Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: conectare turometru extern dacia 1310 '91
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
Salut,

Satisfacut de performantele aprinderii trazistoriale recent montate mi-a vent ideea sa montez un turometru extern (modelul 1310 tlx din 1991 nu are in dotare asa ceva) pentru a regla corespunzator turatia motorului.

Zis si facut. Am cumparat una bucata turometru extern in instructiunile caruia se vorbeste despre conectare la bobina de inductie si am realizat legaturile astfel:
- minus de la bobina de inductie (direct de pe contactul bobinei)
- plus de pe contact
- masa dupa caroserie
- plus si masa pentru luminile de bord

In masura in care chinezul nu a pus instructiunile de la alt produs teoretic cel putin turometrul este corect conectat insa....nu functioneaza nici batut. Bineinteles ca a fost montat cu motorul oprit si borna minus a bateriei deconectata asa cums cria la carte.

Avand in vedere ca aprinderea tranzistoriala se monteaza tot pe borna minus a bobinei este cumva nevoie sa conectez turometrul dupa aprindere? (modelul meu de aprindere are un led care se aprinde atunci cand pleaca scanteia spre delcou)

In instructiunile aprinderii tranzistoriale este mentionat faptul ca turometrul ramane conectat la borna minus a bobinei de inductie dar in cazul meu nu functioneaza.

Cum pot verifica daca turometrul scos din cutie sigilata functioneaza si ce as mai pute aincerca sa il fac sa mearga?
Snakee
Amice, ca sa mearga are nevoie de + si - de pe bobina de inductie. Nu pune dupa aprindere ca ia foc. Ca sa incerci daca e bun, cauta un electronist si spune-i sa-ti faca un circuit astabil sau bistabil (ca la ledurile alea doua de-ti tineau bateria calda, si se aprindeau intermitent) dar cu frecventa mai mare.Asa vei proba un turometru. + de la pozitie si - de pe masa masinii sunt ptr beculetul de iluminat cadranul. Bafta!
tatuci
Plus de la bobina de inductie? Chinezul pe instructiuni scria ca pentru plus sa preiau din contact astfel incat sa fie alimentat doar cand motorul merge (din cate stiu din contact un plus merge direct la bobina).

Intr-adevar mi-a fost teama sa pun dupa aprinderea tranzistoriala din motive similare.

Voi incerca varianta cu emitatorul de pulsuri pentur proba.

Are cineva un turometru extern motat cu aprindere tranzitoriala ?
Snakee
QUOTE(tatuci @ 5 May 2010, 14:08)
Plus de la bobina de inductie? Chinezul pe instructiuni scria ca pentru plus sa preiau din contact astfel incat sa fie alimentat doar cand motorul merge (din cate stiu din contact un plus merge direct la bobina).

Intr-adevar mi-a fost teama sa pun dupa aprinderea tranzistoriala din motive similare.

Voi incerca varianta cu emitatorul de pulsuri pentur proba.

Are cineva un turometru extern motat cu aprindere tranzitoriala ?
*


Leaga-l direct de pe bobina de inductie si vezi ce si cum;nu-l lega dupa aprindere, ca semnal e preluat dinaintea aprinderii...
Ov
orice turometru se leaga cu + la plus (preferabil dupa contact), - la caroserie, si firul de semnal la ruptor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.