Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bicicleta si cainii vagabonzi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
Andy_ACS
Totusi nu e bine de lasat copii mici in preajma cainilor, nu se stie cum ii provoaca si se ajunge usor la o tragedie:
http://www.ziare.com/stiri/frauda/copil-de...familiei-896555

Oricum prezentarea cainilor si alte discutii conexe sunt off topic, sau incercati sa ne sensibilizati?
Pe mine cel putin nu aveti cum ma influenta prea tare - parerea mea e clara: imi plac animalele, imi plac cainii, am avut cand stateam la casa caini, si acum ma joc cu catelul de la mamaie de acasa (cand ajung, rar) insa pe cei comunitari nu ii suport si vreau sa se gaseasca o solutie rapida de rezolvare.

Bfata!
radian
Muttley, desi iti jur cu mana pe inima ca d-soara mea nu s-o cenzurat in Bucurestiul vostru in viata vietilor ei, recunosc ca ai perfecta dreptate. Cata vreme exista destui cetateni onorabili care-si fac nevoile prin lifturi, se mai intampla sa fie si proprietari de caini carora nu le prea pasa pe unde-si fac nevoile imblanitele din dotare. Sa inteleg ca pozitia ta este una de genul: daca exista nesimtiti care-si lasa cainii sa se pise in lift, atunci toti maidanezii au dreptul legitim sa-si traiasca viata nederanjati pe strazi, pana la adanci batraneti?


QUOTE(Markos @ 7 May 2010, 22:39)
da' avataru' meu ce-are?  huh.gif
*



Invidiosule...
dr_mKe
Andy, deformezi realitatea precum jurnalistii ! Mic citat din stirea cu pricina: Exact atunci, cainele a reusit sa se dezlege si a sarit pe copil, transmite Pro TV.

Poti fii sigur ca daca incerci cel mai mic gest violent in directia fetei lui Markos cand este si patrupedul prin preajma, ai sa vezi ce reactie are vis a vis de tine wink.gif

Noi vorbeam despre caini care nu au probleme de comportament si au fost crescuti asa cum este normal. Un caine tinut in lant nu este normal in 90% din cazuri, dpv "psihic" si comportamental.

Se cam vede ca nu le ai cu prietenul cel mai bun al omului tongue.gif
Andy_ACS
Esti cumva psiholog de caini si nu stiam eu? Animalul tot animal este. Am scris mai sus, e de ajuns sa il traga copilul de ureche, sau cine stie ce. De ce sa risti? Garantezi tu pentru cainele tau?
Faceti ce credeti, insa eu nu as risca sanatatea copilului meu lasandu-l in preajma cainilor cat timp e foarte mic.
Realitatea nu o deformez deloc, am avertizat si am postat si un caz real. Oricum oamenii muscati de caini in general sunt mult mai multi decat cei declarati oficial, unii nu se mai prezinta la spital, asa ca e un risc care nu trebuie asumat inutil.
Edit - legat de citatul care ti-a atras atentia - cred ca mi corect era "cat timp copilul era nesupravegheat dulaul a rupt lantul ..."

Bafta!
radian
QUOTE(dr_mKe @ 7 May 2010, 23:02)
... Poti fii sigur ca daca incerci cel mai mic gest violent in directia fetei lui Markos cand este si patrupedul prin preajma, ai sa vezi ce reactie are vis a vis de tine  ...
*



Admirabil simtul civic al lui vis-a-vis. Se manifesta intru ocortirea tutoror copiilor, sau este ajutor de bodyguard la pustoaica lui Markos? biggrin.gif

Apropo, stimabilul coforumist stie ca-i faci reclama?
dr_mKe
Acum te infoi precum jurnalistul prins cu matza-n sac laugh.gif

Mai, pentru Lassie, asa o chema pe ciobaneasca mioritica, pot sa-ti garantez ca eu pot s-o tai bucati si nu ma musca. De altfel cum de veterinar fuge, de multe ori i-am facut eu vaccinurile si sta fara sa tina nimeni de ea, dar dupa faza asta juma de zi intoarce capul cand ma uit la ea tongue.gif

Un caine NORMAL poate fi tras de ce vrei tu ca nu te sfasie. Asta daca tu esti STAPANUL si nu invers tongue.gif

Mai mult, se cunosc rasele de caini agresive din nascare. Golden Retrieverul este un caine deosebit de afectuos si atasat de stapan, excelent pentru copiii mici.

Psihologia cainilor este mult mai simpla decat cea umana.
Andy_ACS
Bine, nu am de gand sa ma contrez cu tine pe tema asta, insa iti spun ca nu poti fi niciodata 100% sigur. S-au mai intamplat cazuri.
Noapte buna si poate maine cand ne trezim gasim mai putini caini pe strada.... NOT!

Bafta!
radian
dr_mKe: Cockerul spaniel ce fel de caine este?
dr_mKe
Normal, nu poti garanta ca ajungi in pat intreg, poti cadea la dus alunecand pe sapun, poti sa te impiedici pe hol, se poate fractura si desprinde o placa de aterom si hic ! ajungi la spital.

Nu discutam despre drobul de sare ca-n poveste, daca cumva cade si ne minunam la el radmasa.gif

Amu' drept sa spun, de vre-o 8-9 ani incoace n-am mai avut jante de tabla la masina sa ma 'nerveze ca ruginesc de la cainii care se pisha pe ele. Cainii vagabonzi vor ajunge o problema de sanate comunitara, de fapt deja sunt. Majoritatea sunt exemplare irecuperabile pentru ca au crescut si au invatat doar acest tip de comportament.
Cea mai eleganta ar fi eutanasierea si cu asta basta.

8 May 2010, 00:24:
Cockerul din avatar ? Un caine care lasa cam mult par tongue.gif Din cate stiu eu este un caine cu traditie in vanatoare, spanielul tau este de fapt o varietate desprinsa din cea originala de vanatoare.
Foarte jucaus si prietenos din cate am vazut eu.
Filip
Eu pe Tarra (parca asa o cheama) a domnului Markos n-as vedea-o sa muste vreodat un copil. Cainii mai dezvolta agresivitate daca sunt neglijati, tinuti in lant obilgati sa stea in caldura, si atunci da, isi pierd rabdarea, dar nu e cazul de fata. Parca zambeste in fiecare poza catelusa. smile.gif De fapt sigur zambeste, au si cainii expresiile lor faciale. Apropo de faze cu maidanezi: mergeam la pravalie sa-mi cumpar ceva, si bunica-mea daduse drumul la caine, care a venit dupa mine, era in dreapta mea, in fata era un vecin care repara la Roman Diesel (anii `90 cand lumea inca isi mai parca in Volunatari Roman Diesel-u in fata portii), vecinul observa cainele, (il stia) si nu stiu ce-i vine sa il sperie, se smuceste la el, cainele se sperie si se intoarce, insa in loc sa se intoarca spre dreapta (unde nu era nimeni), se intoarce spre stanga si da cu capul in genunchiul meu radmasa.gif am zis ca nu se poate! radmasa.gif Parca m-a lovit un pietroi, nu-mi venea sa cred ce capatana tare poate sa aiba un caine, si culmea, n-a mai zis nici carr nici marr s-a intors debusolat de unde a venit.
Alta faza, mai recent, parca anul trecut, ma plimbam cu bicicleta si ma iau in vizor cainii de pe strada Braziliei, bag viteza pe langa masinile parcate, cainii in dreapta mea alearga ce alearga pana cand unul din ei, ala mai aproape de picioarele mele da cu capul in bara unei masini parcate "poc!!" radmasa.gif Ce tantalau! radmasa.gif
vis-a-vis
Si a mea zambeste 04.gif

user posted image
kog
ala rade cu gura pana la urechi
Muttley
radian, nu mi-am exprimat nicio pozitie, n-am sugerat nicio paralela intre maidanezi si aia de apartament. Pur si simplu nu m-am abtinut sa nu amintesc de rahatu' presarat pe strazi de catre astia de apartament.
Insa ca si-n cazul anterior, e vina oamenilor.
Cum e vina oamenilor ca sunt gunoaie pe strada sau in paduri dupa ce fac gratar. Samd...

Suntem ooooooooooooftopic! tongue.gif
radian
QUOTE(dr_mKe @ 7 May 2010, 23:21)
...Foarte jucaus si prietenos din cate am vazut eu.
*



Fiind "vecini" daca ai drum prin Vale, m-ar placea sa-ti fac cunostinta cu ea...

Intradevar este foarte jucausa. Dar e de o parsivenie rara. Se uita in ochii tai pe strada, iti cerseste din ochi s-o bagi in seama, iar daca esti genul de om care se "topeste" de la o privire candida, si te apropii de ea, instantaneu se transforma intr-o furie de care te scapa necompostat doar lesa in care o tin din scurt...

Totusi, vorbim de animale, care actioneaza instinctual, si care in anumite conditii pot deveni agresive, chiar daca la prima vedere par niste jucarii de plus. Nu ma refer doar la cockeri, ci la caini in general. Putine sunt exemplarele in care sa poti avea incredere ca nu ataca neprovocate, si, aici vorbim de cainii foarte bine dresati de specialsiti. In rest, orice caine, poate deveni agresiv intempestiv...
dr_mKe
La fel ca si omul, animalul are un psihic care in conditii de stres poate dezvolta diverse tulburari, intocmai ca si omul.

Vad ca unii colegi nu pricep si nu accepta termenul de caine NORMAL. Fiecare rasa are particularitatile specifice de comportament. Golden Retrieverul este un caine incredibil de lipicios si afectuos.

Vis a vis de ciobaneasca mioritica Lassie, desi nu eu sunt cel care o hranea si-i era zilnic prin preajma, si in ziua de astazi, are cam 12 ani catelusa,doar pe mine ma recunoaste de "stapan". Asculta si de restul, dar facultativ radmasa.gif

La varsta de 3-4 ani Lassie a ramas fara stapan si au adoptat-o bunicii mei. Cand am vazut-o eu prima data era de cateva zile adusa, refuza hrana si statea doar in cusca. Eu doar m-am pus aproape cu spatele la cusca, jos pe pamanat, la ceva distanta. Dupa 10-15 minute a iesit incet, a venit si m-a mirosit, s-a pus jos aproape, am putut pune mana pe ea s-o mangai pe cap, dupa care gata, s-a produs declicul.

Daca tot nu suportati cainii, stie careva care-i regula de baza cand te duci la cineva care are matze si nu-s tocmai curioase (pe fata) de noua "cunostinta" ? Matzelor le place sa fie ele cele care studiaza "intrusii".

@ Radian: intr-o zi ne vom intalni. Nici o data nu te apuci sa mangai un caine necunoscut, mai ales de sus, stand in picioare. Eventual te lasi jos si-l lasi pe el sa vina si sa te miroasa, evident esti atent si la ce semne da cand face asta. Multi caini de companie care sunt sociabili in general fac chestia cu latratul pentru "impresionarea" stapanului. Una-i sa te prinda cu dintii si sa nu te capseze, si alta-i sa fie pus pe "treaba" laugh.gif
Markos
O sa va povestesc mai multe despre Tarra cu alta ocazie, acum mi-e cam somn blush.gif E o nebuna, s-ar juca nonstop. Si da, e blanda si prietenoasa la culme, dar cred ca se citeste asta pe fata ei, vorba lui Filip. Inca o chestie ciudata, nu latra (aproape) niciodata. Nici macar atunci cand este provocata de alti caini, se uita amuzata la ei si rade. Latra numai si numai cand vede vreo pisica biggrin.gif Si atunci raman socat de latratul ei gros, parca-i din alt film. Bine, deja bate spre 40 de kile gagica tongue.gif
vis-a-vis
QUOTE(dr_mKe @ 8 May 2010, 00:39)
Daca tot nu suportati cainii, stie careva care-i regula de baza cand te duci la cineva care are matze si nu-s tocmai curioase (pe fata) de noua "cunostinta" ? Matzelor le place sa fie ele cele care studiaza "intrusii".
*


Matze sau femei?
dr_mKe
Matze cu 4 picioare. Desi tipul comportamental este deosebit de asemanator radmasa.gif
radian
post-336-1110552475.gif Apropo de mangaiatul de sus, mi-am invatat lectia acum vreo doi ani... Am avut ocazia sa vizitez o ferma din marginea Vulcanului. Nenea avea pritnre altele vreo 12 caprioare, intr-un tarc mare. Cand ne-au vazut ca ne apropiem, mai multe caprioare au venit la gard curioase. Gazda m-a incurajat sa le mangai pe cap, ca, cica le place sa fie mangaiate. Am intins mana peste gard si am mangaiat-o pe una pe crestetul capului, iar aia, vaca isterica m-a apucat de maneca hainei. Noroc ca nu de mana. Apoi, a completat gazda ca le place sa fie mangaiate doar sub barbie...

Tot acelasi nene il avea pe dl. Jimmy, un ditamai mistretul crescut de mic. Parea domesticit, il urma ca un catel peste tot prin curte pe proprietar. Jimmy adora sa se intinda ca porcu pe jos si sa fie scarpinat pe spinare. De data asta am afost avertizat ca daca nu-l scarpin cum ii place lui, da cu coltii. Statea ditamai mistretul la un metru in fata mea si se uita in ochii mei cersind sa-l scarpin. Am zis pas! Brrr...
dr_mKe
radmasa.gif vis a vis de animale. Cand fu' einsteinu' in vizita la mine, acum nici 2 luni, am fost si la Hateg la zimbri. Cum juniorul curios a venit la poarta sa ne studieze, domna zimbru protectiva a venit si ea spre poarta cu oarece aplomb.
La care, musiu einstein, in timp ce toti am facut un pas in spate, zice: "Saru' mana doamna" radmasa.gif
kog
coffee_spitsk.gif
Marty
radmasa.gif
dr_mKe
Daca erai tu pufosule, sau Victoras, a-ti fi luat-o la misto pe madam Zimbru si rezulta o situatie cam imbulinata radmasa.gif
Markos
QUOTE(Markos @ 8 May 2010, 00:40)
Bine, deja bate spre 40 de kile gagica  tongue.gif

am exagerat, am fost azi la vet la vaccinul anual, are doar 34 sleep.gif
corbex
I-ai redis tainul cu 25% ? ohmy.gif
radian
Doar cu 15%, intra la categoria "asistati social"...
eXtenSion
Markos> cat costa vaccinul anual?
Markos
80 de lei vaccinul (de fapt sunt doua) plus deparazitarea "interna" (niste pastile) plus consultatia.

consultatia mai cuprinde cantarit, verficare caroserie, faruri si motor, plus un set clasic de întrebari - "mananca bine? se caca tare? e vesela, prezenta si jucausa? alte probleme?"
Steel Tormentor
daca musca nu te intreaba? tongue.gif
ct-03-tvy
bre nu mai intaratati caini, bulangii astia au capatanile tari,de sunt speriati si o rup la fuga.... sparg triplele la masini radmasa.gif

un nene de la munca, suparat ca se tot luau caini de el, intr-o zi a pus mana .pe o bucata de cablu de 1 metru 4x16 mm2...dala armat.. cand ia dat una pa spinare unui caine, saracu ..a rupto la fuga printre masini,..si a intrat cu capu in tripla la o masina de ia spart tripla din bara, asa teasta tare a avut radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

a 2a zi a facut aparatori din plasa de buzau la stopuri, pai la 200 de lei..tripla radmasa.gif
Serje
QUOTE(Markos @ 9 May 2010, 16:48)
80 de lei vaccinul (de fapt sunt doua) plus deparazitarea "interna" (niste pastile) plus consultatia.


Cam scump pe la in tranzit , aici nu depaseste 50-60 de lei tongue.gif
Markos
io cred ca am prins si "taxa de uikend", ca era sambata nedumerire.gif
radian
QUOTE(Steel Tormentor @ 9 May 2010, 18:06)
daca musca nu te intreaba? tongue.gif
*



Nu bre, musca si neintrebat...
Andy_ACS
Ca sa vedem ce se poate intampla si o posibila rezolvare:
http://i46.tinypic.com/2czrr6r.jpg

Bafta!

vis-a-vis
radmasa.gif
dr_mKe
Andy, iar dezinformezi !

Se poate observa foarte clar lipsa oricarui mijloc de transport cu 2 roti !
Andy_ACS
dr_mKe - atunci te invit pe tine calare pe bicicleta printre haita aia, daca esti asa curajos. Fata de biciclisti sunt si mai agresivi, insa pe mine ma deranjeaza si cand sunt pe jos, nu numai cu bicicleta.
Legat de partea cu dezinformarea - sper sa fi fost o gluma, nu suntem pe topicul tau cu Loganul RS, aici e vorba de lucruri serioase wink.gif

Bafta!
dr_mKe
De mine nu se iau cainii. Cand fac totusi greseala asta, regreta imediat tongue.gif
Andy_ACS
Deci tu erai ala cu lopata?

smile.gif
dr_mKe
Neeeh, nu vezi ca ramane zapada curata ?
Filip
Cred ca apar ~10 caini in clip.
La mine noaptea mai apar gasti de caini de pe strazile vecine, dar sunt relativ sfiosi, cand intra la noi in parcarea blocului, cum vad pe cineva, se tupilesc dupa masini, fara zgomot. Ori cauta vreo femela ceva, ca avem pe langa bloc asa ceva. Da sa-i vezi cum merg organizati, unii langa altii, mai trimit pe unu` in recunoastere, mai il asteapta, mai avanseaza putin... cercetasi nu alta! radmasa.gif Si sunt ditamai dulaii hraniti bine. Pacat ca n-am apucat sa-i filmez pana acum, sunt comici.

Si am mai vazut un comportament al "cotet(z)arilor" - acela de simbioza cu boschetarii: nu odata am vazut un comunitar cum doarme spate in spate cu un homless, fix in usa de la intrare in scara blocului. Sau chiar si cand sunt treji amandoi, stau fix unii langa altii, probabil sa se incalzeasca si sa faca schimb de paraziti/microbi. laugh.gif

Nici nu mai am nevoie de Animal Planet, e suficient sa te uiti pe strada! icon_mrgreen.gif
Muttley
Imi zice unu' pe messenger:

El: ma mui sa vezi shi faza dimineatza...unu cu o dashie opresti in fata la barba (NR: Pipera adica mad.gif ) cu frana de aia nebuna...di parca in fata lui ar fi aparut ca din neant un mari zid...cand colo miuistu si dushi deschidi portbagazu si inshepi sa borasca di acolo catzalusi
Eu: ii scotea afara?
El: scotea di nu se mai termina...cred ca dashia s-o corshit cu vreo poatie
Eu: =)))))))))))))))))
si ci facea cu ei ma mui??????
ii lasa acolo?!?
El: ii dadea pi camp
langa trupa aia mari di acolo


Deci se pare ca e clar, astia nu-s (doar) auto-cultivati sleep.gif

PS: e locul in care s-a petrecut faza cu biciclistul, de care am zis in primul post.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.