Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum desfac pompa de frana ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andu911
vreau sa schimb toate garniturile de la pompa de frana, ca imi pierde pe undeva si nu stiu cum se desface.
diaconuliviu
QUOTE(andu911 @ 3 May 2005, 23:21)
vreau sa schimb toate garniturile de la pompa de frana, ca imi pierde pe undeva si nu stiu cum se desface.
*



E simplu circuit sau dublu?
La simplu ai numai un piston, la dublu ai doua;
Dupa demontarea de pe masina in locasurile rezervorului de lichid o sa vezi doua stifturi elastice. Au in ele cite un orificiu mic, de 1 mm. Eu folosesc pentru "amorsare" o surubelnita prelucrata incit sa deplasez un pic stifturile (pirghie cu brat mic). Dupa amorsarea deplasarii trag de ele cit mai axial cu un cleste cu virf ascutit. Dupa eliberarea stiftului, pistonul iese singur de regula, sub actiunea arcului.
Atentie la montarea garniturilor. Pe pinstonul din fundul cilindrului garniturile sint montate "in opozitie" (in "X"), pe cel dinspre pedala au acelasi sens.
Vezi si acele supape, au mare importanta.

La asamblare stifturile se monteaza cu crestatura spre pedala.
A, explicatiile sint pentru pompa cu dublu circuit.
andu911
e dublu circuit, merci
andu911
pistonul din fundul cilindrului cum il mai scot ? am scos pistonul dinspre pedala...dar celalalt nu prea vad cum iese...
diaconuliviu
QUOTE(andu911 @ 11 May 2005, 07:08)
pistonul din fundul cilindrului cum il mai scot ?  am scos pistonul dinspre pedala...dar celalalt nu prea vad cum iese...
*



Ar trebui sa iasa prin forta arcului. Nu vrea? ai doua solutii:
1 Tii pompa cu gaura in jos si bati cu ea intr-o laveta impaturita-iese pistonul prin inertie
2. Sufli aer sub presiune prin orificiile de la conducte, obturind, bineinteles pe celelalte, inclusiv pe cele de la borcan.
Dyda
Sau pe o bucata de lemn
andu911
hehe...domnu piston era rupt...si s-a gripat acolo, nefiind folosit demult...pompa este irecuperabila...(de-aia mi-a dat-o ala care mi-a vandut masina biggrin.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.