Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: greseala prosteasca
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
bogdanelkva
Salut.dupa ce o sa radeti bine de ce am patit,va rog sa-mi raspundeti serios.
Am vrut sa scot din rezervor niste benzina avand la dispozitie doua bucati de furtun transparent de grosimi diferite;l-am bagat pe ala subtire in ala gros pt imbinare si l-am bagat in buson.Partea frumoasa e ca cel gros de vreo 8mm si lungime vreo 50 cm mi-a ramas inauntru.ce se poate intampla?poate sa-mi agate plutitorul ala care indica nivelul sau stiu eu ce mai poate face?am vorbit cu un mecanic sa dau jos rezervorul si sa-l scot,nu stiu ce sa fac. sad.gif
bolidu
Ce tare smile.gif) De agatat plutitorul mai greu pentru ca masina este in miscare si benzina la fel si chiar daca se agata pentru moment scapa repede dar totusi da rezervorul jos si scoate ala de acolo, eventual curata si filtru de benzina daca tot ajungi pe acolo. Dar rezervorul de solnita nu are pereti daia ca sa nu se balangane benzina in rezervor?
shake
eu nu cred ca are , daca bag juma de rezervor si iau curba tare stanga se duce aproape de 3 sferturi , apoi daca iau curba tare dreapta se duce pe rosu si sunt trist sad.gif , dar revine in linie dreapta ^^
bogdanelkva
Nici eu nu cred ca are,cand plec de la garaj cobor o panta si imi arata un nivel,cand ajung pe drept arata altul.
M-am gandit sa desfac colierul ala de pe partea de intrare in rezervor sa incerc sa-l agat cumva daca il vad,daca nu...am pus-o. bash.gif
fnp
Daca materialul furtunului nu rezista la benzina e nasol. Se va topi inauntru si rezulta bucatele mici care o sa-ti infunde pompa / conductele.
YRX
Nu merge sa scoti pompa de benzina si sa scoti furtunul prin deschizatura ei?
Si, da cred ca ar trebui sa te grabesti sa nu se dizolve din furtun diverse
solenzaxjg
Eu inca nu am patit daca urc o panta sa mi se modifice nivelul la benzina sau daca cobor inca asa ceva nu am auzit acuma fiecare dar eu inca de 4 ani nu am patit nici macar odata.
rratzoiusexos
QUOTE(fnp @ 28 Apr 2010, 16:24)
Daca materialul furtunului nu rezista la benzina e nasol. Se va topi inauntru si rezulta bucatele mici care o sa-ti infunde pompa / conductele.
*




ha ha ha... radmasa.gif de sarci pe gugal si vezi in cat timp se descompune plasticul....o sa fie solenza oale si ulcele si ala tot acolo o sa ramana
cata82
Asa cum a zis si YRX , desurubezi piulita de la rezorvor , scoti pompa de benzina si plutitorul apoi scoti si furtunul .
Stai linistit , majoritatea furtunelor rezista la benzen .
bogdanelkva
Desfac eu piulita aia,dar tot pe aici am citit ca nu e e chiar asa usor,e vorba si de garnitura aia a ei...ca se rupe,ca se...Dupa aia stai si cauta garnituri. wacko.gif
Din cauza asta nu m-as incumeta sa desfac capacul pompei.
Pe partea cealalta,daca las furtunul acolo,nu sta in aer sa se descompuna in enspe ani,sta totusi in benzina.nu stiu... huh.gif
YRX
Cumpara o garnitura noua (parca se gaseau separat) inainte sa te apuci de lucru. Intr-adevar, garnitura aia se lasa si nu prea mai poate fi pusa la loc bine, mai ales daca are si ceva vechime.
cristio_79
Chestia e ca daca nu ai capac de vizitare in portbagaj, trebuie sa dai jos rezervorul.
Nu are nimic garnitura daca nu o scoti de pe gatul rezervorului, eu asa am lasat-o si vad ca nu am probleme la un an de cand am remontat-o. Altfel, am inteles ca se deformeaza. Piulita sa nu o desfiletezi batand in ea cu scule gen coican, patent. Am inteles ca ar fi vreo 80 de lei noua, dar partea proasta e ca poate crapa dupa ce o montezi la loc.
Rezervorul nu are pereti, in schimb are acea forma "neregulata" ca sa zic asa. Eu am bagat mana in el pana la umar ca sa-l sterg inauntru.
Poti desface colierul acela care strange bucata aia de furtun dintre cotul de alimentare si gatul rezervorului, poate ai noroc si nu a intrat tot in rezervor.
bogdanelkva
Am desfacut azi colierele alea doua de la intrare...nimic.furtunul e inecat in rezervor. popa.gif
bnedea
Hmmm, oare nu poti sa confectionezi un dispozitiv cu care sa tragi furtunul ala afara din rezervor prin cotul de alimentare, dupa ce se mai goleste benzina?
Uite la ce m-am gandit eu: iei un furtun de 20mm diametru si bagi o sarma prin el. In capatul din rezervor poti sa mai pui un furtunel in furtunul mare ca sa stea sarma centrat. Sarma o indoi la capatul care intra in rezervor in forma de carlig. in prealabil faci un semn pe sarma atunci cand e trasa de tot ca sa stii daca ai agatat ceva cu sarma, semnul nu mai iese din furtun, deci poti sa incerci sa tragi dispozitivul afara.
[attachmentid=1627618129] poate merge.
fnp
Sau poate se procopseste cu o sarma si trei furtune in rezervor smile.gif)
stefanNar
Alta idee ar fi cu un carlig de pescuit gen ancora. Cine pescuieste si se da mare pescar sigur si-a infipt unul doua in degete si stie cat de repede "agata" si cat de greu mai iese.
Poate ai noroc si agata furtunul si il poti trage afara.
Succes!
smile.gif
vladut88
poate ai "noroc" si agati firele de pe la po0ma si le tragi afara cu sarma sau ancora de pescut
Jack Daniel's
radmasa.gif
romanvs
Te-a cam mancat undeva...

Eu cred ca tot prin gura de vizitare de la pompa poti sa scoti furtunul.
Referitor la curatitul filtrului de benzina,cum zicea cineva mai sus,acesta este incorporat in pompa si se schimba odata cu aceasta,cel putin asta spune manualul.

Spor la treaba si fii mai atent pe viitor.
bogdanelkva
Da,cred ca singura metoda mai ortodoxa e sa desfac capacul de vizitare,dar momentan nu umblu la nimic;daca in viitor o sa apara ceva probleme,o sa dau jos rezervorul.asa cum nu se dizolva plasticele alea de la pompa,asa nu o sa se dizolve nici furtunul ala.sper. tongue.gif
Bafta si nu faceti ca mine! bash.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.