Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: IUS Brasov
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Daddy
Doresc ca ma inoiesc cu scule de la Ius Brasov dar sunt in dubii deoarece fiind fabricate in romania exista posibilitatea sa nu fie de calitate iar pretul lor este destul de mare. Plecand de la ideia ca mai sunt persoane care folosesc asa ceva sau chiar care lucreaza in aceasta firma, as propune o tema de discutii care posibil sa intereseze si pe altii. Aceste scule nu sunt chiar de neglijat deoarece se vinde masiv la extern si ca atare exista posibilitatea sa fie de calitate.
Daca sunt persoane care pot sa ne dea mai multe detalii sau chiar care pot sa ne ajute sa le achizitionam la un pret acceptabil, sunt invitati la dezbateri.
GoGu
S-au luat la noi la firma cateva chestii de la ei.
Despre calitate nu stiu ce sa-ti zic, nu lucrez eu cu acele scule. Ochiometric, asa, nu mi s-au parut cine stie ce, dar nici spanuri.

Vorbeste cu reprezentantul pe Moldova Cristi GHIORGHIU 0745.354.672 cristinel.ghiorghiu@ius.ro, sa-ti zica de unde le iei, cere si cataloagele...

Uitasem... www.ius.ro (e in reconstructie dry.gif , vezi ca e un link catre o locatie temporara).
bomicabomic
Nu stiu calitatea lor, dar firma a fost cumparata de o firma franceza. Deci e posibil sa faca lucruri bune.
romulus
La fostul loc de munca foloseam scule de la IUS. Erau folosite in conditii destul de dure (industria chimica) si au rezistat cu brio. Asta dupa ce au inlocuit scule de origine China care se indoiau la desfacerea suruburilor. Daca nu si-au schimbat calitatea, atunci merita sa iei de la ei.
Daddy
Da cineva de la Brasov nu este pe aici ? poate ma "lipesc" la reduceri tongue.gif
BBC
Cheile produse de IUS Brasov sunt "acceptabile" (declaratie provenita de la un mecanic dintr-un service autorizat Dacia Brasov).
Lucian123
QUOTE(bomicabomic @ 5 May 2005, 09:29)
Nu stiu calitatea lor, dar firma a fost cumparata de o firma franceza. Deci e posibil sa faca lucruri bune.
*




IUS fabrica scule de calitate peste medie. Pot spune ca sunt chiar bune.
Am facut eu incercarea cu niste chei. Dupa mai bine de 6 luni de folosire intensa sunt la fel ca atunci cand le-am cumparat.

Oricum, firma e foarte veche si fabricau lucruri de calitate chiar si inainte de revolutie.
ydaniel
eu am o trusa de chei cu crichet de 4 ani!f bune si pana acum o luna am vazut ca scrie pe ele ius...credeam ca sunt de firma....
krystyan
QUOTE(Daddy @ 4 May 2005, 22:00)
Doresc ca ma inoiesc cu scule de la Ius Brasov dar sunt in dubii deoarece fiind fabricate in romania exista posibilitatea sa nu fie de calitate iar pretul lor este destul de mare. Plecand de la ideia ca mai sunt persoane care folosesc asa ceva sau chiar care lucreaza in aceasta firma, as propune o tema de discutii care posibil sa intereseze si pe altii. Aceste scule nu sunt chiar de neglijat deoarece se vinde masiv la extern si ca atare exista posibilitatea sa fie de calitate.
Daca sunt persoane care pot sa ne dea mai multe detalii sau chiar care pot sa ne ajute sa le achizitionam la un pret acceptabil, sunt invitati la dezbateri.
*




Salut, am descoperit intamplator aceasta discutie despre sculele IUS si fabrica IUS Brasov, daca aveti intrebari va voi raspunde cu cea mai mare placere ... lucrez la ei din 2004
hash
Unde au magazin de desfacere (ca ala vechi s-a inchis) si daca fac cheie de filtru de ulei (stiu ca faceau). Mersi!
ydaniel
in brasov si bucuresti au vreun magazin?
Fratzica
QUOTE(krystyan @ 4 Jun 2009, 17:02)
Salut, am descoperit intamplator aceasta discutie despre sculele IUS si fabrica IUS Brasov, daca aveti intrebari va voi raspunde cu cea mai mare placere ... lucrez la ei din 2004
*


un catalog complet de preturi aveti?
krystyan
QUOTE(hash @ 4 Jun 2009, 16:20)
Unde au magazin de desfacere (ca ala vechi s-a inchis) si daca fac cheie de filtru de ulei (stiu ca faceau). Mersi!
*


Exista chei pentru filtru de ulei!
Sunt mai multe magazine, dar trebuie sa stiu in ce zona prin ce zona locuiti sau aveti serviciul.
Voi incerca sa pun numarul de telefon la semnatura, pentru a va raspunde cat mai repede.

4 Jun 2009, 20:27:
QUOTE(ydaniel @ 4 Jun 2009, 16:25)
in brasov si bucuresti au vreun magazin?
*


Exista distribuitori atat in Bucuresti cat si in Brasov!
Exista distribuitori aproape in toate orasele resedinta de judet, va rog sa intrebati si va voi da cat pot de repede toate datele necesare, nume disribuitori, adresa si telefonul lor.
In bucuresti sunt 2 distribuitori mari, unul in Berceni si celalalt in zona Garii de Nord ( exista mai multi distribuitori dar va pot aduce sculele de care aveti nevoie la comanda )

4 Jun 2009, 20:29:
QUOTE(Fratzica @ 4 Jun 2009, 16:34)
un catalog complet de preturi aveti?
*


Catalogul exista si are si preturile in lei, fara TVA.
Daca aveti nevoie contactati-ma si va voi oferi un catalog!

4 Jun 2009, 20:32:
QUOTE(GoGu @ 5 May 2005, 08:03)
S-au luat la noi la firma cateva chestii de la ei.
Despre calitate nu stiu ce sa-ti zic, nu lucrez eu cu acele scule. Ochiometric, asa, nu mi s-au parut cine stie ce, dar nici spanuri.

Vorbeste cu reprezentantul pe Moldova Cristi GHIORGHIU 0745.354.672 cristinel.ghiorghiu@ius.ro, sa-ti zica de unde le iei, cere si cataloagele...

Uitasem... www.ius.ro (e in reconstructie  dry.gif , vezi ca e un link catre o locatie temporara).
*


Intre timp prietenul meu Cristi Ghorghiu si-a schimbat locul de munca, dar telefonul este valabil si raspunde Laurentiu Vornicu, colegul meu pentru zona Moldova.
Fratzica
in principiu pentru un service mobil, un dulap echipat complet cu scule cam cat ar veni?
krystyan
QUOTE(Fratzica @ 4 Jun 2009, 20:34)
in principiu pentru un service mobil, un dulap echipat complet cu scule cam cat ar veni?
*


Este greu de spus o suma exacta, cel mai bine este sa ne intalnim si sa discutam pe baza catalogului.
Alydor
am lucrat pentru ius brasov ( nu am lucrat la ei le-am facut niste colantari pe masini, carti de vizita si alte chestii publicitare) si am primit cadou de la cineva de la ei o trusa de varfuri pentru surubelnite. Pot sa spun ca au fost mai bune decat cele care se gasesc in praktiker, metro, selgors la 150-200 de ron trusa de 30 de varfuri Din pacate s-a gasit un binevoitor si m-a usurat de ea...


Suma respectelor, Alydor
ydaniel
in bucuresti unde in berceni?pe soseaua oltenitei,la o curte?
la gara de nord unde mai exact?
livreaza pt persoane fizice?sau numai pt juridice?
turturel
IUS fac scule foarte bune calitativ si cu preturi acceptabile. am avut ocazia sa le vand intr-unul din magazinele Dedeman unde am lucrat...aici aveam un rival pe masura..UNIOR Slovacia. Pot spune ca sunt ok..am achizitionat un antrenor cu clichet de la unul dintre magazinele lor si este foarte bun.
TheFastOne
Comparativ cu sculele IUS......user posted image
Si dulapuri de scule.........
user posted image
Lord Hades
IUS e aproape in pragul falimentului, asa ca hai sa cumparam masiv sa ii scoatem din cacao.

In general fac scule bune, dar pot fi si unele nu prea reusite. Stiu de la amici care au lucrat la IUS.

In general am vazut ca lumea (pe unde lucrez eu) s-a orientat pe UNIOR. Daca nu ma insel si ei au o fabrica pe langa Brasov ...
TheFastOne
Nu stiu despre fabrica, dar magazin au sigur. Si crede-ma ca au orice fel de cheie, scula de mana s.a., de foarte buna calitate dar si la niste preturi pe masura.
Personal imi place ideea de a sustine productia autohtona dar parerea mea este ca cei de la IUS trebuiau sa se trezeasca mai demult si sa realizeze ca preturile lor sunt mult prea umflate avand in vedere mana de lucru ieftina de care au beneficiat si beneficiaza in continuare.
ydaniel
astept raspuns oficial de dl krystyan:)
krystyan
QUOTE(Lord Hades @ 5 Jun 2009, 20:17)
IUS e aproape in pragul falimentului, asa ca hai sa cumparam masiv sa ii scoatem din cacao.

In general fac scule bune, dar pot fi si unele nu prea reusite. Stiu de la amici care au lucrat la IUS.

In general am vazut ca lumea (pe unde lucrez eu) s-a orientat pe UNIOR. Daca nu ma insel si ei au o fabrica pe langa Brasov ...
*


IUS-ul nu este in pragul falimentului. Poate este bine sa explic schimbarile ce au avut loc in cadrul companie ...
In primul rand firma s-a mutat din vechea locatie ( str Harmanului nr. 58, Brasov ) in locatia noua ( str Narciselor nr. 50, Brasov ) si s-au separat dupa domeniul de activitate:
-Fabrica se numeste in continuare IUS S.A. si din luna aceasta vor incepe sa produca ( o parte din utilaje sunt cele care au fost si in vechea fabrica, celelalte utilaje sunt noi
-A aparut o firma noua S.C. MOB&IUS S.A. firma care de comercializarea produselor fabricate in cadrul grupului ( MOB, PEDDINGHAUS si IUS)

<span class='edit'>6 Jun 2009, 09:59:</span>
QUOTE(Lord Hades @ 5 Jun 2009, 20:17)
IUS e aproape in pragul falimentului, asa ca hai sa cumparam masiv sa ii scoatem din cacao.

In general fac scule bune, dar pot fi si unele nu prea reusite. Stiu de la amici care au lucrat la IUS.

In general am vazut ca lumea (pe unde lucrez eu) s-a orientat pe UNIOR. Daca nu ma insel si ei au o fabrica pe langa Brasov ...
*


Firma UNIOR nu are fabrica in ROMANIA!

<span class='edit'>6 Jun 2009, 10:04:</span>
QUOTE(TheFastOne @ 5 Jun 2009, 20:30)
Nu stiu despre fabrica, dar magazin au sigur. Si crede-ma ca au orice fel de cheie, scula de mana s.a., de foarte buna calitate dar si la niste preturi pe masura.
Personal imi place ideea de a sustine productia autohtona dar parerea mea este ca cei de la IUS trebuiau sa se trezeasca mai demult si sa realizeze ca preturile lor sunt mult prea umflate avand in vedere mana de lucru ieftina de care au beneficiat si beneficiaza in continuare.
*


Preturile sculelor IUS au fost sub cele cele ale concurentei ( si aici ma refer stric la sculele profesionale)
Multumesc tuturor pentru sustinerea produselor fabricate in Romania, vreau sa va asigur ca sunt de cele mai multe ori peste cele importate din Europa.
Cat priveste mana de lucru ... China este mult mai ieftina

<span class='edit'>6 Jun 2009, 10:13:</span>
QUOTE(ydaniel @ 4 Jun 2009, 20:55)
in bucuresti unde in berceni?pe soseaua oltenitei,la o curte?
la gara de nord unde mai exact?
livreaza pt persoane fizice?sau numai pt juridice?
*


Pentru Berceni:
S.C. CELAROM S.R.L.
str. Alexandru Obregia nr.7A, bl. I2C, sector 4
telefon: 021/683.22.98

Pentru Gara de Nord:
S.C. LSG INTERSERV S.R.L.
str. Vestasian nr.14, sector 1
telefon: 021/317.51.90/91/92

Puteti spune ca aveti numarul de telefon si adresa de la mine, eu am vorbit deja la cele 2 firme si incerc sa obtin conditii cat mai bune pentru membri DaciaClub

6 Jun 2009, 10:17:
QUOTE(ydaniel @ 5 Jun 2009, 21:43)
astept raspuns oficial de dl krystyan:)
*


Adresa noului site este www.mob-ius.ro , si va fi lansat oficial in aceasta luna!
Alydor
Unior are un depozit in apropiere de Brasov, mai exact in cadrul parcului industrial Prejmer. Depozit stiu precis ca au , nu stiu daca au si atelier de productie ca nu am intrat niciodata la ei...


Suma respectelor, Alydor
turturel
intradevar preturile sunt pe masura la IUS..dar si calitatea e pe masura..adica tragi de o cheie pana iti ies ochii si nu se deformeaza sau alte chestii de genul asta. personal imi surade ideea de a achizitiona scule de la un producator autohton fiindca m-am saturat sa ii umplu de bani pe chinezi, slovaci, nemti si alte nationalitati. ar trebui sa avem mai multa incredere in producatorii nostrii iar ei la randul lor sa ofere produse pe masura asteptarilor.
ydaniel
ar fi frumos daca ati putea obtine discount-uri pt mebriii DC.
un catalog cu produse si preturi se poate sa mi-l dati pe mail?
la rasnov mai e fabrica de scule?
Lord Hades
QUOTE(titiDSN @ 6 Jun 2009, 14:54)
m-am saturat sa ii umplu de bani pe chinezi, slovaci, nemti si alte nationalitati. ar trebui sa avem mai multa incredere in producatorii nostrii iar ei la randul lor sa ofere produse pe masura asteptarilor.
*



nu te grabi, ca nici astia nu mai sunt romani, ci francezi parca smile.gif
krystyan
QUOTE(ydaniel @ 6 Jun 2009, 15:28)
ar fi frumos daca ati putea obtine discount-uri pt mebriii DC.
un catalog cu produse si preturi se poate sa mi-l dati pe mail?
la rasnov mai e fabrica de scule?
*


Pentru catalog te rog sa intri pe site http://www.mob-ius.ro/ si sa descarci catalogul ... rugaminte valabila si pentru ceilalti colegi care au nevoie e catalog
La Rasnov mai este fabrica de scule aschietoare si cred ca a fost sau urmeaza sa fie cumparata de o companie frantuzeasca

7 Jun 2009, 08:55:
QUOTE(titiDSN @ 6 Jun 2009, 13:54)
intradevar preturile sunt pe masura la IUS..dar si calitatea e pe masura..adica tragi de o cheie pana iti ies ochii si nu se deformeaza sau alte chestii de genul asta. personal imi surade ideea de a achizitiona scule de la un producator autohton fiindca m-am saturat sa ii umplu de bani pe chinezi, slovaci, nemti si alte nationalitati. ar trebui sa avem mai multa incredere in producatorii nostrii iar ei la randul lor sa ofere produse pe masura asteptarilor.
*


Multumesc pentru mana de ajutor wink.gif) ... pot spune ca din punct de vedere calitativ putem face fata cu succes concurentei, chiar si celor mai renumiti producatori!

7 Jun 2009, 09:03:
QUOTE(Lord Hades @ 6 Jun 2009, 22:20)
nu te grabi, ca nici astia nu mai sunt romani, ci francezi parca smile.gif
*


Da, actionarii sunt francezi, dar angajtii sunt romani si este mult mai placut cand stii ca scula pe care o folosesti este produsa in Romania si este o marca romaneasca cunoscuta in toata Europa, decat atunci cand ai in mana o scula, ce poarta numele unei marci renumite, dar este produsa tot la Brasov si nu stie nimeni acest lucru.
Asi
acel catalog nu are si preturi? sad.gif
koldun
Vad ca faceti si step drill-uri. Acu' vreo 2 ani, parca, am avut nevoie si am intrebat toti dedemanii, praktikerii si care or mai fi da' se uitau la mine cu ochi straini si goi.
Asi zice bine: cum e cu preturile? E ceva la sfarsit cu preturile sunt in RONi fara TVA bla bla... da' unde sunt?

Succese!
ydaniel
un catalog cu preturi pe hartie ar fi perfect:)
pot avea unu?
l@u
QUOTE(Daddy @ 5 May 2005, 22:58)
Da cineva de la Brasov nu este pe aici ? poate ma "lipesc" la reduceri tongue.gif
*



sa inteleg ca vrei ceva furaciuni din fabrica??? nono.gif nono.gif nono.gif
TheFastOne
Au detectoare de metal la iesirea muncitorilor din ture, da' il stiu io pe unu de are o tija metalica in picior de la un accident si ala te-ar putea "ajuta" radmasa.gif
krystyan
QUOTE(ydaniel @ 8 Jun 2009, 15:07)
un catalog cu preturi pe hartie ar fi perfect:)
pot avea unu?
*


Pot sa ofer tuturor celor care doresc un catalog "pe hartie" care are inclusiv preturile ...
Fratzica
nu l-ati putea scana cumva? Ar fi mult mai simplu pentru toata lumea.
ydaniel
eu vreau:)
momentan sunt in buc,dar in 2 zile voi fi la tarm de mare.
krystyan
QUOTE(Fratzica @ 8 Jun 2009, 23:03)
nu l-ati putea scana cumva? Ar fi mult mai simplu pentru toata lumea.
*




[quote=ydaniel,9 Jun 2009, 07:22]
eu vreau:)
momentan sunt in buc,dar in 2 zile voi fi la tarm de mare.
*

[/quote
Toti cei care doresc catalogul "pe hartie" , va rog sa-mi dati un telefon pentru a putea stabili un loc de intalnire.
Stima,
Cristian
krystyan
QUOTE(ydaniel @ 6 Jun 2009, 15:28)
ar fi frumos daca ati putea obtine discount-uri pt mebriii DC.
un catalog cu produse si preturi se poate sa mi-l dati pe mail?
la rasnov mai e fabrica de scule?
*


Am discutat cu conducerea celor 2 firme si TOTI MEMBRI DACIACLUB vor beneficia de un discount special, trebuie doar sa specifice ca au discutat cu mine si sunt membri clubului!
Sper sa va placa surprizele ... placute!
Cu deosebita stima,
Cristian
ydaniel
deci mergem acolo si zicem ca...:eu sunt Ydaniel si vreau piese cu discount?smile.gif
un catalog cu produse-preturi se poate?
TheFastOne
Cei de la IUS au un magazin deschis in complexul comercial care s-a construit la capatul troleibuzului 5 in Bartolomeu. Preturi de preturi biggrin.gif
Maryus18
un torque angle gauge gasesc la voi? http://buy1.snapon.com/catalog/item.asp?P6...ore&dir=catalog
krystyan
QUOTE(Maryus18 @ 3 Jul 2009, 19:13)

Nu, nu avem ...

4 Jul 2009, 10:45:
QUOTE(ydaniel @ 25 Jun 2009, 20:36)
deci mergem acolo si zicem ca...:eu sunt Ydaniel si vreau piese cu discount?smile.gif
un catalog cu produse-preturi se poate?
*


Aproape exact ... spuneti ca sunteti membru DaciaClub si eu v-am indrumat sa mergeti la ei ...
soulraven
ma intereseaza si pe mine o chie IUS intre 1-30, in special pentru strans chiuloasa. ce preturi aveti?
ydaniel
a mai cumparat cineva intre timp scule de la IUS?
Markos
parca un stuts de gepele, da' nu sunt sigur.
membru_DC
QUOTE(krystyan @ 4 Jul 2009, 10:41)
... spuneti ca sunteti membru DaciaClub si eu v-am indrumat sa mergeti la ei ...
*


romanii astia afaceristi.... laugh.gif
auzi, da' putem sa luam pe caiet in contu' tau ca doar acum suntem prieteni vorba aia, ce n-ai incredere-n noi?... blush.gif
ydaniel
pai mai bine ius decat shanghai machinery&tools.
BAB
Domnilor, cele mai bune scule pe care am pus mana in ultimii 20 ani, sunt o cheie franceza, "mostenire", stantata "Krupp 1896", precum si un patent, o surubelnita plata, un "mops", o cheie 30-27 fixa si un set de inelare drepte, toate IUS. Sunt scule excelente. Intre timp, am reusit sa termin o surubelnita cu biti Stanley, pe care am luat-o din magazinul firmei, in Glasgow. Bineinteles, am "rasucit" o surubelnita plata UNIOR, asta aviz "iubitorilor" de bautori de schlibovitza slovaci... A, am mai avut doi biti, tot UNIOR, pentru bormasina. M-au tinut, aproximativ 50 de holzschuruburi, fiecare. Asa ca de fiecare data cand "patrund" wink.gif Praktiker-ul sau Brico Store-ul, la raionul de scule ma apuca greatza la vederea albastrului de UNIOR. La "Cotarla cu casca" nici nu mai pun piciorul... Ultima scula IUS cumparata a fost fixa de 30-27, acum 5 ani, de la Brick...
@ Monsieur Cristian: daca iti dau un PM cu niste coduri din catalog, ma poti ajuta? Eu nu prea ajung in faimoasa Capitala, iar aia de la sculedescule.ro trimit coletele cu un curier "exotic" de care nu a auzit nimeni si care presupun ca este super-calificat in jecmanirea bietilor clienti "de provence"...
george_scala_2004
http://www.mob-ius.ro/content/promotii---102.htm
BAB
Deja vu...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.