Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tuning exterior Duster
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Imbunatatiri - Dacia Duster
Pages: 1, 2, 3, 4
Andyno
ce sa mai...este o masina foarte frumoasa ! pe care multi si ar dorio
Dusty2010
pentru magua.... asta am pus eu ca sa nu imi mai arunce noroi pe geamul lateral si pe usi... nu e f. estetic dar e "sanatos"!
asa ceva nu e de Duster ci e o aparatoare universala...
cristic1982
Cum ai prin acele pseudo evazari (mai ales in spate)?
Dusty2010
buna intrebare!
problema e, intradevar, in spate.... a trebuit sa fac 2-3 puncte de prindere in marginea aripii (gaurele de 3 mm) insa probabil ca aceste evazari vor ramane pe masina cat timp o am eu si nu e nici o problema.
ieri, cu ploile/baltile de prin Bucuresti, le-am si probat si sunt f. multumit! pe lateralele masinii nu mai ajunge nici un strop de apa sau noroi. o sa le testez si in off road pentru pietricele/noroi adanc in curand...
Dsign
O sa rugineasca rapid rapid...
Dusty2010
posibil.... insa nu am gasit alta solutie.
aparatorile suplimentare de aripa (accesorii de la Duster) nu prea ajuta decat sa protejeze marginea aripii de zgarieturi... nicidecum la apa si noroi aruncate pe masina si in jur.
merg inainte si vedem daca peste un timp trebuie sa schimb datorita ruginii aripa, caroseria sau chiar masina cu totul.. smile.gif

Dsign
Pe fata nu-i bai, ca se pot pune alte aripi. Pe spate e cu cantec smile.gif

Cu putina munca, se rezolva ceva estetic si nedestructiv pentru caroserie, folosind acele ornamente de plastic, de fabrica plus niste fibra de sticla. Cu ocazia asta faceai matrite si incepeai afacerea.

Repet, ar fi fost functional si estetic
zeusreddog
QUOTE(Dsign @ 11 Aug 2011, 13:10)
O sa rugineasca rapid rapid...
*




QUOTE(Dusty2010 @ 11 Aug 2011, 13:25)
posibil.... insa nu am gasit alta solutie.
*



Deci a preferat sa gaureasca aripa care o sa rugineasca ca sa nu i se mai stropeasca masina.. Uou blink.gif
Dusty2010
daca cate 2 gaurele in fiecare aripa (in alte 4 puncte am prins de plasticul de pe aripa) a cate 2 mm facute acolo o sa imi rugineasca asa tare aripile si masina (stiu ca tabla e bine protejata) atunci o dau la Programul Rabla si imi iau alta! smile.gif
cosmin_2300
Dacă e tabla "goală", ruginește la orice mașină!
Ideal ar fi fost să dai cu grund unde ai dat gaura și apoi cu vaselină.
Hai succesuri.
P-A-C-O
tu esti sigur ca aia e masina ta?..... sau asa te lauzi prin lume? wacko.gif
AR-18-MOS
Deh, la cat propovaduieste Dacia, forumul ala cu 10 angajati utilizatori, nu m-ar mira sa nu fie al lui...
Dusty2010
QUOTE(Logan_Stepway @ 2 Sep 2011, 19:51)
tu esti sigur ca aia e masina ta?..... sau asa te lauzi prin lume?  wacko.gif
*


mie mi te adresezi? nu prea am inteles... ?!
bobo77
Tie cred ca-ti este adresata intrebarea, dar poti sa te faci ca nu pricepi sau nu esti obligat sa raspunzi biggrin.gif
Dusty2010
da, masina e a mea, daca asta era problema... dar nu inteleg de ce nu ar fi? e o masina atat de inaccesibila?! nu cred!

iar pe partea cu forumul dedicat Duster unde sunt de fapt aprox. 1.000 de membri (AR 18 MOS se crede un "destept atotstiutor" care face afirmatii gratuite cu 10 angajati/membri!) la aprox. 7.000 Dustere inmatriculate in Romania (ca majoritatea zecilor de mii fabricate au mers la export de "proaste" ce sunt...).
ceea ce inseamna 14,2%! cred ca e o rata foarte buna de inscriere!

In Romania sunt aproximativ 5,5 milioane de autoturisme dintre care cred (nu am date exacte dar am pus cap la cap diverse informatii) ca sunt peste 50% Dacii inmatriculate. aici poate cineva sa confirme?
Adica cel putin 2,8-3 milioane buc.

daca forumul Daciaclub (acesta, care e unul global pentru toate modelele) in care scrie cu mandrie AR-18-MOS are aprox. 70 mii de membri atunci inseamna o rata de aprox 2,4-2,5%! Daca sunt mai multe Dacii inmatriculate acest procent scade, daca sunt mai putine, creste insa nu cred sa varieze cu mai mult de 1-2% in sus sau in jos...

poate gresesc, dar forumul cu "10 angajati/membri" pare sa aiba o rata cu mult mai buna de inscrieri, nu? smile.gif
Aer Curat
Nu am Duster, de fapt de f multi ani de zile nu am mai cumparat nicio Dacie (dupa mai multe modele detinute de-a lungul timpului), dar am fost interesat de un Duster (asta pana am vazut lista de preturi si am pus mana pe unul).
Cu toate astea sunt obiectiv si pot face urmatoarele obs., desi nu stiu care-i treaba cu cei 10 angajati/membri si nici nu ma intereseaza in mod deosebit:
- da, este o masina cam prea scumpa pt ceea ce ofera; nu inaccesibila, nici macar nu miroase Reno (precum si multi altii) categoria aia;
- daca tu compari un forum mono model (si un model nou care a suscitat interesul multora) cu un forum bimarca, e o problema de raportare; apoi aduci in discutie nr posesorilor de modele Dacia inmatriculate in RO .......
Iti dai seama ca nea Gheorghe, din cine stie ce satuc, nu mai poate de grija postarii mesajelor pe forumul reno si isi va neglija atat muncile lui cat si gospodaria, unde are cel mult tv; sau pensionarii de oriunde, etc.
- daca esti deranjat de cum pun unii problema, mai ales ca ai "forumul tau" cu nu stiu ce rata si nu stiu cat de (extra)ordinar, de ce te obosesti sa accesezi acest forum si nu celalalt ?
Vezi tu, asta-i una din principalele probleme ale Romanilor: grija fata de capra vecinului si lipsa de unitate.
- aparatorile montate de tine sunt, cel putin, o solutie mai putin fericita, iar prinderea lor si mai nefericita; asta ca o exprimare blanda.
Ca nu ai gasit o solutie mai buna, e una, ca ai ales acea solutie, e alta.


Sperand ca va fi tratat constructiv acest mesaj ............
Dusty2010
QUOTE(Aer Curat @ 4 Sep 2011, 00:19)
Nu am Duster, de fapt de f multi ani de zile nu am mai cumparat nicio Dacie (dupa mai multe modele detinute de-a lungul timpului), dar am fost interesat de un Duster (asta pana am vazut lista de preturi si am pus mana pe unul).
Cu toate astea sunt obiectiv si pot face urmatoarele obs., desi nu stiu care-i treaba cu cei 10 angajati/membri si nici nu ma intereseaza in mod deosebit:
- da, este o masina cam prea scumpa pt ceea ce ofera; nu inaccesibila, nici macar nu miroase Reno (precum si multi altii) categoria aia;
- daca tu compari un forum mono model (si un model nou care a suscitat interesul multora) cu un forum bimarca, e o problema de raportare; apoi aduci in discutie nr posesorilor de modele Dacia inmatriculate in RO .......
Iti dai seama ca nea Gheorghe, din cine stie ce satuc, nu mai poate de grija postarii mesajelor pe forumul reno si isi va neglija atat muncile lui cat si gospodaria, unde are cel mult tv; sau pensionarii de oriunde, etc.
- daca esti deranjat de cum pun unii problema, mai ales ca ai "forumul tau" cu nu stiu ce rata si nu stiu cat de (extra)ordinar, de ce te obosesti sa accesezi acest forum si nu celalalt ?
Vezi tu, asta-i una din principalele probleme ale Romanilor: grija fata de capra vecinului si lipsa de unitate.
- aparatorile montate de tine sunt, cel putin, o solutie mai putin fericita, iar prinderea lor si mai nefericita; asta ca o exprimare blanda.
Ca nu ai gasit o solutie mai buna, e una, ca ai ales acea solutie, e alta.
Sperand ca va fi tratat constructiv acest mesaj ............
*


prietene,
1. forumul acela nu e al meu, eu sunt membru doar. si asa cum sunt membru acolo sunt si aici. acolo, datorita pasiunii mele pentru iesiri in off road si pentru ca sunt o persoana activa, mai si organizez diverse evenimente, intalniri, concursuri, etc.. cred ca analiza mea a fost obiectiva si bazata pe cifre ca raspuns la afirmatia nefondata si rautacioasa a unuia care habar n-are ce se intampla pe alte forumuri decat cel unde scrie el!
2. asa cum Loganul pe segmentul sau a avut un real succes eu sunt sigur ca si Dusterul, pe segmentul sau va avea succes.
3. orice suv/crossover cu capabilitati 4x4 la clasa Dusterului costa cu minim 7000 euro mai mult (in functie de motorizare) si multe dintre ele nu au nici garda la sol, nici unghiurile de abordare si degajare ale Dusterului.... poate doar plastice de ceva mai buna calitate... si unele dotari de confort in plus...
4. eu am prezentat aparatorile mele ca raspuns la intrebarea unui alt forumist cum sa isi protejeze masina de noroiul aruncat de roti, in special de cele din fata. ca e o solutie "estetica" sau nu, asta depinde de gusturi, insa de eficienta la aceasta problema, este in mod sigur! ca era sau nu bine sa gauresc aripa asta e iarasi discutabil! ele sunt, se pare, o soluti foarte fericita utilizata la masinile de off road. daca te vei uita atent la multe dintre ele vei observa "evazari" de acest tip si chiar mult mai late pentru protectie. nu e deloc placut sa iti iei in fata pietre si noroi cand turezi motorul in teren moale si ai geamul deschis ca sa poti scoate capul sa vezi mai bine terenul din zona rotilor!

oricum, se vede ca nu ai nici o tangenta cu masinile 4x4 si cu off roadul si probabil ca de aceea nu ai habar despre Duster, ce poate sa faca si ce nu, ce pot sa faca posesorii lor si ce nu pot...


4 Sep 2011, 01:08:
... si inca ceva apropo de forumuri: eu nu m-am "bagat" la nici o alta sectiune a marcii (alt model) atat pentru ca nu am alt model de Dacia dar nici nu le cunosc. nu cred ca m-a gasit cineva "bagandu-ma in seama" pe la Logan sau Sandero...

eu scriu si ma intereseaza ce spun altii doar la sectiunea Duster pentru ca acesta e modelul de Dacia pe care incep sa il cunosc destul de bine si pe care il si posed!

eu nu prea ii inteleg pe cei care poseda masini ale altor marci sau modele si "se baga in seama" pe marci sau modele de care habar nu au!
daca sunt interesati ca potentiali viitori posesori ar trebui sa puna intrebari, sa citeasca parerile celor care le cunosc si sa decida daca vor sau nu acea masina...
zeusreddog
Vezi ca exista asa ceva http://www.dacia.ro/servicii-pentru-client...ctii-aripi.html pentru Duster. Stiu ca nu-ti ofera satisfactia de a-ti fi "echipat" singur masina dar macar nu-ti rugineste caroseria si arata si MULT mai bine solutia producatorului.

Si inca o chestie, cam trist faptul ca trebuie sa cumperi Duster culoarea brun cajou ca sa se asorteze, cat de cat, cu kitsch-ul de plastic cacaniu lucios de pe bord si manerele usilor..
Dusty2010
daca te-ai fi uitat mai atent la acele aparatori (pe Internet sau in viata reala) despre care faci referire ai fi vazut ca ele, de fapt, protejeaza aripile de pietricele sau altele (imbraca partea inferioara a aripilor si nu au mai mult de 2-3 mm "evazare") si nu caroseria sau geamurile sau chiar capul "prea curios" al soferului!
ce am pus eu protejeaza in plus si cele de mai sus....
P-A-C-O
QUOTE(Dusty2010 @ 3 Sep 2011, 22:58)
iar pe partea cu forumul dedicat Duster unde sunt de fapt aprox. 1.000 de membri la aprox. 7.000 Dustere inmatriculate in Romania
ceea ce inseamna 14,2%! cred ca e o rata foarte buna de inscriere!

confirm, am la tara vreo 3 baieti care si-au luat masini d'astea de la Dacia si stau toata ziua prin stana respectiv abator respectiv curte conectati la forumu' ala de offroad-ari sleep.gif

PS: mai stiu pe unu din oras care si-a luat Duster full ca cica l-a gasit pe el asa pasiunea nebuna de off-road peste noapte si daca vede un gainat pe masina face ca trenu'-n gara .... nu mai zica de cate iesiri offroad a avut parte masina aia pan' acu' laugh.gif
Dusty2010
si la ce zici tu trebuie sa radem sau sa plangem?

daca stii cumva, gainatul de pasare e acid, apa si noroiul nu prea....
zeusreddog
QUOTE(Dusty2010 @ 4 Sep 2011, 10:21)
daca te-ai fi uitat mai atent la acele aparatori (pe Internet sau in viata reala) despre care faci referire ai fi vazut ca ele, de fapt, protejeaza aripile de pietricele sau altele (imbraca partea inferioara a aripilor si nu au mai mult de 2-3 mm "evazare") si nu caroseria sau geamurile sau chiar capul "prea curios" al soferului!
ce am pus eu protejeaza in plus si cele de mai sus....
*



Le-am studiat pe un Duster din fata blocului si isi fac excelent treaba pt care au fost concepute, adica sa protejeze vopseaua de pe buza aripii de pietricele, pamant, etc (de acolo incepe rugina). Daca pe langa protectii mai pui si aparatori de noroi esti protejat suficient. Si pana la urma ti-ai luat un "4x4 veritabil", nu? Nu ti-ai luat Bentley sa te dai cu fundu' de pamant ca ai usa si pragu' stropite.
daniel.vaduva
Hop si eu icon_mrgreen.gif

Bricolam niste luminite in barile de pavilion dupa modelul X-Trail ajutandu-ne de cele de la Iveco Daily?
Dsign
M-as ajuta derekt de alea de icstreil...Ar fi mai "premium"
daniel.vaduva
QUOTE(Dsign @ 12 Sep 2011, 22:53)
M-as ajuta derekt de alea de icstreil...Ar fi mai "premium"
*



Ar fii, intr-adevar, dar nu prea sunt pe acelasi calapod.
Cred ca daca decupam din coltarii de la Duster mai degraba incap acestea de la Daily.

Zic si eu...
aphophis
un duster modificat frumos, imi place

daniel.vaduva
QUOTE(aphophis @ 28 Sep 2011, 00:03)
un duster modificat frumos, imi place
*



Subscriu!
RCA_Constanta
Arata chiar belea.
pedrovl
stie cineva unde se pot gasi bandourile negre (stikere probabil) cum sunt pe sandero stepway sau logan kissfm ? se potrivesc si pe duster? ma intereseaza cele de calitate superoara nu fake-urile din piete.....
multumesc.
masiu
Daca te referi la sticker-ul de la stalpul usi atunci raspunsul este nu. Eu am cumparat autocolant din targ si l-am pus singur.
pedrovl
masiu, arata foarte bine ce ai facut tu. m-ar interesa si pe mine. banuiesc ca le-ai luat din targ din bucuresti. cat au costat ?
bobo77
Da chiar arata bine, pacat ca nu pun din fabrica ca doar nu costa o avere si masina costa destul, calicia francezilor...
masiu
am cumparat 150 cm/100 cm cu 50 de lei din targ vitan
daniel.vaduva
Am gasit niste poze cu bandouri care chiar imi plac smile.gif
Pareri?
bobo77
Bune, dar nu pentru cine foloseste masina si pe "teren accidentat"...
Dsign
QUOTE(daniel.vaduva @ 17 Dec 2011, 20:32)
Am gasit niste poze cu bandouri care chiar imi plac smile.gif
Pareri?
*




Nu vin deloc bine cu designul usilor. Cele mai frumoase bandouri, care fac si treaba de protectie sunt alea din catalogul de accesorii originale
bobo77
Da asa este, de acord si eu.
Highwayman
Ia uitati ce va pregateste Elia desi sunt sigur ca vitan-ul le-a luat-o inainte:
[attachmentid=1627775585]
bobo77
Nu cred, acum au modelul dupa care se vor apuca.
aphophis
ó chestie bine de stiut de cei ce vor sa isi puna bullbaruri. M-am gandit la asta deoarece citisem pe un forum indian despre o toyota fortuner caruia nu i s-au declansat airbagurile frontale din cauza bullbarului. Nu stiu daca o fi diferenta ca aia din ce stiu eu are sasiu..

QUOTE
bull-bars and airbags

Airbags and more particularly the sensors and computers used to trigger their inflation, are becoming increasingly sophisticated. The attachment of a bull-bar (i.e. one not certified for use by the vehicle manufacturer) has the potential to alter the triggering characteristics of the airbag, reducing its effectiveness. The result is an increase in risk of injury or death to the vehicle occupants seated where an airbag is fitted.

A number of vehicle manufacturers currently fit bull-bars through their dealerships that have been tested and certified by them as being compatible with their airbags. Motorists are advised to fit only bull-bars that have been deemed compatible with any airbags fitted to their vehicle.


http://www.racv.com.au/wps/wcm/connect/Int...pment/bull+bars
BlaueCorsa
QUOTE(aphophis @ 2 Jan 2012, 10:45)
citisem pe un forum indian despre o toyota fortuner
*



Asta ar fi un 4Runner Cocalar Edition?
aphophis
nu. e un suv pe baza pick-up-ului hilux..

http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Fortuner

da is curios daca poate cumva avel bulbar sa influenteze senzorii de airbaguri. Ma gandesc la citire falsa a datelor socurile fiind transmise aiurea dinspre bullbar inspre caroserie..
Dsign
Pai ceva nu se leaga. Nu cumva se masoara deceleratia? Ce legatura are aceasta cu zorzoanele de pe caroserie? Bullbar-ul acela preia si el din energia impactului, cumva, daca nu e montat aiurea si se rupe din prinderi la prima adiere de vant.
IRONICK
Chiar tevile alea ii lipseau dusterului. Ca sa il transforme in chici.
AR-18-MOS
Tevile alea puse pe Prafster sunt ca nuca in perete.
Squirrel
user posted image

499€ + transport…
  • aluminiu, 6 mm grosime
  • inclusiv elemente de fixare din aluminiu, inox șuruburi din oțel
  • Greutate totala: 18 kg
  • compatibil cu barul nostru față
  • Prețul este cotat la excluderea costurilor de ambalare si transport (79, - € TVA inclus)
andreig1982
ar trebui sa le zici si pretul sleep.gif
jay333
Cam mare pretul.

Se pare ca este cam necesar un scut pentru diferential spate:
"pentru cei care au duster anunt:confectionati de urgenta scut modul punte spate(grup)din ei ies 2 fire de alimentare ,acelea sunt pozitionate in partea de jos ..la toate masinile duster ala firmei de paza s au rupt ,au atins de sol(noroi).respect...va tin la curent cu ce apare." - de pe club4x4
Nu stiu ce fire ies, n-am observat cand m-am bagat pe sub ea la service dar am sa ma uit cu prima ocazie.
andreig1982
parca cei de la petrom au intampinat pb asta
nu mai stiu dc au facut ei de capu lor un scut sau cei de la dacia
si am impresia ca a mai fost prezentat un scut de diferential pe aici
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.