Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anvelope all season
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
mkrobert
Buna seara!Vreau sa cumpar anvelope 165/65/14 Debica all season.Pretul unui cauciuc este 150 RON.Este prea mare?Sunt bune anvelopele Debica?Sau sunt mai eficiente cauciucuri de vara si de iarna?
Iulikk
Eu mi-am cumparat in Martie anvelope de pe situl de mai jos. La 4 bucati transportul este gratis. Eu mi-am luat GoodYear DuraGrip la 169 de lei bucata.

Link (a nu se considera reclama mascata)


PS: din proprie experienta: NU DEBICA, pe asfalt ud faci masina sanie cu zurgalai ph34r.gif .
psychoo
am avut eu debica navigator 2 all season. nu sunt stralucite nici vara nici iarna. la plecari mai rapide de pe loc scartaiau rotile, la frane se ducea sanie prea repede, zgomot de rulare mare, s`a intarit cauciucul si simteam fiecare gropita sau pietricica insa in curbe erau fleasca. au tinut aproximativ 50.000 km la un mers normal fara liniute sau curbe luate prea tare.
acum le`am inlocuit cu matator stella 2 care a fost 100 ron bucata si sunt cu mult mai silentioase, confortabile si au aderenta semnificativ mai buna decat debica.
recomand si eu ce a recomandat colegul Iulikk. daca matadoarele sunt mult mai bune decat debica....nu mai e nevoie de nici un cuvant tongue.gif
bafta.
ionelpopa83
- vezi mai multe pareri aici : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...anvelope&st=660

- las-o balta cu all season (e cea mai proasta alegere)
- nu recomand DEBICA, daca mai pui 20 de ron per bucata iei DUNLOP care din expierenta sunt foarte bune
solenzoi
Fara sa fie considerata lipsa de respect sau ofensa , dar las-o balta cu cauciucurile all season. Alea sunt ca indivizii care le stiu pe toate si de fapt in realitate nu stiu nimic. Stiu ca e greu , ca uneori sunt scumpe dar sfatul meu este sa iei cauciucuri de vara pentru sezonul de vara si cauciucuri de iarna pentru lunile friguroase. O spun din proprie experienta. Si in definitiv e vorba de viata ta , nu de niste nenorocite de gume sau de o tabla care se poate repara. O seara buna!
mkrobert
Multumesc pentru sfaturi!M-ati convins!Daca am mers pe bicicleta timp de 10 ani si Solenza o am de o saptamana,sunt incepator.Acum invat cum e cu cheltuielile si cel mai important cu condusul pe patru roti,nu pe una(roata de fata in manual) la opriri la semafor. ph34r.gif
Iulikk
Cati bani vrei sa cheltui pe anvelope? biggrin.gif
sky79ct
In functie de finante si spatiu de depozitare poti sa iei si vara-iarna
eu nu am boxa sau alt loc de depozitare si merg pe all season..
plus ca mai sunt si banii la mijloc
din 6 in 6 luni tre sa le demontezi -montezi - echilibrat
sau sa iti iei alte jante si intra alti bani
eu prefer de banii aia sa merg un week la munte
acu caut 2 anvelope sa le schimb pe cele de pe spate care au cam multi ani si s-au crapat un pic dar cauciucul nu e tocit
mkrobert
Doar la doua anvelope ma incadrez.Vreo 400 RON cred ca imi rup de la gura.Si trebuie cat mai curand ca acum am pe fata de iarna.Nasol,nu?
Iulikk
http://www.anvelopejantepromotii.ro/anvelo...i.php?cod=11650

Astea le am eu pe masina, luate exact de pe acest site. Sunt super si pe asfalt uscat, dar si pe ud.
sky79ct
Sunt super.
Dar eu caut all-season.
sky79ct
merci
tre sa mai strang vreo 200 biggrin.gif
oricum se merita
Iulikk
Cu placere! D-aia e forum, ca sa ne ajutam intre noi cheers.gif .
Mai cauta pe net. Scrie pe Google "anvelope" si cauta pe diferite site-uri, poate gasesti un pret mai bun sau vreo oferta ceva wink.gif .
cristio_79
QUOTE(sky79ct @ 16 Jul 2010, 07:50)
Sunt super.
Dar eu caut all-season.
*


Eu zic sa iei ori de vara, ori de iarna.
Ar mai fi un compromis daca nu iti permiti doua randuri de gume, sa iei noi de vara mai bune, nu tot felul de no-name-uri si un rand de iarna sh, dar tot o marca mai buna. Daca le cauti, ai sa gasesti si bune. Un prieten a gasit Pirelli de iarna aproape noi fabricate de aproximativ doi ani si jumatate si a fost foarte multumit de ele in iarna ce a trecut.
sky79ct
sincer asa as vrea ..
sa am 4 de vara si 4 de iarna
de e prea mare investitia si nu dispun sad.gif
cris06
Constientizeaza ca siguranta primeaza inainte de toate! Iar anvelopele sunt singurele parti componente ale masinii care fac contact cu solul. Incearca sa investesti intr-un set de anvelope bune pt. ca investitia se va amortiza in timp. Mai mult, anvelopele nu le schimbi anual.
Iarna (in speta in anotimpul rece) nu ai ce cauta pe strazi cu anvelope de vara sau chiar allseazon... Eu personal as fi deacord sa fie obligatorie, prin lege, echiparea autovehiculelor cu anvelope de iarna in sezonul rece. Care nu-si permite, sa nu iasa cu masina pe strada!
sky79ct
normal ca siguranta primeaza
si normal ca u ai la amandoua masinile cate 8 randuri de cauciucuri nu?
daca jos e gheata poti sa ai orice tip de cauciuc ca daca soferul nu stie sa fie preventiv masina nu i se opeste..
dar astea sunt cazuri particulare
daca aveam finate imi luam masina straina noua si 8 randuri de cauciucuri la ea
pana atunci traim in Romania si asta ne ocupa tot timpu smile.gif
rtBK
sky79ct cauta goodyear 4 seasons... nu stiu daca se incadreaza in buget, dar nu am avut probleme iarna... ma bagam prin cea mai mare zapada de se cruceau alti soferi si ieseam fara stres smile.gif

in schimb performantele vara sunt acceptabile
metrix4you
eu am debica navigator fata si spate si sunt foarte multumit ( ! parerea mea ).merg bine si iarna si vara.singura problema ar fi ca atunci cand se incalzesc scartaie usor la plecarea de loc
pe viitor tot debica navigator o sa iau
cris06
QUOTE(sky79ct @ 16 Jul 2010, 23:21)
normal ca siguranta primeaza
si normal ca nu ai la amandoua masinile cate 8 randuri de cauciucuri nu?
daca jos e gheata poti sa ai orice tip de cauciuc ca daca soferul nu stie sa fie preventiv masina nu i se opeste..
(...)
*


Am fix 4 seturi de roti: 2 de iarna si 2 de vara pt. masinile din semnatura.
Asteptam iarna... rolleyes.gif
BZN
N-as cumpara Debica nici batut. De fapt, daca ma gandesc mai bine, chiar "cado" n-as mai pune asa ceva pe vreo masina. Cine vrea sa caute ( ca sa se convinga) am un anunt (vechi) la bursa in care specific: exclus Debica!
sky79ct
Fiecare isi cumpara si are pe masine ce considera ca e bine ptr siguranta lui .
Bineinteles ca in final se rezuma totul la bani...
Eu am tot debica navigator 2 pe fata ptr ca astea au fost singurele gasite in momentul respectiv.
Nu sunt super calitate dar conducand preventiv te poti descurca cam cu orice tip de cauciuc care inca se prezinta bine.
Nu e un topic de lauda si nici critica fiind un topic DaciaClub ne spunem problemele si speram la solutii cat mai fiabile in aceasta criza care nu se mai termina sad.gif
Iulikk
Tu ai jante pe 13, nu? Maine am drum pe la magazinele de piese auto. Am sa intreb sa vad ce au astia in afara de Debica, ok? tongue.gif
sky79ct
merci
da am de 14:D
orice informatie e binevenita
Iulikk
Da... chior sunt... acum am vazut ca ai versiunea Scala. Voi intreba biggrin.gif .
mkrobert
Eu am plecat sambata in cautare de anvelope Dunlop,GoodYear,Pirelli,Michelin asa cum m-ati sfatuit si m-am hotarat asupra a doua cauciucuri SH GoodYear la pretul de 160 RON incluzand echilibrat si montaj.Si o roata de rezerva pe 13 cu cauciuc Pirelli la 100 RON.Intrebarea e:m-au pacalit?Trebuia sa cumpar noi?Tineti cont ca azi am facut si geometria rotilor,alti bani,destui...
cris06
Cand sunt fabricate anvelopele GY? Au crapaturi vizibile pe flanc (in special)?
Iulikk
Daca GoodYear-urile au fost 160 bucata... a fost cam teapa... eu am dat 169 pe bucata si eu am anvelope pe 14 NOI.
george_scala_2004
QUOTE(mkrobert @ 19 Jul 2010, 21:51)
Eu am plecat sambata in cautare de anvelope Dunlop,GoodYear,Pirelli,Michelin asa cum m-ati sfatuit si m-am hotarat asupra a doua cauciucuri SH GoodYear la pretul de 160 RON incluzand echilibrat si montaj.Si o roata de rezerva pe 13 cu cauciuc Pirelli la 100 RON.Intrebarea e:m-au pacalit?Trebuia sa cumpar noi?Tineti cont ca azi am facut si geometria rotilor,alti bani,destui...
*



salut,

daca au costat impreuna 160 de lei nu e teapa...dar daca a costat doar una 160 de lei... wacko.gif inseamna ca te-ai grabit...

uite un exemplu
mkrobert
Ambele au costat 160 RON si n-au crapaturi pe margini.Arata bine,nu sunt deloc tocite.Mi-a dat garantie un an.Scrie pe ele GT2.Ziceam ca am facut geometria rotilor.Azi am avut unde sa accelerez mai mult si sa las volanul liber.Ce credeti ca s-a intamplat?A tras imediat dreapta ca inainte sa umble "meseriasul" la ea.Niste profesionisti domne,niste profesionisti!
marius80_eugen
QUOTE(sky79ct @ 16 Jul 2010, 23:21)
normal ca siguranta primeaza
si normal ca u ai la amandoua masinile cate 8 randuri de cauciucuri nu?
daca jos e gheata poti sa ai orice tip de cauciuc ca daca soferul nu stie sa fie preventiv masina nu i se opeste..
dar astea sunt cazuri particulare
daca aveam finate imi luam masina straina noua si 8 randuri de cauciucuri la ea
pana atunci traim in Romania si asta ne ocupa tot timpu smile.gif
*


Si tocmai ca siguranta primeaza tu alegi sa folosesti all season ?

QUOTE(rtBK @ 16 Jul 2010, 23:30)
sky79ct cauta goodyear 4 seasons... nu stiu daca se incadreaza in buget, dar nu am avut probleme iarna... ma bagam prin cea mai mare zapada de se cruceau alti soferi si ieseam fara stres smile.gif
in schimb performantele vara sunt acceptabile
*


Te bagai tun in zapada , dar cand te trezeai tot frig si dimineata era . Nu mai arunca aberatii din astea ca nu te cred nici curcile . De multi ani am si eu anvelope de iarna si vara separat si stiu ce diferenta este si care sunt limitele lor , dar sa-mi spui ca te bagai peste tot si cele allseason reuseau sa iasa ... asta e chiar de poveste .
Soferii aia se cruceau de ce te bagai pe acolo ca sa turezi motorul de-i sareau capacele , ca pana nu ajungeai la asfalt , nu te misti cu cele allseason de pe loc iarna , ca alea se intaresc , nu au acele caneluri pronuntate ca cele de iarna si nici nu se auto-curata de zapada .

QUOTE(mkrobert @ 19 Jul 2010, 20:51)
Eu am plecat sambata in cautare de anvelope Dunlop,GoodYear,Pirelli,Michelin asa cum m-ati sfatuit si m-am hotarat asupra a doua cauciucuri SH GoodYear la pretul de 160 RON incluzand echilibrat si montaj.Si o roata de rezerva pe 13 cu cauciuc Pirelli la 100 RON.Intrebarea e:m-au pacalit?Trebuia sa cumpar noi?Tineti cont ca azi am facut si geometria rotilor,alti bani,destui...
*



Cele de iarna cumpara NUMAI noi , iar cele de vara sa nu fie mai vechi de 2 ani , altfel le pui doar sa zici ca ai , ca nu mai au acele avantaje prezentate si garantate de producator !
Ai spus apoi in alt post ca daca lasi volanul , masina o ia in dreapta , chiar daca ai facut geometria , dar nu are de-a face inclinarea soselei cu geometria , pentru ca majoritatea drumurilor au o mica inclinare in partea dreapta si este normal ca masina se duce catre dreapta .
Daca nu iti scartaie cauciucurile la curbe luate cu viteza mica , daca nu iti toceste neuniform anvelopele fata , daca ai impresia ca iti fuge fata imediat cum iei de volan si nu are o traiectorie precisa ... atunci poti cere o reverificare a geometriei !
Sa nu uiti ca geometria se face cu rotile / anvelopele care vor fi pe masina . Daca umbli la suspensie ( o ridici sau o lasi jos ) , la roti ( in loc de 13 pui 14 sau invers , ori pui roti mai inalte ... ) , la ecartament ( pui distantiere sau scoti ) este normal ca geometria sa nu se mai comporte cum trebuie .
Apoi incearca poate ca data viitoare cand o faci sa ai cam jumatate de rezervor plin , cauciucurile sa fie umflate bine si sa verifici si pivotii , capetele de bara si chiar rulmentii fata .

Topicul se numeste "Anvelope all season " si vad ca sunt persoane care recomanda . Acesta nu este singurul topic de anvelope si s-au discutat destule in alt topic despre anvelope si roti si s-a ajuns la concluzia ca idela este sa folosesti cauciucuri separate pentru iarna / vara . MODA cu all season a venit din tari cu o diferenta foarte mica de temepratura intre vara si iarna si acolo se potriveste all season-urile , dar la noi , diferentele sunt f mari , astfel incat nu se pot folosi aceleasi anvelope in ambele anotimpuri , iarna avand -20 de grade si vara +35 .
Anvelopele de iarna sunt net superioare oricaror anvelope all season incepand cu temperatura de 7 grade , in jos , putand sa-si pastreze un anumit grad de aderenta , adica raman mai moi , iar canelurile sunt mai profilate pentru aderenta maxima pe zapada / gheata ... M + S .
Anvelopele de vara sunt mai tari , facute sa reziste la temperturi ridicate , care sar de cele +35'C din aer , solul ajungand la peste 50-60' C in zilele toride . Ele isi pastreaza proprietatile la peste 7'C si garanteaza performante maxime .
Anvelopele mixte sau all season au un profil combinat de iarna + vara + caneluri pentru apa , DAR nici unele nu pot atinge performantele anvelopelor de sezon . Fac zgomot mai mult , nu pot fi economice , distanta de franare creste indiferent de sezon , dupa -10'C in jos sunt deja depasite de situatie si la peste 35'C la o frana mai serioasa sau viraj simti cum aluneci cu ele .

Decat all season noi , mai bine sa cautati de sezon sh , dar sa va incadrati in maxim 2 ani de la productie , altfel nu are rost .
Eu va recomand sa cautati pe net sa vedeti mai clar care este diferenta intre anvelopele de vara si cele de iarna si cam ce INCEARCA sa faca cele all season , dar nu uitati sa cititi si conditiile de folosire ale lor , ca pentru altii mai conteaza si greutatea , materialele folosite , profilul , viteza maxima , greutatea maxima ...
sky79ct
Asta e un topic ptr anvelope all season.
Cine doreste sa spuna un alt punct de vedere ce nu are legatura cu topicul e rugat sa posteze in topicul aferent.
Sincer daca aveam bani imi luam alta masina si nu dacie.
bion
Nu cred in all season. Tehnic nu pot fi bune si iarna si vara. Am 33 de ani de soferie.Gumele sunt fffff importante. Si nu recomand SH. Daca au 4 ani de la fabricatie poti sa le arunci chiar daca nu au rulat 1 metru.
Du-te pe un site serios gen www.adac. de si vezi acolo la reifen tot felul de recomandari tips &tricks teste si clasificari de anvelope si chiar si preturile.
Pentru dimensiunile de la scala am ales vara Conti Eco contact 3 si iarna Michelinuri
marius80_eugen
QUOTE(sky79ct @ 21 Jul 2010, 07:54)
Asta e un topic ptr anvelope all season.
Cine doreste sa spuna un alt punct de vedere ce nu are legatura cu topicul e rugat sa posteze in topicul aferent.
Sincer daca aveam bani imi luam alta masina si nu dacie.
*



Acesta este un forum si nu consider ca sunt off-topic daca eu nu recomand all season pentru tara noastra , indiferent de rpeturi sau marca . Cand veti intelege ca la noi au aparut all season-urile din alte tari pentru ca nu se vindeau bine acolo si pentru ca acolo aveau alta clima ... atunci poate se va discuta mai la egal , pana atunci , daca cineva este interesat sa-si cumepre all season ar trebui sa stie si partile pozitive si cele negative !
CGDBZ
Eu am pe fata Debica Passio si sunt foarte multumit de ele .Iarna am avut doua sh-uri de iarna dar din pacate unul l-am taiat in ceva si nu am mai putut sa-l folosesc si am fost fortat sa le pun pe fata pe cele de vara (Debica Passio) si nu m-au dezamagit si am rulat ceva km pe zapada cu ele. Pentru iarna ce vine intentionez sa iau Debica Navigator si sunt sigur ca nu ma vor dezamagi .
Apropo , in iarna am avut un accident , m-a lovit unul cu un Focus care nu a putut opri la stop cu tot ABS-ul lui si cauciucurile lui de iarna asa ca mai conteaza si cum conduci .
gabitzu'
eu pe solenza am debica all season si am iesit din iarna fara nicio problema. Nu tu impotmoliri, nu tu derapaje necontrolate...
argon
QUOTE(mkrobert @ 20 Jul 2010, 21:26)
Ambele au costat 160 RON
*



Au costat cam mult pentru SH, ce DOT au? sunt 4 cifre grupate dupa inscriptia DOT, daca nu sunt pe o parte sunt pe cealalta. Daca sunt mai vechi de 3 ani ai luat teapa.
cristy2008
Eu am all season Nexen (coreene), sunt multumit de ele.
bogdanelkva
Eu am Matadoare de vara pentru vara si Matadoare de iarna pentru iarna.Iarna le pun alea de iarna si ma urc fara probleme in Straja,in timp ce altii cu masini de masini,raman la jumatatea drumului.
Nu inteleg treaba asta,cu all season...le folosesc 9 luni pe asfalt si 3 pe zapada.Uzura lor ce zice?
sky79ct
Pai cam asta ar fi chestia .
Ca anvelopele de iarna se folosesc cam 3 luni si dupa 4-5 ani deja au depasit garantia si practic sunt folosite 12 luni..
Eu prefer sa iau niste anvelope mai scumpe si la 4-5 ani sa schimb un rand de cauciucuri si nu 2.
Eu sper ca in 3-4 ani sa o vand si sa iau alta masina..
marius80_eugen
Multi de aici avem masinile de mai mult de 3-4 ani . Vre-o 2 ani a durat pana am ajuns la concluzia ca pe SLZ merita sa ai anvelope de sezon cand trebuie , apoi am incercat cu 2 si apooi cu 4 si uite ca s-au facut cam 4 ani . Eu o am de 5 ani si nu am de gand sa o vand prea curand .
O idee mai conteaza si cum si unde le pastrezi si mai ales cum ai grija de ele . Eu le curat imediat ce le-am dat jos de pe masina , indiferent ca este vb de cele de vara sau de iarna , le spal bine , scot toate pietricelele din ele , le dau cu silicon cat mai bine si apoi le bag in pungi pe balcon . Nu se comapra pastrarea intr-un mediu decent ca folosirea lor non-stop sau pastrarea in ploaie / soare / inghet . Cand le iau in primavara sau in iarna le simt ca noi si sunt si multumit de cum arata si cum se comporta .

Apoi sa spunem ca vinzi masina dupa cati ani vrei tu . Sa intelegem ca o vinzi cu petardele de cauciucuri care au peste 5 ani si peste 80.000 km ? Daca la gume faci "compromisuri" in rest cum s-o comporta masina si ce petarda mai ramane de ea ?
In cazul asta se trag doar cateva concluzii pentru super-topicul asta :

1. daca ai grija de masina si de tine , foloseste anvelope de sezon vara/iarna ;
2. daca iti bagi picioarele in ea de masina si incerci doar sa te folosesti de ea si apoi sa scapi de ea cat mai repede ... cumpara ce poti cand si cu cati bani poti .
3. Romania in 2010 nu mai este o tara "calda" cu o clima temperata ca in 1980 , ci temperaturile variaza foarte mult ( -20'C - + 37'C ) , astfel incat nici macar producatorii super allseason-urilor nu garanteaza aceste anvelope pentru tara noastra !
sky79ct
Am spus mai sus ca asta e un topic doar ptr cei care doresc sa impartaseasca impresii privind anvelopele all season.
Dar u o iei personal ca ala din bancul cu paduchele...
Sunt topicuri ptr anvelope si acolo poti sa explici tehnicile de pastrare si conservare a anvelopelor pe care le ai u pe masina.

Si ca sa fiu on-topic mi-am comandat si am luat anvelope de aici :
http://www.vreau-anvelope.ro/anvelope/pid-..._EURO_-79T.html (multumesc unui coleg de forum ptr indicatie )
livrare rapida la domiciliu si garantie.
Nu fac reclama dar la cat de greu se gasesc astefel de dimensiuni sunt sigur ca ar fi si altii interesati.
Iulikk
Ai facut o alegere buna. Felicitari!
sky79ct
Prin sept - oct cand vii dau o bere la Sirelli ( parca asa ii zicea )
Merci de sfat.
bogdanelkva
In concluzie,luati anvelope all season,umblati cu ele pe uscat (primavara-toamna)sa se uzeze si apoi circulati iarna. radmasa.gif
Eu era sa am accident iarna pe zapada,din vina mea,am scapat la limita.A doua zi mi-am luat anvelope de iarna si nu ma mai joc cu asta.
Anvelopele astea "all season" sunt bani aruncati,ca sa faca zmecherii vanzare. nedumerire.gif
CGDBZ
Ai spus "din vina mea" , deci nu anvelopele erau de vina si tu caci cea mai importanta piesa la o masina este cea dintre volan si scaun , poti sa ai tu mama anvelopelor . Sa nu crezi ca daca ai anvelope de iarna ai senile , nu e mare diferenta intre cele de iarna si cele intermediare .
bogdanelkva
Da,am spus din vina mea.Un tip in fata mea s-a oprit sa faca stanga.L-am observat prea tarziu si am franat,dar nu a fost de ajuns,cauciucurile nu m-au ajutat,eram pe zapada;masina s-a dus in stanga,era sa ma loveasca cel de pe contrasens.
Nu,astea de iarna nu sunt senile,dar e o diferenta mare la franare si la tractiune in conditii de iarna.
Am iesit o data cu pneuri de iarna doar pe fata si la prima intersectie cand am franat mi-a fugit spatele de nu-l mai gaseam... radmasa.gif
Alegeti ce vreti,eu vara umblu cu sandale si iarna cu bocanci. biggrin.gif
Iulikk
Ehh... lasa ca daca esti atent nu patesti nimic. Tata, de exemplu, a condus masinile (toate, in cei 21 de ani de soferie) doar cu anvelope de vara si uite ca nu a lovit pe nimeni iarna.
george_scala_2004
din pacate pe baza unui exemplu (felicitari tatalui tau) nu poti trage concluzii general valabile...

iar pretul ala pentru all season...hmm...e cam mare...la prima vedere...totusi tinind cont ca 2 rinduri de anvelope dedicate (iarna, vara) costa cam de 2 - 3 ori pe atit se pare ca colegul a iesit ieftin...

ramine sa ne tina la curent cum se vor comporta la iarna...

un exemplu de pret...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.