Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recensamant velo
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
corbex
Esti sigur ca poti citi numere atit de mari?
VladG
Merci, Gibonu.
Scumpa, ieftina, depinde de perspectiva fecaruia. Unii mi-au zis ca-mi luam masina de banii aia. Am masina, insa cu siguranta nu-mi aduce aceleasi satisfactii.
Cu ceva efort si intelegere din partea sotiei am reusit sa o construiesc. Am urmarit reduceri pe net si am economosit destul de mult fata de o bicla cumparata completa.
In plus e customizata pe gustul meu, cu Rohloff.
Ca senzatie nu se compara cu hard tailul meu anterior, pe 26".
Asta o spun chiar si fara sa fi facut prima tura la munte, doar tavalind cateva borduri.
yhattori
QUOTE(VladG @ 7 Jun 2016, 21:05)
- Lant KMC 11 SL XXP;
*



Fiecare gram conteaza!
VladG
Doar unde nu e compromis de comportament (vezi anvelope, butuc spate, etc).
KMC X9SL am avut la cea veche si am fost f. multumit.
R19/16v
Lasa prostiile si zi cat o fo halatu smile.gif
vis-a-vis
Păi... cadrul 1300-1400, Rohloffu o mie, furca 7-800, angrenajul vreo 2 sute, o jantă 90 de euro, spițele vreo 3-4 euro bucata, butucul față vreo sută și ceva, cauciucurile tot așa împreună, fond de jantă și zeamă antipană, vreo 20... ghidon vreo 50, garmin vreo 600, plus alte acareturi...
yhattori
Cheie dinamometrica, macar 50. Sper!
VladG
A, sa nu uit sa-i zic un mare Merci lui vis-a-vis, pe care l-am stresat in perioada asta cu dilemele mele. biggrin.gif
vis-a-vis
Niciun stres. Uneori chiar m-am amuzat... Mai ales la faza cu zaua rapidă 04.gif
Muttley
QUOTE(vis-a-vis @ 8 Jun 2016, 18:45)
angrenajul vreo 2 sute
... ghidon vreo 50
*


E vreo 400e angrenajul ala, iar ghidonul sigur in jur de 100, daca nu peste.

Vlad, nu cred ca are peste 11kg.

vis-a-vis
Contează cu cât le iei, nu prețul de listă tongue.gif
VladG
Asa e. Angrenajul l-am prins la o super-oferta pe rosebike.de
Doar 230E cu tot cu BB GXP cu cupe externe. Cum BB nu era compatibil cu cadrul am recuperat 100 lei la vanzarea lui tongue.gif
De aia ziceam ca a durat asa de mult constructia, am vanat ocazii de genul asta.
Ieri I-am dat prima tura de munte. Merge asa cum ma asteptam.
andidani
Si cea veche ce a patit? Dezmembrari?

Eu am invatat sa ma tin pe bicla acum cinci ani, adica pe la vreo 34. Am avut prima daya o chinezarie luata cu 450 de lei, frane pe disc (asa auzisem ca e bine), 23 kg. Nu aveam nici cea mai mica idee Despre ce inseamna ciclismul. Pe ea am invatat sa merg, toate incercarile anterioare se terminasera fara efect. In urma unei operatii, care m-a tinut la pat cateva luni, am descoperit acest colt, apoi alte pagini de profil si usuzo-usor m-a prins dragostea. Asa ca am inceput sa caut ceva mai bun. A fost tot otel, dar cu 5 kile mai usoare. Frane pe disc, schimbatoare de 15 lei (made in PRC), o furca cu suspensie de 60 mm care isi facea treaba. O am si acum si mai ai functioneaza corwspunzator. Pe asta aminvatat sa schimb vitezele (corect). Functioneaza corespunzator, desi a luat ceva mai multe cazaturi, plus scoala facuta pe ea. Cu asta am facut prele ture de zeci de kilometri.
foto cu ambele

Dupa inca un an au aparut visele: munte, ture lungi, performante, aa ca a venit si decizia fireasca: una noua. Am gasit pe net un Rockrider 6.3 la un pret bun si nu am ezitat. Furca este un Suntour XCR cu cursa de 120 (zic ei), transmisia este integral Sram X5, frane mecanice pe disc, 3x9 viteze (22-32-42, respectiv 11-32). Dupa inca un an am inceput sa schimb cate ceva: pedalierul a devenit Deore, iar franele au ramas pe disc, dar hidraulice Shimano M395. A venit echipata cu cauciucuri Kenda, slick. Ulterior am cumparat o noua caseta Shimano cu 11-34, dupa care am prins o oferta la un set de roti Ghost 500, pe care am pus Maxxis (High Roller pe fata, Larsen pe spate) si discuri de la shimano.
VladG
Esti pe drumul cel bun biggrin.gif

Referitor la intrebarea ta, am luat de pe ea ce am putut: Rohloff, frane, far, tija de sa, iar restul s-a vandut sau mai e inca la vanzare.
andidani
Povestea continua. Tocmai am cumparat pinioane noi. Cel mare a crescut la 36. Si astept si noile pedale 04.gif
Astea vin saptamana viitoare. Poate am noroc si le primesc vineri...
Diac
[attachmentid=1628043863]


M-am mai facut cu o bicicleta. California. Cred ca DHS. Super comoda de oras.
vis-a-vis
QUOTE(vis-a-vis @ 22 Mar 2013, 00:28)
Turtita umflata de prin lada adunata 04.gif
Adicatelea am strans piese de prin balcon si le-am pus pe un cadru de ciclocros.
A iesit o struto-camila in stilu-mi caracteristic 04.gif

user posted image
user posted image
*



Update!
[attachmentid=1628046279]

Roti Mavic Ksyrium Elite
Gume Schwalbe Durano plus 28 mm
Angrenaj, schimbator foi si pinioane 11-32 Deore XT
Gripshift si schimbator spate SRAM X0
Furca carbon de pe un Cannondale
Mai imi trebuie un v-brake pe fata biggrin.gif
8.7 kilograme in configuratia actuala. Cu niscaiva carboane cred ca mai slabeste macar un kil...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.