Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reconditionare dacia 1300 (1971) sau renault 12
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3
RAZVAN FDC
Salutare!
Muttley
Tu ai doar 15 ani??????? blink.gif
Pai in cazu' asta da fuguta cu harbu' la REMAT si traieste-ti tineretea, de banii aia de chit puteai scoate o fata la o cofetarie, etc.
Asculta-i pe baietii din topicul cu 1300, da-o dracu' ruginitura, nu merita!
Filip
Ai 15 ani, munceste verile si cand mai ai timp liber, cere bani si de la parinti, strange alocatia si reconditioneaza masina. Strange bani ca la 18 ani sa dai de carnet, dar vezi sa-ti ramana si de masina. Lasa femeile si prajiturile pe mai incolo, conteaza ca la 18 ani sa ai MASINA, indiferent de cat de putini bani ai avea. Iti garantez eu ca te simti alt om cand ai masina pe numele tau, nu conteaza ca buzunarul e gol, mandria de a avea numele scris in talon e de nepretuit. Nu conteaza ca ai bani sa mergi cu ea 1 data pe saptamana... nu conteaza, sacrifica tot si repara masina!!!!!!QQ!!!!!
sobolan
QUOTE(Muttley @ 26 Aug 2010, 14:57)
Asculta-i pe baietii din topicul cu 1300, da-o dracu' ruginitura, nu merita!
*



asta nu pot s-o cred...
Maskatu
@ Filip: Sfaturi parintesti, partea 2, volum revizuit, editura dacia club, 2010. wub.gif

Urmeaza in ordine cronologica:

"De ce sa nu te joci cu prajiturica pana la douaj cinci ani", volumul 1
"Cum sa strangi 1000 ron pana la 18 ani, pentru a iti cumpara un 1300"
"Cum sa bagi benzina fara sa ai bani"

Si ultima carte din insiruire:
"Prajiturica, adevar sau provocare?"
dr_mKe
Sari peste prajituri si treci direct la femei tongue.gif

Pilife, esti penal !
mihai leu
Bunicul meu a avut o dacie din 79 bleu. albastrul acela frumo0s si destul de rar avand in vedere ca atunci erau doar galbene crem, albe si rosiu-portocaliu
masina a mers pana in 1996 cand a vandut-o pentru ca isi luase dacie 9 care s-a dovedit a fi un Dezastru pentru ca nu a functionat bine Niciodata s-a vandut si aceasta in primavara asta - la un pret bun pentru ca avea km putini si nu avea rugina stand 14 ani in garaj si folosita ocazional ; acum bunuicul la 82 de ani a primit un Tico tot albastru si il foloseste pe acela- locuieste in provincie.
Insa sa revin la subiect Dacia din 79 a mers perfect si cred si acum ca mai este pe drumurile patriei, rugina nu avea fiind inlocuite multe piese de caroserie, si in momentul vanzarii fusese revopsita si arata ca Noua blush.gif avea la bord 155000km si era dacie ROMANEASCA fara piese frantuzesti su nu se umblase la motor nici macar segmntare, incepuse sa se dea la ulei ce-i drept.
Ce vreau sa spun ca un sfat pentru initiatorul topicului, eu in 1996 aveam 14 ani si bunicul nu a mai avut rabdare sa tina Dacia din 79 pentru mine cand urma sa am 18, si ne-a parut rau dupa aceaa, daciile astea Originale sunt comori, felicitari si iti doresc mult curaj si rabdare si Nu renunta la proiectul tau , Dacii de tip vechi sunt din ce in ce mai rare in stare buna! Merita sa incerci sa o reconditionezi
Prima masina pe care am condus-o fara permis pe drum de tzara cu bunicul langa a fost acea dacie din 79
a 2-a masina condusa de mine de data asta cu permis a fost o dacie din 99 CN4 noua a mers perfect 60 000 km
se spune prin folclor ca cine nu a condus niciodata Dacie nu se chiama sofer adevara cat B wub.gif
Shush
Se spune prost prin folclor pe acolo tongue.gif
Shush
Probabil ar avea o fata speriata si nu ar sti cum sa se dea din calea masinii tale biggrin.gif

De ce nu vrei sa intelegi ca nu merita sa bagi bani intr-un fier ruginit ? Mai ales la 14 ani. Pana faci 18 ani nu o sa mai ramana nimic din ea.
Tu vei ramane doar cu timpul si banii pierduti.
Muttley
mihai leu, raspunde-mi te rog la urmatoarele intrebari:
- cate Dacii cu lonjeroane muci ai reparat la viata ta?
- cat te-a costat reparatia?
- cat timp ai consumat cu reparatia?
- ai fost multumit de rezultate?
- ai repeta experienta?
Multumesc

Razvan, sa-ncerc sa-ti raspund punctual:
- nu stim ce ai tu in cap la varsta asta, habar n-avem de ce esti capabil, probabil ca de multe chestii frumoase. Dar tine cont: omul cat traieste invata. Iti PROMIT ca atunci cand ai sa ajungi la 80 de ani ai sa consideri ca mai ai inca multe de invatat, deci lasa loc de modestie;
- cum ti-au zis-o si altii pe celalalt topic, lonjereoanele coapte nu inseamna doar ca "lonjeroanele sunt coapte". Asta e mai mult un indiciu pentru starea restului masinii. Cu alte cuvinte, o Dacie care ajunge sa aiba lonjeroanele-n starea aia, in rest e si mai rau, cu atat mai mult cu cat a mai fost reparata o data;
- schimbarea lonjeroanelor va face masina aia stramba si nealiniata. Directia nu va mai fi in parametri vreodata, iar rezistenta ei va fi la pamant. Ca si cum ar fi inchegata "cu banda", dupa cum bine zici si sper ca ai fost putin ironic;
- TE ASIGUR ca mistocarii de care zici tu (eu insa nu reusesc sa-i vad inca) vor fi mult mai impresionati daca vii la intalnire cu o Dacie originala, nereparata, pe care ai gasit-o-n buna stare, ai cumparat-o si doar i-ai adus mici retusuri. Nu vor fi insa impresionati de ceea ce ar iesi din Dacia ce o ai acum, pentru ca asta nu va putea sa iasa bine.
Maskatu
QUOTE(RAZVAN FDC @ 27 Aug 2010, 14:32)
........Masina s-ar putea sa fie restaurata de la zero daca vorbesc cu o vecina sa imi dea curtea ei parasita. biggrin.gif ....Singura problema a acestei masini  sunt lonjeroanele care trebuiesc schimbate, voi incerca sa le schimb chiar daca va trebui sa le leg chiar si cu banda....tata poate nu ma va sponsoriza ...dar mai am ceva bani pusi deoparte si buni cu bunicul care ma ajuta cat de cat...asa ca sunt bine veniti tot cei care ma ajuta ........                                                                                                                                                                                                                     As vrea sa vad fetele mistocariilor care se lauda cu daciile lor impecaile ce fata ati face cand as aparea la o intalnire  dacia  cu batrana mea facuta boboc de mine insumi???? cool.gif
*


Nu vreau sa iti stric visele dar ar fi cazul sa revi cu picioarele pe pamant. Mai devreme ai spus ca abia ai avut bani pentru o cutie de chit. Tu sti cat costa asemenea reparatii sau vorbesti in vag? Ar trebui sa bagi in ea de mult mai multe ori fata de cat valoreaza masina in momentul actual.

Lonjeroanele trebuiesc inlocuite. Noi nu cred ca mai gasesti si chiar daca gasesti cu siguranta nu sunt 100-200 de lei ci mult mai mult. Daca alegi sa le repari... nu prea ai ce sa repari pentru ca s-au dezintegrat practic, nu mai ai nici un cm patrat de tabla curata de care te poti lega cu alta tabla.

Masina asta nu o sa ia itp-ul decat daca bagi in ea cel putin 2000 ron. Si chiar si atunci te va respinge cel putin o data, pentru ca este foarte foarte veche. Sunt sigur ca la o revizie generala, se va constata necesitatea schimbarii multor multor piese... bielete, bucsi, furtune de frana, poate chiar planetare, placute, discuri, saboti, si lista poate continua.

Pe langa asta trebuie vopsita din bara in bara. Materialele sa zici ca le scoti undeva la sub 600-700 ron, cu toate ca ai nevoie de muuult chit si s-ar putea sa fie necesara inlocuirea unor repere (aripi/fuste/praguri), deci probabil peste 800-1000 ron piese + manopera.

Intr-un caz fericit ai putea sa "scapi" cu 3000-4000 ron. Dar ce te faci ca peste cateva luni sau 1-2 ani iti pica altceva si iar reapare rugina si uite asa o iei de la cap.

Un prieten a avut o masina asemanatoare cu a ta. A scos tot de pe ea, a reparat tot ce putea repara si a luat piese de pe alte masini "donatoare". A facut-o boboc, dar a bagat in ea 2000-3000 ron (asta acum 5-6 ani). Pana in prezent a mai bagat in ea inca 2000, pentru ca i s-a spart radiatorul, s-au dus planetarele, s-a mai stricat una alta la motor, i s-a facut zob podeaua, de ii ieseau picioarele prin ea, iar vopseaua de acum 6 ani deja s-a scorojit, iar chitul a crapat.

Asemenea pasiuni necesita timp si bani. Ai reparat vreodata o aripa ruginita? Sa cureti zona, sa dai cu chit, sa slefuiesti chitul, sa vopsesti ? Crezi ca este asa usor? Te asigur ca nu este usor, mai ales daca nu ai mai avut tangente niciodata cu asa ceva.

Ai 15 ani, mai bine te-ai ocupa de scoala si de alte lucruri similare. O sa ai timp toata viata de reparat masini.
Bafta
bmwh548
Am vazut cateva Dacii cu lonjeroane cu probleme live, dar ce am vazut in poza aia m-a facut sa tresar (si asta se intampla greu cand e vorba de Dacii). Nu stiu ce ti-au zis baietii pe aria 1300, hai sa iti spun parerea mea: cand ajungi sa schimbi lonjeroanele aia nu se mai numeste masina. Nu iti iese in veci geometria cum ar trebui, nu reuseste nimeni sa le alinieze ca din fabrica (si ma refer la serviceuri cu scule profesionale nu la curtea vecinei echipata cu cateva ciocane). Nu zic ca nu se pot schimba, dar masina aia nu va merge niciodata cum trebuie si va fi un pericol pentru ceilalti participanti la trafic. La varsta aia mai bine iesi cu prietenii undeva, duci o fata la un film etc. Lasa harbul ala ca nu merita.
marian-j
Colega mihai leu,tu te auzi ce spui?
Inciti un prunc de 15 ani sa se inhame la restaurarea unui putregai care si-a trait de mult traiul.O restaurare implica pe langa o minima pricepere si indemanare,foarte mult timp si o suma serioasa de bani.Daca timp cred ca ar avea initiatorul topicului despre indemanare ma cam indoiesc la cei 15 ani ai lui iar despre bani nici nu se pune problema sa aiba.Si atunci?Fara bani si fara pricepere ce ar putea iesi?Cu indulgenta am putea-o numi o carpeala penibila ca sa nu ii spunem direct un cazan deselat si periculos atat pentru cel ce il conduce cat si pentru ceilalti din trafic.
Vad ca-i mai dai idei sa si conduca fara permis.Bravo!
In incheiere te-as ruga sa ma lamuresti si pe mine cu ce sunt eu "mai sofer"(daca am avut in posesie trei berline)fata de un altul care a vazut o Dacie numa' in poza?
P.S.
Am inceput sa editez dar am fost intrerupt de niste treburi. Am reluat editarea mai tarziu si apoi am postat.Am observat ca intre timp au aparut mai multe posturi ce spun aceleasi lucruri.
Imi cer scuze pentru repetitii.
sobolan
poza nr 1 e criminala ph34r.gif ...nu am mai vazut asa lonjeron de cand sunt si cred eu ca am vazut multe dacii rele...

la ce ai zis tu muttley...ai dreptate,nu concepeam sa existe asa lonjeron pe fata pamantului radmasa.gif ,da-o dracu' de dacie ca aia nu mai e masina...e "coapta" toata...

filip e "genial" de fiecare data....sau "original" biggrin.gif

treaba cu "savarina"e ca unii au parte de ea mai devreme,altii mai tarziu dar fara nu se poate.... smile.gif

Filip nene....vara "muncesti" la una din asta de mai jos mai degraba....crede-ma ...
Muttley
Aia casatoriti nu stau bine, sunt niste oameni nenorociti pe viata.
Iar cum ceasul ticaie si ti se apropie si tie clipa in care ai sa zici "ba... cred ca DA, ca altfel ma omoara asta", profita acum.

Cauta hodorogu' si zi-i ca vrei sa-i cumperi rabla, da' numa' daca e-n stare buna. Altfel, ameninta-l cu OPC-ul.
sobolan
QUOTE(Muttley @ 27 Aug 2010, 23:00)
Aia casatoriti nu stau bine, sunt niste oameni nenorociti pe viata....
*



ei na,poate ca da...
dar....bre nene muttley da' tu crezi ca daca esti casatorit nu mai "gresesti" asa macar de cateva ori in viata si daca o faci satisfactia e dubla,garantat...are si treaba asta partile ei bune laugh.gif

ON Mai FDC daca vrei o masina buna sa stii ca aia costa....daca vrei sa te apuci sa restaurezi o dacie pregateste-ti bine nervii inainte(ca nu se stie peste ce dai) ,fa rost de multi bani,timp mult la dispozitie si incearca sa-ti faci "prieteni" din servis care mai lucreza si in particular....tinichigeria,vopsitoria si sudura...asta m-au omorat pe mine si continua s-o faca radmasa.gif
G I M
Vezi ca erau cateva biciclete de vanzare pe la bursa. Sunt mai sigure wink.gif
Maskatu
Isi cumpara undhssau first bike... are de mesterit destul la el. biggrin.gif
sorin1983
Mie imi place ca stie sa curete sa vopseasca, sa schimbe lonjeroane... este un copil precoce smile.gif
Iti zic eu ca numai daca te apuci sa schimbi bucsaraia fata o iei razna si ii dai foc... la lonjeroane nu iti dau nici un sfat ca nu le faci tu in curte. Oricum masina nu e in apele ei asa ca treci mai departe... la prajiturica propusa mai sus smile.gif
Filip
Hai domle` ca arata bine masina, nu mai descurajati copilu`!
cdadan
QUOTE(Filip @ 28 Aug 2010, 12:34)
Hai domle` ca arata bine masina
*


blink.gif coffee_spitsk.gif
vallyyy
Pastreaza motorul si ce mai are frantuzesc pe ea ......sunt piese destul de rare in ziua de azi si cauta alta masina pentru reconditionare .... NU MERITA ASTA !!!!
pistolaru
Pastreaza motorul si ce mai are frantuzesc pe ea ......sunt piese destul de rare in ziua de azi si cauta alta masina pentru reconditionare .... NU MERITA ASTA !!!! e mancata rau de rugina cauta alta masina . succes in continuare charge.gif up.gif
bmwh548
Pai cine face misto aici in afara de Filip? dry.gif
SorinCT
E bine ca ai ambitie, vei avea nevoie de multa pentru o restaurare de dacie dar daca te uiti la profesionisti pana si ei stiu cand nu merita o masina si cand sa caute alta.
RAZVAN FDC
Bun ramane cum am stabilit...intre timp ma apuc de dezmembrat sa imi i-au piese de care am nevoie poate pt urmatoarea!:D blush.gif wub.gif
vallyyy
eu nu fac misto .......iti zic doar adevarul .......nu merita facuta ......te complici prea mult...ia alta dacie ,buna la lonjeroane ,tabla tun ,pune-i motorul si anexele frantuzesti de pe asta ,si cu asta fa ceva de genul rabla si mai scoate niste bani pe urma ei ......gandeste-te si tu cat dai pe lonjeroane plus manopera,plus injuraturi etc..........mai bine iei de la bursa una calumea,dacia aia galbena ar fi cam ce cauti tu ,aia de HD
vallyyy
Iti zic ce mi-a zis un mecanic o data "la dacie tabla sa fie buna ,ca restul se fac" ......are dreptate motorul ,tehnicul il faci ,dar sa aiba tabla aia de ''tanc'' .......la tine sunt si banii la mijloc si varsta , nu ai nici macar permis .Inca ceva ti-o mai lasa-o la 500 de euro ...si apoi 20 de milioane nu sunt bani multi .....ii faci in 2-3 luni de munca ,chiar si la negru ......eventual poti sa o iei si printr-un sistem de rate daca proprietarul e de acord ,desi pentru 20 de milioane nu cred ca s-ar complica ......inca ceva ,masina din dotare o poti folosi pentru un vaucher pentru ceva ,dar era mai bine sa faci asta dupa ce cumparai alta ca sa poti oprii motorul frantuzesc ......iti zic nu blocul motor frantuzesc ar fi atat de rar pe cat e seria aia cu "MOTEUR''....n-am mai vazut o dacie in dezmembrari de ani buni cu seria de tipul ala
sobolan
QUOTE(vallyyy @ 28 Aug 2010, 21:33)
....,dar era mai bine sa faci asta dupa ce cumparai alta ca sa poti oprii motorul frantuzesc ......iti zic nu blocul motor frantuzesc ar fi atat de rar pe cat e seria aia cu "MOTEUR''....n-am mai vazut o dacie in dezmembrari de ani buni cu seria de tipul ala
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif .....
motorul....bun de oprit si dus la fier vechi...poate iei de un pachet de Kent si o bere....
vallyyy
Fara suparare ,cred nu stii ce vorbesti , ar fi pacat de dus la fier vechi ,motorul lui este o raritate ,in schimb motorul de pe modelul daciei tale il gasesti in orice remat wink.gif sau stii tu vreo cale cum sa reiasa vreo frantuzoaica cu motor 1.4 romanesc ?
sobolan
motorul daciei mele "este in toate mintile lui"(deabia l-am reparat-am topic la jurnal de bord)pe cand ala din 72 cine stie cat a mers si cu ce ulei si cati au jaraghit masina aia....eu cred ca tu nu stii ce vorbesti...inafara de faptul ca "a fost odata" dar nu mai este,ce e asa de special ? radmasa.gif
marian-j
E raritate,ce nu pricepi?!! sleep.gif
SorinCT
Motor de dacie veche vs motor de dacie si mai veche, epic battle. Motorul cred ca ar merge pastrat, macar sa restaurezi masina cu ceva aparte.
om_bland
Pune mana intr-o zi tu si tatal tau si duceti masina la remat , sau daca nu tai-o bucati cu flexul si termii cu ea , asa cum a facut eu cu cea din 1984 . In maxim 2 ore termini de taiat nu e mare lucru . La noi la tara mai vin ,, cetatenii de culoare" cu pirandele lor si colecteaza fier vechi bucata cu bucata . Pe a mea la ei am dat-o taiata . smile.gif
Filip
Ce oameni cruzi sunteti. Eu nici n-am avut inima sa mai vizitez remat-ul sa vad daca au taiat aia sau nu Dacia 1300 a bunicului. Avea radiator de cupru nou, din 2000 (doar 10 ani), avea rezervor nou de 2 ani, mai avea alternator si alte piese noi (dar ce-am putut sa trec pe AUV am trecut), aveam tapiterie noua, aveam cutie in 5 trepte de pe o dacie din 1997, pusa in 2005, dar ATENTIE!!!!! Nu pusa asa direct pe masina. CI desfacuta de mecanici si inlocuit pinioanele uzate. PRACTIC ERA CA NOUA! Si timoneria era noua, practic intra in viteze ca o masina noua, nici nu se compara cu AUV, era super-precisa timoneria. Si... si acum bestiile cred ca au pus Gheara si au zdrobit-o! sad.gif
cosmin_2300
QUOTE(RAZVAN FDC @ 28 Aug 2010, 13:46)
Bun las ca vedem noi cine mananca prajitura  dry.gif
*


Tu ai idee despre ce prajitura vorbesc astia ?! radmasa.gif
Filip
Eheee taica! Am avut 2 saptamani de glorie, ultimele 2 saptamani din clasa a 12-a, cand ma duceam la liceu cand cu 1300-le lui bunicu` cand cu Dacia 1310 AUV. Viata nene, eram respectat de colegi, aveam 2 masini. Nu cred ca mai apuc eu vremuri ca alea. Pe urma am inceput sa resimt criza... si am dat la remat pe Maricica. sad.gif

Deci voi va dati seama ce "fluturi in stomac" aveam eu ca pusti la 18 ani, inca la liceu, avand frumusetile astea de masini in posesie??!!?!? Sa merg la liceu o zi cu una, o zi cu alta? Voi va dati seama ce aroganta (CA MAI STATEAM SI LA 2 STATII DE TRAMVAI DE LICEU). Era ceva incredibil. Acum sunt un ratat la 19 ani, ce va trebui sa-si inghete anul 1 la facultate si sa se apuce serios de lucru, ca sa nu vanda si a 2-a masina. sad.gif

Ce face criza din om! mellow.gif
vallyyy
QUOTE(SorinCT @ 30 Aug 2010, 12:31)
Motor de dacie veche vs motor de dacie si mai veche, epic battle. Motorul cred ca ar merge pastrat, macar sa restaurezi masina cu ceva aparte.
*




Asta ziceam si eu .....e un "touch" necesar pentru o frantuzoaica .
sobolan
QUOTE(cosmin_2300 @ 30 Aug 2010, 21:55)
Tu ai idee despre ce prajitura vorbesc astia ?!  radmasa.gif
*



isi da el seama mai incolo radmasa.gif

ON acuma sincer....decat un motor frantuzesc facut praf mai bine unul romanesc da' bun....
gandeste logic varu' vallyyy...cand te apuci sa faci un motor verifici arbore,pistoane,camasi,rampa,tacheti si tije,etc....daca arborele e deja la r1(il faci la 2 dar e cam compromis) sau r2 e de aruncat deci s-a dus o piesa frantuzeasca...buuun...tachetii si tijele sigur le arunci si una cate una si ramane doar blocul frantuzesc....restul e romanesc...logic,nu ? deci ce ai obtinut ? un motor romanesc cu bloc frantuzesc....afara-i vopsit gardu' si inauntru-i leopardul radmasa.gif ...mai bine cauti un motoras bun la remat si ai rezolvat dilema fara multa bataie de cap si nervi...
Richelieu
Ma tem ca reconditionare inseamna altceva decat ce descrie sobolan.
sobolan
inseamna ca te temi de adevar....respecte !!!
dizzy
Filip, lasa-ne, iti bati destul joc de baiatul asta.
Lasa-l, te rog!
Nu are nici un sens sa repari gramada asta de rugina.
Cumpara si tu o carte de programare invata si apuca-te de munca.
Pana la 18-19 ani vei strange bani de o masina decenta.
kum
QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 21:08)
Eheee taica! Am avut 2 saptamani de glorie, ultimele 2 saptamani din clasa a 12-a, cand ma duceam la liceu cand cu 1300-le lui bunicu` cand cu Dacia 1310 AUV. Viata nene, eram respectat de colegi, aveam 2 masini. Nu cred ca mai apuc eu vremuri ca alea. Pe urma am inceput sa resimt criza... si am dat la remat pe Maricica. sad.gif

Deci voi va dati seama ce "fluturi in stomac" aveam eu ca pusti la 18 ani, inca la liceu, avand frumusetile astea de masini in posesie??!!?!? Sa merg la liceu o zi cu una, o zi cu alta? Voi va dati seama ce aroganta (CA MAI STATEAM SI LA 2 STATII DE TRAMVAI DE LICEU). Era ceva incredibil. Acum sunt un ratat la 19 ani, ce va trebui sa-si inghete anul 1 la facultate si sa se apuce serios de lucru, ca sa nu vanda si a 2-a masina. sad.gif

Ce face criza din om!  mellow.gif
*


Mã, ãsta-i pe bune? blink.gif blink.gif
sobolan
radmasa.gif
Muttley
Da, e in mod oficial lacusta devoratoare de topicuri si generatoare de flame-uri pe daciaclub.
Dati-i reporturi, macar umpleti-i de mesaje pe admini si moderatori, parerea mea.
vallyyy
QUOTE(sobolan @ 30 Aug 2010, 23:15)
isi da el seama mai incolo  radmasa.gif

ON acuma sincer....decat un motor frantuzesc facut praf mai bine unul romanesc da' bun....
gandeste logic varu' vallyyy...cand te apuci sa faci un motor verifici arbore,pistoane,camasi,rampa,tacheti si tije,etc....daca arborele e deja la r1(il faci la 2 dar e cam compromis) sau r2 e de aruncat deci s-a dus o piesa frantuzeasca...buuun...tachetii si tijele sigur le arunci si una cate una si ramane doar blocul frantuzesc....restul e romanesc...logic,nu ? deci  ce ai obtinut ? un motor romanesc cu bloc frantuzesc....afara-i vopsit gardu' si inauntru-i leopardul radmasa.gif ...mai bine cauti un motoras bun la remat si ai rezolvat dilema fara multa bataie de cap si nervi...
*






QUOTE(Richelieu @ 30 Aug 2010, 23:37)
Ma tem ca reconditionare inseamna altceva decat ce descrie sobolan.
*




Lasa-l in pace ! ....cred le-ar sta frumos frantuzelor lui Danut cu motor romanesc pe care scrie anul (sub galerie) masina din 70 si blocul motor din '87 wub.gif .....ar face-o de retromobil .....De ce set romanesc ,crezi ca Borgo nu se mai gaseste sau cum ?Cu bani si pasiune se face motorul aproape de originalitate ,il faci intr-un procent mare frantuzesc ...Blocul reprezinta si el o parte principala .....intreaba-l mai bine pe Danut care e diferenta dintre unul romanesc si celalalt frantuzesc .Inca ceva este ca Dacia ta este mai buna ca una frantuzeasca ? si cutia ta de 5 trepte este mai fiabila decat una cu 4 trepte frantuzeasca ?

Da-mi voie sa-ti spun ca te contrazici singur :

QUOTE(sobolan @ 30 Aug 2010, 23:15)
deci  ce ai obtinut ? un motor romanesc cu bloc frantuzesc....afara-i vopsit gardu' si inauntru-i leopardul radmasa.gif ..
*




QUOTE(sobolan @ 30 Aug 2010, 23:15)
mai bine cauti un motoras bun la remat si ai rezolvat dilema fara multa bataie de cap si nervi...
*



Tu il sfatuiesti sa caute in remat altul decat sa-l faca pe al lui (fie el si cu set romanesc)


Locul masinii sale clar este la REMAT si motorul ar trebuii oprit si tot ce mai are frantuzesc pe ea .....daca nu sa le dea si pe astea vorba lu' varu sobolan si sa cumpere apoi la sume triple wub.gif de la bursa alte piese frantuzesti pentru masina ce ar vrea sa o reconditioneze
Maskatu
QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 22:08)
Eheee taica! Am avut 2 saptamani de glorie, ultimele 2 saptamani din clasa a 12-a, cand ma duceam la liceu cand cu 1300-le lui bunicu` cand cu Dacia 1310 AUV. Viata nene, eram respectat de colegi, aveam 2 masini. Nu cred ca mai apuc eu vremuri ca alea. Pe urma am inceput sa resimt criza... si am dat la remat pe Maricica. sad.gif

...............
*


white_flag.gif
sobolan
QUOTE(Muttley @ 31 Aug 2010, 13:00)
Da, e in mod oficial lacusta devoratoare de topicuri si generatoare de flame-uri pe daciaclub.
....
*



Tare de tot.... biggrin.gif

Filip,nene,nu-s in masura sa iti dau sfaturi dar daca citesti ce scriu eu aici te sfatuiesc sa devii mai "matur" macar un pic...

QUOTE(vallyyy @ 31 Aug 2010, 13:42)
Lasa-l in pace ! ....cred le-ar sta frumos frantuzelor lui Danut cu motor romanesc pe care scrie anul (sub galerie) masina din 70 si blocul motor din '87  wub.gif .....ar face-o de retromobil .....
*



Eu cred ca tu faci parte din alt film...Vorbesti de altii,de ce au facut altii da' tu nustiu daca ai restaurat vreodata o masina sa stii cum e...Eu doar am incercat si incerc s-o intretin pe a mea si tot nu termin,vezi ca am aici un jurnal de bord cam "stufos",ca sa zic asa....Nu ma laud cu nimic dar ar fi cazul sa nu mai aberezi,asa mi se cam pare ca faci...Daca tot spui ca stii iti zic eu ca set Borgo am vazut,am montat dar sa stii ca nu se mai gaseste nicaieri,poate are cineva unul uitat prin magazie si nu ii trebuie si il vinde....Si asa pentru memoria mea cam alterata cred ca am facut vreo 6 motoare de dacie+altele diverse parca vreo 2 macar si pe parcurs m-am mai bagat si la oleaca de tinichigerie,am dat si cu pistolul pe o masina,odata.....

Eu,personal, imi cer scuze lui Razvan Fdc ca i-am cam mazgalit topicul contrazicandu-ma cu tine,si imi cer scuze si de la tine mai Vallyyy daca consideri ca pe undeva te-am jicnit cu ceva....Personal nu am nimic cu nimeni si aici pe topicul asta daca mai postez o s-o fac doar ON !
Richelieu
sobolane, nu te inflama! Baiatul asta vrea o reconditionare, iar tu ii spui cum sa faca o reparatie. Hai sa ramanem on-topic si sa discutam despre reconditionare, chiar daca aceasta este extrem de scumpa. Inteleg ca la masina si bugetul tau s-a pretat mai bine reparatia. Insa nu prea are rost o reconditionare costisitoare pentru o masina de 12 ani, dar pentru o masina de peste 30 ani lucrurile se schimba radical. Din pacate initiatorul topicului nu are in acest moment ce sa reconditioneze si nici resursele financiare necesare. De aceea i s-a recomandat sa recupereze de pe epava asta piesele frantuzesti bune cu care ar putea sa reconditioneze o alta masina peste ceva timp. Mai bine l-am ajuta sa inteleaga ce implica o reconditionare!
sobolan
are timp singur sa inteleaga asta...are si "material" la dispozitie...Daca aia era masina mea pleca din curte in secunda 1 ...a mea a fost de doua ori pe punctul de a fugi la remat.... radmasa.gif

PS Lenin a spus odata "cititi si iar cititi"....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.