Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se schimba becurile verzi de la bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
asmodeus_
Buna, un verisor m-a rugat sa intreb aici cum se schimba becurile verzi de la ceasurile de bord (cele de sus). Pe el il intereseaza de fapt doar ultimul (cel din dreapta); zice el ca i s-a ars. Nu stie ce/cum sa desfaca pentru a avea acces la becuri. Eu nu-l pot ajuta, ca am CN, iar el are modelul de bord anterior CN-ului, cel rotund (daca ma intelegeti) specific Daciilor de prin 95-96-97.
Multumesc.
romulus
Trebuie sa-si strecoare mana peste bord. Acoclo, pipaind, va da de o chestie dreptunghiulara. Aceea e dulia becului. O trage afara, schimba becul si...montare in ordinea inversa demontarii.
Na ca nu mai stiu sigur. Totusi, parca e in spate, pe placa din spatele a bordului. In orice caz, e o chestie cam de 10x5 mm. Cate una pentru fiecare bec.
AC
QUOTE(asmodeus_ @ 6 May 2005, 10:24)
Buna, un verisor m-a rugat sa intreb aici cum se schimba becurile verzi de la ceasurile de bord (cele de sus). Pe el il intereseaza de fapt doar ultimul (cel din dreapta); zice el ca i s-a ars. Nu stie ce/cum sa desfaca pentru a avea acces la becuri.  Eu nu-l pot ajuta, ca am CN, iar el are modelul de bord anterior CN-ului, cel rotund (daca ma intelegeti) specific Daciilor de prin 95-96-97.
Multumesc.
*


la becul din stanga (care lumineaza turometrul) se poate ajunge cu mana, insa eu la ala din mijloc si din dreapta n-am reusit sa ajung. Pt asta cred ca trebuie scos panoul cu indicatoare si cred ca nu-i usor deloc!
dadoshel
nu cred ca are nici o sansa daca nu da panoul jos..am incercat si eu si nu am reusit nimic,ca nu imi incapea mana acolo..drept urmare m-am lasat pagubas biggrin.gif
disaster
mare inginerie nu e dar pentru a schimba becul respectiv trebuie date jos ceasurile.trebuie scoase toate mufele din spate(inclusiv cablul de kilometraj)si are undeva in partea de sus o tija care tine tot ansamblul la locul lui.dar daca nu se pricepe mai bine sa mearga la un electrician pentru ca e vorba de 10 minute de munca(daca te pricepi),daca nu cateva ore tot te invarti pe langa ceasuri sa le montezi inapoi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.