Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vuiet dacie 2005 cu cms
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionutfg
Salut am cumparat azi o dacie berlina 2005 care avea pe ea montate jante cms.Motorul are 43 de mii merge bine.Pe la 100 km/h se aude un vuiet ingrozitor de zici ca mergi pe jenti si tremura volanul.Are toane cand nu tremura volanul dar vuietul tot ramane.Ce poate fi?
kog
ce fel de vuiet? Ca si a mea vuieste la viteza aia de nu te intelegi in masina , dar e de la curentul de aer
george 07
Salut! vezi ca "vuietul" se aude si de la cauciucurile de iarna (daca mai sunt ) daca nu treci la verificat ; rulmentii , unghiul si vibratiile probabil de la genti sau chiar cauciucuri tr. verificat .(eventual echilibrat)
ionutfg
am observat ca bate o planetara dar geanta a fost indoita si freac pe disc portiunea indoita radmasa.gif .A si am un tampon rupt poate e si de la el.Cauciucuri are mixte,nu are joc rulmenti bascula tirant bielete
argon
QUOTE(ionutfg @ 25 Apr 2010, 15:16)
am cumparat azi o dacie berlina 2005
*



te-a pacalit, nu exista asa ceva.
ionutfg
hmm mai bine taceai ca scrie 12 decembrie 2004 deci? 2005 aproape
argon
atunci trebuia sa zici ca ai cumparat o dacie berlina aproape din 2005, dar si asa ai luat teapa pentru ca ultima Dacie 1310 a iesit din uzina la 21 iulie 2004.
Merced
Rulmentii fata.
ionutfg
QUOTE(Merced @ 26 Apr 2010, 09:38)
Rulmentii fata.
*


Rulmentii nu au joc ca m-am uitat.
kog
planetarele sunt bune?
ionutfg
da am fost la echilibrat cu gentile cms si sunt patrate.Era sa ii sara lu ala in cap aparatura.Mi-a zis sa i le las lui acolo si imi da el unele de tabla pt fata.Leam pus pe fata si nu mai este asa mare vuietul si nici nu mai trepideaza volanul
SB04AKI
daca le-ai luat pe alea de tabla in locul cms-urilor a fost destept tipul de la vulcanizare, si tu te ai tapit. si argon are dreptate din decembrie 2004 nu are cum sa fie masina ta poate a fost imatriculata prima data in decembrie.
ionutfg
oricum prima data in decembrie inmatriculata.Nu m-am tepuit ca am fost la 2 vulcanizari si avea o aparatoare peste janta si cand a incepun sa se invarta prostia aia sa i se rupa lu ala aparatoarea.Mia facut un calcul si a zis ca tre sa bage vreo 100 de grame pe cea mai buna ca pe restu ajungea si la 400 gr.Am gasit leam dat lu unu in schimb la jantele stock + echilibrat pe banii lui.Merge ceas acuma nu mai vajaie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.