Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vacuum
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
livacana
Buna ziua.sper sa ma puteti ajuta si pe mine.Am schimbat carburatorul 1.4 insa nu am vacuum.Daca scot furtunul nu se intampla nimic iar daca pun degetul si astup orificiul turatia creste..Am incercat sa trag si din capsula sa vad daca se modifica mersul motorului,insa nu se intampla nimic...Multumesc!
Paulorossi
Hai sa ne-ntelegem...
Cum adicia nu ai vacuum?Cand scoti furtunul si pui degetul pe gaura din carburator creste turatia e ok, asta insemnand ca in momentul cand gaura nu e astupata se saraceste amestecul si turatia scade ca urmare a amestecului necorespunzator.Important e ce se intampla cu turatia motorului cand pui furtunul la loc?E la fel ca si cand nu pui degetul pe gaura?Asta inseamna ca e sparta capsula vacuumatica si practic pe acolo saracesti amestecul.
Ca sa fii sigur,ia capacul de la declou si trage aer pe furtunul de vacuum,trebuie sa vezi platina miscandu-se,alfel e dusa capsula vacuumatica si trebuie schimbata.
Alex4u
sau carburatorul...trage aer fals pe undeva de spui ca l-ai schimbat de curand....nu cred ca ai capsula de vacuum sparta ca atunci nu mergea mai deloc masina
mecanick_maverick

Päi dacä trägea aer fals mai crestea turatia la astuparea tubului de vacuum ?
Si scoaterea furtunului de vacuum de la carburator e similar membranei sparte-gäurite , si totusi motorul merge ...
Paulorossi
Prieteni,nu bagati omu in ceata.
livacana verifica daca e sparta capsula vacuumatica,cum am spus mai sus, tragand aer pe furtunul ei cu capacul de la delcou scos ca sa vezi daca se misca platina cand tragi.Daca nu e nici o miscare,e clar,capsula vacuumatica dusa,schimb-o.
livacana
Ca sa va spun detaliat:
-Cand scot furtunul nu se intampla nimic.(si nici cand il pun la loc)
-Daca pun degetul pe capatul din carburator creste turatia
-Capsula vacuumatica lucreaza
-Carburatorul este etansat si cu pasta(nu stiu exact cum se numeste)
-Daca in timp ce motorul merge si trag de furtun prin capsula vacuumatica tot nu se intampla nimic.(chiar daca atunci cand trag platina se misca).



PS.Nu stiu daca are vreo legatura cu aprinderea electronica,din acea simpla cu platina originala
Paulorossi
Atunci care-i problema?
E totul perfect normal.Ai avansul dat prea mare,modifica-l din delcou.
Alex4u
sau cum am spus mai sus carburatorul nu lucreaza cum trebuie..
livacana
poi cand scot furtunul nu ar trebui sa se schimbe mersul motorului?...
Paulorossi
Nu neaparat,asta depinde de avans.
Te tot invarti in cerc,intelegi ca in momentul cand scoti furtunul de la carburator,avansul scade dar intra aer pe acea gaura si nu se creste acceleratia ca e amestecul aer/benzina saracit la relanti.In momentu in care pui degetul pe furtun avansul e tot scazut dar nu mai intra aer si amestecul e bun,de aceea creste acceleratia.Cand pui furtunul la loc scade turatia la normal datorita faptului ca capsula vacuumatica mareste avansul, relantiul se micsoreaza si el deoarece cand ai avans mai mare scade turatia la relanti dar in schimb creste puterea motorului.In concluzie ca sa cresti turatia la relanti cu furtunul pus la loc fata de situatia initiala trebuie micsorat avansul rotind delcoul in sensul acelor de ceasornic cateva grade.Va creste turatia motorului dar va scadea putin puterea motorului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.