Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Portbagaj exterior
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
andreea_c
Nu stiu daca s-a mai discutat pe undeva sau nu, despre portbagajele exterioare.
Ma intereseaza sa-mi dotez loganul cu asa ceva pentru perioada concediilor.

As vrea sa aflu daca stie cineva de unde pot achizitiona barele la un pret decent (in Timisoara sau Arad) si de asemenea de unde pot gasi un portbagaj la un pret rezonabil si care din ele e mai ok din punct de vedere al calitatii.

Intreb aceste detalii deoarece am observat ca la dealerii autorizati Dacia preturile sunt de 2 chiar 5 ori mai mari (la anumite piese) fata de magazine specializate in vanzarea pieselor auto si a accesoriilor. Si aici ma refer la piese originale si nu contrafacute.
vi_escu
Incearca aici, parca sunt mai ieftini decat cei din reteaua dacia.
andreea_c
QUOTE(vi_escu @ 17 Jul 2010, 16:08)
Incearca aici, parca sunt mai ieftini decat cei din reteaua dacia.
*



Multumesc frumos.
mishuz
Salutare,

Suparare mare, mi-am cumparat bare transversale de logan, de la reprezentanta gri cu prindere standard in suruburi + talpa acea de cauciuc... (247 roni)

Le-am montat conform, au mers putin fortate/apasate ca sa nu rup filetul la surub, dar au iesit OK.

Recent am transportat niste placi de brad incleiate, adica 5 bucati x 10 Kg una...

Si am constat ca tabla de pe acoperis s-a indoit (burta in jos) mai vizibil la bare fata, mai putin la cea spate...(sub talpa de cauciuc )


Ce E de facut ?!?!?! Ca nu cred ca mai pot trage tabla in sus ?!?!?!?!
Acolo scrie MAXIM 80 KG dar eu nu am pus atata....

Tabla de kko ca am mai avut transportat si cu alte masinute pe bare ....


doh.gif doh.gif
cataline
Nu tabla e de vina, ci modelul de bare care se sprijinã pe tabla.
mishuz
Am dat jos barele... si-a revenit tabla sub soarele asta...

Cred ca largesc putin gaurile din suportul de bare, in jos, ca sa nu apese atat de mult pe acoperis , cat mai ales sa se tina in suruburi..

Ce ti-e si cu fierataniile astea...


icon_mrgreen.gif
jorge
QUOTE(vi_escu @ 17 Jul 2010, 16:08)
Incearca aici, parca sunt mai ieftini decat cei din reteaua dacia.
*




salut,

am trecut ieri pe la cei de la Portbagaje.ro si au intr-adevar o varietate de produse insa nu mi se par delok ieftini; Thule spre 700 Ron, Atera 350 ron ...

am ajuns la concluzia ca mai bine achizitionezi ceva rezistent cum gasesti prin Metro (AutoMaxi 114) doar ca le-as schimba suruburile de prindere a barei (nu cele de prindere la nivelul usii de masina ci prinderea barei de suport) in speranta de a face putin mai complicata demontarea lor pentru cineva interesat de bare sau de suportul de bicicleta ce se afla pe masina.

Aveti o sugestie de cum poate fi imbunatatit astfel de bare? mie doar suruburi mi-au trecut prin minte, ceva de genul acestora http://www.tamperproof.com/categories/products.html desi nici asa ceva nu am gasit la noi pe piata.

Multumesc!
MihaiDragos
Salut,

Vreau sa-mi iau o pereche de bare transversale.
Am fost azi in Autovit si am gasit barele "standard" (care se gasesc pe majoritatea logan-urilor din trafic) la pretul de 90 de ron.

Am niste intrebari:

1. Aceste bare sunt identice cu cele din reprezentantele Dacia? Sunt foarte asemanatoare.
Atasez o poza ci barele transversale de pe site-ul Dacia.

[attachmentid=1627649222]

2. Se merita barele astea la 90 de ron?

3. Dauneaza plafonului?

4. Se merita sa mai strang niste bani si sa-mi cumpar unele La prealpina, pe la 70-80 de euro?

Multumesc
bobo77
1. Nu sunt identice, desi seamana calitatea lasa de dorit.
Iulikk
La 90 de lei nu stiu cat de bune sunt... eu am unele "neoriginale" (la Solenza doar p-astea le-am gasit) si am dat acum vreo 4 ani aprox 300 de lei la vremea aia... Ale mele AutoMaxi Supra 10 se numesc.
Bill
Am luat si eu bare transversale. Nu m-am riscat si am luat de la o reprezentanta Dacia, m-au costat 270 lei.
Am carat niste usi din brad si apoi o scara de aluminiu cu 3 tronsoane. Si-au scos banii.
Dupa aceea le-am dat jos.

@mishuz, nu e nevoie sa largesti gaurile, vezi ca sub bari exista cate 2 suruburi de reglaj (cate unul pe fiecare parte - pt a se departa sau apropia suportii de prindere).
mmkelemen
Salutare!
Atentie cand cumparati barele de la reprezentanti Dacia.
Nu arata deloc ca cele prezentate pe site, au o usoara curbura in sus.
Daca vrei sa montezi un portbagaj din plastic cu capac, acesta se deformeaza (se cracaneaza) si nu mai poti inchide capacul normal.
Daca montezi un suport pentru biciclete si nu o pui chiar pe mijlocul barelor ci spre una dintre portiere, in momentul prinderii bicicletei aceasta va sta inclinata intro parte.
Deci ATENTIE la achizitionarea barelor, uitati-va cu atentie la ele sa fie drepte.
Bafta "tutulor"!
[attachmentid=1627651156] [attachmentid=1627651157] [attachmentid=1627651158]
tribunul
Aveti idee daca se potrivesc la logan berlina?
Thule Rapid System 754 + Thule WingBar
Barele si picioarele de prindere cred ca sunt ok, kitul cu care se prind pe masina daca-i compatibil.
andreig1982
trebuie folosit kitul specific pentru masina, in cazul de fata fiind vorba de KIT 1378
tribunul
Asta pare a fi cutia.
Sistemul de prindere pe masina, pare a fi acesta (http://bagazines-skersiniai.lt/index.php/vmchk/Skersiniu-pritaikymo-rinkinys-KIT/Thule-1378/flypage_new.tpl.html). In imagine se vede si un surub, dar in alte poze (http://www.emag.ro/kit-bare-transversale-thule-wingbar-1270-mm-pentru-dacia-logan-sedan-04-suport-talpa-portbagaj-si-kit-de-prindere-integrate-th969100th754002th1378/pd/DT8Q1BBBM/) nu se vad acele gauri prin care se prinde sistemul de masina.
Sa inteleg ca se prinde de masina fara suruburi...
andreig1982
corecta e poza din primul link
uite aici cum se monteaza
tribunul
Multumesc mult, m-am lamurit, fiecare picior se prinde de masina doar cu un surub.
tribunul
Revin dupa ce am facut cateva drumuri cu bicicletele.

Barele pe masina se monteaza destul de repede, te joci putin cu reglajele pana le potrivesti la milimetru.
Suportii de biciclete (591) se monteaza si ei destul de repede, pe aia nu-i las pe masina, ii montez/demontez in 2 minute pe masina.
Bicicletele se monteaza/demonteaza pe suporti la fel de usor, in 2 minute.
Bicicleta cu roti de 20 este putin cam scurta nu se fixeaza "regulamentar".
Daca foloseti 2 suporti, pe unul trebuie sa-l modifici, sa-i muti bratul de prindere pe interior.

PS. Barele se monteaza cu partea mai groasa spre fata. Am vazut masini care le avea montate invers.
andreig1982
ai luat thule? ce model?
suportii de bicla nu au butuc care se incuie dupa ce ii prinzi de bare?
eu il lasam tot timpul pe masina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.