Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot in spate la franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dorul3t
[B][FONT=Courier] de multa vreme am un defect la masina... si din lipsa de timp nu reusesc sa il elimin
cand franez mai brusc... sau mai usor cand am masina incarcata... se aude un zgomot in spate... cam in partea stanga... o bataie puternica...
ce sa fie?
- bucse
- butuc slabit
altceva nu imi trece prin cap sa fie... astept cateva pareri... caci pe weekend ma ocup de masina...



Respect!!!
mike1410
Sal,ia vezi sabotii in ce stare sunt,mie imi pare a tambuir ovalizat,pentru asta tre sa mergi la mecanic nu faci tu de capu tau daca nu te pricepi.
vdaniel
Repartitorul?
dorul3t
mecanica am invatat la utilaje agricole... la bunici... tractoare, combine... jucarii... deci am habar
problema e veche.. si in aprilie am facut itp-ul.. si pentru asta am fost la mecanic... am schimbat sabotii si pistonasele ca imi curgeau si vad ca inca imi bate... la fel ca inainte..

cineva mi-a zis ca fuzeta e prinsa de punte in suruburi... si ca alea ar fii slabite...
repartitorul sa zicem ca ar trebui schimbat.. ca e de cand e masina... 10 ani.. ii ajunge... dar nu ar avea deaface ala cu zgomotul... mai ales ca se aude aproximativ in partea stanga spate...
iar repartitorul e pozitionat mai mult spre partea dreapta


n-a patit nimeni asa cv?
fullhouse
Sigur e oala aceea care e fixata pe puntea spate, si care contine sistemul de franare spate. Ca sa poti strange acele suruburi trebuie sa depresezi si rulmentii.
dorul3t
mersi mult fullhouse

bun... deci inca o parere asemanatoare cu a mea si a celui ce m-a indrumat in directia asta...

toata lumea e de acord... OALA E DE VINA?
ghitza
telescop slabit de jos din punte ,am patit-o si eu si loa mine asta a fost
za_kristake
schimba tendoanele
baciudibaciu
Ideal ar fi /este sa te bagi chiar tu sau macar un prieten care se pricepe sub masina -dupa ce ai asigurat-o normal si bine,sa verifici cu un levier eventualele jocuri aparute la bucsi,amortizoare sau la taler.
in acest fel economisesti timp si nu iti mai faci nervi ,pe langa faptul ca vei avea si satisfactia lucrului facut de tine
dorul3t
aa... mi-am amintit..
am ridicat-o odata pe cric...am tras frana de mana... si am miscat de roata inainte si inapoi si avea un joc... cam 1 cm...
acum mi-am amintit... si clar... oala (io stiam ca ii zice fuzeta) de la disp de franare e slabita...
dorul3t
prieteni... am deslusit misterul

am desfacut roata din stanga spate... am dat sabotii jos si am strans oala si nu mai bate la franare...

mersi de suport voua!

CLOSED
tzepesch
revin si eu cu o mica intrebare. cand iau curbele, pare-mi-se la dreapta se aude un uruit grav din cand in cand. se rezolva imedait daca trag putin frna de mana.

sa fie problema ca unul din saboti sa fi sarit din arculetul ala clopotel care il agata de oala si in curbe sa se lase si sa frece buza metalica a suportului de tambur?

nu e din rulmenti, rulmenti sunt f buni. e din frana. Frana tine, e ferma.

merci.
dorul3t
se poate... io nu pot sa zic nimic... ca n-am patit... desfa butucul si vezi ce are
hyena
am si eu una buna... dimineata cand plec in capul strazi cand pun frana se aude un huruit ca si cum ar intra in rezonanta sau ceva de genu zgomotul e destul de puternic dar am impresia ca vine din partea din spate a masinii

acest lucru se intampla doar dimineata cand plec, doar in momentul in care incetinesc daca calc pedala zdravan ingheaza roata si evident nu se mai aude nimic frane am tin ok pot sa franez brusc la 60 la ora fara sa tin de volan

ce naiba sa aiba ?
dorul3t
verifica sabotii de frana.... cred ca aia sant de vina... altceva nu ar fii..
hyena
m-am uitat sunt prinsi bine, tociti uniform
danciusergiu84
se oxideaza tamburii de la umezeala, poate e in zona unde parchezi, mie imi face asa dupa ploaie a doua zi
alex81
Va salut,am si eu o problema si nu stiu cum o pot remedia.Daca merg normal(50-80)km\h,nu am nici un fel de problema la sistemul de franare,dar cand am peste suta si calc frana mai brusc se aude ca si cum ar freca ceva,nu stiu ce pot sa ii fac,am schimbat de curand si placutele pe fata,am strans acele suruburi cu cheia de 13'(sau strans foarte putin) dar nici o schimbare,poate sa fie la tamburi din spate ca nu imi dau seama de unde vine problema? Am verificat fiecare roata,nu exista joc sau altceva la nici una.A mai intampinat cineva o astfel de problema?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.