Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rulmenti viraj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
augustin87r
Ieri mi-am schimbat discurile de frana. Unul nu am reusit sa il scot cu nici un chip (un surub care il prindea). Asa m-am ofticat ca a trebuit sa merg la service(nu prea am bani) si iata ca tot raul spre bine, parca a fost hotarat de sus. Mecanicul a constatat ca nu se roteste telescopul in arc. A scos arcul+ telescop si nu puteai sa il misti deloc cu mana si foarte greu cu parghii.A desfacut , si rulmentul respectiv era cocsat de rugina. Parca ar fi stat in apa o viata. S-a rupt ca o hartie. Am hotarat sa schimb si pe partea cealalta. Acela era o idee mai bun: il miscai cativa cm fara efort...

Acum ma gandesc cat de mult am forjat eu caseta de directie. Cred ca daca nu aveam servo, nu puteam misca rotile de pe loc. Ma doare sufletul de cat a plans caseta. Cred ca de aia mi-a uzat capul de bara pe dreapta in prostie (acolo era coxat de tot).

Masina are 7 ani, in care nu s-a umblat acolo...Asa se intampla cand iei SH, plus ca rulmentii aceia nu sunt prevazuti in carnetul ce intretinere. Se uzeaza de ani, nu de km.

Acum imi merge volanul mai usor (nici inainte nu mergea greu, dar acum e mai placut)

Au costat 17 lei buc, sunt de origine, made in France, SNR. Mi-a spus mecanicul ca la o persoana cu Renault au costat 40 RON buc...

Am zis ca poate intereseaza pe cineva. Nu cred ca e o zona la care umbla multi, mai ales ca nu am avut simptom...
Relu_GTT
La Bv e 30 ron de origine
ramsen
pai eu cind am schimbat amortizoarele fatza am schimbat si rulmentii axiali ...asa le spune rulmentilor astia...si m-au costat 40 lei setul...inainte de a ii monta eu i-am declipsat si le-am mai bagat vaselina sa aibe de ajuns ...
crick
Acei rulmenti se pot unge din exterior pentru a preveni blocarea lor?
ramsen
nu...pina nu ii declipsezi nu ii poti unge
Relu_GTT
ramsen
dar nu erau de origine nu ?
augustin87r
Cumparati de origine ca sunt ieftini: 17 RON buc...
marius80_eugen
Sfatul este bun si este foarte bine sa-i schimbi chiar si la maxim 2 ani , DAR manopera de schimbare te costa mai mult decat rulmentii in sine ! Apoi daca umbli la rulmenti verifici si flansele !
ramsen
QUOTE(Relu_GTT @ 14 Jul 2010, 19:21)
ramsen
dar nu erau de origine nu ?
*


rulmenti mei de i-am montat odata cu amortizoarele fatza sint originali...
djasu82
ramsem sper ca le-ai bagat vaselina grafitata ... ca sa nu ai probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.