Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu sunetul in boxe
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Smailey
Salutare. Am si eu o problema cu sunetul in boxe . Ca sa fiu mai exact mi se aude turatia motorui in dufuzoare si nu mai stiu ce sai fac pana acum am schimbat fisele de la bujii am scos condesatorul de pe delcou si am pus aprindere electronica sau cum so numi aia si tot nu da nici un rezultat.
Poate a mai patit cineva asta si pote sa ma ajute e urgent , nu mai suport a merg asa ms. anticipat .
krapcarasu
ia alimentarea direct de pe baterie, pune un condensator pe alternator si unul intre + bobina si masa
Smailey
da alimentarea este direct de pe baterie si la cass si le tunul de bas tot sistemul este luat de pe masina mea aia mai veche si este pus pe alta pe aia nu facea asa si pe asta face. despre ce condensator este vb. mai exact si nu inteleg unde vine pus la bobina?
Smailey
Nu cred ca are inportanta marca sistemului odata ce pe masina veche nu erau probleme si pe asta sunt.
DannyY
Verifica daca antena are tresa pusa la masa si daca firul central face contact bun in mufa aparatului.
Masa aparatului trebuie legata la caroserie cu un fir cat mai scurt posibil.
Poti sa incerci si cum zice krapcarasu, cu un condensator de filtraj (mai mare de 1000 uF) intre firul PLUS al aparatului si masa. Ai grija ca asemenea condensatoare sunt polarizate, daca le pui invers pot plesni.

Parerea mea e ca o legatura proasta la masa iti face figura.
Smailey
Dannyy masa nu este pusa pe caroserie este pusa la minusul de pe baterie . iar mufa de la antena nu cred ca este pusa deloc in cas pt. ca eu nu ascult radio.
bucatzel
1. Invata naibii sa scrii, ca sa te ajutam e una, sa citim analfabetismele alea e motiv de algocalmin. Cuvintele vad ca le cunosti, incearca sa vezi cum se foloseste punctuatia, alineatul, chesti de-astea de finete.

2. Masa, minus, caroserie. Du-te la masina, salta capota, si uita-te foarte atent la cablul ala gros care pleaca de la minusul bateriei. Da' atent, auzi?

3. Probabil fisele de la bujii au impedanta prea mica, si de aia ai paraziti cat Casa Poporului.
Incearca alte fise mai sanatoase. Oricum, un etaj de filtrare la alimentarea casetofonului n-are ce sa strice.
DannyY
Hmm... masa aia s-ar putea sa-ti faca probleme, mai ales daca firul e subtire.
Incearca sa o legi la caroserie, cu un fir cat mai scurt si cat mai gros, cu papuc la capat. De asemenea, verifica boxele, sa aiba un contact la masa bun.
Daca face tot asa, pune condensatorul ala de filtraj.

ups, acum am vazut ca krapcarasu zicea de un condensator pe bobina de inductie. Merita incercat.

Aprinderea ta electronica e cumva multi-scanteie? E incasetata intr-o cutie metalica legata la masa sau nu? Cablurile care ies din cutie sunt ecranate?
O asemenea instalatie induce semnale destul de puternice in circuitele din apropiere, de aia trebuie multa grija la ecranare si legare la masa.


Smailey
nu e aprindere electronica, e aprindere gotronica parca. O porcarie rosie care vine pe bobina , o sa incerc sa cumpar alte fise si sa pun la minus un cablu scurt si gros. Exista o unume marca de fise ca sa fie bune ?
DannyY
Smailey, cablul nu il pui la MINUS! Cablul ala scurt si gros trebuie sa uneasca sasiul masinii de carcasa metalica a aparatului. Orice radio-cas-CD-player auto are un loc special de conectare la masa (de regula un surub cu piulita).

De asemenea, verifica si ce a zis bucatzel: polul MINUS al bateriei trebuie si ala legat la sasiul masinii, iar contactul sa fie cat mai bun.

Altfel aparatul tau va prinde toti parazitii posibili.

Go-tronic, din cate stiu eu, e un model de aprindere electronica wink.gif
krapcarasu
fise Tesla. Condensatoare foloseste nepolarizate de vreo 2-3 uF, in lipsa pui tip delco de 0,22 uF, verifica si masa la alternator, sa ai fire ecranate la intrari audio
bucatzel
QUOTE(Smailey @ 20 Jul 2010, 16:11)
nu e aprindere electronica, e aprindere gotronica parca. O porcarie rosie care vine pe bobina , o sa incerc sa cumpar alte fise si sa pun la minus un cablu scurt si gros. Exista o unume marca de fise ca sa fie bune ?
*



Ok, ai pus semne de punctuatie. Aprinderea gotronic e aprindere electronica. Si din ce spune lumea de pe forum, una buna. Cauta topicul despre aprinderi electronice ai intreaba si roaga-i sa se uite peste topicul asta, parca trebuia facuta ceva smecherie la montaj.

Nu cumpara fise din prima. Cauta un prieten/vecin, si incearca-le pe ale lui prima oara. Cel mai probabil sa fie astea, dar nu dai bani aiurea pe ceva ce poti testa inainte.

Ce ziceam cu minusul.

Daca te uiti la baterie, o sa vezi ca de acolo, spre electromotor, pleaca un cablu gros al naibi, care se leaga de electomotor. Care electomotor e legat de motor, care el legat la randul lui de caroserie. adicatelea MASA.

Smailey
Am incercat si cu alte fise si tot degeaba , smecheria de la montarea aprinderi o stiu si am facuto. Am inteles de la un prieten ca zgomotul din difuzoare poate fi de la alternator sau de la condensatorul de pe alternator. CD-playerul care il am are un fir negru care trebuie pus pe minus , sa mai pun unul si pe acel surub de pe carcasa ?
daniel93
incearca sa-i schimbi puntea de diode... daca iti baga curent alternativ poti sa ai mama masei ca iti baraie
LE: abia acum am vazut data... tocilar.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.