Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bicicleta si cainii vagabonzi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
corbex
QUOTE(argon @ 7 May 2010, 12:40)
eu am auzit ca in prin zonele/judetele adiacente capitalei, cainii sunt incarcati in dube si eliberati la Bucuresti, chiar de catre reprezentantii primariilor respective, o solutie ieftina si eleganta.
*



Sa stii ca ar putea fi adevarat. In arealul meu apar mereu ciini noi. Pe cei aflati pe o raza de 200 de m ii cunosc, ii vad de ani de zile. La un anume interval, mai apare cite unul nou. Nu e pui. Ori l-a dat afara din curte/casa vreun iubitor de animale, ori a fost adus in mod organizat, de primarul sectorului, care-si ia comisionul din cei 114 lei despre care facea vorbire colegul.
Ov
eu cand merg la tara undeva dupa targoviste e o padure unde au fost abandonati o gramada de caini. In ultima vreme opresc de fiecare data si le dau cate o paine si le pun apa in ceva. Saracii sunt jigariti si vai de mama lor. Dar sunt constient cum sunt dealtfel si FOARTE multe asociatii de protectie a animalelor ca eutanasierea este unica varianta prin care se poate rezolva aceasta problema. Mai bine eutanasiati decat abandonati prin paduri sa moara de foame in chinuri groaznice sau calcati de masini, eventual sa mai intre si o masina intr-un copac incercand sa evite cainele.

Singura problema a asociatiilor este ca STIU cum se face eutanasierea la noi, si anume primaria face contract cu varu' primarului/prefectului/etc, ala primeste o gramada de bani din care teoretic trebuie sa cumpere solutiile, in schimb nemernicul cumpara lopeti si ciocane si-si pune angajatii sa le dea in cap la caini, restul banilor intrandu-i direct in buzunar.
namidee
Am fost si eu inconjurat odata seara tarziu de o gasca de vreo 10 taman in fata blocului, da' am scapat necompostat; si, la fel ca un user dinainte, a doua zi aveam ganduri cat se poate de malefice cand i-am vazut dormind lenesi pe trotuar. Acum, eu nu pot sa zic ca am o parere radicala, solutia ideala cred ca e prinderea, castrarea (eutanasierea celor bolnavi), dat drumul inapoi pe strada. Banuiesc ca un caine castrat e mult mai putin agresiv decat unul "viril", nu prea are niciun interes la aparat teritoriul. E o solutie civilizata si care nu cere cine stie ce costuri, si totusi eu cred ca nu exista interes din partea nimanui sa se rezolve.

Incercati sa va imaginati ce s-ar intampla daca maine n-ar mai fi caini maidanezi. Sa vedem: ONG-urile de protectia animalelor si-ar pierde obiectul muncii si fondurile (mai ales alea din strainatate), hingherii si-ar pierde job-urile, politicienii ar fi privati de un debuseu al frustrarilor populatiei care in loc sa-si verse nervii si sa se certe pe caini s-ar putea sa le ceara socoteala. Asta este, eu sunt pesimist cand vine vorba de rezolvarea javrelor de pe strazi. Si ultra-pesimist cand vine vorba de javrele care conduc tara.

PS. Ca zicea Victoras de cazul cu indragostitii muscati de o haita, mi-am amintit de un articol dintr-un ziar acum ceva timp cum ca unul, cand si-a vazut fetita muscata a cincea oara de maidanezi, aproape a innebunit, si-a luat pusca de vanatoare si a impuscat la maidanezi pana l-a arestat politia. Nu i-am aprobat gestul, dar pe undeva l-am inteles.

corbex
QUOTE(Andy_ACS @ 7 May 2010, 12:43)
Trebuie neaparat dublate masurile cu unele prin care sunt trasi la raspundere cei care abandoneaza animale sau hranesc comunitari.
Bafta!
*



Cu abandonul, da! Cu hranitul, nu ! nu-mi spune nimeni cui pot eu sa dau mincare! mai bine unui ciine, decit unui porc uman.
Andy_ACS
Da, dar prin faptul ca tu ii dai sa manance il atragi la blocul respectiv, pe care el il considera casa lui pe care trebuie sa o apere. Si uite asa cand trece un copil printre blocuri dupa o minge se intampla o tragedie.
Nici noi nu trebuie sa mai incurajem cainii. De unde traiesc atatia? de unde au mancare? Nu mai trebuie hraniti. Asta e parerea mea.

Bafta!
Ov
da, e mai interesant sa-i lasam sa moara de foame decat sa-i eutanasiem
Victoras2001
QUOTE(corbex @ 7 May 2010, 12:40)
Primaria varsa si 25oo de lei pentru un militian comunitar, iar astia-s mai inutili decit ciinii vagabonzi. exemplu nu e relevant.
*


Ba te contrazic. Pe vis-a-vis chiar l-a muscat unu' in Parcul Circului.
Muttley
Pai un caine, dupa ce se ghiftuie, vede catzeaua de alaturi, ii vin idei si asa mai apar 6 catelusi mici si adorabili care peste un an reiau ciclul.

Ce va mai place sa va-nvartiti in jurul cozii smile.gif
Andy_ACS
Eu zic sa ii eutanasiem, si in timp ce facem asta sa nu le mai dam drumul pe strada si sa nu ii mai atragem in scara blocului cu mancare.
Tu ai vazut unii amarati, eu am pe la bloc 3-4 exemplare grasi si sanatosi, de talie mare, mai bine hraniti decat copii din orfelinate. Dar per aia nu ii vezi tu si alegi sa ii ignori, sa nu te intereseze. Asta e diferenta.

Bafta!
corbex
Ne batem capul cu o problema pe care astia o scot pe tapet doar cind se infunda sifonul. Ne pun pe jar, noi jucam rolul de Mr. Muscolo, sifonul se desfunda, banii curg iarasi si tot asa. Se perimeaza problema ciinilor vagabonzi, trecem la tintari, timpul probabil, campania impotriva fumatului sau a mututului fara prezervativ. Sintem cobai perfecti.
Markos
Cainele este cel mai bun prieten al omului.
corbex
Reciproca nu-i adevarata. Homo cane canis ! icon_mrgreen.gif
Muttley
QUOTE(corbex @ 7 May 2010, 12:04)
Se perimeaza problema ciinilor vagabonzi
*


N-as crede.

Am observat si eu aceste mode de sezon.
Au murit cativa nefericiti din microbuzul lovit de tren, s-au facut controale-n microbuze, s-a uitat de problema.
A fost cutremur nu stiu unde, s-a aprins isteria, s-a stins.
Exemple sunt nenumarate.

Cainii insa nu vin si pleaca, raman si se-nmultesc.
O sa vina vara, o sa dormiti cu geamul deschis si o sa va sune latratu-n cap noapte de noapte, promit ca n-o sa uite nimeni de ei.
dr_mKe
Eu propun varianta exportului catre tarile consumatoare de asemenea delicatese icon_mrgreen.gif

Avem si noi 2 bucati, Nero si Vicky, Nero-i ditamai animalul, cat un caine lup, foarte bland, protectiv fata de kinderii din cartier. Cei 2 au fost in mod clar caini cu stapan in prima parte a vietii lor, raspund la comenzile clasice, stai, culcat, etc. Copii fac ce vor cu ei, stau si se joaca foarte rabdatori amandoi.

Cei 2 n-au fost agresivi nici o data fata de oameni, decat fata de haitele de comunitari care au incercat sa-si mute teritoriul la noi in cartier si tiganii care vin sa scotoceasca prin containerele de gunoi. Drept urmare Nero si Vicky ne-au ferit de exemplarele salbaticite si agresive care ar fi putut "ocupa" teritoriul.

Singura problema cu Nero este vara, cand, daca-si gaseste sa-si faca siesta la umbra masinii tale, se face ca nu te observa si ai de lucru pana-l convingi sa-si mute fizicul. Practic eu l-am luat pe sus de cateva ori radmasa.gif

Din pacate cazurile de "comunitari" de genul asta sunt rarisime.
Ov
QUOTE(Andy_ACS @ 7 May 2010, 12:53)
eu am pe la bloc 3-4 exemplare grasi si sanatosi, de talie mare, mai bine hraniti decat copii din orfelinate. Dar per aia nu ii vezi tu si alegi sa ii ignori, sa nu te intereseze. Asta e diferenta.
*



absolut incorect. Cu astia ar trebui sa inceapa mare eutanasiere. Am si eu un exemplar la bloc, cocolosit de niste babe de la scara de langa, si a naibii potaie vine pe la spate pe furis si te capseaza de nu te vezi. Partea proasta e ca potaia e iute de picior, si daca ma intelegi, nu vrea sa manace decat de la babele alea wink.gif
vijelie
Intotdeauna partizanii uciderii cainilor agresivi sunt contrati cu exemple "de la blocul meu" in care cainele este cel mai bun prieten al locatarului care n-are alta treaba decat sa-l mangaie sub coada de dimineata pana seara.
Markos
QUOTE(Ov @ 7 May 2010, 13:19)
Am si eu un exemplar la bloc, cocolosit de niste babe de la scara de langa

o sa haleasca cu 15% mai putin.
Muttley
dr_mKe, ma uimeste ce scri.
Eu vad 50% sanse ca Nero al tau sa ia vreodata unul din copiii care se joaca cu el si sa-l rupa-n bucati. Daca se da la boschetari, trebuie o albina sau o clipa de nebunie animalica pentru a face vreo minune.

Stiam ca animalele nu prea au vina, si postul tau vine sa intareasca treaba asta.
Ov
QUOTE(vijelie @ 7 May 2010, 13:23)
Intotdeauna partizanii uciderii cainilor agresivi sunt contrati cu exemple "de la blocul meu" in care cainele este cel mai bun prieten al locatarului care n-are alta treaba decat sa-l mangaie sub coada de dimineata pana seara.
*



e pe dracu'
dupa parerea mea cainele n-are ce sa caute la bloc, nici inauntru, nici in afara, nici nicaieri!
dar n-are rost sa deviem discutia in alte directii, ca banuiesc ca multi de aici sunt mega fericiti cand se apuca cotarla vecinului de la taspe sa urle in miezul noptii.
vijelie
Discutia oricum e deviata, animalele sunt imprevizibile cand ataca.
Intr-o lume normala, asta nu e subiect de discutie, ci o problema de care se ocupa administratia locala.
dr_mKe
La comportamentul cainilor am pretentia ca ma pricep destul de bine. Animalul asta isi face veacul pe la noi prin cartier de cel putin 10 ani. Copiii stau si se joaca in groapa cu nisip, hinte, tobogan, etc. Asta sta frumos la marginea zonei de joaca si supravegheaza. Cainii echilibrati, care nu au fost fatati si crescuti pe strada intr-o continua agresiune, nu devin agresivi fata de oameni asa din senin.

Evident, cainii fara stapan nu au ce cauta pe strada. Eu dau doar un exemplu de caini care pot fi adoptati fara probleme.

Personal sunt posesor (mai de la distanta) de ciobanesc mioritic, adoptat de bunici acum cativa ani, am fost singurul care l-am convins sa iasa din cusca si sa manance. Cand bunicii s-au mutat de la tara, l-am lasat in grija unei rude tot la tara, nu-i o idee buna sa tii o asemenea namila in 2 camere la bloc, mai ales ca toata viata a trait la curte.

Acum o saptamana am fost s-o vad, ca-i EA, si desi eram cu alta masina decat SN, tot s-a agitat cu ceva vreme inainte, si evident n-a scapat sa nu intre pe jumatate in portbagaj sa vada ce i-am adus laugh.gif

7 May 2010, 13:44:
Intai manelistii, te rog. radmasa.gif
bucatzel
QUOTE(tribunul @ 7 May 2010, 10:23)
Dupa capul meu, as mai baga o lege.
Cine-si pareseste cainele, pisica, sobolanul pe strada sa primeasca drept compensare o amenda de minim 2000 lei.
*



Fii ba(*) serios... Io inteleg ce zici, dar... Cainele mai moare, tre' sa-i scot certificat de deces?

Daca fuge de-acasa (fuge, nu-l parasesc), ok, sa zicem ca platesc amenda. Imi primesc banii inapoi daca se intoarce?

Cam paguboasa solutia ta, sa vezi in ce inchisori o sa tina lumea cainii, ca sa nu cotizeze amenzi.

Nu de alta, de-a lungul anilor, pe-acasa, un caine o reusit sa fuga si l-am gasit dupa doua zile, iar urmatorul, dupa ani, n-o mai avut acelasi noroc. Primul am inteles cum a "evadat", era de talie mica, a gasit o gaura in gardul vecinului. Celalat, nu-mi dau seama.

Distractiv o fost la primul ca atunci cand taica-miu s-o dus dupa el (il gasise un prieten si l-o bagat la el in curte), cand cainele o vazut masina, s-o suit direct in ea, si n-o miscat de-acolo decat cand o ajuns acasa. Caine care nu statea locului mai mult de doua secunde tongue.gif.

(*)Scuze, imi mai scapa tongue.gif
Serje
Ar putea sa oblige lumea sa le puna cipuri si sa aiba carnete de sanatate, iti gaseste cainele ... platesti taxa, ca nu ai avut grija de el, daca moare ... nu-ti trebuie nici un certificat de deces, ca nu are cum sa-l gaseasca.
Andy_ACS
@bucatzel - ideea era in felul urmator - animalele au un mijloc de indetificare (zgarda, cip) si sunt declarate/inregistrate. Daca se prinde un astfel de caine de catre hingheri se ia legatura cu stapanul care are la dispozitie max 2 saptamani sa vina sa il ia. Plateste in schimb contravaloarea capturarii si toate celelalte cheltuieli aferente.
Daca refuza sa il ia o sa fie omorat si stapanul platste pentru abandon.

Bafta!
Markos
QUOTE(Andy_ACS @ 7 May 2010, 14:03)
Plateste in schimb contravaloarea capturarii

"400 de roni shefu', c-am alergat cinci strazi dupa el!"
tribunul
Sau problema se puna altfel.

Daca tu ai un catel drag la care tii, si l-ai pierdut din gresala.
Banuiesc ca nu astepti nepasator acasa pana ti-l gaseste cineva, ci incepi sa cauti la adaposturile, centrele specializate unde se strang potaile de pe strada, chiar din secunda cand iti dai seama ca ti-a disparut puricosul.
Victoras2001
Cainii astia de-i tot dati exemplu cat de blanzi sunt, o fac doar cu voi. Pentru ca voi ii hraniti, vor sa va asigure de recunostinta lor. Si cum altfel daca nu repezindu-se sa manance din "dusman"?
Cand stateam intr-o curte comuna, aveam o catelusa. Vecina avea o fetita. Dimineata ii dadea drumul pe strada potaii ca sa nu-i streseze fata. E, catelusa aia, de ziceai ca-i cea mai blanda de pe lume, musca pe strada de rupea. Dar in ce conditii? Numai si numai daca ma vedea pe mine prin preajma. Daca o vedeam pe strada eram obligat sa stau ascuns sau sa nu ma dau jos din masina. E, la multi caini am vazut treaba asta.
Am trait chiar un episod amuzant. N-am vazut-o, dar m-a vazut ea. La cativa metri de mine era un grup de profesori universitari inarmati cu tomberoane, maturi si lopeti. Normal ca si-a infipt dintii in fusta unei profesoare, iar aia a inceput sa tipe si sa se invarta. Catelusa, la un moment dat, din cauza rotatiei din ce in ce mai aprige a doamne profesor, a decolat. E, in momentul in care trecea prin dreptul grupului de profesori primea cate-o lopata pe sira. Acuma, saraca de ea chiar dorea insistent sa aterizeze si sa-si ia talpasita. Numai ca din cauza multitudinii de fuste cu care era imbracata doamna profesor, nu-si mai putea scoate dintii din ea. In cele din urma am reusit sa aplanez conflictul, facandu-ma ca nu-i a mea. Nu de alta, dar imi tot rasuna in urechi sunetul ala de lopata pe sira.
CataOlar
QUOTE(Victoras2001 @ 7 May 2010, 12:52)
Ba te contrazic. Pe vis-a-vis chiar l-a muscat unu' in Parcul Circului.
*


L-a muscat un militian sau un caine?
Altis
L-a muscat el pe militian, drept urmare a fost amendat pentru nerespectarea regimului dintilor si port ilegal de dinti pe bicicleta!
Filip
Daca la un caine vagabond/mai multi caini vagabonzi mai poti sa iei piatra in mana (multi cum vad ca duci mana la pamant au o reactie sa se fereasca wub.gif pt ca stiu ce-i asteapta) ce te faci cu stapanii de caini din rase agresive, care ii plimba pe strada fara botnita (ca daca te vad ca pui mana pe bat/craca de copac/piatra/caramida zic ca ai ceva cu el, si daca-i zici ca ti-e frica de caine, spune ca e bland (pai ma intereseaza pe mine cum e, eu vad ce colti are in gura si mi-e clar - daca i-a dat natura, inseamna ca mai devreme sau mai tarziu, o sa-i foloseasca). Uneori mai urca cu ei si in mijloacele de transport in comun, (lucru pe care l-as interzice cu desavarsire cu sau fara botnita). Si mie imi sunt dragi "sacii de purici" dar nu pe strada unde mai poti sa tii de mana un copil mic, sau chiar tu ca adult poti fi amenintat de dihanii.
Markos
QUOTE(Filip @ 7 May 2010, 21:40)
Daca la un caine vagabond/mai multi caini vagabonzi mai poti sa iei piatra in mana

Cine este fara de pacat, sa arunce primul cu piatra!
Filip
Pai n-am spus ca am dat/vreau sa dau in ei, doar sa-i tin la distanta de mine, de obicei tine si se sperie numai cand vad ca duc mana la pamant.


smile.gif
dr_mKe
Mai Victoras, eu am reusit sa-l ademenesc pe argoneatza la mine-n cartier, dar sper surprinderea mea Nero nu i-a facut nimic radmasa.gif

Repet, comportamentul agresiv al cainilor vagabonzi este produs de modul in care au crescut.
radian
O fi si cum zici matale, da ce vina am eu, simplu trecator pe vreo strada oarecare sa fiu sfasiat doar pentru ca am avut ghinionul sa dau nas in nas cu vreo haita de caini depresivi pe motiv de copilarie nefericta?
Filip
Chiar, domnule Radian, nu vi se intampla sa va plimbati catelusa pe strada si sa dati de o haita de caini care incepe sa latre, sa se agite, pe motiv ca au intalnit un "intrus"? Eu mai vad pe strada stapani cu caini inofensivi care provoaca o harmalaie infernala in randurile "huliganilor" comunitari capsati in ureche cu nr. de identificare. laugh.gif
Markos
QUOTE(dr_mKe @ 7 May 2010, 22:37)
Mai Victoras, eu am reusit sa-l ademenesc pe argoneatza la mine-n cartier, dar sper surprinderea mea Nero nu i-a facut nimic

înca mai mirosea a freon, cica asta alunga cainii.
Muttley
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
vis-a-vis
Din partea mea, sa-i omoare pe toti. Daca ar disparea specia canidelor de pe pamant, zau daca m-ar afecta in vreun fel.
Insa, toate-s doar vorbe si nimic concret. Cine se baga la omorat caini, pierde capital politic (vezi basescu).

In aceste conditii, eu m-am adaptat. Nu mi-e frica de ei nici nu m-a muscat vreunul vreodata, cu toate ca vreo doi mi-au mangaiat gamba cu coltii.

Azi de exemplu, ma duceam sa iau niste piese de bicla de la VladG, undeva pe la Taverna Sarbului. Pedalam eu agale si trezesc din somn 3 exemplare. Eu pe dreapta, ei o zbughesc pe trotuarul din stanga sa ma intampine dupa vreo 2-3 masini parcate.
Pun frana si ma opresc in loc, ei alergau ca dobitocii inainte si in drumul lor il sperie si pe un nene care vroia sa urce pe trotuar. Ala se da inapoi, se lasa putin pe vine si deschide mainile intr-o pozitie de garda mai mult de sumo. Pe mine ma bufneste rasul instant, vazandu-l p-asta cracanat si cainii de dupa masini uitandu-se ca prostii de ce nu mai apar.

Strig le nenea ala razand.
- Ei cu mine aveau treaba de fapt.
- Da, nu intelegeam ce au cu mine.
Recunosc vocea. Era nenea ala e la Capatos, care sta tot timpul pe canapea.
radian
Ba da se intamlpa, si fenomenul e cu atat mai suparator cand blonda este in calduri si atrage maidanezii ca un magnet. Dar ce legatura are una cu alta?

Poti sa compari pericolul public pe care il reprezinta cainii care vagabondeaza pe strazi cu cainii de companie? As prefera argumente bazate pe date statistice.

Comunitarii capsati in ureche cu numar de identificare nu musca? Sau concertul pe timp de noapte se datoreaza cainilor de companie? De unde si pana unde maidanezii sunt stapanii strazii iar cainii de companie sunt intrusii?
Muttley
QUOTE(radian @ 7 May 2010, 22:02)
Poti sa compari pericolul public pe care il reprezinta cainii care vagabondeaza pe strazi cu cainii de companie? As prefera argumente bazate pe date statistice.
*


Statistica demonstreaza ca:
1) ieri dau sa intru-n lift, baltoaca. Pasesc eu langa baltoaca, fata-mi zice: "ba esti bou? E pisat de chine". Eu: "de unde stii?" Ea: "PUTE!!!" (NB: eu nu ma mai bucur de simtul mirosului de ceva vreme). Am luat-o pe scari. Iesit afara din bloc, ajung la al doilea punct al statisticii;
2) cand merg pe jos prin Bucuresti, chit c-o fac de la scara blocului pana 10 metri mai incolo la masina, parca joc twister - n-am voie sa calc pe cerculetele maro, unele uscate, altele umede. De calcat pe pamant sau iarba m-am lecuit demult.

Ma scuz pentru offtopic.
Andy_ACS
Mi se pare foarte bun modul de agandi al lui radian!
El e cel mai bun exemplu de atitudine corecta fata de caini - are unul acasa pe care il iubeste, se vede asta (numai daca te uiti la avatarul lui), il ingrijeste, insa constientizeaza pericolul cainilor comunitari si nu e de acord cu ei. Asa DA! Insa iubitori de animale (unii doar declarativ) fara o parere nuantata NU.

Bafta!
vis-a-vis
Simt nevoia sa mai zic asta...

Nu toti iubitorii de caini sunt iubitori de animale. Ei iubesc doar cainii.
dr_mKe
La modul general eu nu am probleme cu cainii, nu se iau de mine. Daca se iau, ca am patit, mare greseala au comis, ca ma iau eu dupa ei.

Am patit totusi prin muntii Trascau sa nimerim cu ditai aplombul pe coborare direct intr-o stana de oi cu sistemul de alarma canin aferent. Rapid facut triunghi din biciclete si asteptat cuminti ciobanul. Fiind cel mai gras, eram in pericol imediat radmasa.gif Dupa care am nimerit mai jos, pe o pajiste, intr-o mica cireada de vaci cu taurul aferent, lasat liber. Alta distractie.

Alte aventuri periculoase cu caini nu am avut. Mai rau mi-s patit cu matzele comunitare, k mi se kkra prin compartimentul motor ! De alea vad ca nu va legati !

Cainii vagabonzi au comportamentul modificat, doar ei traiesc in haita si patruleaza intr-un teritoriu bine delimitat. Orice intra la ei in parohie este intrus.
Markos
QUOTE(Andy_ACS @ 7 May 2010, 23:30)
Mi se pare foarte bun modul de agandi al lui radian!
El e cel mai bun exemplu de atitudine corecta fata de caini - are unul acasa pe care il iubeste, se vede asta (numai daca te uiti la avatarul lui)

da' avataru' meu ce-are? huh.gif
Andy_ACS
Foarte frumos si al tau. Pentru cei ce au caine acasa, il ingrijesc si il iubsc am tot respectul. Insa cei ce sustin lasarea cainilor comunitari in libertate (din diverse motive mai mult sau mai putin intemeiate) au dezaprobarea mea profunda.

Bafta!
dr_mKe
Ce marca este ? Golden retriever ?
Markos
yep. fata, 15 luni.
dr_mKe
Imi plac foarte mult, afectuosi si protectivi. Se lipesc de copii mici instantaneu si sunt foarte grijulii biggrin.gif
S-o stapanesti santos, multi km fara probleme tongue.gif

Unul din motivele pentru care abia astept sa ma mut la casa sunt animalele, cainii in special. La bloc e greu de tot mai ales cu cei de talie mare.
Markos
QUOTE(dr_mKe @ 7 May 2010, 23:48)
S-o stapanesti santos, multi km fara probleme  tongue.gif

mersi smile.gif fii-mea e topita dupa ea, si vice-versa.
dr_mKe
icon_mrgreen.gif strict dpv medical, copii se dezvolta emotional foarte bine cand au animale de orice soi in preajma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.