Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: De unde se pot cumpara jenti originale DSN ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
robertk
As cumpara jenti originale noi pt Dacia Super Nova: de tabla, 5,5Bx13CH (R13). Am cautat prin magazine dar nici un dealer de piese dacia nu imi poate aduce ("Practic nu se mai fabrica..."). De si din cate stiu eu, si cu 10 ani dupa terminarea productiei modelului, fabriacarea pieselor originale trebuei se continue. Stie cineva vre-un loc de unde as putea sa cumpar? Multumesc!
Bogyciu
Jante de tabla nu cred ca se merita sa cumperi noi, asta pt ca cele de "uzina" daca le gasesti nu vor merita pretul iar cele "de import" sau de "srl" vor fi slabe calitativ. Cumpara SH, sigur gasesti, un pret corect ar fi in jur de 200 de lei toate 4.
robertk
Multumesc pentru sfat. Care este diferenta dintre jentile de tabla si jentile SH? sau la ce se refera SH?

Multumesc anticipat.
Maskatu
SH = Second Hand wacko.gif
argon
nici de Solenta nu se mai fabrica? ca-s la fel. Oricum cat dai pe ele noi de tabla la magazin iei un set fain e aliaj..sh biggrin.gif
Maskatu
Normal ca se mai fabrica de solenza. Nu sunt la fel ca cele de super nova, ma rog, sunt la fel la specificatiile tehnice. Ca si model, sunt aceleasi care au fost pe symbol, diferenta fiind capacelul din centru. La solenza era logou-ul dacia, la symbol, logo-ul renault.

Un set de jante noi aliaj, dsn sau solenza costa undeva la 1000 ron.
Bogyciu
argon se referea probabil la cele de tabla, cele de aliaj SLZ sunt pe 14" si difera si diametrul de centrare intre Solenza si Symbol (57,1 respectiv 60,1mm)
Jante de aliaj noi pe 13 cu 5,5J incep de la 700 si putin...
Tablele de Supernova, daca le gasesti ca si reper original cred ca undeva la 150 bucata, calculele le faceti singuri.

IRONICK
QUOTE(robertk @ 14 Jul 2010, 00:52)
Am cautat prin magazine dar nici un dealer de piese dacia nu imi poate aduce ("Practic nu se mai fabrica..."). De si din cate stiu eu, si cu 10 ani dupa terminarea productiei modelului, fabriacarea pieselor originale trebuei se continue
Pai si cine te opreste sa faci reclamatie la protectia consumatorului?
argon
e plin de jante pe 13 4x100 la magzine, noi, cum e plin si de Dacia 1310 in 3 gauri, chiar au aceasi producatori. Ca se indoaie la prma groapa si bat ca naiba e altceva.
Hacker
Iti dau eu 2 jante tabla, sunt de la fuzzi
Mr_Devil83
la materom o janta de supernova e pe la 155 ro + tva.

Vezi la astia cu limuzine daca nu au vreo 20 de bucati rezerva sa-ti vanda vreo 2 seturi.
and_rei
vreau si eu sa cumpar daca are cineva o janta aliaj de sn.daca are cineva rog sa ma contacteze

o janta de tabla pt supernova nu are cum sa fie 50 ron (SH).la un centru de dezmembrari am gasit la 30
Maskatu
Si? Depinde de centrul de dezmembrari. Avand in vedere ca toate sunt "patronate" de burtosi infecti care mananca ceafa si beau bere, fiecare isi face pretul cum il taie capul. Eu am cautat ceasuri de bord si imi cerea 100 ron slinosul, sau butucul de la usa care nou costa 40-50, el vroia 30... mars ma.

Depinde de la locatie la locatie. In principiu slinosii accepta negocierea daca cumperi mai multe piese. Oricum ei dau 400-500 ron pe o rabla, si daca vand o usa si o capota deja si-au scos banii, restul este profit. Evit pe cat posibil dusul la dezmembrari, ultima oara cand am fost, mi-a lovit un idiot masina... semn rau, deci clar nu ma voi mai duce prea curand... wacko.gif
Bogyciu
QUOTE(ianys_andrey @ 15 Jul 2010, 10:35)
vreau si eu sa cumpar daca are cineva o janta aliaj de sn.daca are cineva rog sa ma contacteze

*




Stiu o janta la un service in Tulcea... o au de ceva timp acolo, e nou nouta si e 220 de lei. Daca pretul ti se pare corect si ai pe cineva pe aici... Ca idee, producatorul e CMS.
gabilungu
La Balcom Iasi se pot aduce la comanda jante tabla dsn la cam 80ron/buc.
Poti suna sa intrebi de unde le aduc si sa rogi apoi pe cineva din SM sa iti aduca si tie.
nelu_71
unde gasesc si eu janta de aliaj de sn???? am stricat una acum 2 zile
poate fi nou sau sh...astept o parere
BoR
Noua poti gasi mai sigur la reprezentanta Dacia,insa la pret destul de mare (acum vreo 3 ani erau la 230 ron/buc),iar sh la dezmembrari.
marianmn
acum 2 ani in urma cand mi-am cautat si eu o janta (in Iasi) am gasit la un magazin de piese auto si nu voiau sa-mi dea decat pe toate 4. bafta mea a fost ca unul din vanzatori a vandut deja 2 jante si au mai ramas cu 2 si mi-au dat si mie una cu 180 lei la promotie. altfel ma luau cu comanda la pret de 350 lei bucata.

ps: de reparat janta ma costa 150 lei la o vulcanizare care se ocupa cu asa ceva
nelu_71
am sunat la Nesty sa intreb de Jeanta.....avea de tabla si pretu era de 199 de RON...smile.gif
argon
Cu maxim 100 ron iti iei un set complet drepte si fara rugina, de golf3 sau polo si vin la fix, gasesti si pe 13 si pe 14, la alegere.
CrysMM
In Braila vazusem originale, la pretul de 190 ron/buc. Enorm mi se pare. Am cumparat no name, la 70 RON bucata, noi. A trebuit sa le fac la strung inele de centrare, 40 ron pe toate 4 bucati. Atentie, daca masina a fost dotata cu jante de aliaj, prezoanele nu prea mai sunt ok pentru astea de tabla. Eu am gasit prezoane la dezmembrari.

Mentionez ca am jantele astea de tabla pe masina de ~ 90.000 km. Circul mult pe drumuri de piatra, pamant, asfalt cu "pori" de la 20 cm in sus. Nu au nici o problema. Deci, sunt calitative.
nelu_71
si totusi unde gasesc o janta de aliaj??????...nu vreau de tabla
am sunat la remat sud - un angajat imi zice ca o sa gasesc ....dar sa-l sun pe sefu lui
cind sun la sef imi zice ca NU are ....spun ca am vorbit cu baiatu si zice ca ala nu stie de capul lui...
fuzzzy
De ce suni cand poti sa faci un drum pana acolo? Sau chiar sa cauti userii de pe la bursa care isi dezmembreaza masina?
Maskatu
Si cat costa un set de aliaj la remat? Sau nu ti-a spus nici un pret?
fuzzzy
Doar n-or fi tampiti sa ii zica la telefon pretul... face omu' infarct daca ii aude.. =))
nelu_71
am pe cineva la birourii acolo (remat sud ) am crezut ca poate sa ma ajute......maskat o sa sun sa intreb
sa revin...am vorbit sa lipesc prin sudura argon am sunat am vorbit imi cerea 100 de ron.....ma-m dus sa scot cauciucul dupa geanta...si persoana de la vulcanizare a zis ca merge ca nu trebuie lipit ca este mai mult zgiriata.....am pus cauciucu si nu am probleme...dar cind sa puna roata pe masina un prezon nu a mai mers strins...baiatu a zis ca sa stricat filetu din interior.....cum rezolv si eu problema asta ????
fuzzzy
Deci ca sa inteleg, tu vrei sa repari janta veche? Si ca bonus la janta aia veche s-a mai stricat si filetul?
GrOzOy
Calumea. Pai poti sa ii dai alt filet ...alt prezon cu dimensiunea noului filet si asta e.
nelu_71
intrebarea mea era unde pot sa dau filet ??? la service ???
geata este buna sa stricat putin la buza de la cauciuc...dar e buna
ghitza
Cu un tarod chiar si acasa daca te pricepi daca nu dute la un atelier
argon
Ati incarcat macar astia care dati sfaturi sa dati filet cu un tarod in butuc, sau e doar o idee?
ghitza
Am incercat si merge daca te si pricepi cat de cat si ai sscule ,de ce sa nu mearga?
vladut88
pt simplu fapt ca filetu ala ii tratat ,eu chiar am incercat sa fac si nu tine ,si am facut alceva am largit gaurile si am cumparat 4 suruburi de dacie papuc (de roata + piulite) si strunjit umpic canelurile alea care blocheaza surubu in gaura la papuc ,bagate prin gaura si sudate de fuzeta am circulat asa aproape 2 ani pana cand am schimbat rulmentu ,si am schimbat si fuzeta ca era cam mare chinuiala ca am genti de aluminiu si se prindea greu piulita ,la janta de tabla merge foarte usor, uite si ceva poze
argon
Te-ai cam complicat, puneai prezoane de Matiz in locul filetelor distruse, prin presare c-un ciocan, si au si piulita conica care vine la fix, si poti pune orice jante.
nelu_71
Am fost vineri sa caut un servici de cartier.....nici un servici pe aici (berceni) nu am gasit ( nu aveau tarod )...am fost in final la Dacia Nesty....am data de un MESERIAS acolo (un nene cu paru alb) ca nu merge cu tarodu , ca trebuie sa schimb fuzeta.Mia promis un vecin ca o sa aduca un tarod de la servici
vladut88
QUOTE(argon @ 29 May 2011, 11:55)
Te-ai cam complicat, puneai prezoane de Matiz  in locul filetelor distruse, prin presare c-un ciocan, si au si piulita conica care vine la fix, si poti pune orice jante.
*


Stiu ca mam complicat ,dar era sambata la ora 3 dupa masa ,duminica aveam nevoie de masina ,ca sa ajung pana acasa (de la 30 km) am pus 2 suruburi su piulite disc de frana dat jos am avut 2 prezoane rupte si 2 au iesit cu filet cu tot ,sau rupt cand am desfacut roata ca am avut pana ,si pe marginea drumului nu am avut cum sa le fac asa ca am cautat suruburi si am bagat ,am venit 30 km numa cu viteza 1 si acasa am gasit solutia asta
stefanionut92
Stiti cumva unde as putea gasi in Bucuresti (de preferabil) jenti de aliaj de DSN originale?
BoR
La magazinul reprezentantei Dacia de pe Mihai Bravu, langa Parcul Obor. Insa pretul este destul de piperat.
mafiozzo
nu-s originale dar is pe 13" vin cu 4 gume 2 de iarna care mai merg, 2-a is varza rau, daca intereseaza pe cineva nu ezitati cu un pm, parca vad ca primesc warn, dar e topic unde se gasesc jante de sn, raspunsu? la mafiozzo smile.gif)
adi_timisoara
La ce pretle dai mafiozzo????
mafiozzo
ai pm
stefanionut92
mafiozzo trimite-mi si mie un pm cu cat vrei pe ele. ms anticipat
amadi
am eu originale 4 buc. astept pm daca mai intereseaza pe cineva
cristi_supernova
In Pitesti este 150 lei janta de tabla de supernova.
tr04www
Userul @amadi, banuiesc ca se refera la cele de aliaj. Am vazut ca are si anunt la Bursa, cu dezmembrarea unei supernove.
spielbergl
Am si eu 4 jante de tabla originale de golf2 daca intereseaza pe cineva. 5.5Jx13 4x100 gaura centrala 57,1. Se potriveste pe Supernova si Solenza.
amadi
ale mele sunt de aliaj, usor julite (normal, acum au si varsta). nu le dau decat toate 4 astept PM
baietelutmb
mai ai jantele?le cumpar eu.poze ?
Maskatu
Parca era topic tehnic nu de bursa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.