Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce tipuri de grupuri conice exista pe dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
cristibcd
de la ce masini se mai potriveste un grup cu un raport mai bun de 9x34????
detalii!!!!!
MULTUMESC!!
RIon
...legatura intre titlu si ce ai scris??
Sony
E obligatoriu sa existe o legatura? biggrin.gif
SiloS
Tu ce intelegi prin mai bun ?

Tu , chiar daca ai avea o cutie cu rapoarte lungi , tot nu ai atinge viteza maxima din cauza fortelor aerodinamice mari . Cu cutia de dacie standard ai atinge , teoretic , cu motorul la peste 5000 rpm , peste 200 km.h . smile.gif)
Muttley
raspuns la titlul topicului in ordinea descrescatoare a raportului de demultiplicare:
- 8x35 (am citit pe forum despre existenta sa... mellow.gif )
- 8x33 (echipa (la inceput cel putin) ARO-ul 10 si unele modele de berlina)
- 9x34 (pe majoritatea berlinelor)
- 10x35 (am citit despre el intr-o publicatie mai veche, s-ar fi folosit pe unele modele pt reducerea consumului...)

Viteza cea mai mare se obtine cu grupul care permite atigerea (si chiar depasirea cu putin) a turatiei de putere maxima in ultima treapta a CV, probabil(!) 8x33...
Asta stiu eu, sper sa fiu de ajutor...
cristibcd
QUOTE(cristibcd @ 23 Apr 2005, 14:31)
de la ce masini se mai potriveste un grup cu un raport mai bun de 9x34????
detalii!!!!!
MULTUMESC!!
*


la ce variante de dacia se mai gaseste grupul conic 10x35??????????????
eu stiam ca pe ambulantele cu 4 trepte.
vreau sa pun la masina un astfel de grup ptr reducerea consumului.
merita ?????????
Muttley
Parerea mea este ca daca se circula predominant extraurban, merita rau de tot, mai ales la o CV in 4 tr. In oras insa, consumul va creste. Da' de unde-l iei, asta e problema...

LE: am facut un calcul simplu. Cel putin dpdv al turatiei motorului, acelasi efect cu inlocuirea grupului cu unul de 10x35 l-ar avea montarea de cauciucuri de 165/80R13 in locul celor de 155/80. Intr-adevar, solutia asta e mai dezavantajoasa, din cauza frecarilor mai mari pneu/cale de rulare, din cauza maririi masei rotii (rezulta uzuri mai rapide in suspensii, transmisie, etc...), iar consumul s-ar putea chiar sa creasca. Dar cel putin pt a-ti forma o parere, solutia e f buna, repet, cu conditia ca apoi sa gasesti grupul pe care-l cauti...
cristibcd
QUOTE(cristibcd @ 25 Apr 2005, 15:31)
la ce variante de dacia se mai gaseste grupul conic 10x35??????????????
eu stiam ca pe ambulantele cu 4 trepte.
vreau sa pun la masina un astfel de grup ptr reducerea consumului.
merita ?????????
*


mesaj pentru Muttley!!!!!! excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif
poti sa-mi spui mai precis in ce revista ai vazut grupul 10x35 si cam in ce an a aparut acest grup conic , pe ce variante de DACIA, se potriveste de la vreun tip de renault cum ar fi renault 18??????

Va multumesc tuturor!!!!!!
ydaniel
eu stiam ca 9/34 e cel mai bun pt viteza!!
Ciumonk
8/35=0,22857...
8/33=0,24242...
9/34=0,26470...
10/35=0,28571...


10/35=0,28571.......e clar ca asta e grupul conic cu care poti sa atingi viteza ce mai mare(teoretic,pentru ca apare si problema rezistentei aerului si, bineinteles,problema puterii motorului)
Muttley
cristibcd, despre acest grup am citit in revista "Autoturismul", intr-un nr de pe la inceputul anilor '80 daca-mi amintesc eu bine... Regret, dar nu am la indemana colectia ca sa caut articolul si sa-ti spun exact. Era vb de o dacie 1310 (verde! laugh.gif ) in 4 trepte. Despre interschimbabilitatea grupului de dacie cu unul de renault nu stiu ce sa-ti spun, intreaba pe altii care au umblat prin astfel de cutii.

Si daca ar fi sa-ti dau un sfat in privinta schimbarii grupului, eu zic sa stai linistit... Fiecare tip de raport lung/scurt, are avantaje si dezavantaje. 34x9 este un compromis multumitor. Parerea mea...
cristibcd
QUOTE(Muttley @ 29 Apr 2005, 14:20)
cristibcd, despre acest grup am citit in revista "Autoturismul", intr-un nr de pe la inceputul anilor '80 daca-mi amintesc eu bine... Regret, dar nu am la indemana colectia ca sa caut articolul si sa-ti spun exact. Era vb de o dacie 1310 (verde! laugh.gif ) in 4 trepte. Despre interschimbabilitatea grupului de dacie cu unul de renault nu stiu ce sa-ti spun, intreaba pe altii care au umblat prin astfel de cutii.

Si daca ar fi sa-ti dau un sfat in privinta schimbarii grupului, eu zic sa stai linistit... Fiecare tip de raport lung/scurt, are avantaje si dezavantaje. 34x9 este un compromis multumitor. Parerea mea...
*


Am motor de 1289 cmc, cred ca mai bine 9x34.
Multumesc!!
padual
Pe reanult se gasesc toate aceste tipuri de grup conic???
cristibcd
Salut, cea mai lunga cutie este de pe renault 18 D.
Dacia a ajuns la rabla in 2008, era in stare impecabila, cu asigurare si itp, 107.000 km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.