Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sonda ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
zerocool
As avea si eu nevoie de o sonda de ulei dak aveti careva k a mea s-a dus si una noua costa cam multicel.
Astept sa ma contactati dak ma puteti ajuta in vreun fel
Multumesc!!!
maryus_83
Cat costa una noua?
Maskatu
25 ron klaxcar sau 200-250 ron originala renault. Sunt foarte bune si cele klaxcar.
danciusergiu84
imi dau seama din pret care e de pana la 10 ori mai mic ca e "buna" 052.gif , vezi de ce nu sustin 100% piesele de origine cateodata nu e justificata diferenta de pret, macar daca ar tine ala de origine de 10 mai mult (desi astea n-ar trebui sa se defecteze mai ales ca uleiul impiedica uzura sau oxidarea-rugina), eu banuiesc ca ai patit ce am patit si eu si anume s-a infundat sonda cu mizerie din motor, se curata bine cu benzina, dar asta se evapora repede si trebuie etansat cat de cat vasul in care bagi benzina +sonda la curatare ca daca o lasi peste noapte la inmuiat benzina dispare
Maskatu
Eu vorbesc din experienta personala nu din pareri citite de pe forum. Am fost nevoit sa schimb sonda de ulei pentru ca sonda originala avea pierderi de ulei la imbinarea mijlocului cu suportul de prindere catre motor. Am preferat sa cumpar de klaxcar, pentru ca mi s-a parut exagerat pretul celei originale, plus de asta nici nu am gasit pe unde am cautat la vremea respectiva. Asta s-a intamplat pe la 60-65 mii km. Pierderile nu erau mari dar ma deranja pata de ulei permanenta din zona respectiva. Acum au trecut cam 7.000 km si sonda arata la fel ca atunci cand am montat-o.

Daca sonda klaxcar ma tine 20.000 km sunt multumit. Daca faci calcul tot iesi pe plus, pentru ca ar tine cat un sfert din cat a tinut cea originala dar este de 10 ori mai ieftina.

Nici eu nu sunt de acord cu piesele ne-originale dar de multe ori sunt fix acelasi lucru ca si cele originale, si platesti doar "firma", in cazul de fata "uzina". La fel cum sunt multe piese de "srl" care pica dupa cateva sute/mii de km, sunt si multe piese de srl care rezista la fel de bine ca si cele "de origine", cum ar fii filtrul de ulei, aer, benzina, caloriferul de caldura,etc.
zerocool
Va multumesc pentru sfaturi o sa comand una klaxcar pana la urma.

<span class='edit'>4 May 2010, 17:42:</span>
Am fost la un dealer de piese auto de import si am gasit sonda dar pe sonda mea defecta scrie 0,21bar iar pe cea pe care am gasito scrie 0,30bar.
Problema este ca nu stiu daca cifrele astea se refera la ce presiune rezista sau la ce presiune deschide?
Voi stiti?
Moderator edit: fara mirc-isme!
Stefan_B
Presiunea la care deschide (stinge becul). Monteaz-o fara grija.
zerocool
Va multumesc pentru toate sfaturile acordate,mi-au fost de mare ajutor!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.