Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bodytzu
in mers...pe drum denivelat cand iau stanga imi bate ceva...de la ce ar putea fi...?
pirvumark
cum suna bataia? poate fi planetara.
bodytzu
planetarele sunt aproape noi,au 4 luni de zile si au fost cumparate de la dacia,cele mai scumpe pe care le-am gasit...

daca era planetara nu batea si cand luam dreapta de volan?....se aude bataia doar cand iau stanga si e drumul oarecum denivelat...daca merg pe drum bun nu bate....si am incercat si altfel...frana de mana trasa,maxim stanga si i`am dat tare si nu bate....
alexandrusava93
cand iei stanga de volan - masina se lasa in dreapta .. cred ca pe acea parte ai si bataia - SIGUR e planetara de vina ....

cand iei dreapta se apleaca masina in stanga si de aceea nu bate tongue.gif
bodytzu
am scris clar,ca bate numai pe drum denivelat si mai atre prin gropi chiar daca e volanul drept
DACIA(the romanian dream)
am avut si eu o problema de genu asta, adica indiferent cat ii dadeam de tare nu batea nimic , dar cand o luam la stanga imi batea la roata din dreapta si la mine a fost de la rulmenti(imi lipseau cateva bile)si cand am schimbat am schimbat fuzeta cu totu ca era si discul un pic mai mancat si s-a rezolvat
bafta
bodytzu
mersi pentru sfat....cu toate ca toata articulatia e noua,as prefera sa nu fie rulmentul ...
brigada_diverse
salta rotile pe rand pe cric si verifica articulatiile..trage de roata sus-jos, dreapta stanga si impinge-o inspre fata masinii si inspre spate(mai e un topic cu asta pe aici)....
trage frana de mana inainte, sa nu cada masina pe tine
bodytzu
da...mersi...raman dator .

nu auzi k articulatie e noua???
kog
si ce daca e noua? Ai mari sanse sa nimeresti piese de dacie noi care nu sunt bune. Exemplu: capat de bara, care la o strangere deloc puternica a ramas fara filet. Planetare care bat dupa putini km km. te pune si fa ce au zis colegii ca nu te costa nimic
bodytzu
am incercat treaba asta...nu are niciun fel de joc...
pirvumark
pai ai ridicat ambele roti pe cric si ai incercat jocurile?
ridica fiecare roata pe cric si trage jos sus. daca gasesti joc e din rulmenti. apoi tragi stanga dreapta. daca ai joc e din articulatii(picoti, bucse, etc).
mai simplu de atat nu se poate.
oricum eu cred ca ori rulmentii ori planetara.
bodytzu
am incercat...am ridicat ambele roti am tras sus jos stanga dreapta nici pic de joc...inseamna ca e planetara? daca ar fi planetara de sa bata doar la gropi? o fortez maxim in viraje si nu bate nimic pe drum bun....

mi-a zis cineva ca sa nu fie flansa de la amortizor...sau ceva de genul asta....vreun sfat? cum as putea verifica? astept sfaturile voastre pls ca nu stiu ce sa-i mai fac parca se rupe masina cand merg pe drum denivelat...
BZN
Suspensie, amortizor?
LE
T-ul amortizorului?
Alex4u
verifica bieletele antirull....si eu pateam in denivelari asa batea ceva de parca simteam si in volan...si era bieleta antirull....capatul de jos batea in bascula...dar s-a rezolvat:D ... mie de exp planetara dupa dreapta imi bate si in viraj stanga si in denivelari..dar urmeaza sa o schimb
nitu_mihai
mai bate si cand planetara nu e stransa suficient si risti sa busesti rulmenti
Alex4u
nu la mn sunt stranse ..planetara este devina.....dar o sa o schimb...uneori in mers am si impresia ca partea dreapta ramane mai in spate:-??
bodytzu
QUOTE(BZN @ 2 May 2010, 21:12)
Suspensie, amortizor?
LE
T-ul amortizorului?
*





da...T-ul amortizorului
micri
eu am o altaproblema si nu stiu de unde sa fie.
fie in linie dreapta dar mai ales cand virez stang imi huruie ceva pe dreapta. planetara este noua si bucsaraia la fel pe acea parte. pivotii sunt noi. se poate sa huruie din cauza rulmentilor?
kog
da. Verifica rulmentii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.