Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum de ulei dupa reparatie capitala la motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kinderu
Am o dacie 1300 din 1978 care a suferit o gramada de modificari,acum o luna m-am hotarta sa umblu la motor:axa cu came rectificata la ultima reparatie(R3),cuzineti noi si la palier si la manetoane,set motor nou,supape rectificate!De cand am am scos-o din reparatie masina a facut 275 de km ,motorul mergea perfect"rotund"presiune de ulei 6 in turatie si 4,5 la relanti,apa nu sara de 85 de grade.Astazi am verificat uleiul pe joja care spre uimirea mea DISPARUSE!!! Am scos tot uleiul care mai era in baie aproximativ 750g care era de culare inchisa si dupa parerea mea mirosea putin a benzina,si am bagat alt ulei(si prima data si acum am folosit un ulei prost calitativ pt ca trebui schimbat repede la 500km cand se strange chiuloasa).Mesterul care a facut motorul e inginer si toata viata a facut "motoare"dar nu poate fi contactat pana maine!
Dca cineva poate sa ma ajute il astept sa imi scrie!
Va Multumesc!!!
ydaniel
1-pierderi pe la garnituri
2- ai schimbat ghidurile la supape
3- cum exploatezi masina?
kinderu
nu am mers mai mult de 3000 de ture!nu curge pe la garnituri,si supapele au fost rectificate!ghidurile sunt bune!
ydaniel
pai ghidurile sunt noi sau au un aspect "utilizabil'?fa urmatoare operatiune!lasa masina 1 noapte si pune sub ea un celofan acoperit cu ziare si vezi daca curge!
Ov
si vorbeste totusi si cu mesterul wink.gif
kinderu
Sigur o sa vb si cu mesterul si va spun si voua ce a spus !Dar sub masina nu este nici o pate de ulei pt ca am verificat dupa noaptea trecuta!
gattoman
Sal.Totusi nu pot sa imi dau seama cum din 2.5L ulei a mai ramas cu 750ml si aveai presiune.In primul rand cand faci motorul in primii 1500km pana se termina rodajul tot mai consuma ulei, asta pana se formeaza segmentii dupa camasi.Daca spui ca sub masina nu erau pete de ulei inseamna ca s-a consumat in arderi si ca sa consume 1.75L ulei in 275 de km inseamna ca scotea fun mai rau ca o RABA.Daca aveai benzina in baie trebuia sa se observe in consum si pe joja.De obicei cand intra benzina in ulei baia se cam umple.Pama acuma nu prea am auzit nicaieri de reparatie la R3 , putini sunt cei care se risca sa faca reparatie si la R2.Deci cel mai bine vorbesi cu mecanicu sa vezi unde e buba. biggrin.gif
kinderu
Scuze R2 am si eu ,e ultima reparatie!
kinderu
Si nici eu nu pot sa imi dau seama unde s-a dus atat de mult ulei pt ca mai mult sa sigur nu s-a pierdut ci s-a consumat!Fum scotea dar nu de speriat!Tot asa am inteles ca trebui sa scoata dupa o reparatie:putin fum!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.