Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Placuta id. motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tzepesch
Salut

domnilor, in august fac itp-ul la brekuleata, si stau acu si ma uit ca ... la placuta de pe motor care sade frumos intr-o rana si mai are putin si zboara. Sari un nit dintr-un capat si acum se tine cu chiu cu vai in celalalt.

Cum naiba o pun la loc, sunt nituri speciale, de unde si cum le bat? Nu ma trimiteti la RAR sau eu stiu ce alta "Autoritate Competenta" sa-mi bata un nit.

So, ati patit asa ceva?
ghitza
lipeste cu poxilina si gata treaba
argon
Fix la fel am patit si eu la Dacie, daca mergi la ITP la RAR aia o sa vada si o sa-ti pansoneze pe bloc seria, nu misca de ea sa pice de tot, ca e mai complicat atunci.
PH-06-BOA
Pune-i tu un nit de aluminiu, ticluieste-l artistic, fara alte semne, si atat. Doar nu esti din "drnbul de sare" ?
argon
nu prea ai cum sa-l prinzi, eu nu am reusit, tu? si cum.
bv-08-fgm
lasal ma asa si cand mergi la RAR o sati pansoneze ei seria pe bloc,dc sa te complici cand poti sa ii lasi pe ei sa-si faca treaba
PH-06-BOA
Cauti o sarma de aluminiu de 2,5 sau 3 mm in diametru, faci un nit cu capul mai mic de cat unul normal, dai afara din bloc coada celui rupt cu un spiral, faci un capuitor dintr-o tija de otel, chiar un surub de M8, in capul caruia simulezi o gaura (ambore), care o asezi peste nit cand l-oi fixa peste placuta, si bati cu ciocanul in acea tija sau surub, dandu-i capului la nit, forma gaurii pe care ati facut-o in acea piesa. Burghiul l-ascutiti mai rotund in varf. Nu dati cu ciocanul direct in nit.
vallyyy
ca tot venii vorba ....am schimbat motorul acum 2 ani si seria de pe cel vechi nici pana in ziua de azi nu am nituit-o....ar cam trebuii pusa seria ei originala ca nu stiu cat timp mai are de zacut si cred ca o sa ajunga la remat ......pe "noul" motor am seria lui care are niturile ok ....exista vreo posibilitate sa scot niturile intacte ?
ghitza
nu prea din pacate
vallyyy
dar aia din dezmembrari de unde au nituri ? ca stiu ca la dezmembrari se gasesc 10 lei bucata parca erau
tichondrius95
Salut! Mosule e grava! Eu alataieri am fost la ITP si venise unul cu un nit lipsa la placuta de la motor, si a zis inginerul ca nu-i face itp-ul , sa se duca la rar sa-i pansoneze seria, sau sa-i prinda alte nituri si acolo ii fac aia inspectia. Nasol. Acum poate dai peste unu mai indulgent. Bafta!
ionut_09_RWX
seria la motor e pe placuta si parca mai e pansonat undeva pe la delco daca nu ma insel, si pana la urma ce poate sa iti faca .. sa iti ia motorul??
DB03NZH
LA DELCOU MAI E PANSONAT PE PARTEA DINSPRE POMPA DE BENZINA, STERGE LOCUL SI VEZI DACA E SERIA ACOLO, A SI EI SE MAI UITA LA ITP SUB GALERIE E TRECUL ANUL CARE TREBUIE SA CORESPUNDA CU ANUL MASINII. O FI ROMANU' SMECHER DAR S-AU SMECHERIT SI EI
vallyyy
QUOTE(DB03NZH @ 22 Jul 2010, 09:47)
LA DELCOU MAI E PANSONAT PE PARTEA DINSPRE POMPA DE BENZINA, STERGE LOCUL SI VEZI DACA E SERIA ACOLO, A SI EI SE MAI UITA LA ITP SUB GALERIE E TRECUL ANUL CARE TREBUIE SA CORESPUNDA CU ANUL MASINII. O FI ROMANU' SMECHER DAR S-AU SMECHERIT SI EI
*




Pai si daca e anul pansonat la galerie ce treaba are ca el nu a schimbat motorul ......si la delcou nu au toate serie ......in niciun caz nu cred ca are a lui din '82 ......pe blocurile frantuzesti nici macar nu exista vreo serie sub galerie
adriandavidescu
salutare tuturor..am cumparat o dacie pentru piese,asi vrea sa ai scot motoru si sa il pun pe masina mea,intrebarea e nu se poate schimba seria motorului intre ele?
vallyyy
se poate schimba ,dar in cazul tau e mai greu .....blocurile motoare romanesti ( ca si in cazul tau ) au pansonat anul de fabricatie sub galerie (in cazul tau '87) ,deci daca vrei sa faci manevra asta cu schimbatul seriilor o poti face daca pui tot un motor din '87 .Ai mai putea sa polizezi cu ceva ultima cifra a anului (sa ramana 198..) dar e putin cam aiurea .......daca pui motor 1.4 sau 1.6 treaba e mai complicata nu merge cu seriile
paul-tm
Eu zic ca daca mergi la un mester care se ocupa cu daciile sigur te rezolva.
Nu o fi mare greu sa ii puna alt nit. Mi se pare cam ciudat sa mergi la rar sa rezolve ei problema.
E o simpla dacie, la care poti sa ii faci orice.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.