Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 0-100 km
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
p2kadip
Am pus astazi un filtru aer sport, si am testat-o in cat timp ajunge la 100km/h. I-am dat in blana si a luat in 10 secunde.
Da ceva putere filtru asta sau asa iau toate?
a cronometrat cineva in cat timp a luat 100?

Mi-e nu prea mi s-a parut sa se aude motoru mai frumos..sau ca se infige mai bne..nu stiu acum..astept pareri
B_i_t_z_a
Inseamna ca la cei cu filtru sport+traseu sport+soft+...multe alte imbunatatiri,le este si frica sa se cronometreze,NU?
Maskatu
Intebare tampita: De ce nu te-ai cronometrat singur INAINTE sa montezi filtrul sport...? blink.gif

Filtrul sport nu face minuni precum ar crede unii... pentru ca acesta sa fie eficient ai nevoie de multe alte imbunatatiri, cum a spus si colegul bitza.... evacuare sport, cap coada, chip tuning, plus multe alte modificari tehnice ale motorului. Cu toate astea ai putea ajunge la un 80-85 de cai. Dar acest lucru nu este recomandat pentru ca din fabrica masina nu a fost proiectata pentru o asemenea putere, drept urmare trebuiesc aduse modificari suspensiilor, caroseriei si in special franelor!

Ce zici tu ca ai simtit, ca "ti s-a parut sa se aude motorul mai frumos..sau ca se infige mai bine" este doar placebo. Scoate filtrul ala sport si pune-l la loc pe cel stock, o sa vezi ca "se aude la fel de bine" si se infige "la fel de bine".

Seara placuta.
p2kadip
pai si o supernova normala in cat timp ajunge la 100 aveti idee?
Maskatu
Pai in cat timp crezi? Tot in 10 secunde.... filtrul ala e frectie la picior de lemn. Nu devine cu nimic mai special motorul, poate doar trage aerul o idee mai bine.
p2kadip
si inca ceva..io am desfacut capacul ala..am scos filtru ala normal...si apoi am pus capacul si filtru lam bagat in aia pe unde iesea ala vechi..e bne asa nu?
fuzzzy
Inca unu'... lurk0000.gif
p2kadip
asa invatam si noi smile.gif)
B_i_t_z_a
Acuma pe bune,cred ca doar daca iti cumperi cel mai performant filtru sport,si modifici umpic traseul de unde vine aer,hai sa zicem ca ai castigat umpic doar din filtru.Asta este doar parerea mea,nu am incercat niciodata un filtru sport...Si treaba asta cu 10 secunde e foarte relativa
p2kadip
filtru asta a fost pe un hiunday coupe si se manifesta frumos pe aia..dar pe SN nu prea se vad diferente..nuj
fuzzzy
Intr-adevar, filtrul ajuta... daca deja ai modificat evacuarea completa, poate si ceva pe la admisie, sa nu uitam de remapare si atunci poti spune ca filtrul sport te ajuta... in rest, cei "pana la" 5 sau 10 cai de care vorbesc producatorii nu exista... mai usor ar fi un efect placebo, vorba lui maksatu... dar in loc de filtru sport, te-ai gandit sa bagi un ulei mai bun? Bujii mai bune? Fise, distributie, planetare, filtru benzina, etc... o masina bine ingrijita e mai performanta decat orice modificare adusa aftermarket... daca vrei poti veni pe la intalniri si vei vorbi cu baieti care si-au modificat masinile si cu baieti care le-au pastrat originale... poate iti faci o idee... wink.gif

p.s.: nu totul consta in 0-100...
Maskatu
De ce oare? Pentru ca hyunday-ul are alt motor?............. wacko.gif Iar filtrul in cauza a fost conceput special pentru acel tip de motor.
B_i_t_z_a
Nu vad ce relevanta are provenienta filtrului,putea sa fie si de pe un Porsche daca este imbacsit,murdar...nu numai ca iti scad performantele motorului dar se si uzeaza mai repede.Ar ajuta mult daca ai face o poza la filtru sau sa ne spui marca,oricum nu prea as crede ca este ceva profi!
Maskatu
Daca o fi dala din Vitan la 50 de lei rosu in cutie de carton cu un porsche desenat pe ea........ e clar. wacko.gif
p2kadip
sunt din teleorman, turnu magurele..departe smile.gif poate din toamna..dar nu cred k mai o sa tin supernova..pisicutele astea ma atrag..chiar maine-poimaine ma duc sa vad una..
http://autovit.ro/bmw-316-C13166009.html
1700E ultimu pret..
ce parere aveti?

18 May 2010, 18:41:
ma duc sa fac o poza..repede si pun..mi l-a dat un prieten..mi-a zis k are 15 cai..dar cred k au scapat smile.gif)
fuzzzy
laugh.gif ce departe esti.... stai linistit ca poti veni cu orice... dar pisicutele zgarie... si sa vezi cand o sa iti "cada" grupul cat o sa blestemi... e mai scumpa transmisia decat masina intreaga... dar totusi o sa ai pisicutza... tunNata... wink.gif

p.s.: 15 cai... o herghelie intreaga de martzoage smile.gif)

p.s.2: unde-i doctoru' cand ai nevoie de el... ?!??
B_i_t_z_a
Parerea mea,este ca il depasesc la orice ora wink.gif.Gusturile nu se discuta,ma gandesc ca ai facut un exercitiu de imaginatie,si iti dai seama ca masina are foarte multi kilometrii,si mai ales nu cred ca a fost modificata si s`a mers frumos cu ea.Bafta
Maskatu
Vai... de mult nu am mai ras asa.... radmasa.gif Auzi tu... 15 cai.... coffee_spitsk.gif Se chinuie unii saracii si baga mii de euro pentru 5-10 cai si uite domne' unde era secretu'... un filtru sport care scoate 15 cai pentru numai 50-100 de lei... Bravos! blush.gif
slider2
QUOTE(p2kadip @ 18 May 2010, 18:39)
sunt din teleorman, turnu magurele..departe smile.gif poate din toamna..dar nu cred k mai o sa tin supernova..pisicutele astea ma atrag..chiar maine-poimaine ma duc sa vad una..
http://autovit.ro/bmw-316-C13166009.html
1700E ultimu pret..
ce parere aveti?
*



ia-o nu mai sta!!! sa vezi la vara cand o sa te duci cu ea la targul de utilaje agricole din alexandria si la zilele orasului, cum o sa se uite "fomeile de pe ulita" la tine, cand tu o sa treci asa in harfe, cu mana pe geam si copchilu' de platina (din aia de la delcou tongue.gif ) urland din difuzoare... eventual sa faci si un 0-100km/h, dar vezi sa bagi benzina mai multa!!

18 May 2010, 18:50:
QUOTE(Maskatu @ 18 May 2010, 18:44)
un filtru sport care scoate 15 cai pentru numai 50-100 de lei... Bravos!  blush.gif
*



nu scoate 15 cai, nu vezi ca zice ii are deja blink.gif .... cred ca sunt incorporati .... in grajd
p2kadip
eu am cauciucuri pe 185 pe ea..si cand leam schimbat sa simtit la demaraj, benzina cam proasta daia 95..134 mii km are sn..si a luat in 10 sec suta..si viteza maxima 180 tot bordu..eu zic ca fuge bne..
nu?
slider2
pune un caine s-o alerge de la spate, sa vezi ca fuge si mai bine...
p2kadip
si cateva poze aici..
B_i_t_z_a
Mai....se pare ca numai masina nu merge bine,in rest vad ca la toata lumea prinde 180, consuma foarte putin...si toate cele,cred ca ma las de sofat.Nu bat nici un apropo la tine p2kadip!!Si apropo de filtru nu pare sa fie din piata sau ceva naspa,chiar nu stiu ce sa zic in legatura cu performantele...inca nu am condus,vazut nici macar auzit o dacia supernova cu filtru sport.Am un prieten cu o Nova Gti cu filtru sport in carcasa originala,si te anunt cu dezamagire ca nici macar sunet mai frumos nu scoate,cat despre performante,cam lafel din pacate pentru noi.Bafta
djasu82
Nu sunt de parere ca daca castigi din mapare 5cp trebuie sa modifici suspensi frane si alte balari , 5 cp sunt foarte putini si chiar insesizabil nici 8 hai de la 20-30 cp in sus mai zic si eu da se simte si la cuplu marit .
La sn era bun un motor care dezvolta 100cp ceva tci dar... nu se merita sa mai investesti intr-un motor pentru o caruta romaneasca.
Pentru noi cu motorul de reno era o investitie buna intr-o caroserie de clio2 aia sport cu probagajul taiat si in 2 usi.
Asa ma batea ganul odata dar nu cred ca omologheaza astia sau mai sti ... bani in ziua de azi face minuni.
fiderzen
filtrul ala montat asa o sa iti traga tot aerul fierbinte de la motor si galeria de evacuare smile.gif)....pentru a avea un randament cat de mic, trebuie sa sa fie montat intr-un loc unde sa traga aer cat mai rece (Atentie, daca te gandesti sa montezi filtrul de aer sub bara sau etc, traseul admisiei o sa fie prea lung si iar muncesti degeaba smile.gif)...cel mai simplu, las-o stock, sau cauta pe forum cum si-a montat calin UKU filtrul de aer )

Legat de bmw`ul ala....las-o moarta, la 1700euro le gasesti inscrise pe RO, tot asa de obosite, poate tot la fel de tunate:))...

Sfat, o masina simpla si cat mai stock atrage mai multe priviri decat una chinuita(exteriorul bmw`ului ala)

L.E....acum am vazut ca bmw`ul ala are motorul de 1.6 , adica ~101cp..sper ca iti dai seama ca supernova este mult mai rapida decat masina aia nu?
Am avut si supernova, si am avut si un e36 coupe 1.6 ...si desi era coupe(mai usor decat berlina)...tot lenesa mi s-a parut.
supernova consuma 7 ..8 in bucuresti mers tare, bmw`ul consuma 10 - 11 mers cat de cat linistit ph34r.gif ....nu merita biggrin.gif
p2kadip
de asta ce ziceti?=))
mi`a scris unu cu pixu =))
dariusz
pai ala e motor cu 16 valve . e normal sa traga de numa . sau ceea ce scrie pe capacul fostului filtru e o minarie ?

mi-ai luat-o inainte biggrin.gif
Maskatu
Nici macar nu se monteaza asa filtrul de aer sport, si la cum l-ai prins cu scociul ala cred ca scoate 20 de cai in plus, nu 15....

Cam asa ar trebui sa arate un filtru sport montat corect.
p2kadip
mi`a scris unu la scoala..cu pixu..si n`am mai sters..de unde atatea valve

18 May 2010, 19:11:
adevarul este ca l-am pus si eu asa repede azi in graba..maine o sa fac o treaba mai buna..
djasu82
la 16v are altfel colectorul de aer peste motor , cel mai bine tragetifurtunul de aer peste radiator in fata si faceti o gaura in masca in asa fel aerul sa fie tras inspre furtunul de la filtru. Furtun scurt.
Pentru o mica imbunatatire lacarcasa filtrului original obturati cu o bucata de plastic in locasul liber din carcasa gen semiluna aia . In loc sa se duca fortat aerul tras de motor se mai invarte si in femiluna circular , prin turbulente .
Eu zic ca si filtru original isi face treaba foarte bine daca in rest e pus la punct .
Maskatu
In felul in care este pus acum filtrul sport, iti merge mai greu motorul pentru ca ai marit traseul si ai lasat toata carcasa filtrului original goala... carcasa aia se scoate de tot, iar la furtunul pentru recircularea particulelor de ulei (daca sti care este ala), se duce o prelungire de furtun, in capatul caruia se pune un filtru mic special, pentru a nu intra impuritati in motor.
p2kadip
pai si maine cum sa fac sa montez corect filtru asta de aer?
spuneti`mi exact cum trebuie sa vina de acolo de la motor de unde pleaca el..

18 May 2010, 19:21:
si ce imi trebuie..furtun dala..etc..
ArtVandelay
ai cronometrat prost.
p2kadip
nu cred..am incercat de 2 ori..
Bulldog
Eroare de kilometraj
djasu82
Pentru a monta corect filtrul cauti pe topicul imbunatatiri sn sau despre filtre de aer , pentru tine trebuie sa prinzi corpul clapeta cu doua plabande de locasele unde era prins cutia filtrului iar in capul corpului clapeta se prinde filtrul de aer.
Oricum nu recomand ca la temperaturi mari degajate de motor + soare iti scade randamentul si creste consumul.
Relu_GTT
Masky
o admisie buna pe solenza , uite 2 poze, aia care ai postat-o cu filtru si la aia trage aer cald de la radiator


p2kadip

un filtru nou stock e mult mai bun decat chinezaria aia de filtru care l-ai pus tu cu scoci acolo, iar cu cronometrul nu poti masura exact nici daca incerci de 10 ori, o supernova buna face 100 cam in 12 sec
p2kadip
hai k o sa vad io maine..
nu are eroare la kilometraj..k am avut gps..si am vazut k era cam egal cu cel de la gps..
slider2
orice masina are o eroare de kilometraj, poate sa fie si un hypercar...
fuzzzy
"cam egal"?!?? 168.gif
p2kadip
dar la voi la cat se taie benzina?
la mine am vazut k la 6000 ture..se taie..

daa..cu 1-2-3 km diferenta..
ArtVandelay
daca nu mesteci in sens invers nu se taie
p2kadip
=)) buna buna asta...
Relu_GTT
la 6200
djasu82
QUOTE(Relu_GTT @ 18 May 2010, 20:28)
Masky
o admisie buna pe solenza , uite 2 poze, aia care ai postat-o cu filtru si la aia trage aer cald de la radiator
p2kadip

un filtru nou stock e mult mai bun decat chinezaria aia de filtru care l-ai pus tu cu scoci acolo, iar cu cronometrul nu poti masura exact nici daca incerci de 10 ori, o supernova buna face 100 cam in 12 sec
*


Si ala din poza pusa de tine de unde trage aer rece ? e bateria , e farul ... tot cum a facut CALIN .
and_rei
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaa gun3.gif
djasu82
ho maaa biggrin.gif ca mai pus precum ceausescu radmasa.gif de la atatea gloante.
Relu_GTT
tot dupa far are si Calin_uku si daca nu sufient se poate face si o priza de aer in aripa ca cea de la vw transporter oricum ii vine aer rece printre far si lampa de semnalizare ca e distanta intre
Maskatu
In poza pe care am pus-o eu este masina lui piticu (fosta fbi). Catalin scoate farul cand se duce la competitii, tocmai pentru a avea filtrul de unde sa traga aerul... nu ca in poza pusa de relu, unde filtrul este flancat de baterie si far.
gcgeorgescu
sunte-ti foarte rai cu omul. mai ales tu maskatule. mai bine i explicati ca motorul asta atata duce si nimic mai mult, doar cu mari modificari vb ta (mii de euro).va recomand sa nu mai fiti ironici si sa i dati omului idul de mess si sa vorbiti cu el. e bucuros omu ca si-a luat si el masina si vrea sa o faca avion. toti am fost la fel la inceput. acum vrem sa remediem erorile de fabricatie care sunt mai importante.
si ai face bine mascatule sa schimbi ce srie la avatar caci sunt oameni cu masini straine care merg cu proiectoarele(sa nu deranjeze cu xenoanele sau farurile prea puternice sau din principiu). si sa sti ca pe ceata nu te ajuta nici un proiector. fara faza scurta esti orb. am observat anul trecut si la mine si la passat ultimul model si la logan si la opel astra clasic . jur ca fara faza scurta esti mort. ele ajuta la cat am verificat eu si am verificat, la detectarea gropilor care ies din raza fazei de intalnire. si largeste raza de lumina catre marginea drumului in dreapta si inspre axul drumului spre stanga.
scuzele mele de off topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.