Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Card Depunere bani
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
cristyano2
as vrea sa stiu si eu daca exista ceva pentru minori( am 17 ani) si as vrea daca se poate la vreo banca sa mi se faca un card pentru depuneri de bani.Se poate face asa ceva? astept un raspuns.multumesc
Avani
Parca BRD avea un astfel de produs (sub 18 ani) dar cred ca trebuie sa te prezinti cu un parinte/tutore.
tribunul
Ca sa ai card mai intai trebuie sa ai un cont.
Banii nu se dupun pe card, se depun in cont, cardul este un instrument (obiect) de a folosi mai usor banii din cont.
Andy_ACS
Prea te iei de chestiile astea de exprimare, toti spunem ca scoatem bani de pe card, asa ca deja s-a incetatenit.
O alta solutie in caz ca nu vor sa iti faca un card pe numele tau ar fi sa faci un card pe numele unuia din parinti si sa il folosesti tu (chiar neoficial).

Bafta!
einstein1984
Unii comercianti cer act de identitate la plata cu cardul. Si sa fie pe acelasi nume cu cardul.
Andy_ACS
Mie nu mi-a cerut nimeni pana acum, si am cumparat cu cardul de zeci de ori. Ca sa nu mai vorbesc de extras de la bancomat unde nu e cazul de act de identitate.
Eu cred ca initiatorul probabil vrea ca cineva din alt oras sa ii bage bani in cont, pe care el sa ii scoata. Adica doreste o modalitate prin care sa primeasca 'alocatia' smile.gif

Bafta!
tribunul
QUOTE(Andy_ACS @ 10 May 2010, 13:37)
Prea te iei de chestiile astea de exprimare, toti spunem ca scoatem bani de pe card, asa ca deja s-a incetatenit.
*



Am avut un sentiment ca nu prea stie cum stau lucrurile.

Poate sa-si faca un parinte un cont, si sa ceara un duplicat de card pt. junior.
Titularul contului este babacul, dar are si printisorul card (pe numele lui) prin care poate scoate banuti, mai putin VALUTA.
Valuta nu poate, numai babacul (titularul contului) poate sa scoata.
b76bgaarh
acum cativa ani era regula celor 16 ani... sau nu mai tin eu bine minte? aveai buletin si peste 16 ani, puteai sa deschizi un cont.... posibil sa fi trecut prea mult timp de atunci si sa confund cu 18.
aleksanders
unele banci acorda carduri si sub 16 ani mai nou wink.gif
Andy_ACS
Pai spune-i si care, ca sa stie unde sa mearga.

Bafta!
cristyano2
multumesc de raspunsuri..intre timp am aflat ca se poate deschide un cont( nu m-am exprimat bine cu cardul) dar au o suma minima care trebuie depusa.De exemplu parca cei de la ING aveau 500ron minim..
aleksanders
suma minima este doar daca este cont cu dobanda preferentiala - pentru un cont normal nu ai nevoie de mai mult de 20-30 de lei cat este o deschidere - mai bine in cazul tau urmaresti ce banca are bancomate in zona in care stai tu sau ce banca iti poate oferi extrageri fara comision de la orice atm
sadi
pe vremea studentiei bcr a considerat ca eu nu pot fi titular de cont, asa ca si-a deschis mama un cont pentru care a cerut 2 carduri: 1 principal al ei si unul secundar al meu (cu numele meu scris pe el, cu acces nelimitat la disponibilul din cont). nu stiu care mai e sistemul acum, dar sunt banci care emit un card secundar pe un alt titular
cristyano2
eu vreau sa am un cont deschis in care sa pot depune bani de cate ori am ocazia si de scos la fel( dar de scos o sa fie mai rar) principalul este sa depun cand vreau.
sadi
in orice cont si pe orice card poti depune cand vrei si cat vrei smile.gif
Avani
Da, asa este, dar ar vrea sa fie el titular de cont. Nu sa depuna in contul unei rude si sa stea la "mana" acelei rude wink.gif

cristyano2
Exact Avani cam asa ceva
einstein1984
Scrie si tu un mail si-l trimiti in BCC la mai multe banci. Garantat raspunde cineva, chit ca e de bine sau de rau.
sadi
decat sa trimiti 1 singur email la 100 de banci, cu adresa oficiala in campul "to" sau "bcc" (riscul e sa primesti foarte putine raspunsuri, pentru ca nu asta e modul in care se procedeaza), mai bine trimite cate 1 email separat la fiecare banca in parte.

pe de alta parte banca asta are ceva oferte pentru minori. nu stiu care e documentatia sau care sunt conditiile in care poti beneficia de aceste servicii, insa poti sa intrebi la o sucursala
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.