Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum leg niste leduri...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
DannyY
Nu montati niciodata LED-uri fara rezistente de limitare, altfel le prajiti in mod cert.
Nu montati LED-uri in serie, fiindca daca se arde unul, se sting toate. Plus ca micile diferente constructive pot duce la intensitati luminoase diferite.
Daca montati LED-uri in paralel, fiecare trebuie sa aiba propria rezistenta de limitare, altfel curentul impus de o rezistenta comuna se va imparti la toate diodele, care in acest caz vor lumina slab sau deloc.
Nu dimensionati o eventuala rezistenta comuna sa permita suma intensitatilor necesare LED-urilor, fiindca daca un LED se arde, celelalte vor primi surplusul de curent, cu consecinte previzibile. Plus ca rezistenta aia se va incinge ca dracu'.

QUOTE(Paulorossi @ 5 Jul 2010, 20:55)
1. Pentru led conteaza tensiunea de alimentare.
2. De aia pui acolo rezistenta sa ai o cadere de tensiune de la 12 la 3V, cat functioneaza ledu.
3.Valoarea rezistentei si curentul suportat de led iti va da caderea de tensiune pe rezistenta.
4. Ia masurati diferenta de potential pe bornele ledului cu resistenta pusa,nu e cumva 3 V?
5. Fiecare considera ce vrea.

6. Nu trebuie nici o rezistenta.Toate rezistentele pe care le vei pune iti vor consuma curent,deci ce rost are sa pui led,doar ca e simpatic?


*


1. Gresit. Ca la orice dioda, tensiunea trebuie sa fie mai mare decat cea "de deschidere" cand dioda e legata direct (tipic 0.6 V pentru siliciu) si mai mica decat cea de strapungere cand dioda e montata invers.

2. Gresit. Pui rezistenta ca sa limitezi intensitatea curentului cand dioda e legata direct. Fara rezistenta ai avea de fapt un scurt-circuit care creeaza un curent atat de mare incat dioda se arde. Limitarea se face doar prin rezistenta interna a sursei de tensiune.

3. Inexact. Valoarea rezistentei va dicta intensitatea curentului care trece prin dioda atunci cand aceasta e legata direct.

4. Nu e 3 V. Daca e legata direct, pana intr-un volt. Daca e legata invers, tensiunea bateriei.

5. Electronica (si fizica in general) nu sunt poezii, asa ca nu considera fiecare ce vrea.

6. Consumi mai putin curent daca pui o rezistenta. In plus, iti protejezi si circuitele, si investitia.


Deci, ca sa calculati o amarata de rezistenta pentru 20 de mA, ignorati caderea de tensiune de pe amarata de dioda si aplicati cu incredere legea lui amaratu' de Ohm pentru o portiune de circuit:

14/0.02= 700 ohmi. Valoare standard: 680 ohmi.
Paulorossi
DannyY,am tot respectu pt toti membrii dar tu trebuie sa aprofundezi...intelegi?
E forte importanta tensiunea de alimentare pe led.Rezistenta aia tocmai aia face produce si o cadere de tensiune.
bygy007
amindoi aveti dreptate , este chestie de iterpretare DannyY a expus corect argumentatiile , sa nu uitam ca totusi ledul este o dioda , si in conductie directa are o anumita rezistenta interna , delalii de conectare aici
DannyY
QUOTE(Paulorossi @ 7 Jul 2010, 12:00)
DannyY,am tot respectu pt toti membrii dar tu trebuie sa aprofundezi...intelegi?
E forte importanta tensiunea de alimentare pe led.Rezistenta aia tocmai aia face produce si o cadere de tensiune.
*



Cred ca tu ai o problema cu notiunile de baza, ca sa nu vorbim de cele mai complicate. Ia de-aici:

Tensiunea de alimentare nu e a LED-ului, ci a circuitului. Din motive obiective, o dioda (inclusiv LED) nu permite trecerea curentului in nici un sens daca tensiunea aplicata e sub o anumita valoare. Daca tensiunea la bornele circuitului e destul de mare, dioda tinde sa o mentina constanta pe cea de la bornele ei (indiferent de variatia tensiunii de alimentare a circuitului). Diferenta de tensiune se repartizeaza pe celelalte elemente din circuit (care pot fi si firele de legatura). Rezistenta nu produce nimic. Este un element PASIV de circuit, care limiteaza curentul sau divizeaza tensiunea (nu e cazul aici). ORICE rezistenta ai pune, tensiunea la bornele LED (sau a oricarei diode) va fi aceeasi. Nu trebuie nici sa ma respecti, nici sa ma crezi pe cuvant, testeaza. Sau citeste si invata despre diode.

Daca nu pui nici o rezistenta in circuit, curentul prin LED va tinde sa creasca pana la valoarea limitata de rezistenta interna a bateriei plus rezistenta interna a diodei. Aceste rezistente sunt foarte mici, asa ca, la limita, acel curent tinde la infinit, iar asta se intampla pana cand caldura produsa in jonctiunea diodei devine atat de mare incat semiconductorul se distruge.

Ca sa nu mai pui o data intrebarea:
"De ce un led de la bricheta cu gaz nu are nici o rezistenta,acolo nu se limiteaza curentu?"
Ba da, prin rezistenta interna a LED-ului, pe care o poti considera inseriata cu dioda perfecta.

Daca n-ai idee despre electronica si electricitate, abtine-te de la a da sfaturi in domeniu. Si, inainte de a-i trimite pe altii la studiu, asigura-te ca ce spui tu nu e o gogomanie crunta.


@bygy007: Nu e nici o interpretare, lucrurile sunt clare.
Referitor la linkul dat de tine: LED-urile bicolore cu doar 2 pini pot fi facute galbene aplicand la borne o tensiune alternativa dreptunghiulara cu o frecventa de cca 10-20 Hz. Inertia ochiului iti da senzatia de "galben", iar frecventa da intensitatea culorii. wink.gif
costin_bad
DannyY, tu uiti ca ledurile au ca material semiconductor altele decat siliciu, si tensiunile sustinute de tine (0,6V si 1 V) la pct1. si 4. nu se gasesc la leduri. Chiar din linkul lui bygy, vezi ca sunt alte tensiuni pe led, in conductie, polarizare directa: 1,7 spre 4V.
Deci daca fabricantul spune ca tensiunea directa este 3,2V si 3,5V maximum (valoare maxim admisibila) ce te faci, aplici 1V? Doar noaptea vei vedea ledul.
DannyY
Sunt diode. Principiul e acelasi, indiferent de tensiunea la care se 'amorseaza'.
Daca le alimentezi la 4 V in loc de 2,5 nu se intampla mare lucru, din motivele expuse mai sus. Dar sa le pui la o sursa de tensiune variabila fara nici un balast e prostie curata.

Ca o curiozitate, acum multi ani am demontat un radiocasetofon auto Blaupunkt. Ledurile VU-metrului se aprindeau foarte bine la 1 V. La 3 V am ars vreo doua.
costin_bad
Principiul e acelasi.
1.diodele NU amorseaza, doar tiristoarele; diodele se deschid;
2.NU a zis nimeni pe aici sa le pui fara balast;
3.deci de la casul tau cu leduri de 1V ai tras tu concluzia ca tensiunea pe led trebuie sa fie 1V.
Spuneai ca electronica nu e poezie. Cred ca tu deja faci versuri albe.
Paulorossi
QUOTE(DannyY @ 7 Jul 2010, 15:05)
Cred ca tu ai o problema cu notiunile de baza, ca sa nu vorbim de cele mai complicate. Ia de-aici:

Tensiunea de alimentare nu e a LED-ului, ci a circuitului. Din motive obiective, o dioda (inclusiv LED) nu permite trecerea curentului in nici un sens daca tensiunea aplicata e sub o anumita valoare. Daca tensiunea la bornele circuitului e destul de mare, dioda tinde sa o mentina constanta pe cea de la bornele ei (indiferent de variatia tensiunii de alimentare a circuitului). Diferenta de tensiune se repartizeaza pe celelalte elemente din circuit (care pot fi si firele de legatura). Rezistenta nu produce nimic. Este un element PASIV de circuit, care limiteaza curentul sau divizeaza tensiunea (nu e cazul aici). ORICE rezistenta ai pune, tensiunea la bornele LED (sau a oricarei diode) va fi aceeasi. Nu trebuie nici sa ma respecti, nici sa ma crezi pe cuvant, testeaza. Sau citeste si invata despre diode.

Daca nu pui nici o rezistenta in circuit, curentul prin LED va tinde sa creasca pana la valoarea limitata de rezistenta interna a bateriei plus rezistenta interna a diodei. Aceste rezistente sunt foarte mici, asa ca, la limita, acel curent tinde la infinit, iar asta se intampla pana cand caldura produsa in jonctiunea diodei devine atat de mare incat semiconductorul se distruge.

Ca sa nu mai pui o data intrebarea:
"De ce un led de la bricheta cu gaz nu are nici o rezistenta,acolo nu se limiteaza curentu?"
Ba da, prin rezistenta interna a LED-ului, pe care o poti considera inseriata cu dioda perfecta.

Daca n-ai idee despre electronica si electricitate, abtine-te de la a da sfaturi in domeniu. Si, inainte de a-i trimite pe altii la studiu, asigura-te ca ce spui tu nu e o gogomanie crunta.
@bygy007: Nu e nici o interpretare, lucrurile sunt clare.
Referitor la linkul dat de tine: LED-urile bicolore cu doar 2 pini pot fi facute galbene aplicand la borne o tensiune alternativa dreptunghiulara cu o frecventa de cca 10-20 Hz. Inertia ochiului iti da senzatia de "galben", iar frecventa da intensitatea culorii.  wink.gif
*


Ai luat-o pe aratura prietene....Incepi sa-mi povestesti tabla inmultirii?Poate suntem prosti si nu am invatat-o... slap.gif
Eu stiu exact despre ce e vorba.Chestia e sa inteleaga ceilalti care nu stiu.Referitor la ledu de la bricheta,am spus ca curentul va fi absorbit in functie de rezistenta ledului,masurata la bornele led-ului,chiar daca are rezistenta interna,probabil n-ai inteles exact,cred ca e destul de clar.Nu-mi spune tu ca rezistenta nu produce o cadere de tensiune,ia vezi cum se defineste caderea de tensiune...
N-am nevoie sa-mi tii tu lectii...
DannyY
QUOTE(costin_bad @ 7 Jul 2010, 18:10)
Principiul e acelasi.
1.diodele NU amorseaza, doar tiristoarele; diodele se deschid;
- vezi ca in primul meu post am zis tensiune de 'deschidere'. Doar ca unii ori n-au vazut, ori n-au priceput. Asa ca am incercat sa sugerez ca o dioda nu conduce nici pe direct pana la un anumit prag. Sau vrei sa-mi arati ca stii ce face un tiristor. Aproape acelasi lucru ca un triac, dar intr-un singur sens  tongue.gif


2.NU a zis nimeni pe aici sa le pui fara balast;
- ia citeste mai jos, ca pasajul e colorat cu rosu.

3.deci de la casul tau cu leduri de 1V ai tras tu concluzia ca tensiunea pe led trebuie sa fie 1V.
-N-am tras nici o concluzie. Am zis ca tensiunea aia (de deschidere) de la bornele diodei ramane aproximativ constanta chiar in conditiile variatiilor mai mari ale tensiunii de la bornele circuitului, iar diferenta pana la tensiunea de alimentare se repartizeaza pe celelalte elemente de circuit. Spun aproximativ pentru ca mai exista rezistenta interna (RI) care influenteaza rezultatul. Fara o rezistenta aditionala, acea RI ar fi singura care sa limiteze curentul prin dioda. Explica-i tu savantului Paolorossi ca rezistenta interna NU e o componenta separata, ca el asa crede...



Spuneai ca electronica nu e poezie. Cred ca tu deja faci versuri albe.
- poti sa contesti argumentat macar una dintre afirmatiile mele? In afara de tensiunea nominala a ledurilor, care depinde in mare masura de culoare si de fabricant? Si care nu schimba cu nimic principiile? Din argumentele pe care le aduci as putea sa-mi dau seama daca ritmul e iambic sau trohaic.


*



Uite aci aberatii puse in serie:

QUOTE(Paulorossi @ 3 Jul 2010, 13:59)
Nu trebuie nici o rezistenta.Toate rezistentele pe care le vei pune iti vor consuma curent,deci ce rost are sa pui led,doar ca e simpatic?
Logica de otel inoxidabil. Si tot nu sunt lamurit ce curent suplimentar consuma o rezistenta pusa in serie...
*




QUOTE(Paulorossi @ 5 Jul 2010, 07:34)
Tu ai spus ca rezistenta pe led limiteaza curentu.Tu stii ce capacitate au cele 3 baterii de 1,2 V?Am mai spus ,un led care functioneaza la 3,5 V poate fi legat in serie,tot cate 4,per total 14 V.
Daca ar fi becuri, asa ar fi. Cu LED se schimba socotelile.


Desigur ca legatu in paralel iti confera o fiabilitate mai mare,daca ti se arde,se arde doar unu,dar trebuiesc rezistente in plus care iti vor hali din curentu de pa baterie,probabil neseminficativ,fiercare e liber sa puna ce vrea.
Inca o data, habar n-ai. Legate in paralel pot sa se arda toate, ca intreruperea unuia singur nu intrerupe curentul care trece prin celelalte. Ideea e ca daca se arde unul singur, restul lumineaza, spre deosebire de legarea in serie (unde foarte rar se ard mai multe elemente simultan).

Copchilu', ce curent suplimentar papa o rezistenta legata in serie cu LED? Nu cumva curentul prin ea e egal cu cel din LED-ul deservit si in general din ochiul ala de retea? Cu cat rezistenta e mai mare, cu atat curentul e mai mic => daca pui o rezistenta in serie cu orice, vei consuma mai putin decat fara.

NU rezistenta consuma curent, ci ansamblul rezistenta-LED. Acest ansmblu se leaga in paralel, iar curentul consumat e N x 20 mA, unde N e numarul de ramuri.


Pt tensiuni inverse se poate monta o dioda in paralel cu ledurile.
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
Tare asta. Poate ma lamuresti de unde apar tensiunile inverse intr-un circuit de curent continuu alimentat dintr-o baterie de acumulatoare cu o capacitate electrica mare care lucreaza ca filtru...
Dar, daca totusi suspectezi tensiuni inverse si vrei sa protejezi circuitul, dioda aia se monteaza invers pe bornele de alimentare, obligatoriu cu o siguranta pe firul plus, montata INAINTEA diodei. Nu in paralel cu LED-urile. Pot sa-ti explic de ce, dar stiu ca nu vrei...


Solutia lui djasu82 e cea mai buna iti confera stabilitate in functionare dar te va costa in plus.
Solutia e buna, explicatia e proasta. Ce-i aia "dioda de sens"? Orice dioda e cu "sens unic". Iar o dioda montata cum zice el acolo se numeste "dispozitiv anti-prost" si serveste la evitarea alimentarii inverse accidentale a unui circuit electronic, nu la taierea tensiunilor inverse aparute in functionare.
Plus ca djasu recomanda "izolarea ansei"  radmasa.gif
*




QUOTE(Paulorossi @ 8 Jul 2010, 07:18)
prietene....Incepi sa-mi povestesti tabla inmultirii?Poate suntem prosti si nu am invatat-o... slap.gif
In afara de faptul ca nu suntem prieteni, n-as putea sa te contrazic aici...

Eu stiu exact despre ce e vorba.Chestia e sa inteleaga ceilalti care nu stiu.Referitor la ledu de la bricheta,am spus ca curentul va fi absorbit in functie de rezistenta ledului,masurata la bornele led-ului,chiar daca are rezistenta interna,probabil n-ai inteles exact,cred ca e destul de clar.Nu-mi spune tu ca rezistenta nu produce o cadere de tensiune,ia vezi cum se defineste caderea de tensiune...

Orice componenta electrica sau electronica are o rezistenta interna. Nu pentru ca e dorita - ba chiar dimpotriva, ci pentru ca nu se poate altfel. Dar nu prea e masurabila cu ohmmetrul si e aproximativa. Inclusiv acumulatorul are o rezistenta interna, aia nu inseamna ca cineva a montat-o acolo...

N-am nevoie sa-mi tii tu lectii...
Nici eu n-am nevoie sa pricepi tu ca spui prostii, ci explic pentru aia care nu stiu, ca sa nu se ia dupa bazaconiile pe care le indrugi.
Mai citeste o data ce au scris: superstrutz, bygy007, gangara (care n-a stat sa-ti explice tabla inmultirii), paul_p, crick, ciorapel. Toti sustin necesitatea acelei rezistente, esti singurul care zice ca nu trebuie. Explicatiile pe care le-am dat au fost argumente contra opiniei tale, pentru ca doritorii sa nu-si arda banii facand ce zici tu acolo.

Dupa propriile-ti afirmatii, daca pui un consumator de forta in serie cu ledul, acesta se arde.
Pur ipotetic, ce se intampla daca pui o rezistenta de putere (1000 W) de 680 ohmi in serie cu un LED si alimentezi circuitul de la o sursa de 12 V care asigura o putere de 1200 W?
LED-ul se arde sau nu?  wink.gif



*



iuliano_smile
Of catacartapentru un amarat de led pus la panoul de sigurante sleep.gif
Paulorossi
Ca sa nu mori prost,iti expilc urmatoarele dupa care o sa te ignor...
-orice consumator separat,in pus iti va consuma putere,aici ma refeream daca pui rezistenta in plus fata de cea interna a lui,probabil interpretezi lucrurile in felul tau
-daca pui in paralel 4 leduri cu rezistente pe fiecare daca se arde unu ,celelalte functioneaza,nu am gresit nimic,explica-mi cum pot sa se arda toate?
-referitor la tensiuni inverse m-am referit ca si protectie pt supratensiuni care pot aparea si ai facut un montaj accidental.Se monteaza in paralel cu ansamblul ledurilor legate in serie,pt tine ca esti b.u
-din cate stiu puterea P=U*U/R deci 1000 w = 144/680 unde U=12 V si R=680 ohm, deci mai studiaza.Daca pui un consumator de 1000 W,la 12 V in serie(rezistenta o calculezi tu,sper ca stii radmasa.gif ) cu un led,se va arde ledu nu consumatoru.

PS:ai putea incepe de la gradinita...
DannyY
QUOTE(Paulorossi @ 8 Jul 2010, 11:53)
-din cate stiu puterea P=U*U/R deci 1000 w = 144/680 unde U=12 V  si R=680 ohm,  deci mai studiaza.Daca pui un consumator de 1000 W,la 12 V in serie(rezistenta o calculezi tu,sper ca stii  radmasa.gif ) cu un led,se va arde ledu nu consumatoru.
*



Eram sigur radmasa.gif

Iti spun eu ce se intampla: LED-ul lumineaza normal, nu se intampla absolut nimic cu el.
Paulorossi
Iti spun eu ce se intampla,..nu ai habar
daca pun un led (fara rezistenta interna)in serie cu un motor care absoarbe de la retea 10 A,va suporta ledu aceasta intensitate cand lui ii trebuie 20 mA?.
Studiaza....
DannyY
Intrebarea mea era alta, nu cu motorul, ci cu rezistenta de 680 ohmi/1000W wink.gif
Modul in care aplici unele formule e absolut delicios...

LE
Am uitat sa-ti spun cum se pot arde toate:
Ledurile sau becurile sunt legate in paralel
Se arde unul.
Celelalte sunt inca sub tensiune
Se mai arde unul
Cele ramase sunt tot sub tensiune
Se mai arde unul.
Etc. pana s-au ars toate.

Daca aplici o supratensiune, exact asta se intampla.
La circuitul serie, daca se arde unul, curentul se intrerupe, deci celelalte nu se mai ard, indiferent de supratensiune. Asa lucreaza siguranta fuzibila wink.gif

Pentru cultura ta generala, tensiune inversa si supratensiune sunt notiuni diferite (adica fiecare inseamna altceva, ca sa evitam ambiguitatile).

Paulorossi
In postul 59 trebuia specificat clar,ori tu habar n-ai.Ori e rezistenta de putere(1000w),ori are rezistenta 680 ohm,lucru care nu se intampa daca alimentezi 1000 w la 12 V.Daca mentionai rezistenta total a circuitului era altceva....
Chestia cu arsul becurilor ti-am explicat-o...Cum se arde unu si dupa aia unu,etc?Daca rezistentele sunt dimensionate pt leduri bine si se potejeaza circuitu la supratensiuni si tensiuni inverse, se arde ledu cel mai probabil doar daca are un defct din fabrica.Orice consumator se va arde daca il alimentezi la alta tensiune decat cea de functionare,fara protectie in principiu.Am crezut ca stii asta,dar observ ca esti un dezastru...
Am spus eu ca supratensiunile si tensiunea inversa e aceiasi?Am specificat doar ca daca alimentezi accidental ca si tensiune inversa o tensiune mai mare decat normal,deci o supratensiune risti sa distrugi ledurile.
Inainte citeste clar si dupa aia faci afirmatii.
PS : mai explica ceva de circuitu serie poate ne luminam si noi radmasa.gif
DannyY
Vezi ca eu ti-am dat toate datele circuitului. Nu am spus nicaieri ca puterea absorbita e de 1000 W...asa ca acel calcul facut de tine nu-si are sensul.

Pe rezistenta scrie 680 ohm/1000 W , deci se poate. Ideea e ca acei 1000 W reprezinta puterea maxima pe care o poate suporta rezistenta. Am voie sa alimentez rezistenta la 12 V? Am. Ea e in continuare "rezistenta de putere", dar curentul prin ea este doar de 20 mA, adica puterea CONSUMATA instantaneu (de tot circuitul) e de 12 V * 0.02 A = 0.24 W.

Esti slabut la capitolul logica, de-a dreptul groaznic la capitolul teorie, cel mult norocos la capitolul practica.

QUOTE(Paulorossi @ 8 Jul 2010, 12:39)
Am spus eu ca supratensiunile si tensiunea inversa e aceiasi?Am specificat doar ca daca alimentezi accidental ca si tensiune inversa o tensiune mai mare decat normal,deci o supratensiune risti sa distrugi ledurile.
Inainte citeste clar si dupa aia faci afirmatii.
PS : mai explica ceva de circuitu serie poate ne luminam si  noi  radmasa.gif
*


Da' cine a scris asta? Io? Sau tu le spui pe toate si-mi aleg eu ce vreau? nedumerire.gif
QUOTE(Paulorossi @ 8 Jul 2010, 11:53)
-referitor la tensiuni inverse m-am referit ca si protectie pt supratensiuni care pot aparea si ai facut un montaj accidental.Se monteaza in paralel cu ansamblul ledurilor legate in serie,pt tine ca esti b.u
*


Daca pui o dioda in paralel cu LED-ul, ala nu mai lumineaza in veci... biggrin.gif Poate cum e ingrosat mai jos wink.gif (asa ai vrut sa spui, dar stiu, te-ai grabit... tongue.gif )

Pai pentru supratensiuni pui o dioda Zener (sau faci stabilizator) sau in ultima instanta un condensator de filtraj.
Pentru tensiune inversa posibila in functionare pui o dioda in anti-paralel cu alimentarea (plus la minus si minus la plus), impreuna cu o siguranta care protejeaza dioda respectiva si intrerupe curentul in circuit
Pentru tensiune inversa aplicata din prostie, pui un 'anti-prost' cum am zis mai sus: o dioda in serie cu alimentarea.
Pentru greselile gramaticale se ia abecedarul, dar numai dupa gradinita...Fizica vine muuuuuuuuult mai tarziu.

iuliano_smile
Bah firar ea a draq de rezistenta cu toate teoriile de fizica 022.gif . Sa fie clar ce spun eu ca sa inteleaga si alti.

O rezistenta pentru led se calculeaza astfel:
Se ia tensiunea de alimentare carese noteaza cu v. Avem caderea de tensiune pe led notata vled. Avem curentul care il absoarbe ledul arese noteazacu aled.

forumla este asa : v - vled / aled la care:
v si vled au ca unitate de masura voltul, iar aled amperul(mare atentie ca un led consuma 20ma nu AMPERI)


Ca sa se lamureasca si coelgi de mai sus: Daca puneti o rezistenta in serie cu ledul si in serie cu motorul nu se intampla nimic teoretic pentru ca ati pus rezistenta de limitare de curent! Practic Ia foc rezistenta si pe urma ledul.


Si va rog ca aici sa se inchieie cearta voastra pentru ca va certati si tot degeaba ca nu va intelegeti pentru ca fiecareare partea lui de dreptate.
roland
apreciez schimbul de idei, vad ca nu suntem in stare sa-l facem fara a ne jigni unul pe celalalt. voi doi nu ati putea lucra intr-o echipa.
DannyY
Cred ca ai uitat niste paranteze wink.gif
QUOTE(iuliano_smile @ 8 Jul 2010, 13:37)
(v - vled) / aled la care:
v si vled  au ca unitate de masura voltul, iar aled amperul(mare atentie ca un led consuma 20ma nu AMPERI)
*



LE:
"Ca sa se lamureasca si coelgi de mai sus: Daca puneti o rezistenta in serie cu ledul si in serie cu motorul nu se intampla nimic teoretic pentru ca ati pus rezistenta de limitare de curent! Practic Ia foc rezistenta si pe urma ledul."

Nu ia foc nimic. Dar pana la urma e teoretic sau practic? tongue.gif

iuliano_smile
Multumesc DannyY pentru completare si ca ne putem intelege.
Ov
@Paulorossi: citeste-ti log-ul de warn wink.gif
djasu82
cata agitatie pentru niste leduri , se ia frumos un lm 317 sau daca nu o sursa lm7805 se calculeaza curentul de limitare pentru fiecare led care o sa fie inseriat cu o rezistenta si se monteaza grupul in paralel.
De exemplu o sursa de 5V adica LM7805 una bucata led alb si o rezistenta de limitare a curentului la 20mA care are valoare de 100 de ohmi . Se lipesc frumos componentele si se alimenteaza la 12 sau 14,5V ledul v-a lumina normal iar tensiunea pe el va fi de 3V tensiunea intre iesirea sursei si masa 5V.
Se ia frumos 20 de leduri smd de culoare alba o sursa de 5V 20 de rezistente de 100 de omhi . Se fac grupul de leduri cu rezistente si se monteaza in paralel iar curentul total va fi de 400mA pentru tot grupul de diode 20 la numar.
Se monteaza frumos un mic radiator pentru sursa de 5V adica Lm7805 si cu asta basta ce atata tamtam pe acest subiect.

si o mica schita ma rog pe care am desenat-o acuma pe fuga

user posted image

Uploaded with ImageShack.us
bygy007
da , da , grea fizica asta blush.gif si se bazeaza pe niste formule asa de simple , numai ca trebuie sa stii sa si le aplici
Paulorossi
QUOTE(djasu82 @ 8 Jul 2010, 14:44)
cata agitatie pentru niste leduri , se ia frumos un lm 317 sau daca nu o sursa lm7805 se calculeaza curentul de limitare pentru fiecare led care o sa fie inseriat cu o rezistenta si se monteaza grupul in paralel.
De exemplu o sursa de 5V adica LM7805 una bucata led alb si o rezistenta de limitare a curentului la 20mA care are valoare de 100 de ohmi . Se lipesc frumos componentele si se alimenteaza la 12 sau 14,5V ledul v-a lumina normal iar tensiunea pe el va fi de 3V tensiunea intre iesirea sursei si masa 5V.
Se ia frumos 20 de leduri smd de culoare alba o sursa de 5V 20 de rezistente de 100 de omhi . Se fac grupul de leduri cu rezistente si se monteaza in paralel iar curentul total va fi de 400mA pentru tot grupul de diode 20 la numar.
Se monteaza frumos un mic radiator pentru sursa de 5V adica Lm7805 si cu asta basta ce atata tamtam pe acest subiect.

si o mica schita ma rog pe care am desenat-o acuma pe fuga

user posted image

Uploaded with ImageShack.us
*


Ai grija ca toata investitia sa fie protejata la supratensiuni,alfel... popa.gif se arde unu cate unu wink.gif
DannyY
Pentru tine voi face o exceptie si voi folosi o exprimare simpla:
Tu ai zis ca in montajul paralel se arde numai unul dintre leduri/becuri. Da sau nu?
Eu te-am corectat si am zis ca SE POT arde toate. Nu am zis ca SIGUR SE VOR arde. Sper ca simti diferenta.
Ti-am explicat si cum se pot arde.
Daca ai argumente sa ma contrazici, fa-o. Daca nu, macar abtine-te, daca ti-e imposibil sa-ti recunosti porumbeii.
Nu mai intoxica topicul cu fumigene.
Inca nu am vazut locul in cre recunosti ca o rezistenta de limitare e necesara. Din momentul in care faci asta eu nu-ti mai zic nimic. Pana atunci, nu te pot lasa sa-ti bati joc de unul dintre hobby-urile mele.

@bygy007:
formulele chioare fara intelegerea fenomenului nu fac nici doi bani. vezi mai sus aplicarea pompieristica a unei formule a puterii pentru a ajunge la o concluzie absurda... sau chiar la exemplul ala te referi?
djasu82
QUOTE(Paulorossi @ 8 Jul 2010, 19:05)
Ai grija ca toata investitia sa fie protejata la supratensiuni,alfel... popa.gif  se arde unu cate unu  wink.gif
*


daca te informai si nu ai fi scris aiurea cautai si gaseai lm7805 rezista la 20V si cu asta basta si din cate observi fiecare led are cate o rezistenta de limitare... poate intelegi si tu ce inseamna limitare.
Cred ca s-a raspun la acest topic prin schema expusa de mine restu va dati in talente care mai de care .
Eu nu am vrut la inceput sa expun fiindca am crezuc ca cel care doreste sa monteze ledurile avea ceva idee.
Cine doreste sa schimbe odata la 1 an cate un led inseriaza fiecare led cu cate 800 ohmi si il conecteaza la 12V si sau 14,4 cand motorul e pornit.

DannyY daca era un hobby nu te amuzai pe spinarea mea sti tu unde si expuneai o schema ceva pe acest topic dar observ ca sti doar sa-si dai aere de laudaros.
bygy007
la faza cu rezistenta de putere
Paulorossi
QUOTE(Paulorossi @ 5 Jul 2010, 07:34)
Desigur ca legatu in paralel iti confera o fiabilitate mai mare,daca ti se arde,se arde doar unu
*


Cam asta am spus.Referirea face parte la diferenta intre legatu in serie si legatu in paralel.Am mentionat acolo ca se pune o rezistenta pe fiecare led la legarea in paralel.Tu incepi sa-mi spui de supratensiuni radmasa.gif ,daca alimentezi un tv la 380 nu-i tot una cu 220,intamplator se poate arde.N-a pus nimeni problema supratensiunilor in caz normal de functionare numai in caz de avarie,era la general.Deci sa n-o luam iar pe aratura...

QUOTE(djasu82 @ 8 Jul 2010, 19:35)
daca te informai si nu ai fi scris aiurea cautai si gaseai lm7805 rezista la 20V si cu asta basta si din cate observi fiecare led are cate o rezistenta de limitare... poate intelegi si tu ce inseamna limitare.
*


Era in spirit de gluma wink.gif ,daca citeai posturile intelegeai probabil,nu e cazul sa te agiti.
DannyY
QUOTE(djasu82 @ 8 Jul 2010, 19:35)

DannyY daca era un hobby nu te amuzai pe spinarea mea sti tu unde
*



Era 'pe seama', nu 'pe spinarea'.
Lamureste-ma, te rog, cum si cu ce izolezi tu ansa pistolului de lipit, ca mor de curiozitate. Dar fara ocolisuri si interpretari, daca e posibil. Doar cum si cu ce.
vallyyy
Va salut ! am montat pe pozitii acest tip de leduri si mi le arde destul de des, ce rezistenta suplimentara mai trebuie sa le pun pe langa cea cu care vin din fabrica ca sa le fac sa reziste la 14v ? Cea cu care vin ele nu o pot scoate,asa ca trebuie sa mai adaug una ca sa le fac sa suporte 14V
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.