Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND]
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
iiulian2000
Vand set de 4 cauciucuri de iarna marca Semperit, model SportGrip.
Dimensiuni 205/55/R16.
Pret ( discutabil) - 400 ron setul.
Macione
salut
ce dot au?
danenache
Salut!
Sunt interesat de anvelope . De unde esti?
iiulian2000
QUOTE(danenache @ 18 Jun 2010, 18:05)
Salut!
Sunt interesat de anvelope . De unde esti?
*




Salut,

Bucuresti

21 Jun 2010, 12:36:
QUOTE(Macione @ 18 Jun 2010, 16:14)
salut
ce dot au?
*




Salut,

prin ''dot'' te referi la ?
Macione
DOT-ul reprezinta saptamana si anul fabricatiei
Exemplu de citire a codului DOT
DOT NDOF JBLR 4708

DOT = Department of Transportation

Primele doua simboluri ale primului grup de 4 dupa "DOT". Reprezinta tara (sau statul in cazul SUA) de fabricatie si producatorul, conform tabelelor de mai jos.
In acest caz, ND = Germania, Goodyear.

Ultimele doua litere ale primului grup de 4 dupa "DOT". Reprezinta presa (autoclava) folosita in procesul de fabricatie.

Al doilea grup de simboluri , de obicei 4 dar poate fi compus si din doar 3. Combinatie interna de litere si cifre a producatorului folosita pentru urmarirea loturilor de catre producatori.

Ultimul grup de cifre reprezinta data de fabricatie sub forma saptamana-an. In acest exemplu, saptamana 47 a anului 2008. Acest ultim grup de 4 cifre este cunoscut in general ca si numar DOT chiar daca el este de fapt doar o componenta a codului complet .
Nota: Anvelopele fabricate inainte de 1999-2000, au acest grup format din doar 3 cifre. Exemplu 238 = saptamana 23 a anului 1998. Dupa anul 2000 toti producatorii au trecut la notarea cu 4 cifre a datei fabricatiei anvelopei in codul DOT.

iiulian2000
QUOTE(Macione @ 21 Jun 2010, 16:02)
DOT-ul reprezinta saptamana si anul fabricatiei
Exemplu de citire a codului DOT
DOT NDOF JBLR 4708

DOT = Department of Transportation

Primele doua simboluri ale primului grup de 4 dupa "DOT". Reprezinta tara (sau statul in cazul SUA) de fabricatie si producatorul, conform tabelelor de mai jos.
In acest caz, ND = Germania, Goodyear.

Ultimele doua litere ale primului grup de 4 dupa "DOT". Reprezinta presa (autoclava) folosita in procesul de fabricatie.

Al doilea grup de simboluri , de obicei 4 dar poate fi compus si din doar 3. Combinatie interna de litere si cifre a producatorului folosita pentru urmarirea loturilor de catre producatori.

Ultimul grup de cifre reprezinta data de fabricatie sub forma saptamana-an. In acest exemplu, saptamana 47 a anului 2008. Acest ultim grup de 4 cifre este cunoscut in general ca si numar DOT chiar daca el este de fapt doar o componenta a codului complet .
Nota: Anvelopele fabricate inainte de 1999-2000, au acest grup format din doar 3 cifre. Exemplu 238 = saptamana 23 a anului 1998. Dupa anul 2000 toti producatorii au trecut la notarea cu 4 cifre a datei fabricatiei anvelopei in codul DOT.
*



Merci de lamurire.
Voi reveni cu informatia.
iiulian2000
QUOTE(iiulian2000 @ 21 Jun 2010, 17:04)
Merci de lamurire.
Voi reveni cu informatia.
*



Cu intarziere, iata si DOT-ul:
CRY 79
Nu este ala DOT-ul. Trebuie sa fie format din 4 cifre stantate ca si cum ar fi puse cu o matrita fierbinte. Si este intr-un oval.

28 Jun 2010, 21:13:
A treia cifra trebuie sa fie 0 sigur, daca nu le-ai cumparat anul asta.
iiulian2000
QUOTE(iiulian2000 @ 28 Jun 2010, 19:54)
Cu intarziere, iata si DOT-ul:
*



Am resit sa-mi fac timp si am gasit si DOT-ul :

DOT AFT 4 PV20 ''in oval-4702'' E4 0221292
CRY 79
Foarte vechi. Sunt din 2002. Pacat, ca mai aveau ceva pe ele.
iiulian2000
Sunt ok. Eu le-am purtat o iarna si s-au comportat bine. Am ocazia sa le schimb pe cheltuiala companiei si nu mai face sens sa le tin.
Pret de vara - 350 ron cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.