Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ferodouri frana spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BOBINATOR
Am urmatoarea problema .La mine s-au cam uzat ferodourile pe spate .Am fost la mecanic si el mi-a spus ca nu e necesar sa-i schimb cu tot cu saboti (daca nu gresesc) ci sa cumpar numai ferodourile si le poate inlocui.Bun.Zis si facut am fost in targ la Vitan si am ramas socat cand la prima taraba la care am intrebat mi s-a zis ca nu mai da politia voie sa se vanda numai ferodourile ci sa se vanda cu tot cu sabot.Merg mai departe si gasesc la urmatoarea taraba ce cautam cu nituri set complet facut de Fermit mai pe scurt.Acum se pune problema daca lucrarea facuta de mecanic va tine ?Multi mi-au spus ca nu tine da nu prea imi da ghes inima sa dau 1.2 milioane pe sabot(i ) ca nu m-am interesat exact daca sunt perechi sau unul singur .Voi ati mai facut asta ?
AC
Chiar mai mult. Am schimbat primele 2 ferodouri la 80.000km
george_d
Si sobotii intregi au prinse ferodourile tot prin niturire. Daca ai piese de calitate si cel care ti le prinde e meseriasi n-ai de ce sa-ti faci griji.
CiprianPJM
Ferodouri am batut chiar si eu. Nu iti trebuie decat un dorn (nu mai stiu exact marimea da` te orientezi tu <sau meseriashu>) o menghina si un ciocanel. Cu dornul tii contra la nit, le bati provizoriu, nu de tot, ca sa le potrivesti bine pe toate. Dupa care le bati complet. Mare atentie sa nu crapi ferodoul cand nituiesti. Mai bine mergi la meserias, ca sa nu dai de necaz mare sau sa crapi fero. si sa dai iar bani. Poti sa mergi asa cu ele bine-merci pana scartaie iar smile.gif
gattoman
Sal.Nu e nici o problema daca inlocuiesti ferodourile, si chair acum au inceput sa se gaseasca din nou.Nu inteleg ce treaba are politia cu piesele penrtu masini, poate RAR dar politia in nici un caz. Eu le-am inlocui acuma vreo 15.000 km si tin franele fara nici o problema.Singura chestie de care tre sa ai grija cand cumperi ferodourile e sa aiba nituri de aluminiu, care sunt un material mai moale.Daca are nituri de metal (duritate mai mare) riscul de a crapa ferodourile cand le bati este mult mai crescut.Cel mai bine e sa mergi la un mecanic, caci nu cred ca va costa prea mult operatiunea. biggrin.gif biggrin.gif
BOBINATOR
Niturile sunt moi de cupru , iar ansamblul este facut de Fermit (setul) care stiu ca fac si placute de frana .
axel
QUOTE(BOBINATOR @ 24 Apr 2005, 08:38)
Am urmatoarea problema .La mine s-au cam uzat ferodourile pe spate .Am fost la mecanic si el mi-a spus ca nu e necesar sa-i schimb cu tot cu saboti (daca nu gresesc) ci sa cumpar numai ferodourile si le poate inlocui.Bun.Zis si facut am fost in targ la Vitan si am ramas socat cand la prima taraba la care am intrebat mi s-a zis ca nu mai da politia voie sa se vanda numai ferodourile ci sa se vanda cu tot cu sabot.Merg mai departe si gasesc la urmatoarea taraba ce cautam cu nituri set complet facut de Fermit mai pe scurt.Acum se pune problema daca lucrarea facuta de mecanic va tine ?Multi mi-au spus ca nu tine da nu prea imi da ghes inima sa dau 1.2 milioane pe sabot(i ) ca nu m-am interesat exact daca sunt perechi sau unul singur .Voi ati mai facut asta ?
*


o sa fi surprins ce putin tin ferodourile de fermit.cam 50k km.eu am pus unele de pitesti si la kilometri astia sunt tocite cam jumate.tu decizi.depide si cat mergi cu masina.
BOBINATOR
Pai foarte putin pana acum , cam 4-5000 de kilometrii pe an , sa zic .Dar masina vreau sa fie intro stare impecabila mereu .Daca rezista 50000 eu sunt ultra multumit .Si daca-i schimb regimul tot ma tin 2-3 ani si asta la 250 de mii cat am dat pe ele mi se pare un raport pret calitate bun .
As mai avea totusi o problema legata de frane sa nu deschid alt topic .Pe unde Dumnezeu intra aer in instalatia de franare ca eu m-am plictisit cat am aerisit la ea .Cred ca mai bine de 7-8 ori in 6 luni!Aveti vre-o idee?
driverx
BOBINATOR

Ce lichid de frana folosesti?

Eu tot puneam dinstea romanesti, autorizate RAR si m-am prins cum ii cu ele, desi tot pe garnituri dadeam vina. Am pus 2+2 DOT4 si nu mai am probleme aproape un an cu ele. Merg constant, prind sus, nu o zi prinde mai sus, una mai jos cum pateam cu lichidele romanesti.
BOBINATOR
Am ceva romanesc DOT3 intradevar intr-un bidon gri si scrie cu albastru .Nu stiu firma exact dar cam asa arata.Nu e Lifrom sigur.Alte pareri ca o sa incerc sa schimb si lichidul
driverx
Eu zic sa nu stai prea mult pe ganduri. La o adica e vorba de siguranta ta si de banii tai.

Aer poate trage pompa, sau chiar un cilindru. Eu zic sa schimb garniturile la tot (daca nu ai facut-o foarte recent)...golesti ca lumea instalatia, si pui lichid nou. Altfel o sa te mai plimbi de 2-3-4 ori pana le faci ca lumea.
TheSaiLor
Cu ferodourile nu e nici o problema. Si alea de la Fermit sunt destul de bune. De vreo 10 ani cel putin stiu sigur ca numai de la fermit am bagat. Ultimele le-am schimbat acum 2 ani si 3 luni si de atunci am vreo 35.000 Km facuti cu ele, si din cate vad peste vreo 1000 o a trebuisca sa schimb iar. Acum depinde de cum iti lucreaza sabotii, cum folosesti frana si ce noroc ai cand cumperi.
BOBINATOR
De franat nu franez brusc ,eu am mereu tendinta sa franez din timp datoarita faptului ca nu am frana buna m-am obisnuit cu ditantele de franare deci niciodata nu bruschez la frana !
radui
Cu ferodourile separat e ok. Si eu mi le-am montat singur, e ok. Iar cu aerul, eu zic ca de la garnituri ti se trage. Din pacate sunt multe facaturi prin pravalii.... anul trecut am luat niste garnituri de etrier, n-am putut neam sa bag pistonul in etrier. Erau prea groase smile.gif
BOBINATOR
Am schimbat azi ferodourile aveam si niste garnituri duse la pistonasul pe stanga spate ,am aerisit am frana de ma arunca in cap acum .Mai am o problema cu repartitorul .Se pare ca e blocat cu prima ocazie schimbam .Sa vad totusi daca am eliminat problema aerului in instalatie .Va tin la curent!
to_the_limit
permit sa arunc si eu o intrebare in topicul asta...

de ceva vreme cam 1500-2000km imi huruie in spate cand franez..si am inteles ca trebuiesc schimbate ferodourile(am cumparat cu tot cu nituri si garnituri) numai ca mecanicul ma rezolva abia dupa paste,pe miercuri asa..si eu vreau sa merg pe 1mai in afara orasului un pic...

ideea e daca e vreo problema,sa merg asa cu huruiala,si am impreisa ca mai huruie si in mers,dar nu la fel de tare ca atunci cand franez...
BOBINATOR
Si la mine facea la fel! aveam si un cablu de la frna de mana blocat .Deci o roata infranata.
adt
QUOTE(to_the_limit @ 28 Apr 2005, 17:41)
de ceva vreme cam 1500-2000km imi huruie in spate cand franez..
...ideea e daca e vreo problema,sa merg asa cu huruiala...
*


Daca intr-adevar huruiala provine de la uzura garniturilor sabotilor, utilizarea in continuare a autoturismului fara remedierea problemei poate duce la distrugerea sabotilor si a tamburilor ( frecare metal pe metal ) + eficienta scazuta la frinare.
to_the_limit
k,astazi am fost la service sa-mi schimb ferodurile si acolo s-a depistat ca de fapt cablu era ruginit si blocat si tine infranata roata din dreapta..

s-a deblocat si s-a ajuns la concluzia ca numai trebuiesc schimbate ferodurile ca masina fiidn destul de noua nu merita..

ok..plec iar pe drum dupa 5 min de mers la prima frana aud o huruiala iar din spate...deci repet se aude mai pregnant doar cand franez...

mecanicul mia zis cat trebuiesc schimbati si niste rulmenti pe spate la roata stnaga,are vreo legatura asta cu huruiala?

va rog spune-ti ca am impresia ca ceva imi scapa,adica nu e normal sa se auda asa dupa ce am fost la service si ala a verifcat doar.
to_the_limit
chiar nimeni sa nu stie? sad.gif

astazi am depistat ca huruiala se aude daca calc frana o singura data,daca fac a doua pedala dispare...



george_d
in general rulmentii huruie. vezi daca are joc roata spate
Oxygen
QUOTE(to_the_limit @ 5 May 2005, 14:35)
chiar nimeni sa nu stie? sad.gif

astazi am depistat ca huruiala se aude daca calc frana o singura data,daca fac a doua pedala dispare...
*



daca la a doua pedala dispare sar putea sa fie din cilindru sa nu deschida calumea..,si in consecinta sa nu infarneze cum trebuie aceea roata.Poate ca la prima peda sabotii doar ating usor de ferodou.Fa un test la 40 km/h si calca farna odata brusc si vezi daca raman urme de la roata aia si comparale cu celelate.
to_the_limit
pai am calcat brusc azi,pe la 40km/h,dar nu mia venit in cap sa ma uit daca las urma pe asfalt(cred ca la asta te referi,nu)si masina,avand aerisirea abia facuta tine frana mai sus ca inainte si s-a oprit bine.

precum am spus,mecanicul mi-a zis ca este de schimbat rulmentii la roata stg spate,dar nu e asa urgent..cel putin asa a zis..
Oxygen
QUOTE(to_the_limit @ 5 May 2005, 15:07)
pai am calcat brusc azi,pe la 40km/h,dar nu mia venit in cap sa ma uit daca las urma pe asfalt(cred ca la asta te referi,nu)si masina,avand aerisirea abia facuta tine frana mai sus ca inainte si s-a oprit bine.

precum am spus,mecanicul mi-a zis ca este de schimbat rulmentii la roata stg spate,dar nu e asa urgent..cel putin asa a zis..
*



da la lasat urma ma refeream si daca e continua.Pai daca tot tia zis de rulmenti schimbai si daca nu se rezolva inseamna ca e de la psitonasu ala sau ceva de la frana.Daca tot ai facut decurand aerisirea cum era presiunea lichidului de frana la acea roata??tisnea bine sau ..?
to_the_limit
pai eram sus in masina biggrin.gif ca era pe elevator cand a umbalt ala la aerisire si nu mi-a zis nimic... mad.gif

Dyda
Huruitul, sau mai bine spus este ceva care seamana cu sunetul scos de buhai, deci acesta este produs de sabot / sabotii in frecare cu tamburul dar in acel moment acestia au si o vibratie. aceasta vibratie se datoreaza faptului ca fixarea lor a devenit prea elastica.
O verificare a arcurilor conice de mentinere sabot pe platou, o verificare a arcurilor de readucere sabot, atit superior cit si inferior, eventual inlocuire , nu sunt scupme si sa nu fie de SRL
gattoman
Sal.Ca sa verifici daca sunt rulmentii de vina ridici roata si vezi daca are joc orizontal sau vertical.Banuiesc ca huruitul s-ar putea auzi din cauza ferodourilor care probabil ca sunt relativ noi.Eu unul asa am patit imediat dupa ce am schimbat ferodourile, cand puneam frana se auzea un huruit pe spate, dar care cu timpul a disparut.Nu stica sa schimbi garniturile la cilindru.Nu poti sti daca ramane vreun piston din ala blocat si sabotul atinge pe tambur si se poate auzi zgomotul de care spui. biggrin.gif
to_the_limit
ok,ieri am venit de la un drum in afara de 300de km si am depistat pe unele portiuni de drum cu curbe aceasi huruiala pe care o aud cand franez...deci practic in orice curba luata peste 50km/h,imi huruie pe spate...

to_the_limit
fratilor spune-ti si mie ce sa mai fac..ieri cat am fost la facultate sa dau un examen am parcat am tras fr de mana la maxim ca era panta,cand mam intors dau sa plec si aud trosc,pe spate..si cand am accelerat am realizat ca masina mergea infranata,am innebunit...nu e prima data cand face...am mai fost acu 1 saptamana la service si mi-a deblocat cica..cablul..acu iar..?
mentionez ca rotile nu s-au incalzit ca am facut un drum de 150km..
CJ-77-ERG
no....ciudat sa mor de nu
daca atunci cand ei curba cu peste 50....huruie, vezi sa nu fie rulmentul, da ma indoiesc sa fie ala. ala ar trebuii sa faca urat si la 20-30-40
treaba cu frana de mana ii relativa.
cablul circula bine prin camasa?(ala de frana de mana)
asa pateam si eu innainte, daca mergeam mai mult cu masina si trageam cablul abea mai putea-m sa-l dau jos, ma bagam sub masina....trageam de cablu sa se lase dadeam cu picioarele in roata...si cumva cumva o lua
prezizez, cablu cumparat cu recent...de 3-4 luni?
prin ianuarie oricum si treaba asta mi-o facea acuma vreo ...prin 1 mai am detectat-o
apoi cand am avut timp, dupa cateva zile...am scos cablul....si l-am analizat....tot era ruginit de numa numa, apoi am facut treaba cu uleiu
am bagat ulei pe camasa cat am avut in sticla smile.gif) acuma nu se mai blocheaza
da cand era pe masina cablul nu se vedea sa fie ruginit, doar dupa ce l-am dat jos mi-am dat seama. ia baga si tu niste ulei...asa de control, apooi daca tot mai ai probleme cu frana de mana desfa tamburu, si vezi care-i treaba pe acolo, cineva sa traga de frana de mana sa vezi unde ramane blocat....daca ramane.
bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.