Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme directie!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bylexus
Se da urmatoarea problema.
Am schimbat kitul de ambreiaj in noiembrie si de atunci se intampla un lucru ciudat la directie.
Pe drum drept, masina merge perfect, nu trage nici stanga nici dreapta... dar in momentul cand virez la dreapta roata stanga imi fluiera,intra in derapaj dar numai stanga! (la o viteza de cam 20km/h, MAX) si daca virez stanga parca se rupe planetara dreapta... caraie dar nu intra in derapaj.
Rotile nu sunt deocamdata uzate neuniform. Ce sa fac?! Ce se intampla oare la roata stanga?!Pentru o viteza oricat de mica, imi intra in derapaj(adica fluiera).
bylexus
Problema inca persista, m-am gandit ca e ceva de la unghiul de fuga...
Anyone?!
kog
daca e de la unghiul de fuga nu facea asa. Ridic-o pe cric si vezi daca nu sunt franate rotile. De la directie nu are cum sa fie. Te uita la cutia de viteze sa vezi daca e in toate tampoanele si traversa nu e rupta. Poti sa mai verifici si rulmentii, daca sunt sparti pot sa blocheze cand virezi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.