Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paulorossi
Salut prieteni.
Tocmai mi s-a rupt antena de la masina,montata deasupra masinii pe plafon.Se poate schimba cu succes?A mai facut cineva operatia asta?E suficienta o antena de la magazinul auto sau trebuie si alte adaptari?
Cioby92
din cate stiu eu antena e prinsa doar intr-un surub cu piulita si cred ca poti sa o dai jos demontand oglinda retrovizoare de pe plafon
dandee
tot din 99 am si eu masina!dar eu am doua antene!una in spate si una in fata! aia din spate e mai micuta si cea din fata e numai suportul acum nu stiu unde e montat cablul de la antena imi da ti voi vreo idee biggrin.gif
Alex4u
eu nu am nici o antena pe masina... biggrin.gif ...dar am ajutat pe cnv sa o schimbe sa puna una model mai nou daia micuta...trb desfacut capitonajul de sus...desfacut surubul...acolo vine si firul si gata o scoti in sus...dar ai grija sa adere bine cauciucul ala pe tabla ca altfel o sa iti intre apa....si rugineste etc...mai bine dai cu niste mastic bine pe sub cauciuc si gata biggrin.gif
bygy007
da se schimba usor , undeva sub antena este o gaura , (nu mai stiu daca trebuie demontata consola cu oglinda) , dar pe pipaite se depisteaza isor , la mine nu a avut gaura in capitonajul plafonului , si cu o cheie tubulara de 8 sau 10 se desface piulita si se trage in sus , mare atentie la seibi , firul de antena se duce in dreapta si coboara prin stilpul usii , , daca radio a mers nu bine nu trebuie inlocuit cu altil , daca totusi e necesara operatia se taie capatul de la antena si de cablul vechi se leaga cel nou (BINE si in asa fel incit sa mearga usor) si se trage de capatul vechi ci mare atentie , daca se blocheza se trge inapoi , apoi iar inainte , (sper ca ati inteles miscarea) pina se trage tot

succes
Paulorossi
Ms de sfaturi.Apreciez.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.