa am si turometru . Si de asta apelez la un mester. In ultima instanta apelez la cineva care monteaza un bord de logan ca acolo am inteles ca se poate trece ce km vrei (asa parca am vazut pe nu-stiu-ce forum).
ramsen
km la cit vrei tu tii pot da eu la cit vrei...simplu...

12 May 2010, 18:30:
si montajul unui ceas logan pe solenza ti-l rezolv eu cu un super meserias...cel care mi l-a montat si mie...ti-am dat un PM
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.