Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cand franez se balanseaza masina!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ydaniel
am observat ca atunci cand franez(indiferent de viteza,sarcina)se balanseaza usor masina stanga -dreapta!ce are tamburii deformati?
memyselfandI
Daca " da din spate" la viteze mai mici...poti fi mai multe cauze..
poti sa verifici bucsele de la bascula din spate si de la tendoane..eventual si mosorul..
Si mie imi face la fel..dar doar in momentul in care ma apropii de semafor si am <20km/h...
bafta !
Ciombe
Mie imi facea asa cand foloseam niste cauciucuri de iarna reesapate. Dac te uitai din spate la masina in mers nu se observa nici o bataie laterala. Daca mereai in masina si franai usor aveai impresia ca "da din fund stanga-dreapta...". Chestia e ca s-au rupt sarmele in cauciuc si avea o deformare pe partea de rulare.

Parerea mea e ca bataiala provine in primul rand de la cauciucuri sau de la jante ovalizate sau lovite.
Al Cap0nE
Am patit si eu (acum o saptamana). Problema-cauciucurile spate. Le-am schimbat si gata.
ydaniel
caucioacele din spate sunt originale...nu am jenti lovite....sunt bune!hmmm alte pareri?
andu911
pune-le pe aparat...iti zic baietii cat de bune sunt.
ydaniel
pai unde si cat cat?
asybo2002
la orice vulcanizare mai de doamne ajuta...se numeste masina de echilibrare...in Militari gasesti la trecerea de cale ferata de la Lujerului...
ydaniel
da la indienii aia care mi-au echilibrat rotile de numai puteau...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.