Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Putina uzura la camasi si pistoane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andreic200
Cam cit ma poate duce un set de segmenti frantuzesti daca schimb numai segmentii si am putina uzura pe pistoane si camasi.
axel
QUOTE(andreic200 @ 27 Apr 2005, 07:27)
Cam cit ma poate duce un set de segmenti frantuzesti daca schimb numai segmentii si am putina uzura pe pistoane si camasi.
*


uzura la pistoane?depinde ce inseamna putina.pune segmentii noi pe (nu pa) camasa si vezi fanta.daca nu e foarte mare 2mm.ii poti pune
TheSaiLor
Mai bine ii bagi si un set de camasi pe langa segmenti si gata. Dai un ban in plus dar daca nu ai cuzinetii pe duca si pistoanele sunt bune te mai duce vreo 20.000 km pe putin.
diaconuliviu
QUOTE(axel @ 27 Apr 2005, 09:54)
uzura la pistoane?depinde ce inseamna putina.pune segmentii noi pe (nu pa) camasa si vezi fanta.daca nu e foarte mare 2mm.ii poti pune
*



Fanta 2 mm?
Maximul fantei la Dacia era printr-o carte 0,45 mm, cind deja trebuia schimbat setul motor.
axel
QUOTE(diaconuliviu @ 28 Apr 2005, 07:08)
Fanta 2 mm?
Maximul  fantei la Dacia era printr-o carte 0,45 mm, cind deja trebuia schimbat setul motor.
*


daca omu nu vrea sa bage bani in masina merge.
diaconuliviu
QUOTE(axel @ 28 Apr 2005, 12:23)
daca omu nu vrea sa bage bani in masina merge.
*



Asta daca are bani de ulei. Pe linga gazele de carter pe care le va scoate.
andrei_radu
Salut Fanta de 2 mm!!! ea ar merge dar cred ca ar uda bujiile o data la 50 km. I know
andu911
perfect circle era vreo 700 mii pt motor de 1,4 si vreo 1,5 mil pt 1.3...oricum o segmentare ca lumea...implica mai multe costuri...garnitura chiuloasa, pompa ulei noua...cuzineti de biela noi...

Daca schimbi numai segmentii n-are nimic, dar cu cat ai mai mult pistoanele si camasile uzate, cu atat motorul tau va avea o viata mai scurta...mai bagi niste aditivi in ulei la schimb, mai prelugensti viata...
ydaniel
vreau sa ma sfatuiesc si eu cu voi:la un amic la o berlina pistonul cand este la pmi are un joc mare intr-o parte dar cand ajunge la pms nu mai are!
ce este???
andu911
cred ca de la biela, cuzinetii...
diaconuliviu
QUOTE(ydaniel @ 28 Apr 2005, 21:10)
vreau sa ma sfatuiesc si eu cu voi:la un amic la o berlina pistonul cand este la pmi are un joc mare intr-o parte dar cand ajunge la pms nu mai are!
ce este???
*



Ce inseamna "joc mare intr-o parte"? TOATE pistoanele au joc intre camasa si ele cam la fel si autopozitionat in aceeasi parte? Si asta pe directia axei arborelui? Daca da, e posibil sa fie deplasare axiala a arborelui cotit (acei cuzineti axiali inegali, uzati neuniform sau arbore prelucrat la cota de reparatie necorespunzator.
Prin asta s-au uzat necorespunzator si cuzinetii de biela, poate si fusurile maneton.

Daca jocul mare este perpendicular pe axa arborelui, este uzura piston/camasa. Acuma depinde si de regimul motorului, de nr. de km parcursi de la schimbarea setului. Daca nu e asa mult, posibil pistoanele montate invers si balanseaza (ele is construite putin asimetric -alezajul de bolt dezaxat de axa geometrica a pistonului, pentru existenta acelui "brat al fortei" la PMS)

Eventual vino cu detalii..
ydaniel
deci are joc numai jos la pmi si este la cilindrul 1 langa electromotor !!adica acolo are jocul,,adica pe directia lui!
diaconuliviu
QUOTE(ydaniel @ 29 Apr 2005, 19:50)
deci are joc numai jos la pmi si este la cilindrul 1 langa electromotor !!adica acolo are jocul,,adica pe directia lui!
*



Pistonul montat cumva invers?
rtulea
Cred ca sunt putin off topic de aceea imi cer scuze. Problema mea este urmatoarea: de la o vreme am observat ca se aude o bataie la unul din bolturile pistoanelor, cred ca la cil 1, si in consecinta am fost la un mecanic sa-mi spuna si parerea lui. "OK este bataie de bolt dar stai linistit nu se intampla nimic" In consecinta am efectuat un drum de vreo 1KKm si cand am ajuns acasa am observat ca bataia se aude si mai tare si in plus la relanti are unele oscilatii de turatie sesizabile auditiv dar insesizabile pe turometru. Acesti 1KKm i-am facut cu 120KM/h mers aproape constant pe acolo pe unde s-a putut (Ploiesti - Alba).
este ceva grav popa.gif sau mai pot continua sa merg asa cu masina? Se poate inlocui boltul pistonului fara a da jos motorul de pe masina?
Mersi mult!
diaconuliviu
QUOTE(rtulea @ 4 May 2005, 10:50)
Se poate inlocui boltul pistonului fara a da jos motorul de pe masina?
Mersi mult!
*



Daca jocul e intre bolt si piston, schimbi si setul de pistoane ( ca sint sortate la greutate)
Pt asta se demonteaza bielele de pe arbore si se scot cu camasi cu tot pe sus.
Deci, scoti apa biggrin.gif .

Daca bataia e intre bolt si biela (desi n-as crede) e de groaza, trebuie schimbate si camasile si bielele pt ca boltul ala se plimba liber, atacind si camasa. REPET, joc intre biela si bolt foarte greu, poate doar o greseala de montare, fara incalzire.
rtulea
QUOTE(diaconuliviu @ 4 May 2005, 11:24)
Daca jocul e intre bolt si piston, schimbi si setul de pistoane ( ca sint sortate la greutate)
Pt asta se demonteaza bielele de pe arbore si se scot cu camasi cu tot pe sus.
Deci, scoti apa biggrin.gif .

Daca bataia e intre bolt si biela (desi n-as crede) e de groaza, trebuie schimbate si camasile si bielele pt ca boltul ala se plimba liber, atacind si camasa. REPET, joc intre biela si bolt foarte greu, poate doar o greseala de montare, fara incalzire.
*



Mersi ptr raspuns. Dar tot nu sunt lamurit cu tremuratul masinii la ralanti. Posibil sa fie de la schimbatul benzinei din Ploiesti cu cel din Alba, mai am vreo 10 litrii in rezervor si vad porma. Mie mi-e frica sa nu se fi marit atat de mult jocul intre bolt si piston incat acum sa danseze invartita acolo. E posibil asa ceva, adica o uzura asa de mare in asa scurt timp?
diaconuliviu
QUOTE(rtulea @ 5 May 2005, 15:08)
Mersi ptr raspuns. Dar tot nu sunt lamurit cu tremuratul masinii la ralanti. Posibil sa fie de la schimbatul benzinei din Ploiesti cu cel din Alba, mai am vreo 10 litrii in rezervor si vad porma. Mie mi-e frica sa nu se fi marit atat de mult jocul intre bolt si piston incat acum sa danseze invartita acolo. E posibil asa ceva, adica o uzura asa de mare in asa scurt timp?
*



DACA s-a format joc intre bolt si biela se petrec doua miscari: una relativa bolt-biela pe directia miscarii pistonului, una laterala, spre camasa--> asta face ravagii pe oglinda, o zgirie; DACA vreunul din capetele segmentilor ajunge prin acel canal, se poate rupe. Deci posibil miscare compusa.
rtulea
[quote=diaconuliviu,6 May 2005, 09:38]
Se poate sa se fi accentuat nivelul zgomotului de la bolt si din cauza faptului ca am completat uleiul din motor cu BP Visco 2000 10W40. Am in motor BP 20W40 iar uleiul 10W40 l-am cumparat ca nu mai aveau de 20. Am completat cam 1 litru la 1KKm dar masina incarcata 5 pers + bagaje si mers constant cu 120Km/h.
diaconuliviu

mai repede s-a accentuat de la v=120km/h constant..
rtulea
QUOTE(diaconuliviu @ 10 May 2005, 09:55)
mai repede s-a accentuat de la v=120km/h constant..
*



Si o solutie mai realizabila (a se citi ieftina) pentru solutionarea problemei, care ar fi?
kuzinet21
ANREIC200!De aceeasi parere is cu ceilalti..nu bagi segmentare..baga setul..sfatul meu..doar poate nu avea uzura prea mare la pistoane da' poate is putin ovalizate si la montarrea unor segmenti..apare o uzura neuniforma..clar ..de forma ovala,si vezi de fanta..nu mai mare 0,5.bafta
thundercar
care este toleranta maxima intre piston si cilindru?
pcostica
Jocul între piston și cilindru este între 0.045 și 0.065 mm.
Baftă!
sobolan
QUOTE(andreic200 @ 27 Apr 2005, 08:27)
Cam cit ma poate duce un set de segmenti frantuzesti daca schimb numai segmentii si am putina uzura pe pistoane si camasi.
*




putina uzura ce inseamna la tine ? cum ai masurat acea putina uzura ? la camasi mai apare si ovalitatea.....

QUOTE(TheSaiLor @ 27 Apr 2005, 23:40)
Mai bine ii bagi si un set de camasi pe langa segmenti si gata.
*



corect !!!


QUOTE(andrei_radu @ 28 Apr 2005, 16:05)
Salut Fanta de 2 mm!!! ea ar merge dar cred ca ar uda bujiile o data la 50 km. I know
*



merge si cu reductii in chiulasa....se fac bucsi si bujia sta mai "ascunsa" dar maresti RC-ul,motorul devine mai lenes si asa fiind el lenes din lipsa compresie ai sa obtii o bicicleta obosita....
danciusergiu84
QUOTE(pcostica @ 28 Oct 2015, 09:51)
Jocul între piston și cilindru este între 0.045 și 0.065 mm.
Baftă!
*




Imi poti spune daca se simte ceva la mana daca jocul e in tolerantele acestea ?
pcostica
"La mână" este cam greu deoarece pistonul este oval și conic, cel mai bine este să măsori pistonul și cămașa.
Baftă!
danciusergiu84
Deci daca se simte ceva la mana inseamna ca s-a ovalizat pistonul si nu mai e cazul de masuratori etalonate... laugh.gif
thundercar
am desfacut de curand un motor obosit pentru ca manca ulei si baga compresia de la cil 1 in apa.ce am gasit garnitura praf un inel de la garnitura rupt pe unde baga compresia in apa fanta segment 1mm lantul slab si cea ce nu imi pot explica un segment rupt primul de sus in jos oare care este motivul pt care era rupt?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.