Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scartait anvelope
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
augustin87r
De cateva zile am constatat ca imi scartaie anvelopele la virajele la dreapta. La stanga nu scartaie nimic. Am verificat si in parcarea goala de la Kaufland si constat acelasi lucru, numai ca mult mai pronuntat, pt ca rotile erau bracate la maxim.
Se poate sa mi se fi dereglat directia din cauza gropilor pe care le-am luat? Am facut reglajul acum 1 an jumatate, in urma cu aprox 20 k km cand am schimbat si pivoti si capete de bara. Cand merg pe drum drept, volanul nu are tendinta sa ia stanga sau dreapta singur....
besche
Te-ai uitat la cauciucuri sa vezi daca-s uzate uniform ? Daca nu-s uzate uniform,s-a dereglat unghiul de fuga
vladut88
da este posibil sa ,se deregleze din cauza gropilior ,daca ai cauciucurile uzate neuniform ,si dupa ce vei regla directia e posibil sa scartaie
augustin87r
Da, sunt uzate uniform (poate nu au avut timp sa se uzeze doar marginile)...Am sa o ridic pe cric sa vad daca are jocuri laterale. Imi aduc aminte ca pe pivoti scria ca se recomanda inlocuirea la 20 k km (asa am notat in caietul meu de 'automobilist' )
romanvs
Eu zic sa mergi sa verifici geometria.
augustin87r
Am verificat la ambele roti si am joc stanga dreapta la amandoua. M-am uitat si am vazut ca se misca toata bieleta (si in stanga si in dreapta)...se misca de unde intra in caseta de directie, nu din partea dinspre roata. Are voie sa aiba o toleranta? Nu aveam cum sa ma uit la volan sa vad daca si el se misca, dar cred ca da. In rest, nu am trepidatii de nici un fel, chiar acum cateva zile am mers pe autostrada cu 100-120 si rula foarte frumos. Repet, nu volanul nu o ia in nici o directie decat tarziu.

Pe verticala nu au deloc joc.
marius80_eugen
Daca se misca din caseta si VOLANUL nu se misca deloc , atunci este dusa caseta SAU bieleta de directie . Altfel daca esti mai norocos , schimbi doar capetele de bara .
Daca tot umbli acolo sa verifici si bucsele de la bascule si pivotii !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.