Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Salut
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sharker
Salut... cum se poate reface nichelajul de pe capacul de la stopurile de spate de 1300? A facut cineva asta?
Alexio
La o fabricuta specializata. smile.gif sau cu spray.
alecsutz
din cate spray`uri gen "chrome", "nichel"....etc. am cumparat, nici unu nu ii calumea
hbogdanus
Salut, sorry ca-ti scriu aici, dar nu pot trimite inca PM. Este vorba de cele de plastic, mari, cum are colegul http://www.daciaclub.ro/index.php?showuser=44576
paveldan
Salut,

Sper sa-l vezi pe asta...nu pot trimite PM, trimite-mi pe mail ael_pablo@yahoo.com un pret
N E S
Daca sunt in stare nasoala, schimba-le. Spray-ul nu face nimic, mai rau te enervezi, iar banii care ii dai la un atelier specializat iti iei nu numai un set de stopuri. Daca vrei sa se vada calumea lumina din stopuri schimba sticlele colorate cu unele noi, interiorul sterge-l bine de praf, inclusiv becurile si o sa se vada ok.
Spor.
sebymesteru
...sau pune pe oglinzile reflectoare din interiorul stopului niste folie de aluminu intinsa bine,fara prea multe cute. Eu asa am facut la mine,la oglinzile de la semnalizari,o sa ramai uimit ce efect are. E asa de cam 1 an si inca e ok. In timp se va matui,folia aia oxideaza ca deh,e aluminiu,dar cand oxideaza o schimbi si gata. Nu trebuie neaparat lipita,daca o mulezi bine pe marginile oglinzi va sta foarte bine acolo,nu-ti trage nimeni de ea. Spor!
Hormonelul
Se curata cu smirghel foarte fin, se lustruieste conturul pana la transparenta, se izoleaza suprafata care nu trebuie acoperita si se duce piesa la un atelier specializat. Eu am refacut la o fabrica de pe bdul Theodor Pallady. Procedeul este prin acoperire cu pulbere(cred) si tratare in cuptor. Similar se fac si elementele jucariilor "cromate".
Cu spray nici nu are rost sa incerci, sunt niste gunoaie.
N E S
Oricum spray-ul ala cromat nici nu merge pe plastic. Am si eu un tub ramas de pe vremea cand aveam bullbar si il vopseam cromat. Oricum cat a costat toata treaba la acel atelier de cromat? Din pura curiozitate intreb.

Buna si ideea cu acea folie cromata. E de tinut minte.
Hormonelul
Nu a fost scump, ceva gen 20-30 de lei la "nea Mitica" care le baga in cuptor impreuna cu alte produse. Am facut mai multe piese atunci. Asta se intampla acum 4-5 ani....nu stiu daca mai exista sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.