Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere boxe si legare tweetere.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2
argon
Se da un HU Sony 4x45w, si 2 boxe in spate, legate corespunzator, deci firele pentru front sunt libere. Intrebarea e cum si unde se leaga tweterele, pe fata nu voi pune boxe, raman cu cele de pe spate si tweeterele, cand aflu cum le leg. Multumesc.
C@talin
trebuie sa faci rost sau contruiesti tu niste filtre high pass,ca sa nu le arzi,montaju consta in niste condensatoare da nu stiu cum se calculeaza care sunt bune .

<span class='edit'>24 Apr 2010, 21:00:</span>
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...larion/SRS1326/

http://forum.4tuning.ro/389-difuzoare-coax...eetere-faq.html
ArtVandelay
poti sa pui si doar condensatori, nu trebuie neaparat filtre. nu mai stiu exact de cat trebuie, iei 2-3 si vezi cu care se aude mai bine

tweterele le legi in paralel, impedanta lor modifica mult prea putin impedanta boxelor, daca la asta te referi

eu as pune boxe si pe fata... smile.gif
C@talin
trebuie sa gaureasca fetele de usi tongue.gif ,macar tico are boxe in bord biggrin.gif
ArtVandelay
si matizul nu are niciun locas pt boxe in fata? nedumerire.gif
C@talin
doar se-ul
argon
in usi nu, doar varianta de top, dar are in bord loc la fix pentru twitere, pe care daca s-ar putea le-as lega pe front-ul HU-ului, care oricum e liber.
C@talin
se poate ceteste pe 4tiuneng acolo la link

QUOTE
legi un condensator de 2,2uF - 4,7uF in felul urmator


amplificator + ----| condensator |---- + tweeter - ----- - amplificator

condensatorul sa fie nepolarizat...
argon
in legatura cu boxele, ovale sau rotunde? e vorba de polita spate la un Matiz, am masurat, ar incapea de 17 rotunde si mai mari ovale, dar care s-ar auzi mai bine? Am de ales asa: SOny 17 pe 2 cai rotunde, Blaupunkt 2 cai 17 rotunde, Hifonics ovale-titan SH la risc, cam la aceiasi bani.
PaulT
Hifonics ar fi cele mai bune.... Dar dintre Sony si Blaupunkt mai bine Blaupunkt.... Sony in nici un caz. Cati bani vrei sa aloci pentru difuzoare? Cel mai bine ar fi sa pui si boxe in usi, nu doar tweetere. Esti sigur ca usa nu are gaurile pentru difuzoare? S-ar putea sa fie... si doar tapiteria usii sa nu aiba gaurile.
eXtenSion
Ca sa nu ai batai de cap ia niste tweetere care vin cu condensatoare cu tot.
C@talin
nu are loc boxa doar in usa,daia fetele de SE sunt cu boxele in afara tongue.gif,am pus poza mai sus
argon
fete de usi iesite nu pun, si asa abia am loc.
kog
te laudai ca e spatios
argon
si e, doar usile prea aproape de scaune, macar nu stau umar in umar cu pasagerul sau ii dau peste picioare cand schimb, ca la Dacia berlina, dar nu vad legatura cu topicul de fata.


Inca nu am luat boxe, ovale sau rotunde? Casul e sony CDX-GT212, cu ce ar suna cat de cat mai bine?
PaulT
Ar suna bine cu orice boxe bune... Cat ai vrea sa aloci?
argon
max 150-200 ron pentru 2 boxe rotunde ori ovale in polita portbagajului.
PaulT
Astea le-am pus eu pe spate la Lancer si pot spune ca se aud excelent. De asemenea, se misca bine si amplificate direct de hu.

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/In_Phase/XTC62/

Ar mai fi astea, cu adancime redusa:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...Profection_162/

Astea:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...Dark_Power_162/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Coustic/CX653/

Aste par a avea un SPL bun, dar nu stiu cum se aud...(oricum, sunt JBL..):

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...axiale/GT5-652/

Oricum, pentru un sunet ok ar trebui sa incerci sa prinzi si in portiera fata ceva, macar de 13cm. Iei componente pe 13, pui woofer-ul in usa si tweeterele in bord. Asa e cel mai bine.....
argon
in cel mai bun caz de 10 in usi, ca nu ma apuc de decupat tabla, mersi de sugestii.
PaulT
Si de 10, dar sa ai si pe fata...

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/In_Phase/XTC42/
2xGI
intrbare.. se da urmatoarele:

1 difuzoare de 10 cm in bord
2 montat 2 dif. ovale pe polita spate
3 cd-player panasonic, cu 4 iesiri la care sunt legate cele 4 dif.
4 dif. de 13 cm. alpine pt. montat in usi

intrbare.... ce se poate face pt. a lega si cele 2 dif. de 13 cm. din usi, dar sa nu renunt la celelalte 4? adica sa am 6 dif. pe 4 iesiri? nu detin amplificator separat.

multumesc anticipat !!!
bmwh548
Poti sa legi in serie difuzoarele de pe fata, dar nu are sens. Daca le pui in paralel risti sa arzi amplificatorul din cauza impedantei care scade la jumatate.
Eu unul prefer boxe in portiere decat in bord, mai ales daca zici ca alea din portiere sunt mai mari.
2xGI
bmwh548...
opel kadett are prevazut din fabrica loc special pt. dif. in bord, si parca nu imi vine sa renunt la ele.
difuzoarele pe care doresc sa le montez in usi sunt mult mai bune(alpine vs. no name).
daca leg in serie dif. din bord cu cele din usa, banuiesc.... ca nu se va mai auzi la capacitate maxima, ca si cum ar fi numai cele din bord sau cele din usi, nu?
bmwh548
Montate in serie impedanta se dubleaza. Astfel scade si puterea totala debitata de amplificator (P=U*U/R sper sa se inteleaga formula). Impedanta amplificatoarelor din HU e de 4 ohmi de obicei (la amplificatoarele separate ajunge si la 2 ohmi parca), daca scazi sub valoarea de 4 ohmi (montajul in paralel spre exemplu) arzi amplificatorul. Daca le montezi in serie nu exista riscul sa arzi amplificatorul pentru ca impedanta creste.
Cele din bord fiind mai apropiate de urechea ta se vor auzi mai tare. Daca vrei neaparat sa le montezi in bord cauta niste Alpine de 10cm sau un sistem pe componente si in bord montezi doar tweeterele.

O alta varianta (si am sa te rog sa specifici daca Alpineurile sunt coaxiale) ar fi sa cumperi sau sa construiesti niste filtre pe 2 sau chiar 3 canale. Pe canalul de woofer conectezi Alpineurile din portiere, pe canalul de inalte (in cazul filtrului pe 2 canale) difuzoarele de 10cm din bord (sunt simple sau coaxiale?). Daca niciunul din seturile de difuzoare pentru fata nu e coaxial atunci iei si un set de tweetere pe care le montezi unde vrei si le conectezi pe canalul de inalte (si difuzoarele din bord le montezi pe canalul de medii).

Ca sa nu te complici foarte mult eu as conecta Alpineurile pe joase si alea din bord pe inalte. In felul asta pastrezi impedanta si se va auzi destul de bine. Conditia ar fi ca Alpineurile sa nu fie coaxiale (altfel "anulezi" tweeterele proprii care sunt convins ca sunt mult mai performante decat difuzoarele din bord).

Ca un pese: amplificatoarele din HU sunt destul de slabute (maxim 14w continuu pe fiecare canal) si nu stiu daca puterea e suficient de mare ca sa miste bine un ansamblu de atatea difuzoare. Ma repet, eu as renunta la cele din bord si as pastra difuzoarele din portiere mai ales ca sunt de un diametru mai mare, proiectate mai aproape de zilele noastre si prin urmare mult mai performante.
2xGI
in primul rand, multumesc mult pt. raspuns bmwh548.....

dif. din bord sunt(asa cum am mai spus niste no-name) de o calitate mult mai proasta fata de cele care doresc sa le montez in usi(alpine sps-130a).

ambele perechi de dif. sunt coaxiale, ceea ce nu ma ajuta prea mult nu?
totusi ai dreptate!!!! am sa montez dif. alpine in usi, iar cele din bord am sa le anulez... asta e

daca imi cumpar 2 filtre ca asta , merge sa pun pe inalte pe cele din bord, iar pe joase pe cele din usi?
bmwh548
Filtrul pare a fi cam ce ai tu nevoie daca vrei sa folosesti ambele seturi de difuzoare. Ideal ar fi un filtru la care sa reglezi tu frecventa de taiere (cum e pe subwoofere spre exemplu), dar nu stiu ce sanse ai sa gasesti asa ceva.
De ce te-am intrebat daca sunt coaxiale... Filtrul are o anumita frecventa de taiere (luam cazul filtrului pe 2 canale) de X Hertzi (sa zicem vreo 5000 de Hertzi ca era o valoare uzuala in cazul filtrelor pentru boxele "de casa"). In traducere wooferul primeste frecventele de pana la 5000Hz, iar tweeterul frecventele de dupa pragul de 5000Hz. In cazul tau Alpineurile vor primi frecventele joase si ~medii si tweeterele incorporate vor sta degeaba neavand ce sa reproduca (nu stiu exact cum e proiectat filtrul incorporat in coaxiale in sensul frecventei de taiere, dar cred ca tweeterele alea lucreaza mult mai sus de 5kHz). Difuzoarele din bord vor primi frecventele medii si inalte (mediile vor fi reproduse fara probleme avand in vedere dimensiunea difuzoarelor, iar inaltele vor fi reproduse rezonabil banuiesc de tweeterele incorporate care e posibil sa aiba si ele un filtru de taiere). De regula iti dai seama daca (,) coaxialele au si filtru de taiere pentru tweetere daca vezi vreun condensator in zona (de obicei e undeva la vedere).

Pese: daca nu ai cumparat deja difuzoarele, ai putea sa te orientezi spre un set de componente (vezi ca e pe aici un topic cu alegere difuzoare pentru Logan unde PaulT sugera cateva modele). In felul asta pui wooferele in portiere, tweeterele in bord si daca nu ma insel ai si filtre incluse in pachet care sunt proiectate special pentru difuzoarele respective.
2xGI
dif. alpine deja le am...
inca o chestie... daca anulez tweetere-le de pe alpine, in mod normal nu va mai reda inaltele asa puternic, nu? si sunetul se va apropia de ceea ce ai spus tu!!
bmwh548
Cum adica sa le anulezi? Daca te referi la filtrul de care ziceam eu, intr-adevar Alpineurile nu vor mai reproduce inaltele. Cele din bord se vor ocupa de treaba asta.
2xGI
da, la asta ma refeream!! dar partea rea e ca filtrul si firele care duc catre tweeter sunt bagate prin ax-ul care urca spre tweeter.
pana la urma ce imi recomanzi sa fac??

inca odata multumesc de raspunsuri !!!
bmwh548
Pai nu ai treaba cu ele. Tu duci firele la bornele de plus si minus ale coaxialelor.

Firele de plus si minus care vin de la canalul de woofer al filtrului le duci la bornele de plus si minus ale Alpineurilor si cele de plus si minus de la canalul de tweeter al filtrului le duci la bornele de plus si minus ale difuzoarelor din bord.

Cand spuneam ca tweeterele Alpineurilor vor fi "anulate" ma refeream la faptul ca filtrul propriu (probabil ca (,) condensatorul care actioneaza pe post de filtru propriu pentru tweeter e asuns ori in "axul" de care pomeneai ori in carcasa tweeterului) va actiona in acest sens. Acel filtru propriu taie frecventele mai mari de 10kHz (valoare luata din burta, repet: nu stiu cum sunt proiectate acele filtre in sensul frecventei de taiere). Avand in vedere ca filtrul suplimentar pe care il montezi tu oricum nu mai trimite frecvente inalte spre Alpineuri e clar ca tweeterele Alpineurilor vor sta degeaba.

Sper ca sunt suficient de clar in exprimare, daca nu intelegi ceva/gresesc eu pe undeva pune punctul pe i si remediem problema smile.gif
2xGI
mai clar decat ai explicat nu se poate smile.gif

eu spuneam sa anulez firele care duc la tweeter, ca....sa nu se mai auda deloc inaltele, dar dupa cum spui, filtrul face lucrul asta fara a mai taia legatura spre tweeter!!
asa am procedat(taiat firele ce duc la tweeter) la dif. ovale spate, iar dupa taiere nu se mai aud decat putin inaltele!!
bmwh548
Nu e necesar sa tai firele, filtrele se ocupa de treaba asta.
Motivul pentru care se mai aud inaltele pe spate dupa ce ai taiat firele e simplu: difuzoarele de joase (impropriu spus si explic imediat de ce) nu au niciun filtru pe ele, de asta ar trebui numite mai degraba difuzoare de banda larga (nu ma postati la bula, stiu ca difuzoarele de banda larga sunt unele mai speciale cu anumite insusiri). Ele nu primesc doar frecvente joase si medii, ele primesc toata gama de frecvente si reproduc aproape toata gama de frecvente. Nu stiu care a fost motivul pentru care ai taiat firele pe spate, dar daca vrei sa nu se mai auda deloc inaltele acolo poti monta filtre pe 2 cai si lasi canalele de tweetere "in aer".


Pese: nu am specificat pentru ca mi se pare subinteles, dar sper ca e clar ca trebuie sa cumperi doua filtre pentru difuzoarele din fata, un filtru pentru canalul stang si unul pentru canalul drept.
2xGI
am sa fac asa cum ai spus..... filtre si legaturi conform cu ce ai explicat.
bmwh548
Spor la treaba smile.gif

Later edit: Cu placere.
2xGI
am sa revin dupa ce cumpar filtrele si fac montajul !!
sa vedem ce diferenta va fi !!

multumesc bmwh548....
2xGI
ieri am luat filtrele, si maine ma ocup de instalarea dif. si a filtrelor..

3 Oct 2010, 00:23:
si o mica scheme cum tre facut...

va rog sa nu radeti...

3 Oct 2010, 15:20:
moment f. nasol...
nu pot monta difuzoare in usi !!!! sad.gif

pur si simplu nu ai unde monta dif.

ba se poate... dar numai dif. minuscule in rest, nu intra de macara pe nicaieri.....
bmwh548
Studiaza problema, poate cu niste distantiere merge. Nu stiu cum arata fata de portiera la Kadett si nu stiu cum s-ar putea rezolva sa arate bine.
2xGI
se poate folosi cu siguranta niste distantiere !!!
daca folosesc distantiere, nu pot monta dif. si dist. decat pe mijlocul portierei, acolo unde daca le montez va lovi dif. in scaun !! fiindca e distanta mica intre usa si scaun !!
am vrut sa montez dif. de 13 cm. in bord, in locul celor de 10 cm. dar nu intra!! si nici nu ma asteptam sa intre, doar am incercat!!
bmwh548
In partea din fata a portierei nu este deloc spatiu? Cam pe unde vin difuzoarele la Berlina... Cu niste distantiere, ceva chit fibra, putina vopsea... Fa niste poze cu fata de portiera si daca poti cu portiera fara fata de portiera ca sa vedem cum arata pe interior.
2xGI
arata ceva de genul asta...

hai ca ma duc pana la masina sa fac 1 poza.....
bmwh548
Gaurica aia e singura din tabla portierei in fata? Daca largesti gaura aia (tai portiera pe interior) difuzorul are loc sa intre? Sau agata si acolo in geam? De la manivela geamului si pana la baza portierei ar fi suficient loc?
2xGI
BMW...... gand la gand cu bucurie smile.gif la largirea acelei gaurele ma gandisem si eu.... dar are sina pe care urca si coboara geamul la distanta mica ~5 cm. si nu intra dif. acolo!!!
asa arata usa de Kadett...
aici merge adaptat cu distantiere!! unde e inceruit...
geamul urca si coboara aproape de fata de usa..
bmwh548
Acolo cred ca difuzorul va fi acoperit de scaun si se va auzi destul de prost.

Cand mai ai treaba pe acolo sa incerci sa masori (cu geamul coborat) distanta de la suportul geamului (care vine cel mai aproape de fata de usa) pana la "armatura" portierei (adica acolo unde ar veni in mod normal difuzorul).

Care e adancimea de montare la Alpineurile alea? Pe un site am gasit 2" (asta ar insemna putin peste 5cm). La tine e si buzunarul pozitionat destul de incomod, cred ca jumatate de difuzor vine in buzunar.
2xGI
am masurat distanta de la rama pe care culiseaza geamul pana la armatura, si sunt putin peste 5 cm.

acum am vazut ca nu merge acolo, nu da voie la manerul de coborare-urcare a gamului sa se mai invarta...
bmwh548
Si adancimea de montare a difuzoarelor cat e?
2xGI
5 cm + sau - 2-3 mm.
bmwh548
Acolo intr-adevar vine manivela geamului... Eu as incerca sa montez in gaura aceea rotunda. Faci niste probe intai sa vezi daca s-ar putea monta cu distantiere (ca sa nu mai agate geamul) si sa se poata monta si buzunarul peste... Daca se poate largesti gaura cu un soricel sau chiar cu flexul (cam greu sa iasa estetic cu flexul) si ai rezolvat.
2xGI
cred ca asta e cea mai buna idee pana acum...
dar... buzunarul e nituit, si va trebui sa renunt la el..
soricel am, curent mai greu, ca stau la et.9...

pana la urma am sa decupez acea gaurica rotunda, montez dif. cu dist. si renunt la buzunar....
bmwh548
Buzunarul cat e de adanc? Poate ai totusi loc si pentru difuzor si pentru buzunar. Sau poate muti buzunarul mai in spate cumva...tu stii cat loc ai intre portiera si scaun.

Daca nu ai curent la indemana cauta o bormasina din aia cu acumulator: gaura langa gaura si apoi tai cu un cleste mai sanatos, finisezi cu niste pile...Vezi totusi poate ai vreo cunostinta cu garaj unde sa poti face operatiunea.
2xGI
am gresit putin cu dist. de la usa la scaun!! fara buzunar sunt cam 15 cm.
nu cred ca m-ar deranja f. tare lipsa buzunarului...
buzunarul are cam 8 cm. adancime....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.