Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Polita SLZ moderna
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
cristyyy2003
Salutare!
Mi s-a rupt polita aia de tot....sunt de tot rahatul piciorusele alea de plastic.
Am vazut la sefu' meu, la ford mondeo combi si mi-a placut o polita super misto. Adica este la fel ca o placa de'a noastra doar ca daca tragi de ea, adica o scoti dupa opritorul ala din capat se gliseaza super misto. Cum eu nu am de gand sa imi pun boxe pe spate in polita vreau si eu asa ceva pentru Dacia SLZ mea. Ce spuneti gasesc asa ceva?
Unde!?

Ete ca intre timp am facut rost si de o poza....se poate vedea in poza cum polita este glisata in imaginea atasata.
Ajutati-ma va rog worship.gif pentru ca chiar imi place ideea si cred ca s-ar potrivi de minune.
Marius
Retine un aspect. Ca sa poata glisa, suportii laterali trebuie sa fie paraleli. Cum la solenza au o forma de S, mai intai ar trebui sa te gandesti la spectul asta.
Personal, ca si altii, mi-am confectionat o polita din pal exact dupa forma celei originale. Nu se mai ridica odata cu haionul, dar nici n-am nevoie de asa ceva.
free_fiber
Aaa, am prins ideea. Asa are maicamea la 206SW. biggrin.gif Este o panza care se face rulou. Dar nasol e ca va trebui sa-l strangi de fiecare data cand vrei sa pui ceva in portbagaj. In rest e misto. Poti gasi asa ceva la Eurial Invest din Militari (pe langa Metro). Dar sa te tii bine cand o sa-ti suna pretul. biggrin.gif
costi
Poti incerca cu o "jaluzea" care se ruleaza si se foloseste pt luneta; sint mai multe dimensiuni si se gasesc si la Carfur; cred ca sint mai ieftine.
Dezavantajul este ca e subtire rau si cu gaurele.
cristyyy2003
QUOTE(Marius @ 26 Apr 2005, 10:55)
Personal, ca si altii, mi-am confectionat o polita din pal exact dupa forma celei originale. Nu se mai ridica odata cu haionul, dar nici n-am nevoie de asa ceva.
*



De ce asta?!
Mie chiar imi place ca se ridica o data cu hayonu' wink.gif
bogdan_o
Pai in primul rand pentru boxe. Se aude si mai bine si se pot acoperi sa nhu bata pe ochi. In al doilea rand ca nu mai troncane.
Adrian_Solenza
Polita de lemn... Simplu! Eu asa am! wink.gif Acum mai ramane sa cumpar boxele biggrin.gif.. Oricum intentionez in 2 saptamani sa dau o fuga la Pitesti sa ionizez geamurile - toate cele 5 biggrin.gif .. SI nu o sa se vada nimic!
Marius
Nici la mine nu se vede nimic.. biggrin.gif ...
lar
QUOTE(Marius @ 27 Apr 2005, 14:57)
Nici la mine nu se vede nimic..  biggrin.gif ...
*



Prin luneta, ca pe geamurile laterale spate... unsure.gif
Marius
Sa stii ca din cauza tetierelor din spate trebuie sa te chiorasti bine ca sa vezi ce-i pe polita mea. Asta ziua, ca seara/noapte nici atat.
Pe mine nici nu prea ma incanta ideea cu ionizarea geamurilor. Iar la folie nici nu ma gandesc.

Si ca sa revenim si mai on topic, am pus intr-un alt topic o poza unde se vede destul de bine si polita.
lar
A, misto atunci ca ma gandeam si eu la o jaluzea ca a ta, dar ma retinea ce ti-am spus mai sus. Acum sigur imi voi cumpara una ca nici eu nu vreau ionizare sau folii, nu-mi plac. Poti sa-mi spui de unde ai luat-o (jaluzeaua) si un pret ceva ? Multumesc. smile.gif
costi
Cora 300.000, Vitan 150.000.
lar
Multumesc. Vreo diferenta calitativa intre cele doua ? Sau difera pretul datorita locatiei ?
costi
Cred ca da dar am preluat info de pe alt topic pe care acum nu-l mai gasesc.
Acolo erau mai multe amanunte.
Cele mai tare cred ca sint la Augsburg dara colo te jupoaie.
Ce mai scria acolo era ca sint mai multe tipodimensiuni asa ca dute inarmat cu masuratoarea pe care ti-o doresti.

hai ca l-am gasit:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=17933&hl=jaluzea
cristyyy2003
Am cautat pe site-ul ford dar nu am gasit acest 'accesoriu'. Unde as mai putea cauta!? @free_fiber man tu mai traiesti? nu imi poti spune tu cat costa si daca se potriveste daca tot are maicata?
GABONE77
un pic off topic dar poate intereseaza pe cineva:
- pret geamuri ionizate Adras luneta si geamuri spate 2.500.000 si fata 1.500.000
- pret geamuri ionizate luneta gemauri spate (70%) si gemauri fata (30%) la o firma din Pitesti 1.000.000

Diferenta de pret e vizibila eu o sa ma duc la Pitesti dupa Paste sa mi le fac dureaza cateva ore la cuptor si drumul pana aclo dar merita.
free_fiber
Mai traiesc mai Cristi, lasa-ma ca mi-au taiat astia netu si abia azi i-au dat drumu.
On-Topic: dupa 18:00 vine maicamea de la serviciu si compar. Chiar nu stiu cat costa asa ceva. (la SW era din fabrica, deci se vinde ca piesa, nu ca accesoriu)

Edit. Iata si pozele. Acuma vezi si tu dimensiunile. Vezi cum o adaptezi la SLZ. Mie mi-a fost lene sa mai masor si la Solenza mea.
kingviper
GABONE... u ce recomanzi dintre: IONIZARE / folie fumurie?
Parerea mea e ca mai buna e folia.
Banu1974
QUOTE(kingviper @ 5 Feb 2009, 23:00)
GABONE... u ce recomanzi dintre: IONIZARE / folie fumurie?
Parerea mea e ca mai buna e folia.
*


din 2005...pana acum...omu" are bmw
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.