Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se vor modifica ratele de leasing?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
b64chr
Ratele de leasing contin TVA 19%, evidentiat explicit pe facturi.
Ce se va intampla in eventualitatea cresterii cotei TVA?
Dupa mintea mea ar trebui sa ramana 19%, dar as ruga pe cineva mai priceput sa ne explice ce si cum.
DMP
Daca va creste doar cota de la 19% la x% fara a se modifica si baza de impozitare, atunci, evident, ca la leasing se va aplica noua cota x%.
ady77
Va creste la x%
crisolro
adica sa se aplice noua TVA retroactiv la un contract deja semnat, cu niste rate calculte etc.??? oare?
tot citind contractul ala bine veti afla
daca da (eu nu cred), atunci e nasoleala ... vor fi si mai multe recuperari
DragosP
E normal, atâta timp cât ți se emite factură la fiecare rată plătită, ca procentul de TVA aplicat să fie cel în vigoare la data emiterii facturii. Altfel de ce s-ar mai mări TVA-ul? Nu ca să plătească tot boborul?
DMP
QUOTE(crisolro @ 6 May 2010, 12:01)
adica sa se aplice noua TVA retroactiv la un contract deja semnat, cu niste rate calculte etc.??? oare?
tot citind contractul ala bine veti afla
daca da (eu nu cred), atunci e nasoleala ...
*



Mai exact citind Codul Fiscal.

QUOTE
Art. 134-1 - Faptul generator pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
...
(9) În cazul operațiunilor de închiriere, leasing, concesionare și arendare de bunuri, serviciul se consideră efectuat la fiecare dată specificată în contract pentru efectuarea plății.
...


QUOTE
Art. 140 - Cotele
...
(3) Cota aplicabilă este cea în vigoare la data la care intervine faptul generator ...
...


De aplicat retroactiv nu poate fi vorba.
corvinarh
in mod normal creste valoarea tva...
deci va creste si valoarea facturii..
dar tinand cont de faptul ca masina cumparata de cei de la leasing a fost la o valoare care continea la data cumpararii un tva de 19%... aici trebuie vazut cum se va rezolva... cei de la leasing vor incerca sa bage pe gat acte aditionale in care sa motiveze forta majora...

in cel mai rau caz ar trebui sa platim un tva majorat doar la valoarea ramasa de rambursat la data intrarii in vigoare a majorarii de tva
DMP
QUOTE(corvinarh @ 6 May 2010, 14:32)
...
in cel mai rau caz ar trebui sa platim un tva majorat doar la valoarea ramasa de rambursat la data intrarii in vigoare a majorarii de tva
*



Exact asta se va intampla.
Se va plati TVA majorata la valoare ramasa de rambursat la data de la care se aplica noua cota, cu ocazia fiecarei facturi de la firma de leasing.

Off topic: Dupa ultimele stiri se pare ca nu vor fi crescute cotele de TVA. biggrin.gif
b64chr
Eu nu inteleg. Statul a incasat TVA-ul pe masina integral, la cota de 19%, atunci cand masina a intrat in proprietatea firmei de leasing. Deci statul nu mai are de incasat nici un TVA. Cum ar putea firma de leasing sa incaseze de la mine un TVA mai mare decat a platit?

P.S. Ma intereseaza situatia chiar daca majorarea TVA nu mai este de actualitate.
paul_p
E un pic mai complicat. E vorba de diferenta dintre TVA colectata si TVA deductibila.
TVA se plateste la fiecare tranzactie comerciala. Fiecare plata a ta este o operatie comerciala la care se aplica TVA.
DMP
b64chr, la nivelul fiecarei entitati inregistrate ca platitoare de TVA se plateste la stat in fiecare luna diferenta dintre TVA colectat si TVA deductibila. Presupunem lucrurile cele mai simple.

Cand firma de leasing a cumparat masina ea si-a inregistrat TVA-ul in TVA deductibil. Nu l-a platit statului ci a avut dreptul sa si-l deduca din TVA-ul colectat in luna respectiva.
De fapt firma de leasing l-a achitat furnizorului masinii care si-l inregistreaza in TVA colectata.

Firma de leasing si-a dedus in luna respectiva TVA-ul masinii la 19% si iti factureaza tie tot la 19% pana in momentul cand cota de TVA creste la x% dupa care iti factureaza la x%.

Tu esti cumparatorul final al masinii si suporti TVA-ul o parte la 19% iar cealalta parte la x%.

Producatorul masinii, dealerul, firma de leasing sunt doar verigi intermediare pe lantul de la "materiile prime" din care se produce masina si tine si de aceea ele platesc statului doar diferenta dintre TVA colectata (ceea ce factureaza) si TVA deductibila (TVA-ul de la cumpararile lor).

La nivelul fiecarei astfel de verigi se adauga o anumita valoare partilor care se vor regasi in produsul final si statul taxeaza aceasta valoare adaugata la nivelul fiecarei verigi.
De asta ii si zice taxa pe valoare adaugata.
elro
Eu am scapat de grija leasing-ului la masina,am achitat tot a scapat.gif
b64chr
Ati avut dreptate. Am primit factura de leasing si TVA este 24% atat la capital cat si la dobanda.
De ce nu oi fi facut credit, tantalaul de mine?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.