Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dacia 1310 an 95
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cossu_bossu
salut am si eu o problema la o dacia 1310 an 95 imi sta prea ridicata de fata cam o palma intre roata si aripa si nu stiu de la ce este eu banuiesc ca e din telescoape
dak ma poate ajuta cineva
pavel_daniel
Nu poate sta ridicata de fata sau chiar de spate din cauza telescoapelor.Rolul lor nu este acela de a sustine caroseria.Tu ai probleme cu arcurile.Nu cumva sa ai pe fata arcuri de break.Du-te la un magazin de piese auto si numara spirele de la un arc fata ,masoara diametrul spirelor si prin comparatie ai sa vezi care-i problema.Succes.
cossu_bossu
arcurile nu sunt de break decat pe spate dar pe fata a inceput in timp sa ramana mai ridicata mai ales dupa ce a fost saltata pe cric..
deci pana la urma cum fac sa o las mai jos(mai tai din arcuri?) dak da cum si cum le readuc la forma de la baza arcului adik prima jum de spira lipita de a doua sau se fac singure in timp
ghitza
infileteaza T-ul telescop pana la capat
cossu_bossu
e o idee si asta cu T-ul dar e prea putin eu vreau cel putin 5 cm iar din T-u mai am 1 cm d filet eu vreau sa fie mai lasata da mai dura k acu imi tzopaie toata
Astept idei
ghitza
pune arcuri de nova sau tai din astea ale tale
cossu_bossu
ms o sa caut arcuri de nova la noi la remat sa vad c pot face
ghitza
intreb si eu care e diferenta dintre un arc fata si unul spate?in afara de faptul ca sunt mai tari sau mai groase in spira ,am inteles ca astea de pe fata au la un capat un de sa termina arcul este mai strans(indoit )catre interior.e adevarat?am o pereche si sunt asa cu o parte rotunda si la celalt capat e puti mai innauntru indoita terminatia arcului
ghitza
despre astea e vba.sunt de fata?spirala are grosimea de 15 si ceva
GR 01 NVN
anul asta 95 e unul periculos,am si eu o dacie tot din anul asta si un vecin de al meu deasemenea...buba?exact asta pe care o precizezi,saltata de fata si lasata de spate...
florin_vily
nvn-ule problema asta o intampin si eu la o dacia din '89
aici are inaltatoare pe spate nu se observa asa tare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.