Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum renunt la comanda de Duster ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
florikah
Am comandat un Duster, cea mai multa versiune la cei mai multi bani pe 24 iunie. Am achitat 2000 ron avans si am dus 3 rable. Livrarea cica o sa fie pe 15 octombrie (confirmat si la Wocea Clientului). Ma bate un gand puternic sa renunt. Care e procedura? Ce fac cu cele 3 rable? Dealerul le-a trimis la validare la ministerul mediului. Le pot folosi pt alta masina, bineinteles alta marca decat Dacia? Cei 2000 de ron ii mai vad? Oricum mai sunt 3 luni pana imi aduc ei masina si deja au trecut 2 sapt, asa ca mare paguba nu le-am produs ...
BZN
Ai citit bonul de comanda?
florikah
Nu-l mai am ...da-l incolo de bon! L-am uitat in Dusterul de drivetest. Mai am doar chitanta pe cei 2000 roni. Ce zice pe bonul ala ???
IRONICK
mai bine ii dai si tu in judecata
florikah
Eventual pe dealerul care a gasit bonul de comanda in dusterul de drivetest ... Serios acum, cum renunt?
BZN
QUOTE(florikah @ 7 Jul 2010, 17:02)
... Ce zice pe bonul ala ???
*


Ca nu poti denunta unilateral contractul...
Mergi la dealer si vezi ce iti zic si ei.
florikah
Pai o sa sun la WC si daca ajungem la o concluzie bilaterala ca nu imi pot livra dusterul mai devreme de 3 luni o sa rupem bonul ala de comanda (daca il mai gasesc in Dusterul ala ...ca l-am pus in torpedou ...vroiam sa vad daca e refrigerat). Banii aia ii mai iau inapoi ? Dar rablele ?

Last edit: aoleuuu, sa nu-mi aduc aminte de cei 700 de eur in plus din cauza tva marit....
klaus
Eu cred ca orice denuntare de contract sinalagmatic presupune pentru inceput o discutie cu cealata parte.
Pe la dealer ai fost sa intrebi?
IRONICK
QUOTE(florikah @ 7 Jul 2010, 17:19)
l-am pus in torpedou ...vroiam sa vad daca e refrigerat
he, he ... asta-i buna la vs, sa moara afofis de ciuda ca se face misto de dastar
florikah
Inca nu. Vreau sa stiu ce implicatii are renuntrea asta. Cu dealerul sunt un pic la cutite ca in timpul drivetestului am lovit o bariera de cale ferata lasata si i-am cam botit capota la maroniul ala 4x4, dar au asigurare ... Daca ma duc la el sigur ne tiganim iarasi.
klaus
Parerea mea: spune-le adio la cei 2000 lei.
Ramane sa recuperezi bonurile...
einstein1984
Clar tre sa renunti la comanda, ca daca nu iti livreaza si ei dusterul cu capota botita.
florikah
Bune si bonurile alea ca m-au costat 1000 euro. Daca trag o linie ies gaura 2000 roni + scandalul cu aia de la CFR care imi cer 1100 de roni pe jegul ala de bariera. Aventura Duster continua!
klaus
Nu pot sa ma abtin, multe lucruri ciudate
Ba ca nu mai e bonul, ba ca s-a botit capota intr-o bariera de cale ferata lasata, ba ca e la cutie cu dealerul, ba ca bariera s-a rupt si cer aia de la cfr bani...
Intrebarea mea este: sigur vrei sa-ti iei masina?
Poate e mai sigur sa mergi cu transportul in comun.
florikah
Du-te tu la un test drive cu un Duster nou nout 4x4 si intra cu el intr-un gard sa vezi ce te iubeste dealerul + ca proprietarul gardului te da in judecata.
Accidentul cu bariera e din vina mea ca mergeam cu Dusterul in frana de motor (eram in deal). Dealerul imi zicea: da-i 1-a sa vezi ce bine tine la vale si nu am nimerit 1-a pana in bariera... tot caraia si nu vroia sa intre ... ghinion!
IRONICK
Lasati-l mai in pace, mie imi place cum a inceput. Torpedou refrigerat ... radmasa.gif La Duster? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
florikah
Offtopic: daca imi bag eu documentele de la masina intr-un torpedou refrigerat le scot murate? adica ude?
florikah
Nici un dealer pe aici de profesie sa-mi zica cum renunt si ce pierd ? Ce n-as da sa se uite si dealerul meu pe forumul asta smile.gif)
klaus
QUOTE(florikah @ 7 Jul 2010, 17:36)
nu am nimerit 1-a pana in bariera... tot caraia si nu vroia sa intre ... ghinion!
*


Repet intrebarea: est sigur ca vrei sa iei masina?
Sau macar sa te mai antrenezi sa gasesti pedala de frana. In general la astea fara cutie automata e aia din mijloc.
florikah
Stiu ca m-am infipt la o versiune de top. Multi m-au sfatuit un Logan la mana a 2-a sa-mi dau mana pe condus.Eu am carnet de vreo 10 ani dar nu am condus niciodata pana acum. Si m-am gandit la Duster ca e mai offroad asa si la ce gropi sunt la craiova...mama ...mama + ca daca iau vreo curba stransa langa bordura si ma urc pe ea nu patesc nimic. Apropos cate stele are Dusterul ?
Maskatu
Eu cred ca nu mai vezi banii inapoi. Tocmai de aceea se da un avans. In caz ca nu mai vrei masina, ei sa nu iasa in pierdere, si sa aiba o oarecare "acoperire".

Mai bine suni la vocea clientului sau te duci direct la dealer si vezi ce spune. Noi putem filozofa pana saptamana viitoare.
C@talin
QUOTE(florikah @ 7 Jul 2010, 17:43)
Nici un dealer pe aici de profesie sa-mi zica cum renunt si ce pierd ?
*



pierzi okazia sa ai cel mai tare 4x4 scos vreodata peste land rover icon_mrgreen.gif


in rest ce viteza avei de nu nimerei a 1 a? 40.
sa nu ne zici ca tu ai franat dar dusteru a continuat sa acelereze radmasa.gif


si dupa 10 ani chiar in masina dealerului te-ai urcat smile.gif
Jack Daniel's
radmasa.gif
saddan
florikah lasa-ma sa fac un calcul:
2000 ron avans
1100 ron bariera (plus manopera)
4000 ron rablele (sa nu ne incurcam in virgule)
3000 ron diferenta de TVA
1000 ron diverse

total: 11100 ron toata distractia.

De banii astia iti iei cam 24 de torpedouri refrigerate sau 9 combine frigorifice, sau 17 sisteme de climatizare mobile, sau 10 bariere de cale ferata, sau aproape o jumatate de Logan varianta de baza (recomandabil jumatatea spate ca e mai incapator).

Bafta. Oricum te invarti tot la dealer trebue sa ajungi daca vrei sa denunti comanda.
PaulT
Florikah...nu are stele.. are doar vreo doua luni...
La 40 in treapta 1 ar fi avut numai 7100rpm...
florikah
Aveam cam 40 la ora. Si la frana chiar nu m-am gandit, am zis sa fac ce zice dealerul sa vad cum tine 4x4 la vale ...si poc bariera. Trenul oricum a trecut peste vreo 2-3 minute, dar nu am ajuns chiar pe sine. Mai ca faceam primul crashtest din romania cu dusterul. Stie cineva cate stele are?
Jack Daniel's
SUNT DEALER!
florikah
QUOTE
La 40 in treapta 1 ar fi avut numai 7100rpm...


aaaa... poate de aia nu intra ca il limiteaza compiuteru la 5000 ...
ionut81
radmasa.gif
PaulT
QUOTE(florikah @ 7 Jul 2010, 17:52)
Aveam cam 40 la ora. Si la frana chiar nu m-am gandit, am zis sa fac ce zice dealerul sa vad cum tine 4x4 la vale ...si poc bariera. Trenul oricum a trecut peste vreo 2-3 minute, dar nu am ajuns chiar pe sine. Mai ca faceam primul crashtest din romania cu dusterul. Stie cineva cate stele are?
*




n-auzi ca n-are?
klaus
QUOTE(florikah @ 7 Jul 2010, 17:47)
si la ce gropi sunt la craiova...mama ...mama
*

Da' la ce dealer de la Craiova ai fost care sa fie aproape de o cale ferata cu bariera la poalele dealului?
Jack Daniel's
Puneti prea multe intrebari, dar daca doriti un drive-test va invitam pe la noi.
saddan
la cum ti-a raspuns eu cred ca Jack Daniel's este dealerul tau undercover
Jack Daniel's recunoaste macar acum in al 12-lea ceas: esti sau nu dealerul lui florikah? ca pe elodia tot nu au gasit-o....
Jack Daniel's
QUOTE(florikah @ 7 Jul 2010, 17:43)
Nici un dealer pe aici de profesie sa-mi zica cum renunt si ce pierd ? Ce n-as da sa se uite si dealerul meu pe forumul asta smile.gif)
*


Eu sunt dealer si din punctul meu de vedere, foarte avizat, ai pierdut banii. Voucherele RABLA de asemenea s-au pierdut, putem sa iti oferim in compensatie cel mult o pereche de presuri de Duster. Te asteptam cu alte intrebari.
PaulT
QUOTE(florikah @ 7 Jul 2010, 17:53)
aaaa... poate de aia nu intra ca il limiteaza compiuteru la 5000 ...
*




Nuuu, ca e motor de turatie...

Acum on-topic.. Du-te la dealer cat mai repede daca vrei sa afli exact ce poti face.
Jack Daniel's
Pentru a putea da mai multe detalii, in calitate de DEALER, rugam forurile superioare sa faca o mutare a topicului la Cafenea.
florikah
deci dauna totala? nici macar nu am apucat sa ma urc la volanul masinii comandate ... trist!
Jack Daniel's
Puteti sa va mentineti comanda si sa primiti un Duster gata rodat, se ocupa personalul nostru de acest lucru.
saddan
QUOTE(Jack Daniel's @ 7 Jul 2010, 17:00)
Puteti sa va mentineti comanda si sa primiti un Duster gata rodat, se ocupa personalul nostru de acest lucru.
*



.............. da si im plus avem gratuit climatron, tapiterie din piele naturala, bord de mahon, imitatie de lemn masiv, torpedou refrigerat, capota in portbagaj, si optional posibilitatea de a decapota masina in 23,1 secunde de la apasarea butonului. Sincer Jack Daniel's ai citit bancul lui klaus?!
BZN
QUOTE(klaus @ 7 Jul 2010, 17:54)
Da' la ce dealer de la Craiova ai fost care sa fie aproape de o cale ferata cu bariera la poalele dealului?
*


Pai n-are decat Redac sa fie iar bariera e aia de langa unitatea militara, spre Preajba... smile.gif
CGDBZ
Uau , ai intrat in bariera , ce te faceai daca nu era bariera , te opreai in fata trenului ? Un sfat :uita de masina ,recupereaza-ti bani si ia-ti de ei abonamat la RATB si CFR.
florikah
M-am hotarat! renunt la Duster si imi iau Tucson full options cu piele din stock. Unde e dealer de hyundai in Craiova?
Am sunat dealerul si mi-a zis ca pierd cei 2ooo ron dar rablele le pot lua inapoi. La Tucson am si torpedou refrigerat si scaunul din spate este canapea extensibila.

<span class='edit'>7 Jul 2010, 19:13:</span>
QUOTE(BZN @ 7 Jul 2010, 18:19)
Pai n-are decat Redac sa fie iar bariera e aia de langa unitatea militara, spre Preajba... smile.gif
*



Pe calea Unirii langa unitatea Facai pe drumul spre Preajba...acolo s-a intamplat cu bariera. Oricum eu am incercat sa bag 1-a de vreo 4-5 ori si scrasnea cutia aia don toti dintii.
BZN ai vazut si tu Dusterul lovit in showroom ?
klaus
Gata, s-a lamurit treaba, aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.