Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faruri si lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Liviu
Ei, tocmai ai descoperit cum lumineaza un far cu puterea de cca 150 lumeni smile.gif

Imagineaza-ti cum se vede la 900 tongue.gif
ageana
Poza reala cu fascicolul de lumina nu am, trebuie sa vad ce la ce setari sa pun aparatul pt a avea o poza relevanta.
Tot ce pot spune este ca lumina este suficienta pt mine, si ma uimeste de fiecare data cand o aprind.
laur
Vreau si eu ! Pune niste detalii legate de comanda, costuri, etc.
ageana
Eu am cumparat bestia de AICI
A durat cateva saptamani pana sa ajunga, dar totul a decurs ok.
Pretul cu tot cu transport este cel afisat pe site, plata se poate face cu cardul sau cu PayPal. Eu am platit prin PayPal, fara probleme. Costul... 12.25*cursul dolarului.
Serpico
La marimea aia, eu as fi preferat o lanterna cu 1 X AA (in loc de 3 x AAA).
bucatzel
Am si eu o intrebare. Dinamul cand o murit? Si mai ales de ce?

Ok, adaugarea unei baterii intre bec si dinam nu poate fi decat o imbunatatire, dar dinamul ofera totusi putin control asupra situatiei.

Intreb asta pentru ca mi-am luat-o acum ani buni de la niste politai. Era 3 noaptea, si farul de la bicicleta luata imprumut in seara aia folosea baterii R14. Care si-o gasit sa moara in noaptea aceea. Al naibii daca am gasit baterii R14 de cumparat noaptea. Plin de R6 si R20 la non-stop-uri, dar atat. Oricum, le-o luat vreo juma' de ora sa completeze PV-ul, nu se asteptau sa nu vreau sa dau spaga.
ageana
@Serpico: daca ai impresia ca poti scoate acelasi curent dintr-o baterie, ca din trei, atunci bine...
Si de ce ai fi preferat tu una cat degetul de groasa?

Dinamul a cam murit odata cu inventarea ledurilor zic eu.
Serpico
Pai pe site (in link-ul tau) se lauda ca este o lanterna "Digital Regulated" (desi de obicei lanternele alimentate cu 3 xAAA sunt "non-regulated").

In cazul asta ("regulated"), conteza mai mult capacitatea bateriei/acumulatorului. Iar o baterie alcalina AA are capacitate cel putin dubla fata de o baterie alcalina AAA (situatia este similara in cazul acumulatorilor NiMH). E mai simplu sa ai la tine o baterie AA de rezerva (sau un acumulator NiMH).
vis-a-vis
Dinamul clasic, ala care e actionat de anvelopa mi se pare o mare prostie, poate or fi aparut vreunele mei de soi, dar mie mi s-au parut ca doar ingreuneaza miscarea rotii si n-ai curent constant. Uneori chiar iti trebuie lumina maxima cand incetinesti la o groapa sau o bordura, de ex. Eu m-am gandit la un dinam in butuc, dar sunt putine variante si scumpe. Sunt facute mai mult pt trekking si nustiu cat de rezistente sunt. Curentul maxim e de 6W. DEstul de slabut pentru un far capabil cum face Liviu 04.gif
laur
bucatzel, la biclele de strada o mai merge dinamul, dar la MTB nu vad cum. Prin liceu am facut o cascadorie frumoasa zburind prin aer din cauza unui dinam ajuns intre spite. Probabil in butuc ar fi o solutie, insa mi se pare mai comod sa pun o lanterna pe bicla decit sa schimb butucul. In plus, in goana pentru cit mai usor, lanterna o pun daca am nevoie, daca am dinam in butuc ce fac, schimb roata cind merg noaptea smile.gif?
Serpico
QUOTE(laur @ 18 Nov 2010, 08:09)
Prin liceu am facut o cascadorie frumoasa zburind prin aer din cauza unui dinam ajuns intre spite.
*


Multe city-bike-uri au acum prindere pentru dinam la roata spate din motivul asta.
valimo
Mi-am schimbat si eu lanterna.Am achizitionat una d-asta.
Imi place cum lumineaza fata de prostiile alea chinezesti.Am vazut ca are 54 de candela.Cat inseamna in lumeni?
Liviu
Lanterna aia scoate vreo 30 de lumeni ... poate 50-60 .. dar cu indulgenta mare.
Sincer, nu cred ca scoate 60 de lumeni ... ar insemna ca are mai multa eficienta luminoasa decat orice se numeste led de putere in zilele noastre.
kog
QUOTE(vis-a-vis @ 17 Nov 2010, 18:59)
Dinamul clasic, ala care e actionat de anvelopa mi se pare o mare prostie, poate or fi aparut vreunele mei de soi, dar mie mi s-au parut ca doar ingreuneaza miscarea rotii si n-ai curent constant. Uneori chiar iti trebuie lumina maxima cand incetinesti la o groapa sau o bordura, de ex. Eu m-am gandit la un dinam in butuc, dar sunt putine variante si scumpe. Sunt facute mai mult pt trekking si nustiu cat de rezistente sunt. Curentul maxim e de 6W. DEstul de slabut pentru un far capabil cum face Liviu 04.gif
*



Acum ceva vreme am construit un prototip de dinam cu actionare tot pe roata, dar mult mai eficient, centrat bine, cu bucse sanatoase, putere mai mare, iar in loc de roata aia infecta de plastic care pe langa ca ingreuneaza mai mult, are aderenta slaba si roade cauciucul am montat una din cauciuc, asemanatoare cu alea care preseaza banda in magnetofoane. Ceva rezultate am avut, roata mergea mult mai usor, pentru ca am putut slabi si arcul fara sa pierd aderenta, lumina mai multa si mai puternica, nu mai scotea nici zgomot. La vremea respectiva nu se gaseau leduri de putere asa ca proiectul a fost abandonat, dintr-un bec nu prea poti scoate mare lucru orice i-ai face, e prea ineficient
VladG
Cele mai eficiente dinamuri sunt cele montate in butucul rotii fata. Nu mai pierzi deloc la transmiterea miscarii, insusi butucul e dinamul.
khrysty@n
Nothing new? biggrin.gif
Liviu
Un singur lucru nou ... caci am luat o pauza.

Mi-am facut o lanterna ptr bicla noua, un fel de surogat pentru cea din pipa (se poate observa aranjamentul lentilelor si tipul ledurilor folosite):

"Faza lunga" : ~700 lumeni, con 16 grade
"Faza scurta": ~400 lumeni, elipsa 16x40 grade
khrysty@n
O intrebare...

Sunt 99.9% sigur ca toate farurile pe care le-ai facut, is boala...biggrin.gif "Vad", de te dor ochii...

Dar nu inteleg cum setezi aparatul ala foto, ca din poze zici ca are max 100 lm...

O poza tot in locul ala, din parc nu ai cu scula?
Liviu
In cazul asta, "aparatul foto" este un banal telefon. Din pozele "la perete" verau sa ilustrez doar cum arata proiectia fasciculului ..
Am sa fac si poze in parc, noaptea, dar sa se mai incalzeasca un pic afatra smile.gif

Oricum, asta lumineaza putin mai puternic (insisizabil cu ochiul liber) ca farul integrat in pipa - are aceleasi led-uri si aceleasi caracteristici, dar e setat un pic in overdrive.
Liviu
Si inca unul "pe comanda", facut dintr-un far "stock".
Putere luminoasa maxima: ~500 lumeni

[attachmentid=1627690316] [attachmentid=1627690317] [attachmentid=1627690318]
M i h a i
QUOTE(Liviu @ 18 Jan 2011, 14:41)
"Faza lunga" : ~700 lumeni, con 16 grade
"Faza scurta": ~400 lumeni, elipsa 16x40 grade
*


intreb si eu in calitate de necunoscator...cum iti dai seama de lumeni? ai ceva cu care masori? unsure.gif la 700 lumeni inseamna ca esti vazut la aprox 450 m? unsure.gif
Liviu
Eu folosesc doar led-uri carora le stiu specificatiile de catalog.
De asemenea, stiu exact ce caracteristici au driverele pe care le folosesc, prin urmare, cunoscand curentul de comanda al ledurilor si caracteristicile date de producator, rezulta lumenii cu pricina smile.gif.
Daca minte producatorul, mint si eu .. dar nu cred ca CREE sau SEOUL (led-uri cu care lucrez) dau specificatii aiurea, fiind printre cei mai mari si renumiti producatori de leduri din lume.
khrysty@n
Aaaa... Vad bine?

Asta are si "pozitii"? biggrin.gif

Adica 2 leduri de putere si 2 leduri de 5mm? biggrin.gif
bahrim II
Esti electrician ?
andreig1982
este smile.gif
si cred ca o sa ma inscriu la o jucarie artizanala ca aia de aici
daca mai face Liviu asa ceva
Liviu
Jucaria aia artizanala se poate comanda de pe dealextreme cu totul .. e 36 USD. Mai adaugi niste baterii, un incarcator si un holder de ghidon si gata ... iesi in aceeasi bani si nu mai bricolezi nimic.
andreig1982
Liviu, as fi recunoscator dc mi-ai recomanda un model de la ei smile.gif
andreig1982
multumesc pt sfaturi
acum sa ma hotarasc
lanterna+holder+baterii+charger ar fi cam 50 euro dar poate fi folosita oricand pt orice
farul 70 de euro si merge cam doar pe bicla
Liviu
nu e chiar asa .. poti folosi farul pe post de lanterna .. ca doar nu il sudezi de cadru .... dar da, nu e la fel de compact ca o lanterna ...
Tamango
Liviu, ce parere ai de asta: http://cgi.ebay.com/CREE-Q5-240-lumen-LED-...=item45f8195067

Mi se pare mai ieftina decat pe DX
Liviu
Da, e ok daca nu ai pretentii mari smile.gif ... si nu e mai ieftina ca pe DX:
http://www.dealextreme.com/p/x2000-flood-t...ght-3-aaa-13732
Tamango
multumesc Liviu, in capul meu e o varza totala ... zi-mi care e faza cu LED-urile astea ? Care lanterna e mai buna, una cu Cree XR-E P4, Q3-WC sau Q5 ... sau LED Luxeon ? Ce anume sa caut ?

Gata, am comandat totusi asta: http://www.dealextreme.com/p/flood-to-thro...unt-3-aaa-26800
marius80_eugen
Exact pe asta o gasesti la 40-50 ron in targ la Vitan . Problema este ca in timp , focalizarea se slabeste si la trepidatii te trezesti cu "zoom-ul" modificat .
Tamango
Gata, mi-a venit comanda, cam tarziu, a durat 1 luna dar ma gandesc ca din cauza sarbatorilor ... stiu ca e 50 lei in Vitan dar fara mount. Asa m-a costat 36 cu tot cu suport. Nu-mi vine sa cred ce luminoasa e, merita banii ...

Later edit:
Pentru problema focalizarii o sa-mi iau niste o-ring-uri tot de la ei.
Asa arata "agregatul":
[attachmentid=1627718862]

Si o comparatie cu vechiul far:
[attachmentid=1627718863]

Si pentru curiosi, un ghid oficial de la Cree cu denumirile si specificatiile led-urilor:
http://www.cree.com/products/pdf/XLamp7090XR-E_B&L.pdf
mumus
c-am la ce distanta bate? o poza noaptea?
Tamango
Nu-mi dau seama, cred ca 150 m ... am facut o poza de pe balcon dar nu ma prea pricep la poze noaptea. Copacul ala e cam la 50m in fata, am facut zoom pe el:

[attachmentid=1627718917]

Edit, asta e tot ce pot scoate cu aparatul asta. Deci acelasi copac la 50m:
[attachmentid=1627718919]

Si unul mai departe cu vreo 20-30 m:
[attachmentid=1627718920]

Ledul de pe lanterna mea e destul de slabut, Cree P4 WC (adica white 5000-10000 k, gen xenon) ... daca vreti ceva mai puternic cautati lanterna cu Cree Q3, 4 sau chiar 5 smile.gif
zanzie
Fasciculul de lumina se mai poate dispersa?
Tamango
Da, e cu zoom ... si am descoperit ca lentila e din plastic sad.gif O sa comand una de sticla ...
mumus
super , eu zic ca lumineaza mai mult decat suficient.
marius80_eugen
Cele din targ si chinezariile au probleme mari cu racirea cipului si cu calitatea lentilei si a oglinzii . Am si eu o frontala , este puternica , bate bine , dar dupa 15 minute imi ia foc fruntea de la ea .
Tamango
Tocmai mi-am mai comandat o frontala. Asta e jucaria:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=280486476149
Chinezoiul zice ca e "Resistant Aircraft Grade Aluminium; heavy duty and work under hash condition, 100% water resistant and shockproof." Cica 270 lumeni dar nu prea cred.Oricum, pentru mine e suficient.
khrysty@n
Sunt faine, dar nu se compara cu a lui Liviu... biggrin.gif

Ce ai mai facut Liviu, nimic nou, vine vara. biggrin.gif
Liviu
smile.gif ... nu am mai facut mare lucru .. Am mai modificat cateva lanterne pentru prieteni si cam atat. Nu enimic deosebit de facut.
Am ajuns la concluzia ca la nivelul actual al ledurilor de pe piata, un compromis bun intre putere luminoasa si autonomie este undeva pe la 500 de lumeni iesire din 2 led-uri XP-G R5 alimentate in 700mA bucata (cca 4.2W consum) si un pack de 4 baterii li-ion de 2500mAh bucata ceea ce ofera si lumina multa si autonomie satisfacatoare smile.gif.

Si oricum nu mai am acel impuls initial de a crea lanterne noi caci de la o vreme totul devine monoton. Daca vrea cineva ceva personalizat, il ajut cu cea mai mare placere .. dar cam atat.
Trebuie sa ma loveasca o inspiratie deosebita ca sa ma apuc sa construiesc ceva de la 0 din nou smile.gif.
vis-a-vis
Hai să-ți dau o temă. Un ungător automat de lanț. Să picure în funcție de viteză, să se oprească dacă nu mergi. Un ciclocomputer să dea tonul, iar furtunurile și robinetele, de la acvarii biggrin.gif
Liviu
lol ...

I priviinta lantului eu folosesc acum DryLube (vreo 30 ron la xcs). Sunt sincer f multumit de cum lubrifiaza lantul si de cum ramane pe lant chiar si in ploaie ...

Deci .. mai vino si cu alte idei smile.gif
C a t a l i n
csenon? tongue.gif
Tamango
semnalizator ? claxon ca ala de tren sau tir ? senzor de presiune roti ?
vis-a-vis
coroborată cu ajustarea din mers a presiunii, manuală sau chiar automată tongue.gif
Razvan_Ionut
Liviu ai putea sa imi dai si mie niste sfaturi despre cum sa imi fac si eu un "far" cat de cat bun la un pret mai accesibil?

am vazut inventiile tale si vad ca te cam pricepi biggrin.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.