Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Saiba jiglor relanti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mecano
Am fost la un mecanic care mi-a pus o saiba la jglorul de relanti si mi-a crescut consmul foarte multe. Am scos singur saiba dar nu pot regla relantiul. Ma poate ajuta cineva ?
Carburatorul a fost tinut in decarbusol si suflat insitent cu compresorul prin toate orificiile.
Paulorossi
Relantiul se regleaza din jiclerul de emulsie aer/benzina relanti si din surubul clapetei de acceleratie,pe forum gasesti informatii cum se regleaza.Problema ta e din cauza ca sectiunea jiclerului tau de relanti nu este buna,ea va trebui marita sau inlocuit jiclerul deoarece in momentul de fata jiclerul nu mai etanseaza in varf,in corpul carburatorului,datorita saibei,si curge benzina suplimentara prin locul unde ar trebui sa etanseze,adica are amestec foarte bogat la relanti.
mecanick_maverick
QUOTE(mecano @ 21 May 2010, 13:12)
Am fost la un mecanic care mi-a pus o saiba la jglorul de relanti ...

... suflat insitent cu compresorul prin toate orificiile.
*



Ai fost la un ce ?
Dacä pune saibä acolo, sigur mecanic nu e .
Oricum saiba influenteazä consumul DOAR la relanti , cam cît timp merge de medie motorul täu la relanti la un drum ? ( prin relanti se întelege normal mersul motorului cu clapeta de acceleratie închisä si färä sä atingi pedala ).
Eu personal eliberez pedala de acceleratie doar cînd frînez si la semafor , asa cä influenta relantiului în consum e minimä - dacä nu vorbim de "relanti" de 1200 rpm cum scria cineva ( asa demareazä färä sä atingä acceleratia huh.gif )

Suflarea "prin toate orificiile" nu e suficientä dacä nu ai probat cä s-au si desfundat wink.gif
Verificä dacä mai ai duza pe furtun si dacä nu trage aer fals pe la servo ( sau pe la furtunele de la reglajul clapetelor de dirijare a aerului dacä le ai cu vacuum ).
Paulorossi
Daca e infundat jiclerul de relanti si la 2000 rot/min masina merge prost,iti da in nas,masina inca isi mai foloseste acel circuit pana la sarcini mici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.