Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: montare ceas indicator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_spiridon
am completat de la cineva doua ceasuri indicatoare unul de temperatura si altu de presiune ulei si nu le dau de capat cu montatul. cel cu fir este de temperatura iar celalalt de ulei .care ati montat asa ceva indicati-mi si mie cum sa le leg. cel de la care le am luat a spus ca la el au functionat .[attachmentid=1627621492] [attachmentid=1627621493]
bygy007
de cautat ai cautat ? pe forum exista informatii cu detalii de montare
cristi_spiridon
de cautat am cautat de doua zile. ce am gasit e ambiguu . mie imi trebuie sa spuna ca firu de la sonda vine la papucul x masa la y alimentarea la z si tot asa .
bygy007
1

rosu + contact
negru masa
gri , verde sonde
alb pozitie
cristi_spiridon
mesi le-am dat de capat. acum caut locul potrivit de montat
budd_weiser
Salut, postez si eu aici sa nu mai deschid un topic aiurea. Spre rusinea mea nu am reusit sa fac ceasul din poze sa functioneze, ceas temperatura apa. Orice idee e bine venita smile.gif. Multumesc.
bygy007
ai incercat sa incalzesti chestia aia sa vezi daca functioneaza , mi se pare mie ca ceasu asta nu este electric
budd_weiser
Bun, daca nu e electric ce ar putea fi? Cablul care vine de la sonda este impletit ceva gen cablu masa alternator, are locas pentru bec, masa ma gandesc ca as putea sa o iau de la una din cele doua suruburi care sa vad in poza dar unde conectez plusul?
Recunosc ca sunt in pom sad.gif .
cielo99
Sigur nu e electric.Sonda aia din capat este plina cu un gaz care se dilata la inclzire si comunica printr-un tub cu tubul Burdon din ceas care misca acul in functie de cat se dilata gazul.De obicei se sparge tubul dintre ceas si sonda si iese gazul, deci nu mai functioneaza.
Impletitura aia de sarma este doar protectia la tubul de care vorbeam.
Incalzeste sonda cu o bricheta si vezi daca se ridica acul pe ceas, daca nu il poti arunca sau il poti monta ca ornament sa nu ramai cu gaura in bord.
Daca nu e elctric ce plus sa legi?
argon
QUOTE(budd_weiser @ 21 Jul 2011, 20:54)
Bun, daca nu e electric ce ar putea fi?
*



termodinamic.
budd_weiser
Am incercat sa incalzesc sonda cu bricheta si a mers smile.gif, va multumesc tuturor pentru sfaturi, numai bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.