Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alta belea ... nu mai am lumina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raptordivx
Tocmai m-am apucat sa imi repar partea de iluminat din interiorul masinii si am observat ca nu am curent in partea dreapta deasupra usii. Am desfacut vechea lampa si am constatat ca nu e decat un cablu ce ajunge acolo in timp ce pe stanga sunt 2. Cum aduc un al doilea cablu acolo ? E greu ? de unde se trage ? ce trebuie sa ma apuc de desfacut ? Si mai e o problema cu lumina de la scrumiera, am spart gemuletul acela verde din greseala, si acum m-am hotarit sa schimb cu totul dispozitivul insa nu am cum sa ajung la el, nu stiu de unde se desface, am scos scrumiera cu toul insa cred ca se scoate doar daca scot si corpul de cilmatizare. Asa e ?? Am demontat si de acolo 2 piulite tocmai din spatele bordului si tot nu iese afara ce sa mai desfac ? De unde mai este prins ?
Al Cap0nE
Pt plafoniera, depinde ce fir lipseste. + sau masa. Poti verifica cu un creion de tensiune. Daca lipseste + poti sa aduci de la plafoniera dreapta (e mai usor)-te descurci tu cum. Daca lipseste masa, tragi un fir pana la intrerupatorul pe care il actioneaza usa cand se inchide, prin stalp. Dar parerea mea este ca firul este undeva pe acolo, doar ca a iesit mufa. Baga si tu un deget prin gaura aia si cauta.
Oxygen
Daca totusi nu dai de acel fir desfa chederul pe o portiune mica spre parbiz apoi da la o parte vinilinu ala si baga iar degetele.Firul ar trebui sa fie pe acolo.Bafta
raptordivx
Cu alte cuvinte ...cum bag bine mana ..spre dreapta smile.gif) bineee merci mult.
raptordivx
Nu e nici un fir.. am cautat am rascolit .. nimic.. Cum trag eu fir pe sub plafon pana in partea cealalta ?? Sau de unde se mai poate trage ? Plss help. Inca o intrebare, as vrea sa imi fac lumina in portbagaj sa functioneze independent de pozitii, adica sa mearga si cand am masina fara contact pus. De unde iau curent ?
Al Cap0nE
Ca sa tragi fir din partea cealalta, desfaci in ambele parti plafonierele, legi cablul pe care vrei sa il folosesti de o sarba rigida (care sa nu se indoaie, sa poti ajunge pana pe partea cealalta. Dar repet, vezi ce-ti trebuie,+ sau masa. Pt portbagaj identifica acel cablu de + care vine de la lampa din portbagaj, si sub volan ai doua console cu mufe tata. Vezi la care dintre ele ai curent continuu si alimentezi de acolo.
CiprianPJM
Eu am alta problema. Imi ramane faza lunga aprinsa chiar daca sting luminile. Se stinge cu un sut puternic in aripa stanga. post-336-1110552449.gif De la ce?
incubus
QUOTE(CiprianPJM @ 29 Apr 2005, 17:07)
Eu am alta problema. Imi ramane faza lunga aprinsa chiar daca sting luminile. Se stinge cu un sut puternic in aripa stanga.  post-336-1110552449.gif  De la ce?
*



Ai cumva releu de faza lunga ? In timpul mersului cum se comporta, comuta normal intre lunga si scurta, sau raman aprinse ambele faze cand dai de pe lunga pe scurta ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.