Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema bataie la motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
serban_16sem
dupa un drum mai lung se aude o bataie la motor...si nu cred ca atinge la scut...adica nu stiu..dar nu cred...in momentul cand apas pe AMBREIAJ bataia dispare..ce ar putea fi? sad.gif
Mentionez ca am facut de curand linia.totul e nou pe ea...
Multumesc de pareri
brigada_diverse
e bataie de priza si e din cutie....
axul pe care se prinde discul de ambreiaj se leaga de arborele primar al cutiei. la imbinare a aparut uzura si se aude bataie in regim de ralanti
multe masini merg cu bataia aia pana la groapa...
serban_16sem
dar de ce se intampla doar cand e motorul cald (dupa drum mai lung)??
brigada_diverse
uleiul din cutie la cald se subtiaza
Alexio
Si eu am harjauitul ala de cand am masina de noua. Si cand am schimbat kitul de ambreiaj face si mai tare la relanti cand nu tin apasat ambreiajul. Nu imi dau seama cum s-ar rezolva.
DannY_SmekeruL
asa ceva am patit si eu la a mea rabla si am rezolvat prin schimbarea discului de ambreiaj si prin schimbarea prizei de forta. Sper ca am fost de folos biggrin.gif
BZN
QUOTE(Alexio @ 13 May 2010, 15:52)
Si eu am harjauitul ala de cand am masina de noua. Si cand am schimbat kitul de ambreiaj face si mai tare la relanti cand nu tin apasat ambreiajul. Nu imi dau seama cum s-ar rezolva.
*


La tine s-ar putea sa ramana rulmentul "atacat".
brigada_diverse
dany..ai schimbat priza....cam asta e rezolvarea, dar ce rost are sa bagi bani degeaba?
radu m
este de la rurmentul de la placa de presiune am schimbat de 2 ori dupa 2-3 luni iar facea
DannY_SmekeruL
pai nu am dat nici un ban deoarece discul de ambreiaj il aveam nou pe motoru de alpine si urma sa imi schimb motorul si priza aveam de la alte cutii de viteze in 4 trepte (acum regret ca nu am schimbat si rulmenti din cutie deoarece nu mai are multa viata cutia mea).si chiar daca era sa dau bani pe respectivele piese nu ma durea mana deoarece vreau ca masina sa mearga bine fara sa ma lase in drum biggrin.gif
Alexio
QUOTE(BZN @ 13 May 2010, 15:31)
La tine s-ar putea sa ramana rulmentul "atacat".
*



Rezolvarea fiind?
brigada_diverse
sa nu fie prea strans ambreiajul
sa ai un joc mai mare la ambreiaj....adica sa tina cat mai de jos pedala....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.