Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: calitatea pieselor de origine
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
augustin87r
Cum spuneam intr-un alt topic, un prieten mi-a lovit masina in fata. A cumparat piese de origine, cu holograma. Traversa unde intra capota poti sa o indoi cu doua degete, poti sa o faci cum vrei tu in maini. Ochelarii de far la fel. Capota nu mai este ca cea pe care a avut-o masina. Asta noua se comporta ca o piftie. Daca o ridic de un colt se stramba si in coltul celalt. Efectiv, tremura ca o piftie.

De aici eu inteleg ca piesele de origine nu sunt la fel de bune ca cele care au fost din fabrica pe masina. Cred ca holograma nu se poate falsifica. Totusi, pe toate hologramele scrie asa : Capota AS, Aripa fata stanga AS, Aparatoare noroi fata AS. De la ce vine AS-ul? AM cumparat o 'macara electrica AS" care a fost proasta. Bine, asta nu avea holograma.

Nr.2, masinile noastre sunt foarte slabe in coliziuni. Poate si la ceva usor, daca noi nu patin nimic, sigur in compartimentul motor furtunele si cablurile or sa fie distruse. Dauna ajunge peste tot. Eu credeam ca si capota si aripile au un rol in absorbirea socului, dar la noi nu e asa .....LA Skoda capota e de trei ori mai grea decat la Solenza....
rratzoiusexos
prima intrebare-de unde ai cumparat piesele?daca nu le ai cumparat dintr o reprezentanta sau magazin oficial ai toate sansele sa nu fie originale...in plus,fata de data fabricarii solenzei,patentele au fost cumparate de o multie de srl uri,care fabrica pentru dacia.

unele piese de origine sunt mai proaste calitativ fata de unele de import,sa nu mai vorbim de preturi.eu as mentiona discurile de frana,gata ovale,placutele,scumpe pentru performante si fata de concurenta,anumite elemente din kiturile de distributie,accesorii si ambreiaj,si ar mai fi multe altele
i96nds
AS ar putea fi prescurtarea de la "asamblata" ??? Nu stiu sigur...
augustin87r
Din targul Vitan le-am luat....
tester
AS=ASAM!!! nu ai luat piese de uzina ci porcari de asam.
rratzoiusexos
poi daca vrei piese originale ia le de la dealeri sau de la magazinul dacia de pe mihai bravu..ce ai luat tu din vitan nu bag mana in foc ca sunt originale...

asa si klaxcar fac piese slabe calitativ

si as nu e acelasi lucru cu asam.este un indicativ pentru piesele auto dacia
CIPTUNING
Nici holograma nu mai este ce a fost odata...
Probabil ca nenea din reclama cu "ce hologarama dom`le, te crezi in Razboiul Stelelor?", si-a procurat hologramele direct de la producator si le lipeste pe piesele pe care le comercializeaza.
ramsen
vedeti cine stie...
augustin87r
La asta cu hologramele nu ma gandeam....chiar ca la noi se poate orice....

De fapt, imi amintesc ca avea Petrom o promotie ca iti dau un tichet daca cumperi peste 30 Litri de benzina. Am bagat de doua ori si am trimis codul...Ce sperante imi faceam eu laugh.gif laugh.gif ....Apoi am murit cand am vazut la cineva care era paznic la Petrom, cateva zeci blink.gif blink.gif , cam cat doua pachete de carti, asa erau de groase....Deci daca ala care era paznic, atunci omul de la casa cred ca trimitea la coduri non-stop.....

Ca sa amintesc si de vremurile apuse: am vazut azi la spalatorie un brat de stergator cu tot cu lamela de DACIA 1300. Si bratul si lamela erau de un luciu impecabil ( mai stralucitor decat orice oala de inox). Am vazut ca si metalul era dur. Era stantat foarte frumos pe ele IPAS. E extraordinar. Cati ani a putut rezista fara un punct de rugina.
CIPTUNING
Sa va amintesc cum dispareau, chiar de la Imprimeria Nationala, timbrele pentru alcool? Asta e, "ne adaptam", vorba aceleiasi reclame. Vrea lumea piese de origine? Le facem direct in magazie! laugh.gif
@ augustin87r - De obicei, angajatii firmelor organizatoare de concursuri nu au voie sa participe la ele. Cel putin asa zic toate regulamentele afisate...
uragan
QUOTE(tester @ 28 May 2010, 13:16)
AS=ASAM!!! nu ai luat piese de uzina ci porcari de asam.
*



AS este o prescurtare la sfarsitul codurilor scrise pe holograma ce vine lipita pe piesele de origine nu vine de la producatorii ASAM .
tester
credeti ce vreti ... eu toate piesele ce le am vazut in cutie albastra si cu holograma dacia care aveau scris AS pe eticheta erau produse ASAM puse in cutie de origine: de la kituri de ambreiaj pana la aripi, portiere, etc. daca ati pune una alta alta doua piese una de ASAM si una de origine AS o sa vedeti ca sunt identice: material si calitate.
bogdanelkva
...poate vine si de la AutoSpeed... blink.gif naiba stie...
augustin87r
Nu am vrut sa va scriu opinia mea in legatura cu initialele AS ca sa nu influentez parerile. Stiu ca pe multe lucruri ordinare turcesti e stantat AS . DE asemenea TSE e specificat pe lucrurile turcesti. Turcii stiu clar ca fac componente de berlina...
augustin87r
Acum am vorbit cu cineva de la care am cumpara discuri de frana LPR (ca nu mai avea VALEO) si avea si discuri `AS` . L-am intrebat de la ce vine `AS` si mi-a spus ca de la Auto Speed, care e o firma fara site pe internet, deci mai anonima decat ASAM.

Acum nu stiu daca si asta e adevarat pentru tot ce scrie`AS`.... Or fi facand italienii capote si aripi pentru Solenza?

Pentru Dacia clasica stiu clar ca fac turcii (niste jafuri) ca au si ei Renault-ul lor 12 ( Toros ii zice)
maryus_83
Fac si chinezii destule pt 1300, stai linistit.
augustin87r
La asta cu chinezii chiar nu ma asteptam...Asta e extraordinar....
besche
Ca tot veni vorba de chinezarii,se comercializeaza in magazinele de specialitate,pompe de apa de tractor U 650,made in china. Sunt la jumatate de pret fata de cele romanesti ,dar,zicea un vanzator ca sunt niste super porcarii,tin maxim o luna. El insa, avertizeaza clientii de la bun inceput. Mi s-a parut incredibil--pentru U650 ,made in china !!! mad.gif
magelan_explorer
calitatea pieselor de schimb e mai slaba decat a celor montate pe masina din fabrica
chiar daca acestea sunt produse "de fabrica"
va spun asta din experienta personala,acum cativa ani am ajuns cu jobul la uzina dacia pt punera in lucru a unor roboti industriali produsi de firma mea. aici,mai multi muncitori care lucrau "la banda" mi-au explicat cum se procedeaza:piesele care au abaterea cea mai mica de la cote pleaca la asamblare,cele care au abateri mari in tolerante pleaca spre magazine..principiul e simplu:masina produsa trebuie sa merga perfect,doar e in garantie.
EUGEN2008
pai de ce piese e vorba? Ca in afara de tabla nu cred ca se lucreaza nimic la Dacia, mai mult se asambleaza iar piesele vin de la furnizori precum Bosch , Siemens, TRW , Lucas , Uamt , Valeo etc . Putine sunt piese made in Romania
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.