Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faruri si lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Liviu
Sfaturi pot sa iti dau fara numar smile.gif ...

Sa incepem cu intrebari:
1. care ar fi bugetul pe care esti dispus sa il "versi" intr-un sistem de iluminare.
2. vrei sa il faci cu bateriile inglobate in far sau cu bateriile legate auxiliar (puse intr-o gentuta de cadru/sa, lipite cu leucoplast, etc)
3. vrei proiectie de lumina gen "flood" (peste tot), gen faza scurta (cu linie clara de taiere a luminii) sau cu proiectie in fata la mare distanta (gen faza lunga) ? sau poate o combinatie
4. vrei sa iti asigure un iluminat decent sau vrei sa te transformi in farul din Constanta (ai de gand sa faci downhill pe intuneric sau doar sa ajungi acasa intreg in cazul ca te prinde noaptea in padure)?
5. greutatea/dimensiunea reprezinta un criteriu important pentru tine in ceea ce priveste acesoriile de bicicleta?

Raspunde la intrebarile de mai sus si pot sa iti ofer alternative gata facute sau idei despre cum ai putea sa iti construiesti tu unul.
Razvan_Ionut
deci ...

1. bugetul ar fi cam 40 - 50 de lei;
2. cu baterii legate auxiliar;
3. o combinatie intre faza scurta si faza lunga;
4. un luminat cam ca farul din constanta (sunt cam chior noaptea de fel si mai fac cateodata si un downhill si nu prea mai vreau sa sar de pe bicicleta cand vad un caine la 3 metrii in fata mea biggrin.gif);
5.greutatea accesoriilor chiar nu ma deranjeaza deloc.
Liviu
Ca sa indeplinesti 2..5 trebuie sa umbli la 1 un pic (cam de 3 ori).

Cel mai eficient led pe care il poti cumpara acum este un Cree XP-G, R5 bin .. asta iti asigura un 400 lumeni decenti daca injectezi in el ~1.2-1.3A.
Problema cu un singur led este ca ori ai faza lunga ori scurta .. nu le poti avea pe amandoua. Am incercat eu o tentativa de "amandoua" cu o singura lentila si a iesit ceva .. dar nu-s pe deplin satisfacut.

Deci .. daca te multumesc 400 lumeni (cam maximul pe care il poti obtine cu un singur led) costurile ar fi cam asa:

LED - ~30ron
Lentila/oglinda dedicata: ~10 ron
Driver calibrat: ~5USD la chinezi (www.dealextreme.com) ... sau iti dau eu smile.gif ... ca tot de acolo am comandat ... dar eu nu mai am module multi-mod. Deci: ~14ron
Baterii: neparat Li-Ion la puterea asta necesara, si minim 2 in paralel: 10USD =~ 25ron
Incarcator pentru ele: 7USD =~ 20 ron

total (fara a include carcasa si radiatorul - pe care le poti recupera de prin alte echipamente): 100ron.

Mai departe, extrapolezi singur.
Razvan_Ionut
am inteles. o sa incerc sa maresc bugetul si o sa vad ce o sa iasa smile.gif.

multumesc.
Tamango
QUOTE(Liviu @ 25 May 2011, 10:55)
Deci .. mai vino si cu alte idei smile.gif
*



Frane regenerative ? 2 mini-dinam-uri montate pe saboti ?
Tamango
Uite asta idee super:

http://www.gizmag.com/blaze-bicycle-laser-...picture/135749/
ccezar2004
@ liviu...

crezi ca se poate converti asa ceva la "calea cea buna si luminoasa"?
Liviu
Oho .. si inca cum smile.gif.
Fiind alimentata cu 3xAA se poate insera un XP-G cu un driver de 350mA (140 lumeni) sau 700mA (260 lumeni) si pastrat in rest aspectul initial. Bineinteles ca trebuiesc adaugate niste aripioare de racire dar asta nu schimba mult aspectul.
Mai este si alternativa de a-i pune inauntru un monstru de XM-L de 900 de lumeni cu racirea adecvata (radiatorul in locul bateriilor) si alimetata minunea dintr-un pack de baterii externe.

Deci .. da smile.gif
ccezar2004
e posibil sa imi spui niste repere necesare ca sa pot cauta niste preturi?... mentionez ca nu prea ma pricep la ce e ala driver sau ce radiator trebuie si cum se ataseaza... dar cu indicatiile corecte ma bag la bricolaj... daca ai timp poate dezvolti putin ideea de mai sus...
multumesc
Markos
Am rezolvat si eu problema cu lumina, mi-a sosit lanterna de 12.29 dolari (cu tot cu prinderea) icon_mrgreen.gif

Lumineaza perfect, am facut un test, recomand biggrin.gif

La banii astia, chiar e beton.
corbex
De-acu' o sa gasesti pretexte sa iesi noaptea. Ala cu piata tine de fiecare data.
feroviarul
salutare! sunt nou pe aici si vreu sa cumpar un far de bicicleta facut(sunt dispus sa aloc 300 de ron) si sa scoata lumina cam asa!http://www.youtube.com/watch?v=8Fy0sCk8a7g&feature=related sau asa[attachmentid=1627761344] [attachmentid=1627761345] telefonul meu este 0741591643 marius ma numesc
vis-a-vis
radmasa.gif
VladG
Adica ceri mult prea mult la banutii aia wink.gif
corbex
In pret incluzi si caruciorul pentru baterie?
Aia pe care a luat-o Markos lumineaza fara greturi la 30 de m. Tot drumul.

Marca banul, ti-o dau pe asta: [attachmentid=1627761403]
VladG
Pozele nu spun nimic daca nu stii conditiile in care au fost facute.
Pe o expunere prelungita orice chiorenie poate parea Farul din Alexandria.
Daca te uiti in poza de mai sus, o sa vezi ca si zonele neiluminate de lanterna se vad aproape suspect de bine wink.gif Fiind si de pe okazii.ro, as trata-o cu circumspectie.
La chestii home-made Liviu e best buy si poti vedea si marfa "in lumea reala"...
corbex
Glumeam. Nu cred ca ai nevoie, la bicicleta, de un far care sa bata foarte departe.
Si daca-ti pui, probabil ca iti va trebui si o baterie pe masura.
Aia din poza costa 45 de lei, pe Okazii. In pozele pe care le-a pus el, cel putin in cea de-a doua, lumina e mai buna decit faza scurta la masina biggrin.gif
VladG
biggrin.gif
Corect, bateria e pe masura consumului.

Despre nevoia de lumina, depinde clar de ce faci cu bicla.
Am facut in tomana o coborare pe malul lacului Vidraru, venind de la Cabana Cozia,pe un forestier destul de accidentat, in bezna si am apreciat ce inseamna un far puternic, care iti permitea sa-i dai tare la vale. wink.gif
Eram 4 bicicliesti, 2 cu faruri puternice (1200lm si 960lm) si 2 cu lumini mai micute. Fiecare din ultimii doi mergea in spatele unuia cu lumina tare, doar asa am putut cobori repede si in siguranta.
Un filmulet in care se poate vedea diferenta dintre faruri, eram deja pe malul lacului (sper ca e bun link-ul, nu pot verifica acum):
http://www.youtube.com/v/317sejftl-8
corbex
Intr-adevar! E clar ca ceilalti doi n-ar fi putut tine ritmul, cu luminile lor.
Tamango
@Markos, exact din aia am si eu ... sunt multumit de ea, numai ca mananca baterii pe paine ...
corbex
Nasol! Nu suporta piinea.
G I M
Eu mi-as pune una dasta smile.gif
Liviu
Lucrez acum la o lampa de 1800 lumeni smile.gif ... 900 pe faza scurta si 900 pe lunga. Am sa pun poze imediat ce e gata tongue.gif ....
VladG
Laser, frate!
O sa le poti aprinde pe amandoua simultan? biggrin.gif
Liviu
Da .. asta e scopul.
corbex
Baterie de 66 Ah?
La citi w si citi v a ajuns un led din asta?
vis-a-vis
QUOTE(Liviu @ 3 Nov 2011, 18:12)
Am sa pun poze imediat ce e gata tongue.gif ....
*


Hai frate, ca mi s-a albit barba... tongue.gif
Tamango
Da visule, si eu astept pozele de la nenea Liviu ... banuiesc ca iar o sa ma apuc sa caut dracovenii cu multi lumeni de cumparat pe net ...
feroviarul
ce spuneti de asta?
&feature=related

5 Nov 2011, 00:01:
spuneti-mi si mie,e buna de ceva chestia asta?http://www.okazii.ro/catalog/57397319/lanterna-lampa-de-cap-cu-led-smd-high-power-200m-clar.html
Liviu
Ok .. timpul pentru niste poze.

Deci .. farul inca nu e gata asa ca nu va asteptati la finisaje smile.gif.
Am reusit totusi sa il pun intr-o forma functionala si sa fac un set de poze in seara asta.

Despre setup:
Led-uri Cree XM-L (6000K, 900 lumeni/10W, single chip).
Focalizare faza lunga: optica din polimer, proiectie cu deschidere conica de 10 grade.
Focalizare faza scurta: Lupa din polimer cu striatii verticale, deschidere orizontala ~80 de grade, verticala ~20 de grade.

Regulator de curent de 3A cu modulare PWM, cu intensitatea curentului de iesire controlabila printr-un pin dedicat (pe care se injecteaza un semnal dreptunghiular de ~60-80Hz, cu factor de umplere variabil => stralucire reglabila a led-ului).

Baterii: 4x Li-Ion 18650, 2400mAh, legate 2S2P -> 8.4V/4800mAh. Asta s-ar traduce in genere in autonomie de cca 4ore cu o singura faza aprinsa in putere maxima sau de 2 ore cu ambele faze aprinse in putere maxima.

Tufele/copaceii din imagini sunt la ~40 de metri de bicicleta.

Reamintesc setarile aparatului foto pentru capturarea unei imagini apropiate de ceea ce se vede cu ochiul liber: ISO100, WB-daylight, F4.0, EXP: 6 sec.

Enjoy.
vis-a-vis
Ai parjolit iarba, sa-nnebunesc! radmasa.gif
khrysty@n
Finaly, asta e al meu !!!!!!!!

Traiasca Liviu !!!!!

Acum incep sa inteleg proverbul ala: "I am not afraid of the night, Night is afraid of me !!!" radmasa.gif
vis-a-vis
Liviule, da-mi-l mie, iti dau mai mult ca nenea cristian radmasa.gif
khrysty@n
"N'as prea's crede" =))

Asta e facut sa fie trimis in Arad smile.gif)
corbex
De masina nu faci?
Liviu
smile.gif .... si cine mi le omologheaza?
corbex
Cine beleste ochii-n farurile omului? Cine omologheaza si xenoanele chinezesti. icon_mrgreen.gif
zodrac
ce la comutatoare are ...
Tamango
Nenea Liviu, jos palaria ! Vorba visului, ai parjolit iarba cu dracia aia up.gif
khrysty@n
Vine RAR-ul dupa mine cand ma vede pe strada...

Or zice ca si-o tras unu pe masina proiectoare de jeep ! icon_mrgreen.gif radmasa.gif
khrysty@n
Cel mai tare far... biggrin.gif

[attachmentid=1627763245]
[attachmentid=1627763247]
[attachmentid=1627763251]

icon_mrgreen.gif
Markos
Zici ca-i farul din Constanta tongue.gif
khrysty@n
1800lm, nu sunt gluma oricum...

Unele masini din RO, nu au asa faruri cum am eu la bicla acuma.
yhattori
QUOTE(Liviu @ 5 Nov 2011, 21:34)
Reamintesc setarile aparatului foto pentru capturarea unei imagini apropiate de ceea ce se vede cu ochiul liber: ISO100, WB-daylight, F4.0, EXP: 6 sec.

*



un ochi adaptat la intuneric integreaza cam 15 secunde si percepe stele pina la magnitudinea aparenta 6. asta echivaleaza cu un iso de aprox 400, valoarea e derivata prin formule intr-o lucrare a marinei americane de prin '46.

apertura unei pupile complet deschise e in jur de f/3.

problema e ca gama dinamica a ochiului uman adaptat la intuneric e de aprox. 10^6, de aceea o expunere de 15 secunde, f/3, iso 400 va rezulta intr-o poza puternic supraexpusa.

10^6 ~ 2^20 deci ai avea de acoperit 20 de trepte de expunere, pentru o camera digitala care scoate jpeg-uri (8-9 biti gama dinamica) trebuie sa faci mai multe expuneri pe care sa le combini prin ceva tehnica HDR pentru a aproxima ce vede ochiul uman.

de ex iso 400, f/4 si expunere 16s, 1/2 si 1/100.
Serpico
Cred ca folosirea unor anumite setari (mereu aceleasi) urmareste mai degraba stabilirea unui standard care sa permita comparatii directe intre diverse surse de lumina pe baza fotografiilor si nu o imagine realista a modului in care percepe ochiul uman sursa respectiva de lumina.
T.rac3Er
nu se deschid toate pozele
Liviu
QUOTE(yhattori @ 11 Nov 2011, 13:01)
un ochi adaptat la intuneric integreaza cam 15 secunde si percepe stele pina la magnitudinea aparenta 6. asta echivaleaza cu un iso de aprox 400, valoarea e derivata prin formule intr-o lucrare a marinei americane de prin '46.

apertura unei pupile complet deschise e in jur de f/3.

problema e ca gama dinamica a ochiului uman adaptat la intuneric e de aprox. 10^6, de aceea o expunere de 15 secunde, f/3, iso 400 va rezulta intr-o poza puternic supraexpusa.

10^6 ~ 2^20 deci ai avea de acoperit 20 de trepte de expunere, pentru o camera digitala care scoate jpeg-uri (8-9 biti gama dinamica) trebuie sa faci mai multe expuneri pe care sa le combini prin ceva tehnica HDR pentru a aproxima ce vede ochiul uman.

de ex iso 400, f/4 si expunere 16s, 1/2 si 1/100.
*




QUOTE(Serpico @ 11 Nov 2011, 13:49)
Cred ca folosirea unor anumite setari (mereu aceleasi) urmareste mai degraba stabilirea unui standard care sa permita comparatii directe intre diverse surse de lumina pe baza fotografiilor si nu o imagine realista a modului in care percepe ochiul uman sursa respectiva de lumina.
*




Setarile respective sunt luate de pe http://www.candlepowerforums.com/vb/ unde baieti care se pricep mult mai bine ca mine la capturat genul asta de lumina au stabilit standardele astea.
Tinand cont de ce vad eu in poze si ce vad cu ochiul liber, le dau dreptate 100% .. chiar iese in fotografii efectul real pe care il percep eu cu ochii.
khrysty@n
Finisaje: tongue.gif

[attachmentid=1627764073]
[attachmentid=1627764075]

Cu noile... "imbunatatiri", farul are acum si vizibilitate laterala buna.
feroviarul
spuneti-mi si mie de ce astea http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=2400+l...6.c0.m270.l1313 sunt mai ieftine fata de astea http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_...736&_nkw=mj+816 mj816
Tamango
Una e facuta in China, cealalta in UK. Ghici ciuperca de ce ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.