Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bat planetarele la 80 km/h rau de tot!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
ydaniel
planetarele mele de 65.000 km au ajuns sa bata pe drum drept la 80 de zici ca se rup!cat ma mai tin??
asarban
La 80 km/h te mai tin vreo 100 km dar o sa te doara.
La 120 te tin numai 10 km da' nu simti nimic!
PS Nu purta centura ca sa fii sigur...
adostar
nu mai merge cu ele asa!!! risiti sa ramai in drum !!!
ydaniel
de ce asarbane sa nu port centura?(oricum e accesoriu optional!)
asarban
Pentru ca la cum zici ca iti bat tie planetarele sau poti sa sari din masina mai usor in caz ca ti-o iau rotile la plimbare!
ydaniel
sad.gif sper sa nu se intample asa ceva!ce zici noi sau recond?
asarban
Eu zic ca noi. impreuna cu tot kit-ul de montaj nou
Ciombe
QUOTE
in caz ca ti-o iau rotile la plimbare!



Daca se rupe capul de planetara, rotile NU o iau la plimbare!!!

Atata doar ca nu mai pleci de pe loc. Daca pivotii nu cedeaza, masina ramane controlabila.
Mai naspa e laOltciturile care au franele pe disc langa cutia de viteza... la alea, daca se rupe capul de planetara ramai instantaneu fara frana pe partea pe care s-a rupt.

Numai bine!
ydaniel
ma uite lu varu-miu cu 85.ooo km la bord dimineata ii facea la fel si dupa 50 km s-a rupt una din ele!si ce kit zici asarbane de montaj??
Ov
personal nu stiu de nici un kit de montaj (daca e sa pui totul nou la planetara, in afara de splinturi si de piulita auto-blocanta nu vad ce ai mai putea schimba).

eu zis sa incerci o rectificare, ca daca vezi cat costa o planetara noua nu prea o sa-ti placa wink.gif
ydaniel
ma uite asta vara s-a uitat la ele(desfacute de cauciuc) un mecanic super experimentat de 78 de ani si a zis ca nu poate sa fie reconditionata pt ca uzura este f mica!dar ele bat....deci...
Ov
incearca la tunari si vezi ce zic si aia, daca bat e clar ca sunt uzate, altfel n-ar bate, nu ? smile.gif

la mine la 1300 dupa 10k au inceput sa bata, le-a reconditionat tata, au mai mers 10k dupa care iar au inceput sa bata, le-a sucit intre ele si au mai mers vreo 10k dupa care le-a lasat asa smile.gif (evident bateau din nou) io am luat masina la 120k si am mers cu ea pana la 160k si nu s-a intamplat nimic wink.gif
ydaniel
asta vara le-am intors si dupa 4000 km iar bat!la tunari acolo cum e treaba ?pot sa ma duc si le demonteaza ei si le recond si in aceeasi zi le monteaza sau cu prog.....
to_the_limit
scrie pe site ca dureaza 20min biggrin.gif
http://www.reconditionariplanetare.ro/

apropo,la mine bat in curbe luate tare,in frana de motor puternica in linie dreapta..in rest sunt ok...cat ma mai tin ?
Ciombe
QUOTE
in rest sunt ok...cat ma mai tin ?


Asta nu poate nimeni sa-ti spuna biggrin.gif . Viitorul meu nas are o coaja de cazatura de dacie, bate totul la ea... si mere cu ea ca mi-e frica sa merg cu el in masina. Planetarele croncane si in mers drept. Are in jur de 160 de mii cu masina, si mere ca ciobanii... pt el regulile de circulatie sunt chestii obtionale. Pe el inca il mai tin planetarele... da nici el nu stie cat.

Acum depinde de stiul tau de condus, depinde de cata uzura au, nu poti sa stii dinainte exact cat te va mai tine o planetara...

Numai bine!
to_the_limit
pai in 95% din timp cat conduc nu bruschez..mai ales ca stiu cu ce am de-a face...plec lin aproape ca nu apas pe acceleratie,la 1000 de ture asa biggrin.gif ,iau curbe cu ambreiajul jos sau scos din viteza (aici ma refer la cele de tr-2 din oras)..
ydaniel
multumesc frumos pt link!sa vedem cu $ si apoi mai vb...cat costa reconditionare+montare+demontare??
DodoBird
QUOTE(ydaniel @ 11 May 2005, 11:39)
multumesc frumos pt link!sa vedem cu $ si apoi mai vb...cat costa reconditionare+montare+demontare??
*



Desi solutia cea mai buna este "planetare noi" acum cred ca o planetara noua este aproape de 4.000.000 lei .
La tunari am auzit insa ca fac treaba relativ buna practic acolo le dai pe ale tale si iti pun altele reconditionate deja de ei , deci nu tine mult. Pretul este accesibil. Dar probabil nu trebuie sa ai pretentii de la ele mult prea mari. In nici un caz nu le reconditiona in alta parte , eu am facut (si la mine si la tacamiu) acest lucru prin diverse locatii din Bucuresti si a iesit o porcarie ! (iar ultimile reconditionate , cu relatii ! au tinut 300 km si au inceput sa bata din nou ).
driverx
Va bat planetarele? Le scoateti si le puneti invers. Adica stanga pe dreapta si dreapta pe stanga. Pret? 0 Lei. Eu am 6000 KM deja si inca nu aud absolut nimic. Si au 27 de ani cu 85000 km
to_the_limit
heh,au fost deja schimbate de la 40mii de km..
driverx
sad.gif blink.gif

Da' voi mergeti fara burdufe? O fi de calitate proasta, dar 40kkkm e prea putin.
to_the_limit
masina nu a fost a mea,dar asa mi-a spus proprietarul,ca pe la 30mii le-a schimbat intre ele..si acum daca ma uit la burdufe.unul dintre ele e crapat si iese ca o vaelina asa prin crapatura..e de rau?
rba
ma bag si eu. am 25.000 km cu masina (1600 cmc) planetare cu ax gros cu caneluri de elongatie. nu am stras de ele in mod sportiv, insa materialul extrem de prost isi spune cuvantul. trebuie schimbate. pentru asta ma gandesc serios de tot la planetare cu bile net superioare d.p.d.v. tehnic (constructiv) dar si al prelucrarilor si al materialului. durata de viata asteptata de la astfel de planetare approx 250-300k km daca nu se rup burdufurile. pretul este aproape la jumate decat cele originale DACIA. in UE se fabrica planetare de dacia sau compatibile de catre GKN, Loebro si Cifam. cifam face si discuri de frana.

toate bune si sa va tina planetarele cat mai mult
rba
ydaniel
QUOTE(driverx @ 12 May 2005, 08:39)
Va bat planetarele? Le scoateti si le puneti invers. Adica stanga pe dreapta si dreapta pe stanga. Pret? 0 Lei. Eu am 6000 KM deja si inca nu aud absolut nimic. Si au 27 de ani cu 85000 km
*


asta vara le-am schimbat ntr ele s au mers fara zgomote cam 3000 km dupa aia... sad.gif
driverx
QUOTE(to_the_limit @ 12 May 2005, 11:15)
.....unul dintre ele e crapat si iese ca o vaelina asa prin crapatura..e de rau?
*



Sper ca glumesti.....

Pai asa normal ca schimbati planetarele in aceleasi zile ca si chilotii. Din pacate trebuie scoase, burdufe noi, curatate bine, umplute cu vaselina noua, puse ca lumea la loc. Adica...mecanic, pentru cine nu se pricepe.
to_the_limit
pai merita sa le schimb numai burdufele,ma refer la operatie in service,ca timp,pret?
driverx
La a mea a meritat, ca erau cat de cat OK, mai ales intoarse, nu se mai ratoiesc deloc.

Cand am explicat alea alea, eu ziceam asa, pentru o intretinere corecta a lor.
to_the_limit
poti sa-mi spui si cat te-a costat manopera si eventual cat timp ia luat in service,daca e complicat?

pe pm..daca nu e voie..

ms.
driverx
Am facut asta cand mi-am facut motorul. So, astea intrau in pret. Sau....ca sa ma auto-aburesc, a fost gratis smile.gif
CJ-77-ERG
haha asarban mijto smile.gif)
ma si eu am o dacie 1300
bat planetare de mori si 20 la ora se simte bine
dar bateau aia din stanga nu mai bate a tacut subit si dintr-o data aia din dreapta tot bate
innainte cand bateau amandoua daca depaseam viteza de 90 nu se mai auzeau... pana la 120 la 130 o lasam mai moale ca nu-mi mai auzeam mintile de cum bateau. acuma peste vreo 1-2 saptamani am bani si am zis ca-mi cumpar noi ca alea recond nu se stie niciodata ce se poate intampla.
am mai vazut eu ciobani din astia de mecanici care baga rumegus in planetare sa nu sune si sa poate omu vinde masina, si rumegusu ala tine cam 400 km...cat sa poti vinde masina
asa oameni poti sa intalnesti in cluj la service-ul acela de pe corneliu coposu, undeva in spatele garii cin cluj-napoca
andu911
1.300.000 ambele planetare reconditionate, cu tot cu montaj...pt bucuresteni la Viorel in aparatori...
CJ-77-ERG
totusi ma gandesc sa le cumpar de noi, ca vreau sa-mi cumpar si cutie noua la masina...ca vreau s-o reconditionez si sa arate asa cum a iesit din fabrica(indiferent de cat ma va costa operatiunea)vreau sa-mi fac masina de epoca smile.gif) si vb serios (nu rade-ti de mine daca considerati ca nu-s normal si ca nu merita)(o stiu si eu ) smile.gif)
ydaniel
si ce garantie iti da viorel pt planetare?
cmres80
Daca stie cineva unde se reconditioneaza planetare prin Rahova,ca am citit pe undeva ca ar exista,as vrea o adresa exacta.
P.S. Mie imi bate planetara dreapta dar nu la roata ci la partea dinspre cutie,adica nu-mi bate in curbe ci pe drum drept a mai patit cineva?
ydaniel
da eu!in rahova nu am auzit nimica desi am cativa motoristi pe acolo!
chichi
Si mie imi batea o planetara in linie dreapta la viteze relativ reduse (30-40 km/h). Am preferat sa o inlocuiesc cu una noua decat sa o reconditionez... Nu se merita sa apelezi la improvizatii, decat daca stai foarte prost cu banii sau daca vrei s-o vinzi in viitorul apropiat... smile.gif
ydaniel
acuma depinde!si eu as vrea planetare noi,da din pacate $ rulz!
cmres80
Mentiune...am descoperit la mine de ce imi batea in linie dreapta...aveam cauciucul deformat radmasa.gif ...ma bucur de minune ca nu mi--am reconditionat planetarele care se tin destul de bine tinand cont ca sunt cele originale wub.gif .
ydaniel
cum adica?smile.gif
cmres80
QUOTE(ydaniel @ 29 Jan 2006, 03:44)
cum adica?smile.gif
*


Pai e simplu eu aveam o bataie pe care am suspectat-o ca fiind de la planetare sau ma rog de la una dintre ele.Bataie se manifesta la mersul in linie dreapta si nu in curbe asa cum se manifesta la majoritatea celor care au probleme cu planetarele.
Problema s-a remediat odata cu schimbarea cauciucurilor de pe fata cand "ca prin minune" totul a revenit la normal si am scapat.Atat punct wink.gif
ATM
Booon... A fost cineva recent la baietii din Tunari? Stie careva scorurile pe-acolo? (mai exact, pentru schimbarea 2 buc. planetare scurte - cutie in 5 tr. - cu 2 reconditionate)...
workarea
Da, am fost eu pe 1 decembrie. Ambele planetare > 300 RON cu cele vechi la schimb, garantie 18 luni pentru persoana fizica, 12 luni pentru firma. Montaj (in pret, normal) > jumatate de ora. Am asteptat doar vreo 10 minute pina sa se apuce, poate si pentru ca era 1 decembrie. Service foarte curat, patronul si baietii civilizati, operativi, chiar nu ma asteptam. Cind au terminat mecanicii, patronul facuse deja factura, sanatate si drum bun.
ATM
Si...vreo surpriza, ceva? Adica, planetarele noi isi fac treaba bine? Bat in curbe etc. sau se merita?
workarea
Pai daca bateau ma duceam inapoi cu garantia, nu? Sper. Doamne fereste. Sper sa ma tina macar alea 18 luni.
sonykel
mie imi bat planetarele nu mai in curba.de vreo 4000de km mai rezista?in linie dreapta nu mi bat.
harbulet
Planetare schimbate in Tunari in Oct 2005 a picat cea din drepta, dupa multe discutii si probe au schimbat tripoda - avea joc pe ax-

motive invocate de ei:
- d-le nu poti auzi dumneata zgomotul produs de acest joc
- d-le nu vezi ce joc ai in diferential - cutie refacuta in toamna
- d-le ai joc in articulatie - a tras de tot ce se poate pe fata sa le rupa, nu a gasit nimic - toata bucsareia schimbata in oct 2005

m-a tinut o ora cu masina suspendata la constatare sa vada daca ma poate gasi cu ceva

dupa cara la sfarsit imi pune la plata un burduf si manopera demontata montat planetara

daca demonteza o planetarea nu se mai poare refolosi burduful cica !?

sunt total nemultumit de abordarea lor, sunt pusi pe facut bani doar...
LYM
Mie imi bate putin o planetara (a avut burduful spart si dobitocul care mi l-a schimbat ( Petre, de la service Titulescu - daca il stiti sa nu mai dati pe acolo; dupa ce mi-a umblat la frane am gasit balta sub masina a doua zi - imi cursese tot lichidul ) nu a curatat-o bine.

1. - daca o las asa, e posibil sa se strice si cealalta din cauza ei ?
2. - daca o desfac, o curat bine cu benzina, apoi le inversez intre ele credeti ca se va rezolva problema ?

Bataia este f. mica - cel mai mult bate cand iau doar un pic stanga de volan ( nu la maxim )
pasarel
Domne trebuie avut grija cu astia de reconditioneaza planetare,eu am facut marea prostie de am dat planetarele originale dupa masina care aveau 50000km,la schimb cu unele reconditionate de auto nesti din berceni,si au mers bine decat 4000km,deci atentie ca acum toti sant mecanici,toti fac r... praf! blink.gif
mihai24
Am si eu o prob cu o planetara,pe stanga fata,mentionez ca batea in curbe luate la stanga uiar acum 3 zile ma pus naiba sa schimb bucse brat inferior si dupa ce le-am schimbat a inceput sa bata in linie dreapta destul de tare,la acceleratii si cel mai important BATE IN MERS IN LINIE DREAPTA LA 100KM/H CAND TREC PE DRUM DENIVELAT USOR,ADCAI SE RIDCIA CAROSERIA.
Poate fi de la CV cumva?
mihai0070
Mergerti fratilor in Tunari la recoplanet ... si cu 300ron schimbate amandoua, montaz gratuit si garantie 18 luni ... deci nu va doare capul... in an jumare..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.