Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dat jos ceasuri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Roata
mi-am dat jos ceasurile sa imi pun folie alba pe ele si becuri albastre si cand l-am pus la loc nu mai se aprinde nici un bec decat avariile si semnalul.....ledurile albastre sunt d'alea cu plus si minus ,nu stiu daca le-am pus corect....
intrebarea mea:
pot sa plec cu ea asa???sau face vreun scurt???
va rog muuuult un raspuns urgent ca maine dim trebuie sa fiu in constatnta....
masina e dacia 1300 cu ceasuri d'alea tacosan,tipul fara turometru...
Roata
hai oameni buni dati-mi si mie unraspuns!
va rog
StefanT
Pai eu inteleg ca ai pus led-uri. Atentie, ledul functioneaza ca o dioda, adica permite trecerea curentului intr-o singura directie. Nu e ca un bec incandescent, deci face diferenta intre catod si anod.
Mai pe romaneste: pune plus-ul la plus si minus-ul la minus, ca altfel nu se aprind.
bitterman
teoretic ar fi mai bine sa vezi ce-i p-acolo inainte sa te duci la un drum mai mare ca s-ar putea sa ai surprize... normal nu ar trebui sa fie probleme dar cum toate lucrurile difera de la o dacie la alta... mai stii? vezi care leduri nu se aprind si cand desfaci monteaza-le invers... si peresupun ca ai pus rezistente la fiecare nu ? ca daca nu ai pus - deja probabil s-o ars ledurile...

Spor la treaba
clau lcf
Daca esti in Constanta da un PM. Ne intalnim si ti-o fac sa mearga. BAFTA. Vezi sa nu iei foc.

eXtenSion
Daca trebuie sa mergi du-te ca nu se intampla nimic. Ca sa fii sigur uita-te care is sigurantele de la bord si scoate-le ca sa nu mai circule curentu pe-acolo. Asta daca ai timp.
Roata
Multumesc pentru raspunsuri!
S-a rezolvat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.