Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: comutator gpl lovato
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
urlatzik
Am achizitionat recent o instalatie gpl lovato (SH). Am nelamuriri in privinta comutatorului... si anume:
1. lipseste firul mov.....este normal?
2. unde se prind celelalte 7 fire(mai exact)?
3. ce rol are butonul rosu?

Sa va spun de ce intreb....vreau sa montez instalatia pe masina, mai putin conducta ce vine de la butelie la vaporizator, in felul acesta nu mai dau 300 lei pentru montaj in service (doar manopera) ci 100 lei (+ ceva la baiatu'......se stieee!) reprezentand: conducta, verificarea etanseitatii si reglaj la care se adauga pretul filtrului de gaz (pe care nu-l stiu momentan), si...zic eu... am "iesit" mult mai bine...nu?

Daca ma poate ajuta cineva.......dau o bere!
krapcarasu
firul mov trebuie sa duca + la butelie la indicatorul de nivel
restul scrie pe culori:

primul + prin contact

albastru electrovalvele de gaz
rosu +permanent
alb electrovalva benzina
negru semnal de la fisa centrala
maro masa
mov poate e tras direct
verde nivel gaz
urlatzik
Sa inteleg ca iti dai cu parerea...
Multumesc mult, sa zicem ca am facut primul pas, dar dupa cum spuneam vreau sa stiu MAI EXACT unde se leaga firele (m-ar ajuta mult cateva poze sau macar mai multe detalii)...ma gandeam ca poate are cineva montat un comutator daca nu identic macar asemanator
ghitza
pai ti sa spus unde merge fiecare fir ,tu fa exact asa cum a zis krapcarasul si o sa mearga
urlatzik
firul mov trebuie sa duca + la butelie la indicatorul de nivel
restul scrie pe culori:

primul + prin contact

albastru electrovalvele de gaz
rosu +permanent
alb electrovalva benzina
negru semnal de la fisa centrala
maro masa
mov poate e tras direct
verde nivel gaz

...recunosc colegu' vreau mura'n gura (de fapt asta mi-a fost rugamintea sa mi se spuna in detaliu) cum ar fi:
1. "+ prin contact" adica unde trebuie legat?
2. "albastru electrovalvele de gaz" frumos pana aici...2 electrovalve...4"picioruse" pe celelalte ce ar trebui sa prind?
3. am inteles ca firul negru (impuls) se poate pune si la borna "-" a bobinei este adevarat? daca-l prind pe fisa centrala pe langa faptul ca este inestetic nici nu-mi inspira incredere
4. "verde nivel gaz" unde mai exact?
ghitza
pai verde tre sa ai unul ce pleaca din buton si unul ce pleaca dinspate de la butelie tre sa la unesti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.